Ketä kuollutta julkisuuden henkilöä oikeasti kaipaat?

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Doctor Lecter kirjoitti:Esko Nikkari. Ei hänen kuolemansa toki tullut niinkuin roska silmään. Mies oli sairastellut jo jonkin aikaa, mutta kuitenkin. Kaurismäen elokuvien ystävänä mielestäni tuo Esko N oli niin sopiva moneen rooliin.

Gösta Sundqvistin, Juicen, Speden ja Heikki "Hiski" Salomaan poistumiset keskuudestamme myös pysähdyttivät ja jättivät jonkinlaisen aukon siihen johonkin.
Kiitos kun sanoit tämän Heikin koko nimen,kun minulla tuli tuolla täydelline blackout,Lizzien kysymykseen en viitsi edes vastata :shock:

Esko Nikkari ol kyllä täydellinen elämäntaiteilija,kunnia hänen uralleen,totta.
Muistan hänet erityisesti vähemmän tunnetusta elokuvasta;"Pieni pyhiinvaellus",onhan sitä telkkarissakin näytetty pariin otteeseen.

Tässäpä muuten listaa hänen urastaan:
http://www.imdb.com/name/nm0631741/
Totuus on tarua ihmeellisempää
EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

Olis toi Pellonpää saanut myös elää pitempään. Jorma Palon ja Nils Mustelinin kuolemat myös ovat menetys. Albert Järvinen myös kuoli aivan liian varhain, samoin kuin Phil Lynnot.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Larry Hagman oli kans upee! :lol: No oli se!
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Ailar kirjoitti:Larry Hagman oli kans upee! :lol: No oli se!
Häh,onkos se muka kuollut,en ole tiennytkään???
Eiköhän se ole uusimman maksansa kanssa ihan täysissä ruumiin ja sielun voimissaan. :lol: :lol:
Totuus on tarua ihmeellisempää
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Patricia C. Itämaa kirjoitti:
Ailar kirjoitti:Larry Hagman oli kans upee! :lol: No oli se!
Häh,onkos se muka kuollut,en ole tiennytkään???
Eiköhän se ole uusimman maksansa kanssa ihan täysissä ruumiin ja sielun voimissaan. :lol: :lol:
Meinasin just laittaa kans saman. Onko Larry kuollut ja koska? :shock:
EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

http://www.larryhagman.com/

Ei oo kuollu. Ei saa jumalauta peloitella tällä lailla! Larry Hagman on kuolematon!
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Ei perhana! Eiks se kuollukkaan? Sille taidettiin vaan vaihtaa maksa jonkun kerran? Tai jotain...täytyy selvitellä. Sori JR!
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Mut komee se on elävänäkin! Auts!
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Katsokaa Yle Teemaa siellä on nyt ohjelma Juicet ja kaikki Eput yms.Mukavaa ajankuvaa.

Juu sitä minäkin että eihän nyt meidän Larry :lol: :lol: :lol:
Totuus on tarua ihmeellisempää
Primavera
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: To Touko 10, 2007 1:28 pm

Viesti Kirjoittaja Primavera »

:?:
Viimeksi muokannut Primavera, To Loka 25, 2007 12:18 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alice Oz
Lauri Hanhivaara
Viestit: 138
Liittynyt: La Huhti 21, 2007 8:54 pm

Viesti Kirjoittaja Alice Oz »

Gösta Sundqvist ja Juice Leskinen ny tulevat ekana mieleen. :cry:
Älä välitä virheistä, sillä olen antanut ne jo anteeksi itselleni.

Juice Leskinen
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

Maailmanmestari Colin McRae menehtyi lentoturmassa

Myös McRaen viisivuotiaan pojan uskotaan kuolleen helikopterionnettomuudessa.

Colin Mcrae osallistui vielä heinäkuussa Espanjassa ajettuun ralliin.

Veli vahvistaa

Brittiläisen The Sunday Telegraph -lehden mukaan on vahvistunut, että Colin McRae kuoli helikopterionnettomuudessa lauantaina. Koneessa oli myös kolme muuta ihmistä, jotka kaikki kuolivat.
Sunday Telegraph kirjoittaa, että McRaen agentin mukaan rallitähden veli on vahvistanut, että Colin McRae ohjasi itse pudonnutta helikopteria.

Colin McRae

- Kotoisin Skotlannista
- Aktiiviura sijoittui vuosille 1987 - 2006
- Ajoi uransa aikana Subarulla, Citroenilla, Fordilla ja Skodalla
- Voitti 25 MM-osakilpailua ja oli voitoilla mitattuna historian kolmanneksi menestynein rallikuljettaja
- Voitti yhden maailmanmestaruuden vuonna 1995, kolme kakkossijaa vuosina 1996, 1997 ja 2001 ja oli kolmantena vuonna 1998
- McRaen viimeiseksi MM-osakilpailuksi jäi vuoden 2006 Turkin ralli, jossa hän tuurasi loukkaantunutta Sebastian Loebia

Ralliautoilun vuoden 1995 maailmanmestari Colin McRae, 39, menehtyi helikopterionnettomuudessa lauantaina kotitilallaan Skotlannissa. Helikopteri syöksyi maahan Jerviswoodissa Lanarkshiressa ja syttyi tuleen kello kolmen jälkeen iltapäivällä.

McRaen agentti Jean-Eric Freudiger on vahvistanut, että rallitähti lensi turmahetkellä itse kopteriaan. Paikallisten lähteiden mukaan helikopterissa olivat myös McRaen poika Johnny, toinen lapsi sekä McRaen entinen koulukaveri. McRaen vaimo Alison ja heidän tyttärensä Hollie, 9, eivät olleet mukana traagisella lennolla, ystävät kertoivat The Timesille.

"Taitava lentäjä"

Paikallinen poliisi vahvistaa, että tuhoutuneesta helikopterista löytyi neljä ruumista. Uhrien henkilöllisyyttä ei ole kuitenkaan vielä varmistettu.

Onnettomuuspaikalla oli turmahetkellä hyvä näkyvyys. McRaen ystävän Jeremy Hartin mukaan McRae oli taitava lentäjä.

- Colin lensi säännöllisesti ympäri Iso-Britanniaa ja Eurooppaa. Hän tunsi erittäin hyvin Jerviswoodin olosuhteet ja maaston, Hart sanoo The Timesissa.

Rallin Schumacher

McRaesta tuli Iso-Britannian ensimmäinen rallin maailmanmestari vuonna 1995.

- Urheilijana hän oli todellinen sankari. Kuljettajana Colin oli väärinymmärretty holtittomuutensa vuoksi, mutta kaikki, mitä näit oli raakaa kyvykkyyttä vastakohtana opituille taidoille. Hän oli rallin Michael Schumacher, Hart suitsuttaa ystäväänsä.

- On ironista, että hänen täytyi kuolla helikopterionnettomuudessa, kun hän ralliajajana kilpaili niin usein kuoleman kanssa.



Pahalta tuntuu, vaikkei mitään tunnesiteitä henkilöihin ole. Yhtä pahalta tuntui aikoinaan Ayrton Sennan tapaturmainen kuolema. Surullista että mukana meni myös 2 poikaa, onneksi rva. McRaelle jäi edes Holly tyttönen. :(
ShipWreck
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Ma Elo 06, 2007 11:58 pm

Viesti Kirjoittaja ShipWreck »

Loka kirjoitti:Yhtä pahalta tuntui aikoinaan Ayrton Sennan tapaturmainen kuolema.
Sennan kuolema tuntui vielä pahemmalta, tapahtuihan se miljoonien TV-katsojien silmien edessä.
Michaelm
Harjunpää
Viestit: 311
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 9:45 pm

Viesti Kirjoittaja Michaelm »

Juurikin Ayrton Sennan, Richard Burnisn ja Coln McRaen olin kirjoittamassa. Michele Alboreton kuolema aiheutti myös tietynlaista haikeutta muutama vuosi sitten. Toki monet muutkin kun vain tämän alan henkilöt kuuluvat listalle, mutta McRaen takia nuo luettelin.

Minulle on käynyt monta kertaa sillä tavalla, että aina kun joku kuolee, ja sitten lehdissä ym. kerrotaan kaikkea mitä kyseinen henkilö on saavuttanut, ja sitten ajattelee että sitähän ois voinu fanittaa, mutta myöhäistä se nyt on. Toki poistuneita henkilöitäkin voi fanittaa, mutta ei se ole enää sama :)
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

^
On se jännä miten se menee monasti näin. Kun saa jotain paljon,myös menettää samalla paljon. En tiedä mitään taas surullisempaa kun tuollainen turha kuolema ja vielä 5-vuotias mukana :cry:
Nämä legendat jo eläessään tuppaavat kuolemaan aina kovin nuorina.
Totuus on tarua ihmeellisempää
Vastaa Viestiin