Minna Kupela (34), Eura.

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Kärsinyt_
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ke Loka 06, 2010 3:21 pm
Paikkakunta: EP (/Tampere)

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja Kärsinyt_ »

matahari kirjoitti:Tässä kohtaa ei liene diagnoosilla väliä.
Kun asianomaisella on puhuttu olevan mieliperäinen sairaus ja itse monica puhui psykoosista niin laitoin siksi tuon linkin, sieltä saa käydä kukin tahtonsa mukaan käydä lukemassa oireita ja pohtia miten voi käyttäytyä psykoosin vaikutuksessa. Se on sellainen tila että sitä ei sanoinkaan voi selittää...
Pohdinkin siis näistä tuloksista olisiko Minnalla mahdollisesti joku kyseisistä sairauksista joilla voi olla vaikutusta psykoosiin.
Jos et halua tehdä diagnoosia nin älä tee, toiset ehkä haluavat pohtia sairauden vaikutuksia ajatusmaailmaan. Näitä linkityksiä kun on tehty täällä muissakin keskuteluissa.
Kiitos ja Anteeks, risa aita!

- Tervetuloa maailmaan, täällä pärjätä saa omillaan! -

Sääliä saa kuka vaan, mut kateus pitää ansaita!
Koljo
Remington Steele
Viestit: 228
Liittynyt: To Tammi 17, 2008 4:54 pm

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja Koljo »

Miksi ihmeessä haluat tehdä kadonneelle kotikutoisia diagnooseja mielisairauksille, mutta aiemmin pidit sopimattomana mietiskelyä josko kadonnut olisi päätynyt itsemurhaan? :shock:

Eikö mielestäsi ole yhtä loukkaavaa pohtia tuollaisia, niistäkään kun ei ole varmaa tietoa? Eli missä on nyt se peräänkuuluttamasi omaisten ajatteleminen? Samalla tavalla sinä nyt repostelet asioita.

Molemmilla asioilla saattaa kuitenkin olla vaikutusta tilanteeseen ja siksi pohdinta on sinällään järkevää, mutta aiemman suivaantumisesi valossa kummallista.

Mutta asiaan, mitään uutta ei ole tainnut kuulua? Onkohan lumi jo peittänyt siellä maan? Toivottavasti Minna löytyy pian.
Vian ei tarvitse olla iso, jos se on päässä.
Monica
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: Ma Marras 15, 2010 9:37 am

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja Monica »

skoone kirjoitti: Kirjauduin juuri viitatatakseni tähän Monican viestiin, mutta matahari ehti ekaksi.

Siis asia näyttäisi olevan niin, että tällainen viesti on jätetty. Onkohan se viesti poliisin hallussa?
Luultavasti on. Sitä ei jätetty kotiin. Tästä on todella vaikea kirjoittaa, kun ei tiedä mitä voi kirjoittaa ja mitä ei. Ei niinkään siksi, että tieto olisi jotenkin salattavaa, vaan ihmisen mieli on kummallinen. Sitä alkaa etsiä vain syyllistä tai alkaa jossitella. Nyt sanalla jos ei ole tässä merkitystä. Jätettiin viesti minne tahansa, niin tosiasia on se, että sen jättäjä salasi viestin sisällön niin, ettei kukaan epäillyt mitään. Eikä masennuksen mahdollisesti pahentunutta tilaa arvattu kotona, ei vähäisissä ystävyyssuhteissa, eikä terveyspuolella. Ainoa vihje jäi siihen, että facebookin päivitykset jäivät lähes kuukaudeksi tekemättä. Mutta kun joku käyttää sitä muutenkin harvoin, niin ei siinä ole mitään kummallista. :roll:

Sen voin sanoa, että Minna tiesi tarkalleen sen, miten hänen odotetaan toimivan, jotta kukaan ei huomaa mielen todellista tilaa. Surullista, mutta nyt odotetaan, odotetaan ja odotetaan. Toivotaan, että löytyy ja pelätään sitä mitä löytyy.
Ellu
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Ti Marras 03, 2009 1:29 pm

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja Ellu »

Geissimummo kirjoitti:Aviomies on laittanut profiiliinsa "eston", ulkopuoliset eivät pääse lukemaan hänen kirjoituksiaan. Mikä on tietysti ihan ymmärrettävää :(
En kyllä yhtään ihmettele, että laittoi, kun kerran kaikki sanomiset kopioidaan suoraan tänne. Toisaalta sääli, että laittoi sillä häneltä olisi saanut varmasti luotettavaa tietoa mitä etsinnöissä tapahtuu. Mutta kuten sanoin niin en hänen ratkaisuaan yhtään ihmettele. Jaksamisia hänelle!

Mitä tulee noihin etsintöihin niin tämän aamuinen paikallislehti osasi kertoa etsinnöiden olevan tauolla.
Kupelan etsinnät tauolla
17.11.2010 14:54
EURA
Viikko sitten kadonneen Minna Kupelan etsintöjä ei jatkettu enää tänään keskiviikkona. Tutkinnanjohtaja Matti Salosen mukaan on hyvin todennäköistä, että etsijät eivät lähde liikkeelle huomennakaan.

– Jatko riippuu siitä, saammeko uusia vihjeitä tai muuta tietoa. Tähän asti vihjeitä ei ole tullut kovin paljoa.

Kupela saapui katoamispäivänä linja-autolla kotoaan Honkilahdelta Euran keskustaan. 34-vuotiaalla Kupelalla oli tuolloin yllään työtakkimainen heijastintakki, jonka yläosa on keltainen ja alaosa sininen, farkut, harmaa pipo, sininen reppu sekä lenkkitossut tai turvakenkiä muistuttavat työjalkineet.

Kadonnut on noin 160 senttiä pitkä ja vartaloltaan pyöreä. Hän käyttää silmalaseja.

Tuntomerkkeihin sopivan naishenkilön nähtiin mahdollisesti liikkuvan Luistarin Kaaritiellä perjantaina kello 15.40 - 16.00 välisenä aikana.

Yleisöä pyydetään ilmoittamaan mahdollisista havainnoista Rauman poliisiaseman päivystykseen numeroon 07187 46100.
Lähde
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja skoone »

Monica kirjoitti:
skoone kirjoitti: Siis asia näyttäisi olevan niin, että tällainen viesti on jätetty. Onkohan se viesti poliisin hallussa?
Luultavasti on. Sitä ei jätetty kotiin. Tästä on todella vaikea kirjoittaa, kun ei tiedä mitä voi kirjoittaa ja mitä ei. Ei niinkään siksi, että tieto olisi jotenkin salattavaa, vaan ihmisen mieli on kummallinen. Sitä alkaa etsiä vain syyllistä tai alkaa jossitella. Nyt sanalla jos ei ole tässä merkitystä. Jätettiin viesti minne tahansa, niin tosiasia on se, että sen jättäjä salasi viestin sisällön niin, ettei kukaan epäillyt mitään
Vaikuttaa pikkasen erikoiselta, eihän Minna vaan ollut vainoharhainen ja pelännyt, että hänelle voisi tapahtua jotain?
Muista lähdekritiikki!
matahari
Jack Bauer
Viestit: 928
Liittynyt: Ke Tammi 07, 2009 10:29 am
Paikkakunta: Pori

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja matahari »

Onko Minnan tietokone tutkittu? Siellä voisi olla tarpeellista tietoa. Onko olemassa jokin nettituttavuus josta kukaan ei tiedä? Missä surffailtu?
LAWoman
Christopher Lorenzo
Viestit: 1604
Liittynyt: To Maalis 11, 2010 4:36 pm
Paikkakunta: Länsirannikko

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja LAWoman »

^Voisihan tässä tosiaan olla joku täysin erilainen käänne eli hyvähän kone olisi tutkia, mutta valitettavasti kaikki antaa nyt viitteitä sille, että Minna löytyy jostain lähimaastosta - toivottavasti pian niin loppuisi perheen epätietoisuuden tuska.
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah.
skywalker
Susikoski
Viestit: 36
Liittynyt: To Helmi 05, 2009 12:42 pm

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja skywalker »

Monica kirjoitti: Luultavasti on. Sitä ei jätetty kotiin. Tästä on todella vaikea kirjoittaa, kun ei tiedä mitä voi kirjoittaa ja mitä ei. Ei niinkään siksi, että tieto olisi jotenkin salattavaa, vaan ihmisen mieli on kummallinen. Sitä alkaa etsiä vain syyllistä tai alkaa jossitella. Nyt sanalla jos ei ole tässä merkitystä. Jätettiin viesti minne tahansa, niin tosiasia on se, että sen jättäjä salasi viestin sisällön niin, ettei kukaan epäillyt mitään
Tulee mieleen, että Minna on antanut tämän viestinsä jollekulle toiselle henkilölle, jota Monica ei haluaisi tässä kuitenkaan syyllistää.
matahari
Jack Bauer
Viestit: 928
Liittynyt: Ke Tammi 07, 2009 10:29 am
Paikkakunta: Pori

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja matahari »

Sieltä tietokoneelta voisi saada vihiä siitä, miten/mihin suunnitteli katoavansa/menevänsä. Miten taitava Minna on tietokoneiden kanssa, onko osannut pyyhkiä jälkensä?

Ihminen on tosiaan kummallinen kun aina etsii syyllistä, tällaisessakin tapauksessa jossa sitä ei luultavimmin ole.
Jaakos
Harjunpää
Viestit: 295
Liittynyt: La Tammi 31, 2009 11:10 pm

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja Jaakos »

Mahdetaanko etsintöjä jatkaa tänään? Lunta täällä tulee ja etsinnät siten vaikeutuu.
Kärsinyt_
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ke Loka 06, 2010 3:21 pm
Paikkakunta: EP (/Tampere)

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja Kärsinyt_ »

*Huokaisee syvää*
Monica kirjoitti:Eikä sekään ollut tavallista, että jätti jälkeensä tilinteon itsensä ja ympäristön kanssa luettavaksi sitten, kun on itse jo poissa.

Itsemurha on vaihtoehdoista se, johon kaikki viittaa. Se ei silti ole ainoa vaihtoehto. Ehkä mieli muuttui ja/tai meni sekaisin, ja hän lähti sittenkin vain kulkemaan "jonnekin", minne tahansa pois. Mielen alueilla saattaa tapahtua ihan mitä vain. Psykoosi tai mikä se hieno termi on sille, kun ihminen ei kykene ajattelemaan mitään selkeästi, vaan tekee automaatilla outoja juttuja? No, sillä sanalla ei taida olla väliä, ajatus tärkeämpi. :roll:

Jos ajatellaan itsemurhaa, kuten sinä tuossa pohdit, niin koti ei olisi ollut paras paikka tehdä sitä oikeasti. Löytäjiä olisivat olleet lapset, jotka tulivat kotiin ensimmäisinä. He olisivat kukaties ehtineet pelastaa, ja onhan monet epäonnistujat kertoneet pelänneensä kipua niin, etteivät voi vahingoittaa itseään nopeammin tavoin.
Tummennus minun. Siksi vain lisäsin linkin, kun linkityksiä on tuntunut olevan tapana tehdä täälä ennenkin.
Koljo kirjoitti:Miksi ihmeessä haluat tehdä kadonneelle kotikutoisia diagnooseja mielisairauksille, mutta aiemmin pidit sopimattomana mietiskelyä josko kadonnut olisi päätynyt itsemurhaan? :shock:

Eikö mielestäsi ole yhtä loukkaavaa pohtia tuollaisia, niistäkään kun ei ole varmaa tietoa? Eli missä on nyt se peräänkuuluttamasi omaisten ajatteleminen? Samalla tavalla sinä nyt repostelet asioita.

Molemmilla asioilla saattaa kuitenkin olla vaikutusta tilanteeseen ja siksi pohdinta on sinällään järkevää, mutta aiemman suivaantumisesi valossa kummallista.
.
Minä en siis tee mitään diagnoosia. Kun ketjussa oli puhetta psykoosista, selkeästi Minnan henk.koht. tietävällä, laitoin herranjumala vain linkin mikä on psykoosi.

Mikä ihme pakkomielle nyt on tullut vääristellä minun sanomisiani?
Jos jollakin on henkilökohtasesti jotain sanottavaa niin yvnä voi laittaa.
Kiitos ja Anteeks, risa aita!

- Tervetuloa maailmaan, täällä pärjätä saa omillaan! -

Sääliä saa kuka vaan, mut kateus pitää ansaita!
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Ei ehkä jatketa. Siitähän tuossa yllä oli.

Jotenkin karmivaa, kun tuntuu siltä, että Minna varmasti löytyisi jostain aivan liian läheltä. Nyt jos tulee lumet ja pakkaset, voi löytyminen venyä keväälle ja se on aviopuolisolle ja muille läheisille todella raskasta.

Toivottavasti edes vapaaehtoiset jatkavat.
Nuotio & Äreät Tiput
matahari
Jack Bauer
Viestit: 928
Liittynyt: Ke Tammi 07, 2009 10:29 am
Paikkakunta: Pori

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja matahari »

Veikkaan että löytyy alueelta, Supermarketilta Talan montuille. En tiedä onko jo haravoitu tarkkaan, mutta alue ei ole iso tutkia sentti sentiltä. Joki myös siltä alueelta kannattaisi käydä jollain kanootilla läpi.
Jaakos
Harjunpää
Viestit: 295
Liittynyt: La Tammi 31, 2009 11:10 pm

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja Jaakos »

Mikäs tuo Talan monttu on?
matahari
Jack Bauer
Viestit: 928
Liittynyt: Ke Tammi 07, 2009 10:29 am
Paikkakunta: Pori

Re: Minna Kupela (34), Eura.

Viesti Kirjoittaja matahari »

Vanhat hiekkamontut jotka jo kasvaneet "umpeen". Sijoittuvat joen ja terkkarin vieressä olevien vanhustentalojen väliin. Käräjämäen sivustaa etenevä polku menee montuille josta jatkuu Kauttuan suuntaan tai vaihtoehtoisesti pääsee joen yli käyttäen Talan siltaa, urheilutalon kohdalle. Ei pääse kuin jalan tai fillarilla.
Vastaa Viestiin