Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Homo saudiprinssi kuristi miespalvelijansa
Keskiviikko 6.10.2010 klo 10.17 iltalehti.fi

Saudiprinssin epäillään murhanneen palvelijansa Lontoon luksushotellissa.

Saudi-Arabian kuninkaan tyttärenpoika Saud Bin Abdulaziz Bin Nasir Al Saud astui tiistaina oikeuden eteen syytettynä miespalvelijansa helmikuisesta murhasta.
Lontoon keskusrikostuomioistuin kuuli, että 34-vuotiaalla prinssillä oli pitkä, väkivaltainen suhde palvelijaansa Bandar Abdulaziziiin, 32.
Prinssi Al Saud ja Abdulaziz olivat matkustaneet ympäri maailmaa ennen kuin he vuoden alussa asettuivat Lontoon viiden tähden Landmark-hotelliin.
Murhaa edeltävänä, ystävänpäivän iltana miehet olivat illastamassa italialaisessa ravintolassa ja palasivat hotellin baariin juomaan samppanjaa ja Sex on The Beach -drinkkejä. He menivät huoneeseensa puoli kahden aikaan yöllä.
Syyttäjän mukaan huoneessa Al Saud pahoinpiteli Abdulazizin julmasti ja muun muassa kuristi tätä niin rajusti, että mursi luita miehen kaulassa.
"Seksuaalista väkivaltaa"
Al Saud kertoi poliisille olevansa Abdulazizin "tasaveroinen ystävä". Oikeudessa kuultiin kuitenkin todistajia, joiden mukaan palvelija joutui kaksikon matkoilla lentämään turistiluokassa, kun prinssi nautti ensimmäisen luokan mukavuuksista. Hotellihuoneissa Abdulaziz nukkui usein lattialla.
- Heidän suhteensa oli paljon monimutkaisempi kuin vastaaja on valmis myöntämään, ja siinä oli väkivaltainen pohjavire, syyttäjä Jonathan Laidlaw sanoi Daily Mail -lehden mukaan.
Prinssi on kiistänyt homoseksuaalisuutensa, vaikka hänen kannettava tietokoneensa paljasti, että hän oli käynyt homoille suunnatuilla hieronta- ja seuralaispalvelusivustoilla.
Prinssin kännykästä löytyi paljastavia kuvia Abdulazizista. Lisäksi uhrin molemmissa poskissa oli puremajälkiä, jotka syyttäjän mukaan kielivät murhan "seksuaalisesta vivahteesta".
- Hän hakkasi Abdulazizia, eikä pahoinpitely rajoittunut fyysiseen väkivaltaan - siihen liittyi myös seksuaalinen elementti.

Aiempi hyökkäys tallentui nauhalle
Murhaa seuraavana päivänä prinssi Al Saud soitti kolmen jälkeen iltapäivällä Saudi-Arabian lähetystöön ja kertoi, ettei saanut Abdulazizia hereille. Prinssi väitti aluksi poliisille, että ryöstäjät olivat pahoinpidelleet Abdulazizin.
Oikeudenkäynnissä näytettiin kolme viikkoa ennen murhaa kuvattu valvontakameranauha, joka lopulta johti Al Saudin pidätykseen. Videolla prinssi käy Abdulazizin kimppuun hotellin hississä, ja potkii ja lyö tätä julmasti. Palvelija ei edes yritä puolustautua hyökkäystä vastaan.
Poliisi myös löysi tutkimuksissaan prinssin alusvaatteista palvelijan verta.
Al Saud on myöhemmin muuttanut kertomustaan ja myöntänyt tappaneensa palvelijan. Hän kuitenkin kiistää syytteet murhasta ja törkeästä pahoinpitelystä.
Prinssi Al Saud on Saudi-Arabian kuningas Abdullahin tyttären poika. Hänen isänsä, kuninkaan veljenpoika prinssi Abdulaziz seurasi oikeudenkäyntiä Lontoossa tiistaina.
Nämä kuninkaalliset häät jopa minä olisin voinut kuvitella katsovani telkasta. 8)
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Chopper kirjoitti:Just meinasin laittaa yllä olevan toiseen ketjuun. No laitanpa sen kuitenkin sinnekkin jahka löydän sen ;)
Itse mietin kans kaks kertaa laitanko tänne vai siihen ketjuun, jossa puidaan sitä juttua, kun ne tytöt raiskas sen jonkun raiskaajan sillä kurkulla vai miten se meni. :D
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Iltalehdessä oli tällainen uutinen:

Tunkeutuja yritti tirvaista
Sunnuntai 10.10.2010 klo 10.08
Ikkuna rikki ja paikat remonttiin.

Tuntematon mies tunkeutui Levin hiihtokeskuksen alueella sijaitsevaan yksityisasuntoon lauantaina aamuyöllä.

Tunkeutuja rikkoi asunnon ikkunan ja alkoi sotkea paikkoja. Kun mies törmäsi kotosalla olleeseen asunnon omistajaan, hän yritti lyödä tätä nyrkillä kasvoihin.

Lyönti meni ohi, ja paikalle kutsuttiin poliisi, joka tarjosi tunkeutujalle yösijan majoitustiloissaan.

Miestä epäillään kotirauhan rikkomisesta, vahingonteosta ja lievästä pahoinpitelystä.

LAURI KOROLAINEN

Se miksi laitan linkin tänne, on että tunkeutujaa epäillään vain tavallisesta kotirauhan rikkomisesta, jos tunkeutuu ikkunasta toisen ihmisen kotiin ja yrittää vielä pahoinpidellä asukasta niin mielestäni kyseessä on vähintäänkin linnareissun arvoinen törkeä kotirauhan rikkominen.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Hääyön yllätys: vaimo olikin mies
Tiistai 15.4.2008 klo 11.08

Saksalaismies vaatii avioliiton purkua.

Naumburgissa asuva maanviljelijä Wolfgang Zober, 55, tutustui internetin välityksellä viehättävään naiseen ja päätti avioitua tämän kanssa.
- En tapaa monia naisia, sillä usein työskentelen pelloilla päivät pitkät, joten ystäväni ehdotti nettideittailua, Zober kertoi uutistoimisto Ananovan mukaan.
- Olin ilahtunut, kun tutustuin Randy Victoriaan, 38. Olin iloinen myös tavatessani hänet ja nähdessäni, että hän oli yhtä ihana kuin valokuvissa. Hän tiesi myös melko lailla maanviljelyksestä, mutta en tajunnut sen johtuvan siitä, että hän oli itsekin ollut maanviljelijä.
Koska pari vain hyväili ja suuteli ennen hääyötä, Zober sai tietää totuuden liian myöhään.
- Hääyönä hän kertoi, että hänellä on penis ja että hänen oikea nimensä on Ralf. Olin järkyttynyt. Ainoa tosiasia, jonka hän oli kertonut, oli se, että hänellä oli kaksi lasta. Mutta hän olikin lasten isä eikä äiti.
Nyt Zober vaatii Ananovan mukaan avioliiton mitätöintiä.
iltalehti.fi
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Nooruska kirjoitti: - Hääyönä hän kertoi, että hänellä on penis ja että hänen oikea nimensä on Ralf.
Asia jonka harva sulhanen haluaa kuulla morsiamen suusta. :D
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

^ Olisi ollut kiva nähdä esim. videolta tämän The sulhasen ilme, kun tuon lauseen on "morsian" sanonu. :D
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
hellämustapääfinnilä
Martin Beck
Viestit: 834
Liittynyt: Su Helmi 14, 2010 7:52 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja hellämustapääfinnilä »

Adoptiotytär yritti myrkyttää perheensä

13-vuotias adoptiotytär yritti surmata äitinsä ja kaksi sisarustaan.

Tyttö tunnusti ruiskuttaneensa hyönteismyrkkyä adoptioäitinsä ja tämän biologisten lasten ruokiin. Viranomaisten mukaan teini on yrittänyt ujuttaa haitallisia aineita äidilleen koko vuoden. Vain adoptioisänsä hän jätti rauhaan. Perhe asuu Orlandossa Yhdysvalloissa.

Tyttö tunnusti tekonsa sen jälkeen, kun hänet otettiin kiinni viime viikolla.

- Tämä on yllätys, koska he ovat niin hyvä perhe. Hän vaikutti mukavalta tytöltä, kertoo naapuri WFTV-televisiokanavalle.

Hyönteismyrkyn lisäksi teini tunnusti sekoittaneensa äidin ruokaan koiran ulostetta ja saippuaa juomaveteen.

Myrkytysyritykset tulivat ilmi, kun äiti ja lapset sairastuivat. Verikokeissa löytyi arsenikkia ja lääkärit totesivat äidin terveyden heikenneen viime vuonna.

Tyttö adoptoitiin perheeseen Meksikosta noin kahdeksanvuotiaana sen jälkeen, kun hänen biologinen äitinsä oli hylännyt hänet. Koska tyttö on laillisesti adoptoitu perheenjäsen, tätä ei voida karkottaa vaan hänet tullaan todennäköisesti kotiuttamaan kolmen viikon kuluttua nuorisovankilasta.

Nyt perhe yrittääkin etsiä tyttärelle apua eikä aio nosta syytteitä.

IL
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201010 ... 4_ul.shtml
Jos ymmärrät kaeken, oot varmasti käsittännä viärin.
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Clyde »

Laitan tämän nyt tänne, kun en viitsi aloittaa uutta aihetta uutiselle. Itseäni ihmetytti poikien kuva, näyttävät todella nuorilta. Samalla tuntuu tosi kurjalta, kun noin nuoret käy ryöstelemässä avuttomia vanhuksia ja vieläpä kirkon pihalta! Hävetkää! :evil: :evil:
Iltalehti kirjoitti:Poliisi epäilee: He vaanivat vanhuksia
Keskiviikko 13.10.2010 klo 09.39
Kahden nuoren suomalaismiehen epäillään varastaneen useilta naisilta käsilaukkuja Helsingissä. Varkaat iskivät liikuntarajoitteisen ikäihmisen kimppuun kirkon pihalla. TUNNETKO HEIDÄT? Helsingin rikospoliisi kaipaa tietoa kuvassa olevien miesten tunnistamiseksi.
- Tapauksissa on juostu paikalle kovaa vauhtia, siepattu yksinliikkuvalta uhrilta laukku ja jatkettu matkaa. Varkaudet on tehty päiväsaikaan, ja niitä on tapahtunut muun muassa lokakuussa, rikoskomisario Jouni Niskanen Helsingin rikospoliisista sanoo Iltalehdelle.
Kaksi lähes seitsemänkymppistä naista joutui varkaiden uhriksi Itä-Helsingin Kontulassa. Uhreihin ei ole kohdistettu väkivaltaa tai uhkailua.
- Yksi uhreista oli 69-vuotias nainen, joka liikkui rollaattorilla. Varkaat veivät häneltä käsilaukun kirkon pihassa. Uhrilla oli käsilaukussa automaattikortti ja myös sen tunnusluku, Niskanen sanoo.
Pankkiautomaatin kamera tallensi kuvan poliisin varkauksista epäilemistä nuorukaisista, kun nämä saapuivat nostamaan rahaa naisen tililtä. Niskasen mukaan tililtä vietiin rahaa "jonkin verran". Poliisi kaipaa tietoja kuvan henkilöiden tunnistamiseksi.

Haistatteli uhrille
Samalta uhrilta vietiin myös puhelin. Kun nainen soitti kännykkäänsä, siihen vastasi mies, joka haistatteli ja lopetti puhelun. Toiset uhreista menettivät rahaa, kännyköitä, avaimia ja kortteja, mutta heidän tileihinsä ei ole tiettävästi kajottu. Muutamassa tapauksessa sivulliset ovat löytäneet osan viedystä omaisuudesta rikospaikan lähistöltä ja toimittaneet sen viranomaisille. Poliisi tutkii asiaa varkautena ja maksuvälinepetoksena.

Poliisi kaipaa apua
* Poliisi kaipaa yleisöltä tietoja oheisessa kuvassa olevien rikosepäiltyjen tunnistamiseksi.
* Tiedot voi soittaa poliisin puhelinnumeroon 071 8774002.
* Uhrien antamien tuntomerkkien mukaan epäillyt ovat kaksi nuorta suomalaista miestä, jotka ovat noin 170-senttisiä ja joilla on ollut yllään tekohetkellä tummat vaatteet.
Kuva
Nanika ga tooku matteiru to
Nitro
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: Ti Huhti 28, 2009 2:23 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nitro »

On muuten perkeleen hyvä kuva, ihmettelen suuresti jos ei tuon perusteella tunnisteta. Erehdyin jo kyseisiä henkilöitä luulemaan jo eräiksi tutuikseni :D Varmaan nuo pojat säikähtävät itsekin kun löytävät oman pärstänsä iltalehden sivuilta. No sen siitä saa kun eivät tajunneet peittää kasvojaan.
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja aga »

Eikös tuossa kuvassa ole kuitenkin 3 kaveria? Toivottavasti jäävät kiikkiin ja eiköhän...
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Clyde »

Nitro kirjoitti:No sen siitä saa kun eivät tajunneet peittää kasvojaan.
Eipäs nyt anneta vinkkejä siellä ;)
Ehkä pojat ei ole tienneet sitä, että automaateissakin on kamera?
aga, joo, on tuossa kolmaskin mukana. Mutta eikö hän sitten osallistunut noihin väkivaltaisiin ryöstöihin ja oli mukana vain ryöstämässä rahaa pankista? No, ehkä tapaus jossain vaiheessa ratkeaa. Tuollaiset kamerat saisi olla muuallakin. Pankkien sisällä olevat kamerat kun ovat yhä ihan naurettavan huonoja. Toivottavasti pojat tajuavat antautua tai sitten heidän vanhemmat/muut sukulaiset tai tuttavat ilmoittavat asiasta poliisille.
Nanika ga tooku matteiru to
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

16.10.2010 00:07
Teini surmasi julmasti pikkuveljensä - tunnusti haaveilleensa murhasta vuosia

Yhdysvalloissa Indianassa teinipoika on saanut elinikäisen tuomion 10-vuotiaan pikkuveljensä surmasta.

Murhasta tuomittu Andrew Conley oli 17-vuotias kuristaessaan veljensä Connorin. Conley tunnusti poliisille haaveilleensa veljensä surmaamisesta 8-vuotiaasta lähtien.

Conley tainnutti ensin veljensä kuristusotteella keskinäisen painiottelun aikana, sillä aikaa kun perheen vanhemmat olivat töissä. Tämän jälkeen Conley raahasi pikkuveljen keittiöön, jossa verijäljet olisivat helpompi siivota. Keittiössä poika kuristi veljeään vielä 20 minuuttia.

Surman jälkeen Conley peitti veljensä kasvot ostoskassilla, raahasi ruumiin alas portaita ja tunki sen mustaan jätesäkkiin. Jätesäkin poika raahasi autonsa takakonttiin.

Ruumiin Conley hävitti hylkäämällä sen metsikköön. Ennen tätä teinipoika vietti kuitenkin tunteja tyttöystävänsä kotona, jossa antoi tälle lahjaksi muun muassa ystävyyssormuksen.

Tuomioistuimen mukaan Conley ei osoittanut surmatyöstä minkäänlaista katumusta.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.sht ... 10/1206106
Totuus
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Poliisi varoittaa lasten hengenvaarallisista leikeistä

Keski-Suomen poliisi nappasi tänään Petäjäveden rautatieaseman ratapihalta kolme 11-12 -vuotiaista poikaa vaarallisten leikkien parista.

Pojat kertoivat poliisille pienen lyhyen juoksukilpailun jälkeen, että olivat rakennelleet ratapihalla pienen kemiallisen räjähteen, eli niin sanotun putkimiehen pommin.

Poliisin tarkastuksessa pommi paljastui kuitenkin vaarattomaksi.

Poliisi muistuttaa kuitenkin, että kyseessä oleva räjähde on vaarallinen, varsinkin jos pommin raaka-aineita päätyy paljaalle iholle tai limakalvoille. Räjähteen tekijä ei voi myöskään tietää milloin se räjähtää, joten loukkaantumisen riski on niin tekijällä kuin myös sivullisilla.

Pommia rakennelleet pojat kuljetettiin koteihinsa poliisin toimesta. Asiasta ilmoitettiin poikien vanhemmille sekä sosiaalitoimistoon.

Poliisi kehottaa vanhempia varoittamaan lapsia myös kiskoilla leikkimiseen liittyvistä vaaroista. Poliisi on saanut kuulla, että samaisella ratapihalla lapset ovat viime päivinä kilpailleet siitä, kuka kauimmin uskaltaa seisoa lähestyvän junan edessä.

Poliisi muistuttaa, että ratapihan alueella liikkuu ajoittain useampiakin junia, jonka vuoksi vaaran hahmottaminen ei aina ole helppoa. Ratapihalla myös kiskot ja ratapölkyt saattavat olla liukkaita ja voivat tuottaa yllätyksen siellä liikkuvalle.

(MTV3)
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... 10/1206098
Totuus
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Ilta-Sanomien sivuilta löyty tällanen:

Mies löi 9-vuotiasta nyrkillä kasvoihin16.10.2010 14:01


Noin 30-vuotiaan miehen epäillään syyllistyneen kahteen erilliseen pahoinpitelyyn perjantaina Raisiossa.

Pahoinpitelyt tapahtuivat iltapäivällä Kauppakujalla, ja niistä epäillään vuonna 1980 syntynyttä miestä.

Parkkihallista löytyi vuonna 1960 syntynyt mies, jota oli pahoinpidelty pään alueelle. Mies toimitettiin terveyskeskukseen tarkastettavaksi.

Noin kello 14.40 mies löi vastaansa tullutta 9-vuotiasta poikaa nyrkillä kasvoihin. Kauppakeskuksen vartijat ottivat miehen kiinni ja luovuttivat poliisille.

9-vuotiaan uhrin ruumiilliset vammat eivät olleet ilmeisesti vakavia.

IS
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Iltalehdestä tällainen järkyttävä tapaus:

Mies heitti kissanpentuja ikkunasta - poliisia ei kiinnostanut

Sunnuntai 17.10.2010 klo 11.50

Tapausta alettiin tutkia vasta, kun eläinsuojeluyhdistys puuttui asiaan.

Poliisi tutkii Jyväskylässä sattunutta raakaa eläinrääkkäystapausta. Mies oli kuristanut kissanpennun kuoliaaksi ja heittänyt sen alas 4. kerroksen ikkunasta. Samasta ikkunasta mies heitti myös elävän pennun.

Tapauksen nähnyt naapuri teki asiasta ilmoituksen poliisille, mutta ilmoittajan mukaan poliisi ei alkanut tutkia koko asiaa.

Virkavalta alkoi toimia vasta reilu viikko myöhemmin, kun Keski-Suomen eläinsuojeluyhdistys puuttui asiaan ja vaati, että tapaus tutkitaan. Tällä kertaa poliisi käynnisti tutkinnat, mutta ei Iltalehden tietojen mukaan ole vielä tavoittanut kissat surmanutta henkilöä.

Ikkunasta heitetty pentu nähtiin pitkin viikkoa kerrostalon pihapiirissä, kunnes sekin löytyi tänä aamuna kuolleena kerrostalon parkkipaikalta.

- Tapaus sattui jo 10 päivää sitten, mutta tuolloin poliisi ei tehnyt asialle yhtään mitään, Keski-Suomen eläinsuojeluyhdistyksen puheenjohtaja Saila Tiainen sanoo.

Jyväskylän poliisista ei suostuttu sunnuntaina kommentoimaan Tiaisen kertomusta. Komisario Reima Rossi toteaa, ettei tiedä kyseisestä tapauksesta eikä voi ottaa kantaa, onko poliisi menetellyt alunperin väärin.

- Itse suhtaudun hyvin vakavasti eläinrääkkäystapauksiin, Rossi sanoo.

PETRA HUSU
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Lukittu