Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
mamma71
Neuvoja-Jack
Viestit: 568
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2010 10:43 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja mamma71 »

Mietin tuossa, että on se jollain lailla mahdollista pysyä kateissa. Ja varmaankin vähintään niin kauan, että kuolleeksi julistetaan. Mutta kuka haluaa oikeasti elää sillä tavalla? Jos olet erakkoluonne se sopii kyllä, mutta esim. täällä minfossakin kateissa olevista suurin osa vaikuttaa siltä, että jonkin aikaa kateissaolo sopii, mutta jossain vaiheessa alat kaivata jonkun seuraa. Ja väistämättä tulee sellainen tilanne, että menneisyytesi tai henkilöllisyytesi paljastuu. Kyllä voit olla jonkin aikaa vain pelkkä "Masa" mutta jossain vaiheessa nimesi halutaan tietää.
Hökkelin voit rakentaa jonnekkin korpeen ja kalastella ja marjastaa. Ihan mahdollista. Mutta jos et ole alunperin erakkoluonne ja haluat itsellesi jonain vuonna seuraa, ei kadoksissa olo ole enää kovin mahdollista.
Toki ne, jotka pääsevät ulkomaille kenenkään tietämättä, voivat siellä olla ja pysyä hamaan kuolemaansa, milloin se onkaan, mutta kotimaassa voi olla hieman hankalampaa. Ja jos kuolet siihen torppaan, saattaa joku marjastaja sinut löytää ja silloin kohtalosi selviää.
Lisbeth
Lauri Hanhivaara
Viestit: 124
Liittynyt: Ma Elo 02, 2010 3:51 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Lisbeth »

Varmaan valtaosa ei ole. Jos nyt siis ajatellaan niitä kaikkia muutamaa sataa kadonneeksi vuosittain ilmoitettua niin kyllähän heistä huomattava osa ei ole "oikeasti kateissa" vaan kaverin enon erämökillä ryyppäämässä tai kuten tuossa yhdessä tapauksessa huhuttiin, niin muuttanut vaikka Helsinkiin ja unohtanut ilmoittaa myös lapsilleen.

Esimerkiksi Ismo Kumpulainen onnistui piilottelemaan viranomaisia useamman vuoden ennen edeltävää katoamista, tämä asia kerrottiin Kadonneet-ohjelmassa.

Pidän siis mahdollisena että myös näistä pitkään kadonneista osa piilottelee kaikilta, jossain. Mikäli on mahdollisuus hankkia väärä passi, on nimittäin mahdollista myös poistua maasta ilman että mihinkään jää asiasta oikeellista merkintää. Aika usein kai tällaiset henkilöt kuitenkin yhytetään jostain, ja sitten he vain kieltävät ilmoittamasta läheisilleen olinpaikkaansa. Voisin myös kuvitella, että poliisi pystyy aika helposti päättelemään ne tapaukset missä henkilö on karannut ja missä kadonnut oikeasti.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Lisbeth kirjoitti:Varmaan valtaosa ei ole. Jos nyt siis ajatellaan niitä kaikkia muutamaa sataa kadonneeksi vuosittain ilmoitettua niin kyllähän heistä huomattava osa ei ole "oikeasti kateissa" vaan kaverin enon erämökillä ryyppäämässä tai kuten tuossa yhdessä tapauksessa huhuttiin, niin muuttanut vaikka Helsinkiin ja unohtanut ilmoittaa myös lapsilleen.

Esimerkiksi Ismo Kumpulainen onnistui piilottelemaan viranomaisia useamman vuoden ennen edeltävää katoamista, tämä asia kerrottiin Kadonneet-ohjelmassa.

Pidän siis mahdollisena että myös näistä pitkään kadonneista osa piilottelee kaikilta, jossain. Mikäli on mahdollisuus hankkia väärä passi, on nimittäin mahdollista myös poistua maasta ilman että mihinkään jää asiasta oikeellista merkintää. Aika usein kai tällaiset henkilöt kuitenkin yhytetään jostain, ja sitten he vain kieltävät ilmoittamasta läheisilleen olinpaikkaansa. Voisin myös kuvitella, että poliisi pystyy aika helposti päättelemään ne tapaukset missä henkilö on karannut ja missä kadonnut oikeasti.
Jos selviää (vanhan toistoa, olen tätä sanonu täällä monta kertaa) että henkilö on liikkeellä/ kadoksissa omasta tahdostaan eikä asiaan liity rikosta tms. niin poliisi ilmoittaa omaisille että henkilö on kunnossa mutta ei halua olinpaikkaansa kerrottavan. Julkisuuteen ilmoitetaan, "kadonnut 52-vuotias helsinkiläismies löytynyt kunnossa".
Joten poliisin etsimistä henkilöistä varmasti kaikki ovat oikeasti kadonneita.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Crishelle
Neuvoja-Jack
Viestit: 571
Liittynyt: Su Tammi 10, 2010 6:29 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Crishelle »

Tuli ihan mieleen elokuva "Jäniksen vuosi".

(SPOILAUSVAROITUS - älä lue eteenpäin jos et halua tietää juonta !)

Siinähän se mies lähtee Lappiin asumaan omavaraiseksi erämieheksi kun ei kestä stadin kiirettä enää ja ottaa lemmikikseen jäniksen. Sen jälkeen esim. tuhoaa 25 000 suomalaisen henkilötiedot, koska halusi tuhota omansa.

Miksipä ei tuollainen onnistuisi - tosin henkilötietoja voi olla aika vaikeaa nykyään tuhota kun kaikki löytyy käsittääkseni sähköisessä muodossa ja eiköhän niitä valvotakin jonkin verran :lol: Mutta hylättyjä mökkejä Suomessa riittää ja jos keskellä Lapin korpea asuu missä ei ikinä ketään näy, voi tuo olla teoriassa mahdollista. Omavaraisena eläminen... kesällä voi onnistuakin jos osaa sitä ruokaa hankkia luonnosta tai viljellä maata, mutta talvella voisi olla toinen juttu. No, sitten ehkä jos tekee pimeää duunia ja maksaa kaupassa käteisellä. Ei tämä niin mahdoton ajatus ainakaan omasta mielestäni ole.
"You say stick to the highway. I say we should take my shortcut.
Why don't we just flip a coin?"
Helen
Susikoski
Viestit: 40
Liittynyt: Ti Maalis 09, 2010 11:36 pm
Paikkakunta: Savon sydämessä

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Helen »

Tiina kirjoitti:Toisaalta olisi kyllä hauska kadota esim. puolen vuoden ajaksi ihan vaan siksi, että vihdoin saisi tietää, että mitä ne naapurit ja kaverit sinusta ihan oikeasti ajattelee. Olenkohan heidän mielestään kenties itsetuhoinen tai muuten vaan ihme hiippari. Kiva olisi myös kokeilla tätä "pakastin juuri laitettu päälle" ja "kahvikuppi ja puoliksi syöty rieväkin jääneet kammarin pöydälle"-katoamista. Mitäköhän arvailuja se herättäisi omassa tapauksessa. :)
No, en taida kuitenkaan. Voisi olla liian karua tietää... :mrgreen:
Heh,eipä hullumpi idea,hmm... 8)
"Tietä käyden tien on vanki,vapaa on vain umpihanki." -Aaro Hellaakoski;huojuvat keulat.
Sabotage

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Sabotage »

Tämähän on nyt ihan raakaa yleistystä ja uskon, että aikalailla 50/60 pitänee paikkaansa.
Lähes kaikki nuoret, jotka ovat täällä palstalla vierailleet eivät ole oikeasti kadoksissa vaan ottaneet hatkat nuoriso tai perhekodeista.
Ikäväähän se on, että sellaista tapahtuu mutta tuskin poliisi kuluttaa näihin nuorukaisiin resursseja euroakaan.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja joey »

^ Kyllä resursseja heihinkin varmasti kulutetaan, mutta koska heillä on ymmärrettävä syy haluta olla omillaan, ei etsintöjä varmasti käynnistetä samalla voimalla kuin silloin, kun ns. normaali nuori täysin yllättäen esimerkiksi koulumatkalla katoaa.

Nuorista (= alle 30-vuotiaina kadonneista) kadoksiin jääneistä en usko kenenkään olevan omasta tahdostaan omilla teillään. Mitä nuorempi on, sitä vaikeampaa on ensinnäkin järjestää katoaminen täysin salassa ja pitää kiinni tehdystä päätöksestä.
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Tiina »

En tiedä, että kuinka moni kadonneista on oikeasti kadoksissa, mutta sen tiedän, että keväällä taas lumien ja jäiden sulettua moni mysteeri selviää.
Crishelle
Neuvoja-Jack
Viestit: 571
Liittynyt: Su Tammi 10, 2010 6:29 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Crishelle »

Satuinpa lukemaan tuota Cecelia Ahernin "Ihmemaa"- kirjaa (SPOILAUSVAROITUS): siinähän on se paikka, johon kaikki kadonneet menevät. Ihan toinen maailma. Realistiselta kannalta katsottuna tiedän, että lähes jokainen kadonnut ihminen tai tavara löytyy jossain vaiheessa ihan tästä maailmasta. Kuitenkin ajatusleikkinä se on vallan mainio; jos on mahdollista, että jossain muuallakin on elämää kuin täällä, miksi ei olisi mahdollista, että myös kadonneet olisivat jossain toisessa maailmassa josta he haluaisivat takaisin mutta eivät pääse?

Tiedän, minulla on todella hyvä mielikuvitus ja se yltää sellaisiin sfääreihin että minut saisi avaruusraketilla hakea takaisin mikäli oikeasti pääsisin jonnekin mihin pääsen vain mielikuvitukseni kautta. En kuitenkaan itse kyseenalaista melkein mitään asiaa. Tästähän voisi saada aikaan vaikka kiintoisan väittelyn, jos joku sitä haluaa :)
"You say stick to the highway. I say we should take my shortcut.
Why don't we just flip a coin?"
janita
Jane Marple
Viestit: 1071
Liittynyt: Ke Touko 13, 2009 5:58 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja janita »

Minua kiinnostaisi tietää, miten viranomaiset suhtautuvat sellaiseen omaehtoiseen katoamiseen, jossa kadonneella on alaikäisiä lapsia, joista on lain mukaan kuitenkin elatusvelvollinen. Eikö tällaisissa tapauksissa pitäisi kuitenkin jonnekin suuntaan selvitellä, jos alaikäisen vanhempi lymyilee?

Toinen asia mikä näihin liittyen tuli mieleen, kun luin joskus sen yhden ruotsalaisnaisen (Maria Eriksson) kirjan, jossa tämä kertoo "katoamisestaan". Tai viranomaisiltahan hän ei kadonnut, vaan näiden avittamana, kun todettiin ettei Rupotsin yhteiskunta pysty takaamaan tälle perheineen turvallista elämää Ruotsissa (ex-mies vainosi). Tälle perheineen annettiin uudet henkilöllisyydet ja lähetettiin maailmalle. Onkohan vastaavia tai samankaltaisia tapauksia Suomesta... Sellaisia missä viranomaiset tietävät, ymmärtävät katoamisen motiivit ja jopa avittavat siinä.

Sitten tuli vielä mieleen tuosta Suomessa piilottelusta, että viime talvena törmäsin sellaiseen heppuun, joka oli pakoillut poliisia useamman vuoden. Ihan Suomessa. Piileskely ei vaatinut rahaa, eikä kavereita. Se vaati vain sosiaalisen luonteen, jonka avulla oli helppo solmia uusia tuttavuuksia, saada näiltä ylöspito ja taskurahaa hetkeksi aikaa ja liueta sitten hyvissä ajoin/tehdä katoamistemppu, ennen kuin alkaa liiaksi kuumottaa ja mielellään lähteä sitten aina vähän jonnekin toisaallepäin Suomea, eikä jäädä notkumaan sille alueelle. Sellaiselta rikolliselta, joka ei ole mitenkään vaarallinen, tuo onnistunee ihan sen vuoksi kun pärstä ei esiinny iltapäivälehtien sivuilla. Miksei siis myös sellaiselta kadonneelta, jonka katoamisesta ei ole pidetty isoa haloota median taholta.
oolu
Nikke Knatterton
Viestit: 192
Liittynyt: To Huhti 03, 2008 4:13 am
Paikkakunta: en arrière de lumiere

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja oolu »

Ihme spekua tuollainen että "ihan helpostihan hökkelin rakentaa ja siellä asuu". Suomessa on talvella ihan hengenvaarallisen kylmä, mistään et kahmi niin paljoa vaatteita tai nuotiosta lämpöä että tarkenisit HYVIN jossain hökkelissä. Oikeasti. Kaupungissa on eri asia kun on niin monenlaista soppea ja loukkoa joissa ei tuule eikä sada lunta ja vähän tihkuu lämpöä sisäpuolelta eikä liiku villieläimiä.

:roll:
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

.
mamma71 kirjoitti: Uskon, että valtaosa omaehtoisesti kadonneistakin kuolee tavalla tai toisella.
Minä uskon että jokainen noista menehtyy. Tavalla tai toisella. Sodassa aina moni kuolee, mutta siviilissä kuolevat kaikki.

Sitä odotellessa voinee elää kadoksissa ainakin isommissa kaupungeissa kaikenlaisten soppajonojen ja koditttomille järjestettyjen yö- ja peseytymispaikkojen sekä ilmaisten aterioiden turvin.

Jos tuo nyt otsikoissa pyörivä kadonneen-löytyneen isoisän tapaus on totta niin tästä on konkreettinen esimerkkikin olemassa. Tässä ketju papasta: http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=20&t=11820


Maikkari on tutkinut asiaa:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... jos-haluaa
Voiko viranomaisilta kadota, jos haluaa?

27.10.2011 16:39

Lahden seudulla kadonneen isoisän tapaus on herättänyt kysymyksiä ihmisen vapaaehtoisesta katoamisesta ja siitä, miten ajantasaisia tietoja viranomaisilla kansalaisista on.

Helsingin maistraatista kerrotaan, että väestötietojärjestelmässä Suomen kansalaisesta on muun muassa nimi, henkilötunnus, syntymäpaikka, äidinkieli, kansalaisuus, kotikunta ja osoite.

Kansalainen on velvollinen ilmoittamaan osoitteen ja kotikunnan muuttumisen itse viranomaisille. Sitä ei kuitenkaan pystytä seuraamaan, tekevätkö kaikki tämän ilmoituksen, joten on mahdollista, että henkilön tietoihin jää roikkumaan hyvinkin vanha osoite.

On myös tilanteita, joissa henkilöllä ei ole osoitetta, jolloin merkinnäksi tulee "vailla vakinaista osoitetta". Väestötietojärjestelmään kirjattuna postiosoitteena voi olla poste restante -osoite, mutta asuinosoitteen tulee aina olla asuinhuoneisto.

Monet väestötietojärjestelmän tiedot eivät ole riippuvaisia ihmisen omasta ilmoituksesta. Esimerkiksi seurakunta kirjaa tietoihin kirkkovihkimisen, maistraatti siviilivihkimisen, sairaala lapsen syntymän ja käräjäoikeus avioeron ja adoption.

Sen sijaan maasta pois muuttaneet ulkosuomalaiset ovat velvollisia itse pitämään tietojaan yllä, joten heidän kohdallaan kaikki elämänvaiheet eivät välttämättä ole viranomaisten tiedossa.


Kansaneläkkeen maksu jatkuu katkeamatta

Kelan viestinnästä puolestaan kerrotaan, että tietyissä tapauksissa Kelan etuuksia voi hakea ilman osoitetietoja. Tämä on mahdollista esimerkiksi silloin, jos henkilön osoite on jostain syystä salattu.

Esimerkiksi yömajoissa asuvat tarvitsevat etuuksia varten jonkinlaisen osoitteen, ja täysin asunnottomalla pitää olla poste restante -osoite.

Kela saa kansalaisten osoitetiedot väestörekisterin kautta. Osoitetta kysytään myös etuushakemuksissa ja jos se eroaa väestörekisterin tiedoista, voidaan pyytää lisäselvitystä.

Etuuden maksaminen kateissa olevalle henkilölle vuosikausien ajan ei suurimmaksi osaksi ole mahdollista, sillä eri etuuksissa tehdään vuositarkastuksia. Pysyvästi maksetaan lähinnä vain kansaneläkettä.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Sid79
Susikoski
Viestit: 36
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 11:19 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Sid79 »

Luin tuossa Leijonalegioona kirjan. Jossa puhuttiin suomalaisista, jotka ovat palvelleet ranskan muukalaislegioonassa. Nykyhetkeä pohtivassa luvussa kirjailija toteaa, että joku kadonneeksi ilmoitettu nuori mies saattaa tälläkin hetkellä palvella legioonassa. (ei lainaus, lauseen pointti kyllä)

Nykypäivänä kun ei taida merkintöjä pahemmin tulla jos EU:n sisällä matkustaa, niin tokkopa tuokaan mahdoton yhtälö on.
Derrick
Nikke Knatterton
Viestit: 153
Liittynyt: Su Touko 20, 2007 12:33 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Derrick »

Yksi tapa edistää katoamista, jos on valmistautumisaikaa ja jonkin verran fyrkkaa, on avata tili jossakin ulkomaisessa pankissa ja ottaa sieltä tarpeelliset kortit. Sitten vaan jonkun aikaa kerryttämään rahavaroja tällaiselle tilille, josta omaiset ym. eivät tiedä mitään.

Kun henkilö katoaa, niin poliisi voi selvitellä, onko kaveri käyttänyt entistä Nordean tai Osuuspankin tiliä, mutta jos kukaan ei tiedä mitään Landesbank Berlinin tilistä ja luottokortista, niin eipä niitä kukaan seuraakaan.

EU:n alueella pääsee tunnetusti kulkemaan vapaasti rajojen yli ilman, että henkilöllisyyttä sen enempää kysytään. Eikä kukaan myöskään käy tutkimassa, onko henkilö joskus ostanut lentolipun KLM:ltä.

Varsinkin jos ei ole vakavia rikosepäilyjä niskassa, niin kyllä jo näillä konsteilla pääsisi alkuun.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Monikohan "kadonneista" ei olekaan kateissa?

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Päteä unilla?!

Onpa edellä erikoinen komentti. Onko se pätemistä, jos kertoo unistaan. Minusta tämä on oikein sopiva palsta niiden kertomiseen, ja kyllä ne varmasti täältäkin löytävät perille, jos ovat avuksi.
Alethes doksa meta logu
Vastaa Viestiin