Tyhmiä kysymyksiä

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja vivy »

Varmuusosasto on sellainen, johon sijoitetaan vankeja jotka ovat todennäköisiä syyllistymään rikoksiin tai vaarantamaan vankilan turvallisuutta.
Paikallinen Rutku kirjoitti:No ei nyt ihan niin kovilla prosenteilla, eikä välttämättä niin kovilla panoksillakaan. Mutta oon vaan tätä miettinyt kun toiset valittaa etteivät saa, ja toiset valittaa että toiset haluaa koko ajan. Niin sitä vaan mietin että miten just ne "eri puolille kuuluvat" kohtaavat toisensa. Jotain tässä on pakko olla takana. Tai sitten toiset kyllästyy helpommin kuin toiset.
Jos ainoa kriteeri seurustelusuhteelle olisi sopiva seksin määrä, eipä se kauaa toimisi, mutta pari olisi toki helppo löytää.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Minua on askarruttanut sellainen asia, että kun henkirikoksen uhrin omaisille maksetaan korvausta henkisistä kärsimyksistä, niin huomioon otetaan oliko suhde erityisen läheinen.
Surmatun vanhemmille maksetaan korvausta ilman mitään erityistä selvitystä. Sen sijaan esim. surmatun lapset joutuvat antamaan selvityksen tästä erityisen läheisestä suhteestaan vanhempaan.
Miksi?
Eikö suhteen luulisi olevan sama kumpiakin päin?

Laitoin kysymyksen tänne, koska en pikaetsinnällä löytänyt minfosta mitään "lakiasiain ketjua".
Chris Waddle
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 105
Liittynyt: La Heinä 17, 2010 10:21 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Chris Waddle »

vivy kirjoitti: Jos ainoa kriteeri seurustelusuhteelle olisi sopiva seksin määrä, eipä se kauaa toimisi, mutta pari olisi toki helppo löytää.

Ei se määrä, vaan se laatu. Sitä paitsi onhan joulukin vain kerran vuodessa. 8)
joentöyräälle itäpenkkaan
tukehdun yskääni
lämpimiksi kylmyyttä halaten
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja joey »

Paikallinen Rutku kirjoitti:No ei nyt ihan niin kovilla prosenteilla, eikä välttämättä niin kovilla panoksillakaan. Mutta oon vaan tätä miettinyt kun toiset valittaa etteivät saa, ja toiset valittaa että toiset haluaa koko ajan. Niin sitä vaan mietin että miten just ne "eri puolille kuuluvat" kohtaavat toisensa. Jotain tässä on pakko olla takana. Tai sitten toiset kyllästyy helpommin kuin toiset.
Alkuhuuma hämää. Harvassa taitavat olla ne parit, jotka eivät ole seurustelun alkuvaiheessa olleet jatkuvasti toistensa kimpussa... Tai ainakin enemmän, kuin mitä itselleen noin muuten olisi tyypillistä olla. Kun tilanne sitten tasaantuu ja alkuhuuma väistyy, tilalle tulee todellisia haluja paremmin vastaava rytmi harrastaa seksiä. Joillekin se sitten on kerran päivässä, toisille kerran kuukaudessa.
Paikallinen Rutku
Alibin satunnaislukija
Viestit: 63
Liittynyt: Ti Elo 24, 2010 3:02 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Paikallinen Rutku »

Onhan siitä joku sanonta tms. jota en nyt sanatarkasti muista, mutta jotenkin tällä periaatteella kun seksiä on harrastettu 300 kertaa, tahti hiipuu sen jälkeen. Eli 300 kertaa on ratkaiseva määrä. Hyvällä tuurilla se tulee aika nopeasti täyteen ja sen jälkeen ei sitten tapahdu enää mitään. Sen jälkeen emäntä/isäntä vaihtoon, niin seksiä tulee riittämään aina :mrgreen: .

Mutta ei seksin pitäisi olla tärkein kriteeri, mutta kun se loppuu, niin pahaltahan se tuntuu, ainakin siitä saamattomasta osapuolesta. Kunnon riitakierrehän siitä saadaan aikaiseksi. Viitaten erääseen edellä olevaan kommenttiin joulusta, niin kyllä pitäisi aika tajunnan räjäyttävää olla jos kerran vuodessa moiseen suoritukseen ajaudutaan :D
Mä joskus kaipaan, sun käsiesi kosketusta
vaikka aina minä tiesin ettet huoli tällaista lurjusta

- Yasmiinin tuoksu, Ihanuuteni -
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Clyde »

Kai se on se klementtiini mikä alkaa taas tuota muistia pätkittämään.
Muistan teiniajoilta hämärästi jonkun biisin tai jonkun joka alkas kutakuinkin "rauli.. rauliii" ja sitten jotain "sehän on mustanaamio". Jos en nyt ihan väärin muista, niin kyseessä oli joku ihan biisikin, eikä pelkästään sketsi (tai sketsin pohjalta biisi). Mutta osaisiko joku auttaa, mikä Rauli (vai peräti Rauni?) on ollut kyseessä.
Nanika ga tooku matteiru to
tattooed fucker
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1444
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 1:48 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja tattooed fucker »

en nyt tiiä,et menikö oikeeseen settiin tämä homma,mutta jos joku viitsisi kertoa,et mitenkä prekeleessä saisi uude aiheen...kiitos ja anteks :oops:
I am not a man I am a fucking beast-Torture Killer-
Avatar
Sajaki
Jack Bauer
Viestit: 986
Liittynyt: Pe Maalis 19, 2010 7:53 pm
Paikkakunta: Left-hand path

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Sajaki »

tattooed fucker kirjoitti:en nyt tiiä,et menikö oikeeseen settiin tämä homma,mutta jos joku viitsisi kertoa,et mitenkä prekeleessä saisi uude aiheen...kiitos ja anteks :oops:
Menet oikealle alueelle ja siinä alueen nimen alla lukee Moderaattorit ja heti sen alla on nappula "Uusi ketju".
"Karkea kysymys koko kriminaalipolitiikan historian ajan on ollut, onko rikoksiin syyllistynyt (tai muuten poikkeava) henkilö paha vai hullu."
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Sellaista olen miettinyt, että...(esimerkin voimalla)

Jullella on pieni vauva, Kalle. Julle ei ole isien parasta A-ryhmää ja hän pahoinpitelee vauvansa Kallen niin, että tämä vammautuu ja saa jonkinasteisen aivovamman. Kalle huostaanotetaaan ja hänet sijoitetaan laitokseen moneksi vuodeksi vammasta johtuen. Kalle kuitenkin toipuu täysin. Hän kasvaa aikuiseksi ja toimii bisnesmaailmassa älykkyytensä ansiosta kuin hai meressä keräämällä mittavan omaisuudenkin. Kaikki on hyvin ja Kalle avioituu Paulan kanssa. Pariskunta saa vauvan, Pellen. Ennenkuin Pelle on täyttänyt kahta vuotta, hänet todetaan vammaiseksi.

Kummankaan (ei Kallen, eikä Paulan) suvussa ei ole havaittu vammaisuutta tms. sukurasitteena.
Kysymys kuuluu: Voiko ns. aiheutettu vammaisuus periytyä? Voiko Pellen vamman aiheuttaja olla hänen isoisänsä, välillisesti?
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja MEG »

Yleisesti hyväksytyn Darwinistisen evoluutioteorian mukaan elämän aikana hankitut ominaisuudet eivät periydy jälkeläisiin.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Näin minäkin ajattelen asiasta.
Tämä kysymys ei ole teoreettinen, vaan sille on vastine ihan tosielämässä. Siksi se on kiinnostava (selvennykseksi: ei MEG tällaista väittänyt, vaan sanoin siksi, jos joku ajatteli, ettei tällaista voi tapahtua).
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Jos odottava äiti näkee ja säikähtää vaikka sammakkoa, tulee vauvasta ihan sammakon näköinen.
Nothing is quite what it seems
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Maybrick kirjoitti:Jos odottava äiti näkee ja säikähtää vaikka sammakkoa, tulee vauvasta ihan sammakon näköinen.
Olit siis kumpaa mieltä itse asiassa?
Jos ajattelen, että lausahduksesi on ironinen, ilmeisesti ajattelet, ettei lapsi voi vammautua siksi, että hänen isänsä on joskus ollut vammainen, koska hänen päätään on hakattu seinään, kuten kertomassani tapauksessa kävi. No, siis näin tosiaan ajattelen minäkin, mutta eritoten vanhemmat ihmiset ovat taipuvaisia uskomaan, että isoisä on välillisesti aiheuttanut vamman.
Vaikka järki sanoo toista, toisaalta voisi kai ajatella, että Kallella on aivoissaan vaurio, joka ei vaikeuta hänen elämäänsä enää, mutta se on kuitenkin jotenkin aiheuttanut lapsen sairastumisen. Äääähhh! :mrgreen:
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja MEG »

Vanhempansa pahoinpitelemä lapsi on taipuvainen pahoinpitelemään omia lapsiaan. Mutta kysymys on oppimisesta, ei perinnöllisyydestä.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tyhmiä kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Tässä esimerkissä ei siis Kalle ole pahoinpidellyt lastaan, Pelleä. Missään ei ainakaan ole ilmennyt sellaista. Eikä Pellessä olekaan koskaan todettu mitään pahoinpitelyvammoja tms., vaan hänellä on vakava kehityshäiriö.
Lukittu