Malmön ampuja

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja taavetti »

:D No tässä ilmeisesti osalla kirjoittajista on pieni pohjaväre siihen seikkaan, että jos Suomessa joku ulkomaalaistaustainen tekee rikoksen, niin tekijän lisäksi tuomitaan joidenkin agitaattoreiden toimesta koko lähtömaa, kaikki ulkomaalaiset, eriväriset ja eri uskontokuntaa tms. kuuluvat.
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Eikös tämä ala mennä aika naurettavaksi.
Kyllähän siinä raiskausjutussakin puhuttiin ihan pokkana suomalaistaustaisesta jengistä, kun yhdellä tummista miehistä oli suomen kansalaisuus.

Menee vähän pelleilyksi. Ei sitä voi kieltää, etteikö tuon tekijän isä olisi ollut suomensukuinen. Jos joku sitten haluaa sen vetää sillä tavalla, että se vahingoittaa skoonelaisia, niin ihan rauhassa.

Tosiasia ampujan isän kotimaasta ei kuitenkaan muuksi muutu ja epäilen, että aitoruotsalaiset suomirasistit tuskin lukee minfoa, joten koko skoone voinee rauhoittua sen suhteen.
Nuotio & Äreät Tiput
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja skoone »

MissHolmes kirjoitti:Eikös tämä ala mennä aika naurettavaksi.
Kyllähän siinä raiskausjutussakin puhuttiin ihan pokkana suomalaistaustaisesta jengistä, kun yhdellä tummista miehistä oli suomen kansalaisuus.

Menee vähän pelleilyksi. Ei sitä voi kieltää, etteikö tuon tekijän isä olisi ollut suomensukuinen. Jos joku sitten haluaa sen vetää sillä tavalla, että se vahingoittaa skoonelaisia, niin ihan rauhassa.

Tosiasia ampujan isän kotimaasta ei kuitenkaan muuksi muutu ja epäilen, että aitoruotsalaiset suomirasistit tuskin lukee minfoa, joten koko skoone voinee rauhoittua sen suhteen.
Tomma tunnor bullrar mest.

En jatka keskustelua tällä tasolla tärkeästä asiasta.

ps Niille, jotka osaavat ruotsia suosittelen ruotsalaisten iltapäivälehtien lukemista. Viimeksi tiedotettiin siitä, että PMn isosisko kuoli traagisesti vuosia sitten ja sisaren kuolema vaikutti syvästi PMiin ds
Muista lähdekritiikki!
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

skoone kirjoitti:
Geissimummo kirjoitti:
skoone kirjoitti:PM on syntynyt Ruotsissa, äiti on riikinruotsalainen ja isänsä on suomenruotsalainen
kaia kirjoitti:Tämä ei tee hyvää suomalaisten jo valmiiksi huonolle maineelle Ruotsissa.
En mä silti usko tämän vaikuttavan sen kummemmin Ruotsin ja Suomen väleihin, koska juuret Suomeen on kuitenkin suht' pienet (isäkään ei ole puhdas suomalainen).
Siis toistan, ettekö edes sitä ymmärrä, että Ruotsissa asuu suomalainen vähemmistö, ruotsinsuomalaiset,
Ja nyt yksi suomalaistaustainen on hieman innostunut ammuskelemaan. Ei siinä sen kummempaa. Ja on ampunut muita maahanmuuttajataustaisia.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Sukujuuriltaan suomenruotsalaista Peter Mangsia epäillään todennäköisin syin Malmön ampujaksi. Yhtenä linkkinä HBL:n artikkeli, jossa suomenruotsalaisuus on otettu esille. Mangsia kiinnostivat Aftonbladetin artikkelin mukaan kamppailulajit (karatesta kenkää, koska ei kyennyt hallitsemaan aggressioitaan), sarjamurhaajat (tunteeko kukaan muu minfolainen tässä kohtaa pistoa sydämessään?) ja aseet. Mangs on nyt yhdistetty lisäksi kahteen siirtolaistaustaisen surmaan vuonna 2003. Hänen isänsä asuu Floridassa ja nyt tutkitaan hänen mahdollisuutta osuuttaan kahteen vanhaan, selvittämättömään murhaan siellä. Nuo murhat tapahtuivat samaan aikaan, kun Mangs vieraili paikkakunnalla isänsä luona. Mangs kärsii Aspergerin syndroomasta ja isän mukaan hänella on ollut vain yksi ystävä. Tässä lyhyesti tiivistäen alle linkitetyistä artikkeleista. Paukut ei nyt riitä koko juttujen kääntämiseen sanasta sanaan.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8099257.ab

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8099397.ab

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8093976.ab

http://www.hbl.fi/text/utrikes/2010/11/7/w54235.php
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

skoone kirjoitti:
Siis toistan, ettekö edes sitä ymmärrä, että Ruotsissa asuu suomalainen vähemmistö, ruotsinsuomalaiset, jonka vähemmistöaseman ja oikeuksien puolesta on vuosikymmeniä taisteltu.
Nyt te kantasuomalaiset haluatte lisätä vettä ruotsalaisten, ja varsinkin skoonelaisten, myllyyn. "Ne suomalaiset on todella sikoja ja murhaajia. Tämäkin sen asian todistaa!"

Jotain rajaa.
Kerro meille mikä ja miten tässä keskustelussa tällä palstalla lisää 'vettä myllyyn'? Kukaan ei ymmärtääkseni ole sanallakaan sanonut, että teot johtuisivat siitä, että tekijän isä on suomalaistaustainen. Eikä kukaan ole sanonut tekijää siaksi tai murhaajaksi.

Toivottavasti mentaliteetti ruotsissa ei ole se, että tuomio langetetaan, eikä sen enempää mietitä teon (tekojen) syitä.

Ainakin minusta asiaan olisi syytä paneutua, koska kyseessä on jo toinen saman tyyppinen ampumasarja.

Pyydän skoone lukemaan ystävällisesti uudelleen edellisen viestini:
En pidä Mälmön ampujaa suomalaisena, vaan henkilönä, jolla on ulkomaalaistaustaa.

Pohdin lähinnä sitä, että mikä sai tämän miehen tai vastaaviin tekoihin syyllistyneen edeltäjänsä Ausoniuksen tuntemaan näin suunnatonta vihaa maahanmuuttajia kohtaan?
(teot ovat kuitenkin kansainvälisestikin harvinaisia)

Pienessä mielessäni kuvittelisin, että henkilö, jolla omastatakaa on ulkomaalaistaustaa pikemminkin tuntisi sympatiaa maahanmuuttajia kohtaan.

Toki molempien sairauksilla on varmasti tekemistä tekojen kanssa, mutta minä mietinkin lähinnä sitä, että mistä johtuu tuon vihan kanavoituminen juuri maahanmuuttajiin? Täytyyhän sille jokin syy olla. Ja siksi pohdin tuota lapsuutta ja nuoruutta ruotsalaisessa yhteiskunnassa.

Minulla ei ole asiasta kokemusta, mutta joku viisaampi voisi kertoa miten perusruotsalainen teini suhtautuu luokkatoveriinsa, jolla on ulkomaalainen isä ja/tai äiti?
Onko eroa suhtautumiseen siinä, olenko isäsi norjalainen vai nigerialainen? Ja onko sekin merkityksetöntä tiukan paikan tullen?
Ja toden totta; tyhjät tynnyrit kolisevat eniten.
Nuotio & Äreät Tiput
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Kirjoittaja skoone päivämäärä Ke Marras 10, 2010 1:11 am
Kirjoittaja skoone päivämäärä Ke Marras 10, 2010 1:28 pm
Mitä tällä on tekemistä ruotsinsuomalaisten kanssa jos ammuskelija on taustaltaan suomenruotsalainen, kait sielläkin ymmärretään mikä ero niillä on?

Täällä Suomessa on ministereinä useampikin suomenruotsalainen esimerkiksi Astrid Thors on ollut Suomen maahanmuutto- ja eurooppaministeri huhtikuusta 2007 lähtien
, eikä heiltä ole asiasta kysytty vielä mitään, eivätkä he ole asiaan ottaneet kantaa vielä mitenkään.
Vaikenemisella sanotaan olevan jokin merkitys ja täällä aletaan jo huolestumaan jossain määrin ettei suomenruotsalaisen ole jo sanoutuneet irti tälläisetä paukutteluista, yleensä ovat olleet ensimmäisenä muilta vaatimassa irti sanoutumista turhemmistakin asioista.
Siellä Ruotsissa taas eivät ruotsalaiset halua päästää irti näin herkullisesta ja isosta vonkaleesta ja pitävät sen visusti omassa veneessään, että eivät rikostilastonikkarit saa vahingossa maahanmuuttajataustaista vonkaletta omaan veneeseensä jolla pääsisivät sitten riekkumaan.
Sameiden vesien isosta kalasta käydään nyt kädenvääntöä lahden molemmin puolin sillä täällä ei osata oikein kunnolla vielä päättä tituuleraanko tekijää/epäiltyä suomalaistaustaiseksi, suomenruotsalaiseksi vai ruotsalaiseksi, vääntö on kovaa ja veneet keinahtele aallokossa, muutamia on varmasti molskahtanut jo laidankin ylitse vonkaleesta taistellessa.

Onko siellä Ruotsissa Mangsin suku saanutmuuten jo ympärivuorokautisen suojelun poliisien toimesta, kun rikollisjengiläiset uhosi teurastavan kaikki sukulaiset ja kaikki muutkin ihmiset joilla on sama sukunimi kuin epäillyllä ampujalla.
Eikö täällä todellakaan haluta että sellaiset bandiitti laumat tulee tänne Suomen puolelle teurastusveitsineen epäillyn/tekijän sukulaisia teurastamaan.

vi gillar olika
http://www.youtube.com/watch?v=7Jrc4l46t0c

Niin ja kyllä täällä osataan erottaa suomenruotsalaiset ja ruotsinsuomalaiset toisistaan, mutta siellä puolen lahtea käsitys voi ollakin sitten vähän niin tai näin, ainakin perus swenssonin tai muiden maahanmuuttajataustaisten.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomenruotsalaiset
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruotsinsuomalaiset
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
Johan Kaptens
Armas Tammelin
Viestit: 78
Liittynyt: Su Tammi 04, 2009 9:40 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja Johan Kaptens »

Tarkoittaako tämä sitä että Ruotsin tunnetusti erittäin tehokas poliisi on saanut kiinni Olof Palmen murhaajan ?
"Suomenruotsalainen, saamelainen ja romanikulttuuri
ovat vuosisatoja olleet osa suomalaista monikulttuurisuutta."
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Täällä siis keskustellaan siitä, että maahanmuuttajataustainen ampuu maahanmuuttajataustaisia ja lopputuloksena ruotsinsuomalaiset kärsivät.
Damien
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5194
Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
Viesti:

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja Damien »

hannu hanhi kirjoitti:Täällä siis keskustellaan siitä, että maahanmuuttajataustainen ampuu maahanmuuttajataustaisia ja lopputuloksena ruotsinsuomalaiset kärsivät.
Njet.Ainoat tapauksesta kärsineet ovat ne jotka ovat joutuneet tähtäimeen...
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja skoone »

Damien kirjoitti:
hannu hanhi kirjoitti:Täällä siis keskustellaan siitä, että maahanmuuttajataustainen ampuu maahanmuuttajataustaisia ja lopputuloksena ruotsinsuomalaiset kärsivät.
Njet.Ainoat tapauksesta kärsineet ovat ne jotka ovat joutuneet tähtäimeen...
Uutta tietoa Skoonesta, eli Aftonbladet kirjoitti tänään:

Ruotsihan on kotimainen kieli, niin ei kai tarvii kääntää?

Lyhyesti niille uussuomalaisille, jotka eivät ole pakosti ruotsia joutuneet opettelemaan kerron, että Mangsille on tehty mielentilatutkimuksia ja nyt hänelle halutaan tehdä lisää tutkimuksia, jotta päästäisiin selville hänen mielenterveydestään.

Lisäksi kuvataan Mangsin yksinäisyyttä, hänellä ei omien sanojensa mukaan ole kuin yksi ystävä, eikä välit sukulaisiinkaan ole hyvät.

Mangs ei ole tunnustanut olevansa Malmöön ampuja, vaikka yksi hänen aseensa voidaan yhdistää vähintään nyhteen Malmöön ampumistapauksista.

”Peter Mangs har psykisk störning”
Peter Mangs.
Peter Mangs.
Rättsmedicinalverket vill ha en större rättspsyksundersökning

Peter Mangs har bara haft en enda vän, säger han.

Och han beskriver hur han befinner sig i ett "ekonomiskt handikappstillstånd".

Nu är den lilla sinnesundersökningen av den misstänkta serieskytten klar.

I den så kallade paragraf 7-undersökningen som i dag lämnades in till Malmö tingsrätt framgår det att Peter Mangs – mannen som misstänks ligga bakom en serie av skjutningar i Malmö – kan lida av en psykisk störning, både vid tiden för det misstänkta brottet och vid tiden för undersökningen.
Korta förhållanden

I undersökningen berättar Mangs själv hur han har dålig kontakt med sin familj och hur han bara har en enda vän. För det mesta underhåller han sig själv.

Vad gäller kärleksförhållanden har 38-åringen haft några korta förhållanden men aldrig någon sambo och han har förblivit barnlös.

Peter Mangs säger att han vid tiden för gripandet var sjukskriven och att han självmant önskade gå in i ett, som han kallar det, "ekonomiskt handikappstillstånd". Tidigare har han haft olika jobb, bland annat som volontär på Stadsmissionen, som tandtekniker och industriell snickare. Ett tag ville han bli sjuksköterska men han hoppade av de studierna.
Vapenintresse

Mangs berättar för läkaren som utfört undersökningen om sitt stora vapenintresse och att han har vapenlicens för flera vapen.

Han säger även hur mycket han tycker om att bygga gitarrer.

Läkaren rekommenderar att det görs en större rättspsykiatrisk undersökning för att fastställa om Mangs ska dömas till vård eller fängelse om det är så att han skulle få en fällande dom.

Peter Mangs greps den 9 november i år efter en rad av skottlossningar i Malmö. Han är på sannolika skäl misstänkt för ett mord och fem mordförsök.
Nekar till brott

Mordet på 20-åriga Trez West Persson begicks den 10 oktober 2009. Den senaste av skjutningarna som Mangs misstänks för ägde rum i augusti i år.

Peter Mangs nekar till brott, men ett av hans vapen har kunnat kopplas till minst en av skjutningarna, enligt vad en källa har uppgivit till Aftonbladet.
Linda Hjertén
Muista lähdekritiikki!
Jaakos
Harjunpää
Viestit: 295
Liittynyt: La Tammi 31, 2009 11:10 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja Jaakos »

Malmön ampujaepäilty kytketään muihinkin veritekoihin

Ruotsin syyttäjäviranomaiset uskovat, että Malmön ampumisista epäilty mies on ollut tekemisissä myös aiempien selvittämättömien surmien kanssa.

Miestä epäillään nyt myös kahdesta muusta murhasta ja viidestä murhayrityksestä.

Miestä on aiemmin epäilty yhdestä murhasta ja viidestä murhayrityksestä. Uusien tutkimusten myötä 38-vuotiasta epäillään nyt siis kaikkiaan kolmesta murhasta ja kymmenestä murhayrityksestä.

Malmön käräjäoikeuden on määrä päättää tiistaina vangitaanko mies.

Uudet murhaepäilyt ovat sattuneet vuonna 2003. Kummatkin uhrit olivat ulkomaalaistaustaisia. Murhayritykset on syyttäjän mukaan tehty vuosina 2006-2010.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?o ... t&Itemid=6

Paska haku murhassa, kun ei meinannut löytyä sarja-ampujasta ketjua. Näitäkin oli sitten kolme ainakin, joten jatkoin tätä pisintä.
Avatar
Geissimummo
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1419
Liittynyt: Su Huhti 20, 2008 4:03 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja Geissimummo »

Kaksi uutta murhaepäilyä

Malmön ammuskeluista vangitun 38-vuotiaan miehen epäillään syyllistyneen myös kahteen vanhempaan murhaan.

Syyttäjän mukaan Malmön ammuskeluista vangittua 38-vuotiasta miestä epäillään nyt myös kahdesta vanhemmasta murhasta.

Mies otettiin alunperin kiinni marraskuun 9. päivänä epäiltynä vuosien 2009 ja 2010 aikana tapahtuneista yhdestä murhasta ja viidestä murhanyrityksestä. Tiistaina hänen vangitsemiselleen anotaan jatkoa kolmen murhan ja kymmenen murhayrityksen perusteella.

Epäiltyyn nyt yhdistetyt murhat ovat sattuneet Lindängenin asuinalueella vuoden 2003 kesällä puolentoista kuukauden välein. Surmatut olivat ulkomaalaistaustaisia miehiä. Toinen heistä, 65-vuotias mies, surmattiin asuntoonsa kesäkuussa. 23-vuotiasta miestä puolestaan ammuttiin takaapäin automaattipistoolilla hänen ollessaan matkalla töihin.

- Huomenna hän saa vastata syytteisiin oikeudessa. Todisteet ovat vahvat, totesi pääsyyttäjä Solveig Wollstand maanantaina Aftonbladetille.

Poliisin mukaan epäilty kiistää kuitenkin edelleen kaikki syytteet. Aftonbladetin tietojen mukaan yksi hänen aseistaan on voitu kuitenkin yhdistää ainakin yhteen tapauksista.

Malmössä on tapahtunut noin 15 selvittämätöntä ammuskelutapausta, jotka ovat kohdistuneet maahanmuuttajiin.

Iltalehti
Ystävä ei ole mitään muuta, kuin tuttu vihollinen.
A friend is nothing, but an known enemy.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

....siirtolaissurmaaja...
Malmön siirtolaissurmaaja vangittiin nyt kolmesta murhasta
Julkaistu: 21.12.2010 13:31
Kommentteja ()

Malmön siirtolaissurmista epäillyn suomalaistaustaisen miehen vangitsemista jatkettiin tiistaina.
Nyt 38-vuotias mies vangittiin epäiltynä kolmesta murhasta ja kymmenestä murhayrityksestä.

Miestä on aiemmin epäilty yhdestä murhasta ja viidestä murhayrityksestä.

Poliisi epäilee, että mies on surmannut tai yrittänyt tappaa siirtolaistaustaisia henkilöitä ainakin seitsemän vuoden ajan.

Mies vangittiin aiemmin marraskuussa epäiltynä ulkomaalaistaustaisen miehen kanssa olleen ruotsalaisnaisen murhasta. Kaksi muuta uhria ovat siirtolaistaustaisia.

Mies itse on kiistänyt syyllisyytensä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Malm ... 39212.html
Nuotio & Äreät Tiput
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6832
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Malmön ampuja

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Iltalehti kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201101 ... 8_ul.shtml

Malmön ammuskelija saattoi tarkkailla uhrejaan

Tiistai 11.1.2011 klo 18.21

Malmön sarja-ammuskelijaksi epäilty 38-vuotias mies saattoi tarkkailla uhrejaan ennen ampumisia.

Ruotsin poliisin mukaan ampumiset eivät ole ehkä niin sattumanvaraisia kuin aiemmin on vaikuttanut, vaan epäilty on saattanut seurata useita uhrejaan.

- Voi olla, että hän on suunnitellut ampumiset etukäteen, sanoi poliisin edustaja, komisario Börje Sjöholm tiistaina.

Sjöholmin mukaan mies oli ampunut useita kertoja samassa paikassa ja osalla uhreista on poliisin mukaan ollut "rikollinen elämäntyyli". Tarkemmin poliisi ei kuitenkaan halunnut kertoa epäilyistään, vaan viittasi meneillään oleviin tutkimuksiin.

Malmön maahanmuuttajiin kohdistuneista ammuskeluista pidätettyä miestä epäillään kaikkiaan kolmesta murhasta ja kymmenestä murhayrityksestä. Hän on itse kiistänyt syyllisyytensä.

STT-TT
Vastaa Viestiin