Kadonnut Tuomo Spets risteilyltä Turussa 2010

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
DollariExpress
Christopher Lorenzo
Viestit: 1682
Liittynyt: Ti Heinä 01, 2008 9:05 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja DollariExpress »

Rezah kirjoitti:Ja mikä ihmetyttää myös, on se että vartija (ehkä harjaantunut laittamaan merkille) muistaa näin hyvin Tuomon,.
eipä tuo mikään ihme ole,kyllä itsekin muistaisin jos kalju,punapartainen outo mies tulisi juttelemaan (vartijoilla tuskin on mitään yleistä puhekaverin ominaisuutta työssään) ja seuraavalla viikolla olisi kuva lehdessä. muistaisin varmaan kenet tahansa,varsinkin jos miehen mainitaan olleen työpaikallani.
kun linkität,niin kopioi asia samalla ketjuun,koska linkit kuolevat joskus jopa muutamassa viikossa ja asia katoaa bittiavaruuteen
LAWoman
Christopher Lorenzo
Viestit: 1604
Liittynyt: To Maalis 11, 2010 4:36 pm
Paikkakunta: Länsirannikko

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja LAWoman »

Sama, muistaisin varmasti, jos olisin jutellut henkilön kanssa, jota etsitään medioissa. Vartijatkin tekevät sellaista työtä, että etenkin laivalta tulevia ihmisiä tulee katsoa vähän tarkemmin. Tuossa autossa on ollut jotain henkilöitä joiden kanssa on jotain bisnestä ollut ja olisiko sitten käynyt huonosti. Mitä bisnestä ja miten on käynyt, se on mysteeri. Jos auton henkilöillä ei olisi mitään salattavaa olisivat he varmasti jo tulleet julkisuuteen.
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah.
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

matlockb kirjoitti:Viimeinen varmana pidettävä havainto on se, että Spets keskusteli vartijan kanssa.
Voisiko keskustelu paljastaa mitään? Sen sisältöä ei ilmeisesti ole kerrottu.
Ilona80
Harjunpää
Viestit: 294
Liittynyt: Ti Syys 29, 2009 4:04 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja Ilona80 »

Okei, nyt ymmärrän paremmin että vartija muistaa Tuomon jos ovat kerran ihan jutulla olleet!
Vaikka huonomuistinen olenkin, niin muistaisin kyllä varmasti ihmiset joiden kanssa olen jutellut, sanotaanko ainakin viikon-parin sisään.
Mulla oli mennyt ihan ohi myös että Tuomolla on myös lapsi.

FB-stä, en voi olla satavarma että se ennenkään oli auki... Yleensä kyllä tulee heti mentyä stalkkaamaan feisbuukkia :oops: , mutten muista koskaan olleeni "Tuomon seinällä"..
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Kyllä olisi todella mielenkiintoista kuulla, että mistä Spets keskusteli vartijan kanssa. Sehän on hyvin merkityksellistä; kysyikö hän esim. neuvoa, kuinka pääsee johonkin paikkaan (busseista, junista tms.) vai halusiko kertoa, että joku on uhannut häntä ja hän tarvitsee apua, kysyikö mistä saa esim. ensiapua, jos oli joku hätä, vai puhuiko vaan jotain "onpas kaunis ilma -tyylistä" .Mitä tahansa, mutta onhan sillä suuri merkitys sen kannalta, onko miehellä ollut joku hätä.

Tuo jäi hieman epäselväksi, oliko sisaren mies häneen puhelinyhteydessä laivan saavuttua. Ilmeisesti he olivat jo Spetsin lähdettyä risteilylle sopineet, että tämä mies tulee häntä vastaan. Vai pyysikö Spets sisareltaan kuljetusapua oltuaan yhteydessä tähän laivalta?

Ja varsinaisesti ei kai sanottu, että Spets nousi jonkun auton kyytiin (kuten joku oli edellä kirjoittanut) vaan, että hänet nähtiin jonkun auton luona.
LAWoman
Christopher Lorenzo
Viestit: 1604
Liittynyt: To Maalis 11, 2010 4:36 pm
Paikkakunta: Länsirannikko

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja LAWoman »

Jos on tosiaan jutellut vartijan kanssa niin siinä on mielestäni jotenkin outoa se...
- että Tuomo on ilmeisesti tiennyt, että siskon avopuoliso odottaa häntä, vai onko?
- on silti jättänyt menemättä tämän kyytiin ja on lähtenyt oudon auton mukaan.
Eikö silloin haluaisi pitää matalaa profiilia eikä jättää muistikuvia kenellekkään. Mitä ihmettä tässä nyt on takana?
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah.
Strummer
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 12:48 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja Strummer »

Poliisi TV:n mukaan Tuomo oli katoamispäivän aamuna jutellut siskonsa kanssa puhelimella ja vielä myöhemmin siskon avomiehen kanssa liittyen hänen hakemiseen. Siskon mies oli odotellut [b]terminaalin pääoven edessä sovittuna aikana[/b]. Viimeinen havainto on vartijalta, joka oli jutellut Tuomon kanssa. Vartija oli nähnyt Tuomon menevän jonkin auton viereen viereen juttelemaan. Hetken päästä hän ei enää nähnyt Tuomoa, joten vartija [b]oletti[/b] Tuomon nousseen autoon. Misään ei siis käyty läpi sitä koska hakija oli tullut satamaan ja koska Tuomo oli jutellut tuon vartijan kanssa. Eli katoamisaikaa ei ole kerrottu. Oliko Tuomo halunnut hakijan saapuvan vasta jonkin aikaa laivan saapumisen jälkeen, kun hakija oli saapunut sovittuna aikana?
LAWoman
Christopher Lorenzo
Viestit: 1604
Liittynyt: To Maalis 11, 2010 4:36 pm
Paikkakunta: Länsirannikko

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja LAWoman »

Hui, tuli kamala ajatus, että mitä jos tämä olikin siskon avopuolison auto? Heitä ilmeisesti kuitenkin oli haastateltu julkisuuteen ja ovat tosissaan huolissaan joten ehkä kuitenkin tässä jotain muuta on taustalla...
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah.
Teleksi
Vic Mackey
Viestit: 1971
Liittynyt: Ma Elo 13, 2007 3:45 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja Teleksi »

Kyllä tämä on itseautettu katoaminen.

Tuomo on sopinut kyydin PÄÄOVELLE ja livahtaa paikalta niin ettei kyyditsijä häntä näe. Lisäksi hän ei laita mitään viestiä kyyditsijälle, että suunnitelmat on muuttuneet. Jos hän olisi lähtenyt jonkun muun porukan kyydillä, niin kai hän olisi laittanut tekstarin edes siskonsa miehelle, että suunnitelmat muuttuivat. Tai sano uudelle kyydille, että hän käy huikkaamassa siskon miehelle, että ei tulekaan tämän kyydissä. Eli väittäisin että hän on tässä vaiheessa tietoisesti harhauttanut siskonsa miestä? Miksi? En kyllä keksi muuta kuin itsemurha-aikeet.
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3284
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja Helmie »

LAWoman kirjoitti:Hui, tuli kamala ajatus, että mitä jos tämä olikin siskon avopuolison auto? Heitä ilmeisesti kuitenkin oli haastateltu julkisuuteen ja ovat tosissaan huolissaan joten ehkä kuitenkin tässä jotain muuta on taustalla...
Mulla vähän lähti mielikuvitus lentoon, kun katsoin tuon Poliisi-TV:n pätkän. :oops: Itsellekin tuli mieleen että mitä jos siskon miehellä on jotain osuutta Tuomon katoamiseen.
Ehkä niin ei ole ja pahoittelen todellakin ajatuksiani. Varmasti tarpeeksi rankkaa Tuomon perheellä ja tuttavilla.
Teleksi
Vic Mackey
Viestit: 1971
Liittynyt: Ma Elo 13, 2007 3:45 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja Teleksi »

Tai sitten tosiaan Tuomo kävi juttelemassa siskonsa miehen kanssa autolla (olisi aika looginen juttu ja vastaisi vartijan havaintoja). Mutta miksi siskon mies ei tästä kerro?????
Kuivakorppu
Armas Tammelin
Viestit: 86
Liittynyt: Ti Touko 19, 2009 4:12 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja Kuivakorppu »

Niinpä...olisko ollut Tuomolla ja siskon miehellä jotain hämärä bisnestä, Tuomolla laivalla jokin "lastin haku" yms.
En tiedä, ja pahoitteluni nyös Tuomon omaisille jos loukkaan, mutta on niin monta kysymysmerkkiä...
LAWoman
Christopher Lorenzo
Viestit: 1604
Liittynyt: To Maalis 11, 2010 4:36 pm
Paikkakunta: Länsirannikko

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja LAWoman »

Jotenkin tuli myös sellainen fiilis... :( Kamalaa kun ei ole mitään mielikuvaa mitä on oikeasti tapahtunut ja erilaisia ajatuksia nousee mieleen. Tosin hyvähän se on, että ihmiset ovat kiinnostuneet ja tuovat eri näkökulmia esiin, sillä mitä tahansahan on voinut tapahtua ja pienikin vinkki tai ajatus voi auttaa.
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Jos halusi livahtaa siskonmiehen huomaamatta niin miksi ylipäänsä vaivaamaan siskon avokkia tulemaan laivalle ja odottelemaan siellä, olisi laittanut viestin että "saan muun kyydin, ei tarvi tulla/voit kääntyä takaisin/lähteä pois turhaan odottelemasta".
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Kadonnut Tuomo Spets

Viesti Kirjoittaja skoone »

matlockb kirjoitti:Jos halusi livahtaa siskonmiehen huomaamatta niin miksi ylipäänsä vaivaamaan siskon avokkia tulemaan laivalle ja odottelemaan siellä, olisi laittanut viestin että "saan muun kyydin, ei tarvi tulla/voit kääntyä takaisin/lähteä pois turhaan odottelemasta".
Voisi olla niin, että kännykän akku oli tyhjä, eikä TS voinut lähettää viestiä vastaantulevalle miehelle. Ehkä hän kysyikin vartijalta mahdollisuuttaa soittaa jostain?

Muistaakseni tuolla aiemmin oli juttua, että Spetsin veli työskentelee jossain pääkaupunkiseudulla vanginvartijana. Muistanko väärin tämän?

Jos olisi näin, saattaisi olla, että Spets on tavannut veljensä entisiä "asiakkaita" laivalla ja nämä ovat luvanneet heittää Spetsin johonkin osoitteeseen vaikka veljen luo. Sitten kuitenkin on tapahtunut jotain, ehkä kyydinantajat eivät olleetkaan niin vilpittömiä kuin teeskentelivät.
Muista lähdekritiikki!
Vastaa Viestiin