Madeleinen tapaus ( Ketju 1)

Ulkomailla kadoksissa olevat henkilöt
blackwidow

Viesti Kirjoittaja blackwidow »

Vihikoira kirjoitti:
Jos vanhemmat ovat syyllisiä, luulen sen olleen jonkinlainen vahinko. Heidän ammatilleen olisi tapahtuma ollut katastrofi, jos olisivat ilmoittaneet "tapaturman".
Tapaturman peittely ei oikein vakuuta. Luulisi kuitenkin että lapsen elämän pelastaminen on vanhemmille tärkeämpi kuin mahdollinen takaisku ammattilisessa mielessä. Madde ei olisi ollut ensimmäinen eikä myös viimeinen lapsi joka olisi tapaturmaisesti kuollut. Lapsia on hukkunut uima-altaassa taikka pudonnut portaista ennenkin-. Madde on voinut esim. -kun puhutaan että Katella on ollut masennusta, eli siksi tämä lomaakin varmaan - popsia äitinsä lääkkeitä vahingossa, mutta luultavasti ambulanssi olisi siinäkin tapauksessa soitettu paikalle.

Ihmettelen kun LÄÄKÄRIvanhemmat sanoivat katoamisen yhteydessä. että hätänumero ei ollut heti tiedossa, eikö yleinen hätänumero ole KAIKISSA EU maissa sama - 112.

Siitä rahankeruu jutusta sen verran, että Madeleinen rahaston perustaminen ei ilmeisesti ole ollut vanhempien idea, joten tämä ei todennäköisesti kelpaa motiiviksi.
Viimeksi muokannut blackwidow, Ke Syys 12, 2007 10:36 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Supermarketti

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

Ensimmäisinä päivinä brittilehdistössä oli kasoittain juttuja siitä kuinka koirat olisivat saaneet jonkinlaisen vainun ja seuranneet sitä supermarketille asti. Ehkä olisi mahdollista, että tytön ruumis olisi kannettu huovassa sinne ja hävitetty siellä jotenkin.
Cicciolina
Neuvoja-Jack
Viestit: 521
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 1:17 am

Viesti Kirjoittaja Cicciolina »

Kotipoliisi kirjoitti:Todella hyvä kuvakollaasio kaikesta aiheeseen liittyvästä:


http://www.websleuths.com/forums/showthread.php?t=53137
Tää on hyvä! aivan uusia kuvia minun silmilleni, sulostuttavan ihana pieni tyttönen noissa kuvissa!!!! En jaksa lähteä spekuloimaan mitä olisi voinut tapahtua, noi kuvat vaan näyttävät minun silmissäni aivan tavallisilta kuvilta joissa yksi maailman suloisimmista tytöistä esiintyy!

Voi Luoja, kumpa Madeleine löytyisi hengissä, ja selviäisi loppuelämänsä onnellisena, ilman traumoja!!!!
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

C Starling kirjoitti: Kuinka pystyvät kättelemään paavia, ja ottamaan häneltä lohdutusta vastaan, jos ovat oikeasti syyllisiä näin hirvittävään tekoon?
Oman lapsen murhaaminen, mahdollinen paloittelu, polttaminen, hautaaminen jne.

Vaan onhan se nähty, että psykopaatteja on olemassa, harvoin vain sattuisi kaksi samaan perheeseen.
Ei siihen psykopaattia tarvita. Pelko riittää.

Ihminen on eläin, ja joutuessaan jahdatuksi ihmisellä nousee yleensä raukkamaisuus ensiksi pintaan. Eli yritetään pakoon vaikka a) ei olisi mitään tehtykään, b) kiinnijääminen on varmaa tai c) ei ole aavistustakaan mitä edes tekisi seuraavaksi. Kuka uskaltaisi viheltää pelin poikki?
Every ship must sail a world.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Jospas roudasivat ruumiin Vatikaaniin :roll:
Lydia07
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 10:31 am
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Lydia07 »

Kuva

Olen ihmetellyt mistä pari on onnistunut samaan Portugaliin samanlaisen pyjaman käytettynä - käytössä rypistyneet hihansuut ja venynyt kaula-aukko?
Vai oliko se ostettu sieltä, mutta kuka sitä on käyttänyt.
Kai poliisi on huomannut kysyä tai ottaa pyjamasta näytteet kenen se on.

Voi olla että tähän löytyy luonteva selitys, mutta joka tapauksessa pyjama ei ole ainakaan uusi. Se nyt vielä puuttuisi että esittelevät Maddien pyjamaa.
Kun etsii toisen parasta, löytää omansa.
- Platon -
Okisto
Lauri Hanhivaara
Viestit: 134
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 5:48 pm

Viesti Kirjoittaja Okisto »

Eiköhän niitä paitoja ole vain ollut kaksi samanlaista. Jos on pitänyt kovasti yökkäristään niin vanhemmat ovat ostaneet toisen samanlaisen. Tuttua omassakin taloudessa.

Peittelyn luonnollisuudesta. Jos leikkiin on lähdetty niin kuinka sen voisi jättää kesken? Kuten ABC sanoi. Kyse on silloin miljoonista ihmisistä ja miljoonista punnista... julkkikset mukana, läheiset käyttäneet tunteja ja tunteja aikaansa. Alkutilanne ei kuitenkaan ole muuttunut vaan jos tunnustetaan niin oma ura katkeaa, lapset menetetään, vararikko odottaa... elämä on loppu ja koko maailma sitä paitsi tietää sen. Varmaan on keskusteluja käyty että nyt puhalletaan peli poikki mutta ei ole vanhemmista ollut siihen.
Kotipoliisi
Martin Beck
Viestit: 847
Liittynyt: Ti Heinä 10, 2007 8:07 pm
Paikkakunta: Stadin Kernel

Viesti Kirjoittaja Kotipoliisi »

Muistaakseni tämä yöpuku on Amelien. Siskoksilla oli samanlaiset yöpuvut.

OT: Alkoi naurattamaan, kun muistui mieleen Bodomin tapauksesta valokuva, jossa Nisse istuu heti murhien jälkeen huoneessaan sängyllä ja kuvassa näkyy taakse seinälle ripustettu Seppo Boismanin taskunauris, joka hävisi murhayönä... :lol:
They copied all that they could follow but they could not copy my mind,
and I left ´em sweating and stealing and a year and half behind.

- Rudyard Kipling
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Madeleine

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Ajattelin kysyä ohimennen, että joko ruumis on löytynyt. Niin paljon puhutte hautaamisesta ja kuolemasta, että jos joskus on elänyt, niin nyt on kuollut jo pelkästä sanan voimasta, heh. :D
Kalessin
Adrian Monk
Viestit: 2941
Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 3:26 pm
Paikkakunta: Maameri, läntiset rajavedet

Viesti Kirjoittaja Kalessin »

mua alkoi ihan itkettää, kun katsoin noi kuvat Madelinesta...ihan hirveää ja tekee tosi pahaa pienen tytön puolesta. toivottavasti edes joskus tapaus selviää ja mahdolliset jäänteet haudan rauhaan. :cry:
"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

Kalessin kirjoitti:mua alkoi ihan itkettää, kun katsoin noi kuvat Madelinesta...ihan hirveää ja tekee tosi pahaa pienen tytön puolesta. toivottavasti edes joskus tapaus selviää ja mahdolliset jäänteet haudan rauhaan. :cry:
Jep, ja mua on jo hetken aikaa säälittänyt kaksoset. Edes puistoon jonne aamulla menivät, eivät voineet rauhassa mennä. Lapsiraukat.

Kuva
Kalessin
Adrian Monk
Viestit: 2941
Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 3:26 pm
Paikkakunta: Maameri, läntiset rajavedet

Viesti Kirjoittaja Kalessin »

joo, totta. karmea noin pienille, kun koko ajan ympärillä pyörii ventovieraita ihmisiä, vanhemmat on kireitä ja surullisia... noinkin pieni lapsi voi saada stressireaktion ja jos ei vielä ole niin kohta on ihan varmasti!!!! :cry:
"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-
konsta
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4610
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 1:09 am

Viesti Kirjoittaja konsta »

Kotipoliisi kirjoitti: OT: Alkoi naurattamaan, kun muistui mieleen Bodomin tapauksesta valokuva, jossa Nisse istuu heti murhien jälkeen huoneessaan sängyllä ja kuvassa näkyy taakse seinälle ripustettu Seppo Boismanin taskunauris, joka hävisi murhayönä... :lol:
Muakin naurattí ne, jotka tuosta vouhkasivat, kjäh. No tilanne oli silloin vähän samanlainen kuin nyt, eli keksittiin kaikki mahdollinen maan ja taivaan väliltä. Syyllisyys herättää intohimoja, syyttömyys on tylsää.
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Iltalehti 13.9.2007 kirjoitti:
Paljastaako päiväkirja Madeleinen kuoleman?
13.9.2007 0:27

Poliisi uskoo, että Kate McCann tunnusti tekonsa päiväkirjalleen.

Kate McCann tappoi tyttärensä vahingossa ja kirjoitti sekavat tunteensa päiväkirjansa sivuille Madeleinen katoamisiltana. Näin väittää poliisi, joka vaatii lupaa saada käyttää päiväkirjaa Kate McCannia vastaan oikeudessa. He uskovat, että kyseinen todistuskappale pystyy osoittamaan, kuinka ja miksi lapsilleen omistautunut perheenäiti tappoi tyttärensä ja suunnitteli sen jälkeen massiivisen peiteoperaation teon salaamiseksi, Daily Mail -lehti kertoi.

The Daily Telegraph -lehden verkkouutisten mukaan päiväkirjan uskotaan olevan jo poliisin halussa, mutta sitä voidaan käyttää McCanneja vastaan vain erityisluvalla.

Portugalin poliisi on vaatinut myös muiden tapaukseen liittyvien tavaroiden haltuunottoa - yksi niistä on Madeleinen pehmolelu, jota Kate McCann on kuljettanut mukanaan aina tytön katoamisesta lähtien.

Tämän lisäksi McCannien portugalilaiskirkon pappia odottaa kuulustelu: on mahdollista, että äiti olisi puhunut kohtalokkaasta illasta papille. Koska McCanneilla oli kirkkoon avain, myös ruumista etsitään sekä kirkosta että sen läheisyydestä.

"Todistakaa että tapoimme hänet"

Kate ja Gerry McCann ovat hiillostuksen seurauksena ryhtyneet vastahyökkäykseen. Pariskunta esitti tiistaina haasteen Portugalin poliisille:

- Löytäkää ruumis ja todistakaa, että me teimme sen, pari sanoi puhemiehensä välityksellä. Siirron uskotaan olevan yksi McCannien kovaotteisten lakimiesten taktiikasta: ilman ruumista on erittäin vaikea todistaa, että Madeleine olisi joutunut vanhempiensa uhriksi.

Siitäkin huolimatta pariskunnan sanotaan osoittavan uupumuksen merkkejä: kukaan ei tiedä, mihin suuntaan juttu etenee ja McCannien kerrotaan olevan huolissaan myös maineestaan. Madeleine-kampanjan aikana vanhemmat ovat muuttuneet kidnapatun lapsen vanhemmista epäillyiksi massiivisessa murhatutkimuksessa.

Britit eivät enää tue paria yhtä ehdottomasti kuin ennen - ilmassa on yksinkertaisesti liikaa kysymyksiä. The Evening Standard -lehden mukaan McCanneja on neuvottu kokoamaan ympärilleen kunnon pr-tiimi, jonka tehtävänä olisi luoda "positiivisempia uutisotsikoita".
Minun täytyy myöntää, että ihmettelen suuresti yhtä seikkaa. Miksi joku kirjoittaisi päiväkirjaansa tehneensä murhan? Onhan päiväkirja tietysti hyvä tapa purkaa tunteita, mutta ainakaan minä en kuvittele päiväkirjan olevan niin koskematon, etteikö poliisi sitä saisi tarvittaessa itselleen. Muutkin ihmiset kuin poliisit lukevat toisten ihmisten henkilökohtaisia ajatuksia päiväkirjasta.

Toinen juttu, mitä ihmettelen, on juuri tuo miten McCannit oikein korostavat että "Löytäkää ruumis ja todistakaa, että me teimme sen".
blackwidow

Viesti Kirjoittaja blackwidow »

OT.hyi näitä bodomlaisten idiotismeja, näitä on tullut tähänkin ketjuun, no please. 'syyllisyys herättää intohimoja'. WTF?


Näyttää siltä, että ainakin portugalin lehdistö ottaa tilanteesta kaiken irti, joka on tosin ymmärettävä.

http://www.correiomanha.pt/noticia.asp? ... nal=20&p=0

Correio da Manha otsikkoi juttunsa. ,Kate loukkaa lapsiaan päiväkirjassa'.
Tähän asti on portugalin lehdistö ollut aioista hyvin perillä, joten voi olla toki mahdollista, että Kate puhuu lapsistaan tyyliin 'hemmetin kakarat, nämä pikku paskiaiset' yms.
Lukittu