Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Nyt löysin nuo muiden luvut ja verrataan uusinta gallupia vuoden 2007 tuloksiin kaikkien puolueiden osalta. Ja koska tämä on nollasummapeliä, niin jonkun voitto on jonkun/joidenkin tappio:

Keskusta 18,2 Miinusta peräti 4,9 prosenttia! Ja jos Keskusta saa nyt vaikka 18,8 prosentin kannatuksen, niin sekin tulkitaan torjuntavoitoksi ja äärimmäisen vastuunkannon seuraukseksi vaikeissa päätöksissä

Kokoomus 20,2 Miinusta 2,1 prosenttia. Heille tavallaan "etukäteen sovittu" pääministeripaikka ei enää olekaan itsestäänselvyys.
-Porvari nukkuu huonosti...

SDP 17,9 Miinusta 3,5 prosenttia! Enää ei minkäänlainen tappio saa olla "torjuntavoitto" tai selittelyä siitä "että viesti ei mennyt perille". Pitää miettiä olisiko viestissä itsessään jotain vikaa?

Vasemmistol. 8,0 Miinusta 0,8 prosenttia. Tasaista alamäkeä edelleen. Protesti nykymenoa vastaan ei nosta entisten kommunistien kannatusta.

Vihreät 8,8 prosenttia. Plussaa 0,3 prosenttia. Näissä vaaleissa Vihreät pitää paikkansa viidenneksi suurimpana puolueena - ohittaa Vasemmistoliiton, mutta PS ajaa oikealta ohi...

KD 4,0 Miinusta 0,9 prosenttia. Tämä on minulle yllätys, sillä uskoin tuon homokeskustelun lopulta kuitenkin satavan KD:n laariin, mutta kansa ei ehkä olekaan niin vanhoillista kuin olin olettanut.

RKP 4,0 Miinusta 0,6 prosenttia. Tässä puolueessa on kaikkien uskollisin äänestäjäkunta ja liki Keskustan kaltainen koneisto, joka saa väen lopulta uurnille vaikka kuolinvuoteelta.

PS 17,9 Plussaa 13,9 prosenttia. Kaikkien aikojen nousu! Protesti kanavoituu, mutta jaksaako puolueen kevyt koneisto vaaleihin saakka?

Muut 1,0 Miinusta 1,3 prosenttia. Muutos 2011 on koko lailla pettynyt. Muita varteenotettavia siellä ei ole. Toki Köyhien Asialla - puolueen Terttu Savola on ihan tolkun ihminen, mutta c´mon, siirry jo Persuihin...
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Mitä tulee tuohon tulevaan ”neljän suuren” tenttiin, niin…
On todella mielenkiintoista nähdä, sillä tuo ”avaus” on varsinainen sekä virallinen julkiseen keskusteluun puheenjohtajien ja miksei myös ehdokkaidenkin välillä. Toimittajien pitää olla tasa-arvoisia, osaavia ja heidän tulee asettaa myös tiukkoja, mutta asiapitoisia kysymyksiä. Tentin jälkeen tulee melko nopeasti gallup, mutta vielä nopeammin tulee iltapäivälehdistön tuomio ja lukijoiden äänestys "kuka oli paras ja kuka huonoin?"

Toivotaan, että Soini osaa hommansa. Pelkällä sujuvalla retoriikalla ei päästä kovin pitkälle, mutta monasti silläkin saadaan asia hallintaan. Opposition edustajian Soini ja Urpilainen saattavat olla joistakin asioista samaa mieltä, kun taas Katainen ja Kiviniemi kehua retostelevat saavutuksillaan ja sanovat varmasti, että "jos sitä ei olisi tuolloin hallituksen puolesta tehty, niin olisimme taantuneet/joutuneet katumaan/velkaantuneet vielä enemmän/työttömyys olisi pahentunut...

Äänestysprosentti on ollut pitkään surkean alhainen ja kun se sitä on ollut, niin viisaat ovat sanoneet, että se vaikuttaa erityisesti vasemmistopuolueiden saamiin ääniin. "Oli kylmä/satoi vettä, niin köyhä ei päässyt uurnille, kun taas rikas, jolla on auto pääsi helposti". Tuollaistakin on selitetty syyksi.

Se miten Persujen kannattajat saadaan vaalipäivänä äänestämään - tai äänestämään ennakkoon - on uskon ja toivon asia. Yhtä lailla on sekin, että gallupeissa - niin usein kuin oikeaa suuntaa antavatkin - saattaa olla pelkkiä "nyt tuntuu just siltä" -mielipiteitä, mutta äänestyskopissa kuitenkin se vanha tuttu puolue saattaa kuitenkin olla se ketä äänestetään.
-Tosin varmuus Persujen äänestäjien parissa on erään tutkimuksen mukaan lisääntynyt.

Suurin osa Persujen ehdokkaista on minulle täysin outoja nimiä sekä kasvoja. Mutta niin on asian laita myös muidenkin puolueiden kohdalla. Tähän usein juuri vedotaan, että "mites on herra Soini, kun näitä teidän ehdokkaita ei tunneta missään - heistä ei tiedetä mitään?" Osa ehdokkaista on kuitenkin paikallisesti hyvinkin tunnettuja kunnallispoliitikkoja, mutta osa aivan "tyhjästä tulleita". Jokainen poliitikko aloittaa uransa jostain. Tekee tunnettavuutta mainonnalla, pitämällä sellaisia puheita, joista jää kuulijalle jotain mieleen ja osalla on sellainen koulutus, että jo se saattaa kiinnittää äänestäjien huomion.
-Persujen vastustajat vähättelevät Persujen kannattajia, että he ovat näitä peräkammarin poikia, heikosti koulutettuja luusereita tai jopa äärioikeistolaisia rasisteja. Eivät kaikki heitä ole. Ehkä olen yksi noista edellä mainituista, ehkä en, mutta tunnen monia, jotka ovat korkeasti koulutettuja entisiä Kokoomuksen ja Demarien äänestäjiä - he ovat vain yksinkertaisesti kyllästyneet "kolmen suuren" harjoittamaan paskan jauhamiseen.
-Persujen ehdokkaina on niin työtä tekeviä kuin raskautettujakin sekä tohtoreita 8) että maistereita.

Tässä Tuntematon ehdokas - asettelussa on kyse yksinkertaisesti halusta mustamaalata Persujen ehdokkaat ja äänestäjät sillä perusteella, että ikään kuin jäsenyys SDP:ssä, Keskustassa, Kokoomuksessa tai Vihreissä toisi automaattisesti ja heti lisää älyä sekä tunnettavuutta. Persujen ehdokkaalla pitäisi olla kaikkeen vastaus ja mieluummin heti, mutta Vihreiden julkihomolta kukaan ei kysy eläkkeiden indeksistä...

Katsoin juuri Kokoomuksen ehdokkaita ympäri Suomen, niin suurin osa on ihan nobodyja, mutta jostain syystä kukaan ei kysy Kataiselta, että "keitäs nää tämmöset on kun en heitä tunne?".

Yksi kuuma peruna - ellei jopa kuumin muiden joukossa - on maahanmuutto. Jos ja kun joku Persu sanoo vastustavansa nykyistä käytäntöä (jossa siis kutakuinkin tullaan maahan kuin hollitupaan ja eletään kuin siat vatukossa päivärahoista nauttien), niin syytetään rasismista ja vedetään natsikortti esiin. Pitäisi vain ja yksinomaan myötäillä nykyistä käytäntöä, silloin olisi "mukava ihminen". Suvaitsevaisuudellakin on rajansa.

Jokaisessa puolueessa on kautta aikain ollut jotain laitaa edustava siipi. Joku ei äänestä ryhmäkurin mukaisesti, joku äänestää hallituksen kantaa vastaan, kun muut samasta puolueesta hallituksen kannan puolesta. Mutta kun puhutaan Perussuomalaista, niin todetaan, että "teillä yksi tai kaksi ehdokasta sanoi näin, että onko tämä nyt siten Soininkin ja Perussuomalaisten virallinen kanta asiaan"?
-Perussuomalaiset ei ole mikään SDP, jossa puolueen johto sanoo mitä ehdokkaan on ajateltava.

Ohessa yksi erinomaisen hyvä HS:n keskustelupalstalta poimimani mielipide tähän ikuiseen jankutukseen niistä kaikkein heikoimmista:

"Minä taas olen läpen kyllästynyt "kaikkien heikoimpiin", josta suuret puolueet jaksavat jankuttaa joka ikinen päivä. Näille "kaikkein heikoimmille" tivataan koko ajan lisää raha työtä tekevältä väeltä. "Kaikkein heikoimmat" ovat pohjaton kaivo, joka vaan heittäytyy yhä heikommaksi mitä enemmän rahaa heidän päälle kipataan.

Viimeistään tänään keskusta peräänkuulutti jälleen kokreampaa arvonlisäveroa, jotta "kaikein heikommille" voidaan lahjoittaa lisää rahaa. Kohta minä teen itsestäni "kaikkein heikomman" ja lopetan työnteon kokonaan. Mitä minä aikaani tuhlaamaan töissä kun valtiovalta varastaa kaiken itselleen".

Tähän samaiseen jargoniin olen niin äärettömän vittuuntunut. Kaikkein heikoin ei ole edes potentiaalinen äänestäjä, mutta toki tässä vedotaan äänestäjien omatuntoon - jos sellaista enää kellään on - ja pyritään luomaan kuva puolueesta joka aidosti välittää. Pyh!

Demaritkin ovat vuositolkulla syytäneet duunareiden rahoja jos jonkinlaisiin kehitysmaaprojekteihin ja vähemmistöjen hyysäämiseen, mutta unohtaneet täysin haalarikansan - joka sekin joskus eläköityy ja tarvitsee hoitoa ynnä huolenpitoa joko kodissaan tai sairaalassa. Veronsa hän maksoi Suomeen, mutta mitä saa tilalle; yhden vaipan päivässä ja leikatun eläkkeen. Samaan aikaan mamu sai 15 kuukaudessa perusteettomia tukia 18 000 euroa (plus ne perustellut päälle) ja toinen hyväkäs kahdessa vuodessa yli 60 000 euroa väärin perustein myönnettyjä tukia (plus ne oikein perustein myönnetyt päälle).

Mutta näistä ei saisi puhua, muuten on rasisti.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Taloustutkimuksen sivuilta löysin oivallisen "gallupmuistion".
http://www.taloustutkimus.fi/tuotteet_j ... viot-2011/

Siellä ovat lukemat vuodesta 2000 eteenpäin kuukausittain. Kiinnitin huomioni erityisesti SDP:n kannatuslukemiin. Suosionsa huipulla SDP on 2000-luvulla ollut vuoden 2003 huhti- ja elokuussa, jolloin gallupviisari kohosi 27,7 prosenttiin. Huikea lukema, josta lähdettiin tasaisesti alaspäin mitä nyt välillä iloisesti pari piirua ylöspäin hypähdettiin.

Ensimmäisen kerran SDP kannatus putosi alle 20 prosentin tammikuussa 2009, jolloin tulos oli 19,9 prosenttia. Ja korostan, että nämä ovat Taloustutkimuksen lukuja ja siis niiden valossa "demarit saivat eka kerran alle kakskymppistä".

Vuoden 2010 helmikuussa potenssi parani ja lukemaksi saatiin 21,4 prosenttia, mutta lopullisesti (?) SDP lähti alle 20 prosentin tielle syyskuussa 2010. Samanaikaisesti alkoi PS:n kova nousu. Jo sitä ennen kannatuksensa oli yli 10 prosenttia, mutta elokuusta lokakuuhun 2010 tapahtui iso harppaus, kun kannatus kohosi 10,5 prosentista 14,3 prosenttiin!
-Tuohon aikaan Keskustan kannatus putosi 2,1 prosenttia, että myös siellä alkoi perälauta vuotaa PS:n suuntaan. Samoin kävi myöhemmin myös Kokoomukselle.

Vuoden 2000 tammikuussa PS:n galluplukema oli 0,2 prosenttia! Että on oltu aika alhaalla ja väliin loppui usko sekä ihmiseen että huomiseen. Toivosta jäi vain kipinä... Tuolloin ryhdyttiin ajamaan niin kovaa että paskat putoavat rattailta ja päätettiin katsoa, että mihin se riittää. Lukema on nyt 16,6, (Taloustutkimus 1/11) ja jopa 17,9 (HS 2/11) on ollut esillä.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Keskustelut lisääntyvät ja alkavat saada jo huvittaviakin piirteitä, kuten Vihreiden Ville Niinistö Iltalehden blogissaan:

"Wallin rakentaa perussuomalaisten hallitustietä
Olen pettynyt Rkp:n puheenjohtaja Stefan Wallinin tämänpäiväiseen linjaukseen. Wallin totesi, että Rkp voi hyvin mennä tekemään yhteistyötä hallitukseen hyvinkin erilaisten puolueiden kanssa. Käytännössä hän siis sanoi, että perussuomalaiset on Rkp:lle mahdollinen hallituskumppani. Tällä lausunnolla Wallin käytännössä rakentaa Timo Soinin hallitustietä. Ei kai ole RKP:n puolustaman vähemmistönkään etu, että hallitusvastuuseen nousisi puolue, jonka tavoitteena on kaventaa vähemmistöjen oikeuksia?
Suomalaiset ovat kyllästyneet vanhoihin puolueisiin vaalirahakohujen ja sulkeutuneen poliittisen kulttuurin takia. Timo Soini saattaa julkisuudessa vaikuttaa leppoisalta mieheltä, mutta perussuomalaisten politiikassa ei ole kyllä mitään leppoisaa. Puolueen ohjelmat haluavat palauttaa Suomen henkiselle 1950-luvulle. He haluavat lopettaa ympäristönsuojelun, kaventaa vähemmistöjen oikeuksia, muurautua kiinni vanhan sukupolven teollisuustyöpaikkoihin. Näillä linjoilla ei rakenneta Suomelle kestävää ja hyvinvoivaa tulevaisuutta".

Ylläolevassa on vain osa blogista, mutta kokonaan sen voi lukea osoitteessa http://blogit.iltalehti.fi/ville-niinis ... itustieta/

”hallitusvastuuseen nousisi puolue, jonka tavoitteena on kaventaa vähemmistöjen oikeuksia?

Osittain kyllä, mutta tarkoitus on saattaa suomalaisille samanlaisia oikeuksia kuin mitä nyt on mamuille; automaattisesti saa muuttaa yhteiskunnan piikkiin sinne mihin ikinä Suomessa haluaa, kaupunki ostaa minulle 400 000 euron ison perheasunnon, johon voi asettua vuokralle yhteiskunnan piikkiin, kaupunki maksaa vaatteiden hankinnan (versus mustalaisakkojen hameet), lehmänlihakorvaus, saada vapautus 60 000 euron perusteetta jaetuista tuista, oikeus käyttää rasistisanaa jokaisesta ulkomaalaisesta joka minua ei miellytä...
-Ei suinkaan, sillä yhteiskunnalta loppuisivat rahat, jos se ryhtyisi samalla tavalla hyysämään kantasuomalaisia.

Vihreille tuo vähemmistö on jokin kummallinen yli-ihmisryhmä, joiden oikeudet pitää olla tavisten yläpuolella. Heillä on kumma luulo siitä, että kaikki vähemmistöt ovat keskenään kavereita, esim. musulmaanit ja homot, tai mustalaiset ja neekerit.

"He haluavat lopettaa ympäristönsuojelun, kaventaa vähemmistöjen oikeuksia, muurautua kiinni vanhan sukupolven teollisuustyöpaikkoihin". Mihin Niinistö perustaa nuo väitteensä PS:n ympäristönsuojeluvastaisuudesta? Siihenkö, etteivät Persut ole lähteneet Vihreiden hössötykseen mukaan. Onko Vihreiden ajama ympäristönsuojelu ainoa ja oikea totuus? Heidän mielestään kyllä ja eriävät mielipiteet ovat heille merkki siitä, että "luokkavihollinen" PS haluaisi sotkea, saastuttaa sekä vähät välittää mistään. Onko Vihreistä oikein että Suomeen lennätetään somaleja - jo pelkät lennot (nämä eivät ole mitään loma- tai liikelentoja, joita lennetään siitä huolimatta, että joku jäisi niistä pois vastustaakseen kerosiinin polttamista) saastuttavat puhumattakaan siitä, että jokainen maahantuotu somali kuormittaa ympäristöä ja rasittaa veronmaksajien kukkaroa.

PS ei muuraudu kiinni savupiipputeollisuuteen. Pikemminkin sen tekee SDP, joka on kyllä kelvannut Vihreille hallituskumppaniksi. PS puhuu suomalaisen työn puolesta, sen puolesta, että Suomessa olisi työtä tarjolla myös tulevaisuudessa. Vihreiden ajamat ympäristöverot karkottavat teollisuutta Suomesta sinne, missä moisia veroja ei ole ja teollinen toiminta on mahdollista.

Vähemmistöjen oikeuksia sietääkin kaventaa.

Toki RKP on nyt huolissaan ja heitä vituttaa (fan också, aj sjutton) PS:n nousu ja siksikin pj Wallin haluaa myös Persujen suuntaan pitää ovea auki, mutta vain siksi, että he turvaavat tällä myös tietään seuraavaan hallitukseen.

Kommenttejakin blogiin oli tullut, mutta tähän mennessä ei yhtään puoltavaa.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Lisää uutisia...

Vain joka viides perussuomalaisten nykykannattaja äänesti puoluetta 2008

Perussuomalaisten nykyisistä kannattajista vain noin joka viides (21 prosenttia) äänesti puoluetta vuoden 2008 kuntavaaleissa. Muut – neljä kannattajaa viidestä – ovat uusia.
Tiedot käyvät ilmi TNS Gallupin tammi–helmikuussa tekemän puoluekannatuskyselyn henkilötiedoista.
Perussuomalaisten uusista kannattajista suurimman yksittäisen ryhmän (24 prosenttia) muodostavat ihmiset, jotka eivät äänestäneet viime kunnallisvaaleissa lainkaan.
Loput uudet kannattajat ovat siirtyneet käytännössä kolmelta suurelta puolueelta. Sadasta perussuomalaisten nykykannattajasta vielä kuntavaaleissa Sdp:tä äänestäneitä on 14, kokoomusta äänestäneitä 12 ja keskustaa äänestäneitä 12. Muilta puolueilta tulee vain hajaääniä.
Kyselyn tuloksista selvisi, että perussuomalaisten tyypillinen kannattaja on ammatillisen tutkinnon suorittanut mies, joka toimii työntekijänä. Väestön keskimääräiseen rakenteeseen verrattuna hän on useammin 35–49-vuotias ja kotoisin Etelä-Suomesta.
Perussuomalaisten kannattajista miehiä on 63 prosenttia. Ammatillisen perustutkinnon suorittaneita puolueen kannattajista on 42 prosenttia, mikä on enemmän kuin esimerkiksi Sdp:llä (32 prosenttia).
Koko aineistossa ammattikoulun käyneitä oli 28 prosenttia.
Tutkimuksessa kävi myös ilmi, että perussuomalaisten kannatus on noussut uuteen ennätykseen. Se on nyt 17,9 prosenttia.

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/V ... 5263932251

”Perussuomalaisten uusista kannattajista suurimman yksittäisen ryhmän (24 prosenttia) muodostavat ihmiset, jotka eivät äänestäneet viime kunnallisvaaleissa lainkaan”.
Suomalaisen politiikan osalta tämähän on suorastaan loistava uutinen ja kertoo sen, että nyt kun on olemassa todellinen vaihtoehto, niin ihmiset ovat aktivoituneet ja mm. nukkuvien puolueen jäsenet ovat heränneet ja se huolenaiheena pitkään ollut alhainen äänestysprosentti on mitä todennäköisemmin nousussa.

Pitää muistaa vuoden 2003 vaalit, joissa Tony Halme sai äänestämään myös sellaiset ihmiset, jotka eivät muuten olisi uurnille lähteneet. Ei heitä kiinnostanut lähteä kuuntelemaan Vihreiden ehdokasta, joka puhuu taukoamatta siitä, kuinka veronmaksajien kakusta pitää jakaa yhä suurempi osa Afrikan "nälkää näkeville" tai kurmoottaa entistaä enemmän yksityisautoilua. Ei Halmeen äänestäjistä kukaan lähtenyt kahvilaan kuuntelemaan SDP:n ehdokkaan suurta huolta jonkun kaukaisen maan ihmisoikeustilanteesta tai yhteisvastuustamme Absurdistanin kansalaisista. Ei todellakaan, vaan Halme aktivoi väkeä (en ota tässä kantaa Halmeen toilailuihin edustaja-aikanaan, vaan puhun hänestä esimerkkinä siitä kuinka äänestäjiä aktivoidaan ottamalla esille ne asiat joita he kokevat omikseen ja itselleen tärkeiksi) joka piti politiikkaa täysin yhdentekevänä asiana.

Ja seuraavaan uutiseen...

Professori: Tiedon puute on Perussuomalaisten etu

Kolmella vanhalla suurella puolueella ei ole keinoja pysäyttää Perussuomalaisten nousua ennen vaaleja, uskoo valtio-opin professori Heikki Paloheimo Tampereen yliopistosta. Paloheimoa haastateltiin tiistaina Ylen Ajankohtaisessa kakkosessa.
Paloheimon mukaan Perussuomalaisten vaalimenestyksen kannalta ratkaiseva tekijä on tyytymättömyyden ilmapiirin ylläpitäminen. Se, onko puolueella vastauksia asiakysymyksiin ja onnistuvatko muut puolueet osoittamaan Perussuomalaisten vaaliohjelman puutteita, ei tällä hetkellä pysäytä Perussuomalaisia.
–Perussuomalaisten nousun pysäyttämiseen vanhoilla puolueilla ei ole mitään eväitä. Perussuomalaisten kannatuksen pohjana on niin vahvana yleinen tyytymättömyys ja halu saada jonkinlainen muutos aikaan. Tämän takia suurten puolueiden yritykset puhkoa tyhjät ilmakuplat Perussuomalaisten vaaliohjelmista tuskin onnistuvat, totesi Paloheimo vastauksena haastattelijan kysymykseen.
Professorin mielestä tietämättömyys politiikan asiakysymyksistä on itse asiassa Perussuomalaisille vaalitaistossa ”aivan ilmeinen etu”. Ajankohtaisen kakkosen lähetyksessä nähtiin mahdollisen Perussuomalaisten äänestäjän kehuvan puolueen ehdokasta rehellisyydestä tämän kertoessa, ettei tiedä maataloustuista tarpeeksi ottaakseen kantaa niihin.
”Vain Vihreiden ja Rkp:n kannattajat on rokotettu Perussuomalaisia vastaan”
–Perussuomalaisilla on varmasti siihen [tietämättömyyteen vetoamiseen] paremmat edellytykset kuin vanhoilla puolueilla, koska politiikka ei ole heillä yhtä ammatillistunutta kuin vanhoilla puolueilla, sanoi Paloheimo.
Paloheimon mukaan Perussuomalaisten nousussa on kyse nimenomaan ”tyytymättömien”, ei köyhien kapinasta. Suomen köyhin aikuisväestö on Paloheimon mukaan niin syrjäytynyt politiikasta, että he eivät ajaudu takaisin sen pariin edes Perussuomalaisten mukana.Viime aikojen gallupsuosiota selittää se, että puolueen kannattajiksi on tullut hyvin kirjava joukko eri puolueiden entisiä äänestäjiä.
–Meidän puolueistamme vain Vihreiden ja Ruotsalaisen kansanpuolueen kannattajat on kutakuinkin pomminvarmasti rokotettu Perussuomalaisia vastaan, Paloheimo arvioi.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/109357- ... aisten-etu

”Paloheimon mukaan Perussuomalaisten nousussa on kyse nimenomaan ”tyytymättömien”, ei köyhien kapinasta. Suomen köyhin aikuisväestö on Paloheimon mukaan niin syrjäytynyt politiikasta, että he eivät ajaudu takaisin sen pariin edes Perussuomalaisten mukana”.

No joo, mutta kyllä mukana on "köyhiäkin", sillä yhä useampi palkallaan elävä ei tule toimeen kuten ennen, mutta mamut sen kuin porskuttavat tukineen, lisineen, tulkkeineen, isoinen perheasuntoineen, lumeavioliittoineen...

–”Meidän puolueistamme vain Vihreiden ja Ruotsalaisen kansanpuolueen kannattajat on kutakuinkin pomminvarmasti rokotettu Perussuomalaisia vastaan, Paloheimo arvioi”.

Hmmm.. No ehkä niinkin ja varsinkin RKP:n kohdalla, mutta on huomioitava, että Vihreissä on paljon heitä, jotka ovat ns. liikkuvia ja epävarmoja äänestäjiä. Osa Vihreiden äänestäjistä on varmasti puolueensa nykymenoa vastaan ja osa ns. linkolalaisista ei pidä Vihreiden ajamasta "rajat auki kaikille" - politiikasta, sillä mm. somalithan sikiävät sangen tehokkaasti ja Pentti Linkola on monasti todennut, että yhden lapsen perhe on parasta ekologista ajattelua hiilijalanjäljen pienentämiseksi. Ja johonkin se Vihreille aikoinaan mitattu jopa hieman yli 12 prosentin kannatus on kadonnut. Mihin?

Jatketaan kotimaan uutisilla...

Perussuomalaisten kannatus olisi jo 24 prosenttia ilman korjauskertoimia
Suurinta puoluetta saati nopean nousijan todellista kannatusta ei tiedä nyt kukaan.

Huoneessa on 140 henkilöä. Heistä pyydetään poistumaan niitä, jotka eivät aio äänestää kevään eduskuntavaaleissa.
Sata henkilöä jää huoneeseen.
"Kuinka moni teistä äänestää perussuomalaisia?", mielipidetiedustelun tekijä kysyy.
24 kättä nousee ylös.
"Hyvä", mielipidetiedustelun tekijä sanoo. "Perussuomalaisten kannatus on siis 17,9 prosenttia."
Tarina on yksinkertaistettu kuvaus siitä, miten mielipidetiedustelujen niin sanotulla korjauskertoimella muutetaan gallupien raakadatan tietoja.
Muutosta ei tehdä huijaustarkoituksessa, vaan mahdollisimman tarkkaan osumatarkkuuteen pääsemiseksi.
Luvut ovat aitoja esimerkkejä HS:n tammikuun kannatusmittauksesta.
Äkkiseltään homma kuulostaa tulosten manipuloinnilta.
Jos 24 henkilöä sadasta sanoo äänestävänsä perussuomalaisia, moni uskoo, että perussuomalaisten kannatus on lähempänä 24 prosenttia kuin tilastonikkareiden väittämää 17,9 prosenttia.
Tosiasiassa perussuomalaisten kannatuksen määrää ei tiedä kukaan. Korjauskertoimet tulivat Suomessa laajemman yleisön tietoisuuteen vihreiden kannatuksen nousuvaiheessa. Kun tiedustelut lupasivat vihreille suurempaa kannatusta kuin mikä sitten toteutui, tietoja täytyi rukata.
Helsingin Sanomille mielipidemittaukset tekevän TNS Gallupin toimialajohtaja Juhani Pehkonen kertoo, että korjauskertoimilla poistetaan tutkijoiden havaitsemia virheellisiä tietoja.
Tiedusteluihin vastaavat henkilöt valehtelevat tai salaavat puoluekantojaan tai unohtavat, mitä puoluetta viimeksi äänestivät.
Gallupissa kysytään kaksi kysymystä: Mitä puoluetta äänestäisit nyt ja mitä äänestit edellisissä kunnallisvaaleissa?
Sitten kunnallisvaalivastauksia verrataan todelliseen vaalitulokseen ja valehtelu ja unohdus korjataan oikeaksi tulokseksi. Seuraavaksi lasketaan ilmoitetun ja aiemman äänestyskäyttäytymisen muutoskerroin.
"Sitten otetaan mukaan uudet äänestäjät, joista ei voida olettaa mitään", Pehkonen selittää.
Lopuksi tulosta korjataan vielä aiempiin tutkimuksiin nojautuvilla tiedoilla. Korjaukset eivät perustu tutkijoiden tuntemuksiin vaan pitkän aikavälin tutkimuksiin äänestyskäyttäytymisestä.
Pehkosen mukaan tiedustelut kertovat kannatuksen nousuista ja laskuista, mutta eivät tarkasti kannatuksen tasosta. Esimerkiksi nyt neljä suurinta puoluetta mahtuvat kaikki virhemarginaalin sisään. Kukaan ei oikeasti tiedä, mikä on suurin puolue.
Tietyissä puolueissa kannatus on suurta sellaisissa väestöryhmissä, joita ei tiedusteluilla tavoiteta. Esimerkiksi vasemmistoliiton kannatus tuplaantuu säännönmukaisesti vaaleissa raakadataan verrattuna, Pehkonen kertoo.
Vihreillä taas on haamuäänestäjiä eli "olisin äänestänyt, jos olisin mennyt äänestämään"-porukkaa.
Rkp:n Vaasan vaalipiirissä olevat ruotsinkieliset kannattajat taas jättävät vastaamatta muita useammin suomenkieliseen tiedusteluun ja eläkeläiset haluavat muita hanakammin salata kantansa.
"Ongelma on siinä, pitävätkö tulokset enää paikkaansa, jos ihmiset vaihtavat radikaalisti puoluekantoja", Pehkonen pohtii.
http://www.hs.fi/verkkolehti/kotimaa/ar ... 5263907687

”Tosiasiassa perussuomalaisten kannatuksen määrää ei tiedä kukaan”.
Pakka on aika sekaisin ja voidaan puhua samasta ilmiöstä kuin Vihreillä aikoinaan - joskus 1980 -luvulla, jolloin heidän kannatuksensa ja sen nousu ja varsinkin heilahtelut gallupeissa olivat yhtä lailla arvoitus.

Jos nyt käy kuitenkin niin, että vaaleissa PS saa "vain 12 prosentin kannatuksen, niin se uutisoidaan siten, että "Perussuomalaiset hävisivät!" Vaikka he olisivat ylivoimaisia voittajia vuoden 2007 vaaleihin nähden.

Ja edelleen kotimaan politiikkaa...

Tuossa aiemmassa postauksessa Ville Niinistön blogin yhteydessä tähän jo kajottiin, että mitä tekee RKP?

Rkp valmiina kaikkiin hallitusvaihtoehtoihin
Keskusta, kokoomus ja Sdp ovat liukuneet perussuomalaisten suuntaan, puolueessa arvioidaan.

Mikään hallituspohja ei estä ruotsalaisen kansanpuolueen menoa hallitukseen, mikäli tähän on mahdollisuus. Näin tilanteen näkee puolue itse.
"Rkp:n tehtävänä ei ole koskaan ollut hallituskumppanien valitseminen", sanoi puolueen puheenjohtaja Stefan Wallin vaaliohjelman julkistamistilaisuudessa torstaina. Rkp on ollut hallitusvastuussa yhtäjaksoisesti vuodesta 1979.
Kolmen perinteisen suuren puolueen johtajista Wallin ei nimennyt suosikkiaan pääministeriksi. Sen sijaan hän ja muu puoluejohto antoivat hyvin selvästi ymmärtää, ettei perussuomalaisten tapa tehdä politiikkaa ole Rkp:n mieleen. Timo Soinin puoluetta syytettiin siitä, että se ei anna keskeisiin kysymyksiin konkreettisia vastauksia.
"On yllättävää, että suuret puolueet asettuvat niin lähelle perussuomalaisia. Silloinhan kannattajille sanotaan, että voitte oikeastaan äänestää niitä", eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ulla-Maj Wideroos ihmetteli. Hän sanoi tarkoittavansa lähinnä maahanmuuttoon liittyvissä eduskuntakeskusteluissa esitettyjä puheenvuoroja.
Hallitusyhteistyölle perussuomalaisten kanssa ei kuitenkaan toistaiseksi olla nähty esteitä. Rkp ilmoitti haluavansa olla selkeän liberaali, maahanmuutolle avoin vaihtoehto vaaleissa. Myös hyvinvointiyhteiskunnan ja Suomen kaksikielisyyden kohtalot ovat Wallinin mukaan pelissä huhtikuun vaaleissa. Rkp:n tavoitteena on kaksi uutta paikkaa nykyisten yhdeksän lisäksi.
Talouslinjauksissaan Rkp haluaa nostaa pääomaveroa ja laskea yhteisöveroa, kumpaakin kahdella prosenttiyksiköllä. Arvonlisäveroa puolue nostaisi yhdellä tai kahdella prosenttiyksiköllä.
Ansiotuloverotusta ei kiristettäisi ja osinkotulot vapautettaisiin veroista tuhanteen euroon asti.
Konkretiaa jäi tosin Rkp:ltäkin uupumaan, sillä puolue ei ole tehnyt laskelmia verolinjaustensa vaikutuksista. Wideroosin mukaan malli lisäisi valtion tuloja "hieman". Leikkausehdotuksia ei julkaistu.
Kasvua saataisiin esimerkiksi ottamalla tavoitteeksi 10 000 uuden yrityksen syntyminen neljän vuoden aikana.

http://www.hs.fi/verkkolehti/kotimaa/ar ... 5263907641

”Rkp ilmoitti haluavansa olla selkeän liberaali, maahanmuutolle avoin vaihtoehto vaaleissa”.

Mutta miksi RKP on niin kauhean suvaitsevainen ja kannattaa "rajat auki kaikille, me kyllä maksamme" - politiikkaa? Onko taustalla huoli ruotsinkielisen kansaosan luonnollisesta poistumasta ja saada paikattua tuota aukkoa ihan kenellä vaan, joka äänestäisi RKP:tä?

”Konkretiaa jäi tosin Rkp:ltäkin uupumaan, sillä puolue ei ole tehnyt laskelmia verolinjaustensa vaikutuksista. Wideroosin mukaan malli lisäisi valtion tuloja "hieman". Leikkausehdotuksia ei julkaistu. Kasvua saataisiin esimerkiksi ottamalla tavoitteeksi 10 000 uuden yrityksen syntyminen neljän vuoden aikana”.

No niin, siinä se oli; "puolue ei ole tehnyt laskelmia verolinjaustensa vaikutuksesta". Auta armias kun PS kärähtää/kärähtäisi moisesta, niin jo oltaisiin ilkkumassa, että katsokaa nyt, ei nuilla junteilla ole edes linjauksia laskettuina, fyi fan". RKP on toiminut kuten punapäällikkö Väinö Linnan Pohjantähti - trilogiassa, että "sitä (tietä) ei ole karttaa merkattu, mutta tosta se suurinpiirtein menee, että siitä sitten menette".

Miten nuo mainitut 10 000 uutta yritystä saisivat asiakkaita? Toki se käy helposti kun vaikka 3000 somalia perustaa somaliankielen tulkkipalveluja tarjoavan yrityksen, 2000 irakilaista irakinkielen tulkkipalveluja tarjoavan yrityksen, 1000 kongolaista kongonkielen tulkkipalveluja tarjoavan yrityksen ja 4000 turkkilaista perustavat kebab-pizzerian, joissa myydään pizzoja neljällä eurolla kappale. Raha kiertää ja valtaosa siitä on täysin turhaa "pakolaisten" ja yhdistettyjen perheiden auttamista, jonka kulut maksaa suomalainen veronmaksaja. Pizzoista suurin osa myydään pimeästi ja kilpailu alalla on jo nyt niin kovaa sekä kannattamatonta, että sen takia jopa surmataan kolme suomalaista ja aiheutetaan mittavaa taloudellista tuhoa - kuten Tampereella taannoin.
-Että kyllä se 10 000 yritystä voidaan perustaa.

Tai rakennetaan lisää teollisuushalleja tai lisätään maaseudun tuottavuutta, kuten eräskin demari aikoinaan sanoi.
-Mutta sitä hän ei maininnut, että mitä noissa teollisuushalleissa voitaisiin tehdä ja miten voidaan lisätään maatalouden tuottavuutta.

Tai kuten pääministeri Mari Kiviniemi (kesk) sanoi, että kassakoneisiin tulee asentaa ns. mustat laatikot, niin pimeä myynti vähenee tai jopa poistuu. Kiviniemi voisi itse näyttää mallia ja asentaa tuon mustan laatikon Keskustan kassakoneeseen, niin ei tulisi enää näitä epäselyyksiä siitä, että kuinka paljon sitä rahaa lopulta tuli.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Vihreä liike - tuo Koijärveltä alkunsa saanut luonnonsuojeluun pyrkivä hippiliike on jo kauan ollut The Puolue. Pentti Linkolan opit ovat hyljätyt ja tilalle on tullut muukalaisten hyysääminen, kaiken kivan vastustaminen, suomalaisten aliarviointi ja jopa suoranainen väheksyntä.

Sukupuolinen poikkeavuus nähdään sankariroolina ja Vihreät ovatkin omineet homo- ja lesboihanteet omikseen. Vihreä oikeusministerimme on pyyhkinyt persettään poliisin kirjoittamilla sakkolapuilla ja näin on saatu kauppoihin uusi asiakasryhmä, jolle kukaan ei voi mitään; myymälävarkaat ja juoksukalja-asiakkaat. On poltettu yli miljoona euroa neekeripapin oikeudenkäyntikuluihin vähät välittämättä siitä, että samaan aikaan poliisien määrärahat ovat niukat ja kaikki valmistuneet eivät pääse töihin.
-On myös syntynyt uusi ryhmä; yksittäistapaukset. Näitä ovat romanialaiset asuntovarkaat, koruliikkeiden ryöstäjät ja raiskaajaneekerit. Teot ovat yleisiä, mutta Vihreän oikeusministerin mukaan yksittäistapauksia.

Mutta kaikki eivät Vihreissäkään olleet samaa mieltä, siitä osoituksena Eero Paloheimon haastattelu. Paloheimo toimi kansanedustajana vuosina 1987 - 1995.

Puheenaihe: Vihreä osto- ja myyntiliike

Se on mössöä eikä mosaiikkia, kun kaikki maailman metropolit muuttuvat samalaisiksi muuttoliikkeen takia, sanoo vihreistä eronnut Eero Paloheimo.
Puheenaihe
1 Päätit lokakuussa erota vihreistä. Oletko harkinnut jotain muuta puoluetta?
– En.
2 Muuttuiko vihreä liitto vai muutuitko itse?
– Ehkä pikemminkin olen ollut liian samanlainen kuin olin 30 vuotta sitten. Vihreä liitto on muuttunut koko ajan.
– Alussa mukaan tuli porukkaa, joka uskoi vihreän puolueen olevan vastaus maailmanlaajuisiin ekologisiin ongelmiin, joihin muilla ei vastauksia ollut. Tämä ominaisuus on väljähtynyt totaalisesti. Se on suuri vahinko, sillä ilman ekologista agendaa vihreä liitto ei tuo mitään uutta muiden puolueiden kirjoon.
– Alkua leimasi idealismi. Mukaan tuli ihmisiä, jotka olisivat pärjänneet muutenkin mutta olivat asian takia valmiit uhraamaan siviiliuransa. Nyt siellä on paljon porukkaa, joilla siviilielämässä ei olisi paljonkaan käyttöä, mutta jotka ovat luoneet loistavan uran poliitikkoina.
3 Mainitsit eron syyksi ylimitoitetun muuttoliikkeen suosimisen. Millä tavoin se ilmeni vihreissä?
– Se ilmeni muun muassa siten, että puoluesihteeri sanoi, ettei ehdokkaaksi pääse kukaan, joka on maahanmuuttokriittinen. Uskomaton lausunto. Ja juuri ennen kuin jätin eroanomuksen puolueen puheenjohtaja sanoi, että perussuomalaiset ovat vihreiden suurin vastustaja, ja se johtuu juuri heidän maahanmuuttokriittisestä asenteestaan.
– Massiivisella maahanmuutolla, jota tapahtuu kaikkialla maailmassa, on kolme maapallolle kielteistä vaikutusta. Ensinnäkin se on luonnolle haitallista. Kun porukka on kalunnut alueen käyttökelvottomaksi, ei aleta esimerkiksi kasvattaa puita, vaan väestö siirtyy uudelle alueelle ylikuormittamaan sitä.
– Toinen argumentti on kulttuurinen. Muutto ei ei lisää monikulttuurisuutta vaan luo koko maailmaan yhtenäisen massakulttuurin. Ei se ole hyvä, että Lontoo, New York, Rooma ja Pariisi muuttuvat samanlaisiksi.
– Kolmas seikka on taloudellinen. Kehitysmaista lähtevät tarmokkaimmat, aloitekykyisimmät ja koulutetuimmat nuoret miehet, joita siellä eniten tarvittaisiin. Vastaanottomaissa heistä tehdään sitten bussikuskeja ja siivoojia.
4 Ovatko vihreät sinisilmäisiä maahanmuuttoasioissa?
– Eivät sinisilmäisiä mutta pinnallisia ja tekopyhiä. Minustakin on kivaa, että katukahvilassa Espalla on kesäisin monenkirjavaa jengiä, muttei se riitä perusteeksi tuhoisalle maailmanlaajuiselle trendille.
– Tehokkainta auttamista on ihmisten auttaminen heidän kotiseuduillaan.
5 Vaikuttivatko eroosi vihreiden ydinvoimakäännökset tai muu politiikka?
– Se, että vihreät taipuivat ydinvoimaan, ei ole minulle kauhean paha asia. Olen itse ollut asiassa kahden vaiheilla. Mutta jokaisella puolueella on oltava asia, jonka yli ei kävellä. Vihreillä se oli aikoinaan ydinvoima. Pahasta on siis se, että ensin vuosikaudet sanotaan ettei tähän ainakaan suostuta, mutta mennään kuitenkin mukaan kunhan päästään hallitukseen. Ollaan siis poliittinen myynti- ja ostoliike.
– EU-politiikkaan minulla ei ole ollut huomautettavaa. Vihreiden sosiaalipolitiikka taas on liian löysää. Ylläpidettäisiin esimerkiksi ihmisiä, jotka ovat työttömiä ihan omasta halustaan.
6 Muut puolueetkin kehuvat vihreyttään. Erottuuko vihreä liitto enää mitenkään?
– Vihreät on nyt yleispuolue. Sitä ei voi määritellä oikealle eikä vasemmalle. Meininki on ollut viime aikoina, että ollaan valmiita mihin vain kunhan päästään hallitukseen. Vähän kuin rkp.
– Tätähän perustellaan sillä, että hallituksessa voi vaikuttaa. Ei se pidä paikkaansa. Vaikuttaa voi vaikka eduskunnankin ulkopuolelta.
7 Oliko vihreä aate aikansa muoti-ilmiö, ja onko vihreillä tulevaisuutta poliittisena liikkeenä Suomessa?
– Sillä tavalla se oli muotiliike, että samaan aikaan vihreän liikkeen kanssa syntyi valaistuminen maailmanlaajuiseen ympäristökriisiin.
– Ennemmin kuin vihreiden tulevaisuudesta Suomessa puhuisin ympäristöajattelun tulevaisuudesta maailmassa. Siitä olen valmis lyömään vetoa, että ympäristöongelman ratkaiseminen muuttuu yhä vain keskeisemmäksi ja väistämättömäksi.

http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Va ... liike.html

Sitkeästi puolue sinnittelee siinä 9 prosentin kannatuksen kieppeillä ja uskon, että siinä paikkeilla tulos on myös kun vaalit on käyty. Toki haluan sen olevan alhaisempi, mutta näitä aivopestyjä, jotka luulevat Vihreiden arvojen olevan vihreitä arvoja on yhä ja edelleen.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

En ole koskaan pitänyt sanasta pääministerivaalit. Vuodesta 1991 lähtien maan tapana on ollut, että suurimman puolen puheenjohtajasta tulee ikään kuin automaattisesti pääministeri. Ja toiseksi suurimman puolueen puheenjohtajasta valtionvarainministeri - vai pitäisikö kohtapuoliin sanoa valtionvelanministeri/valtionvarattomuudenministeri...?

Näitä ministerin paikkoja jaetaan täysin kyseenalaistamatta henkilön kykyä siihen hommaa. Aluepolitiikka, naiseus, kiitollisuus, imago... ainakin nämä vaikuttavat siihen, että kuka pääsee ministeriksi.

Ensin sanottiin ja lopulta hoettiin, että Soini voi äänestää vain Uudellamaalla ja nyt kun PS:n kannatus on "liian suuri", niin alkaa hokema, että Soini ei olisi hyvä pääministeri:

Tutkijat toppuuttelevat pääministeri Soini -keskustelua

Ajatusta Timo Soinista Suomen pääministerinä on makusteltu siitä lähtien, kun puolue nousi mielipidemittauksissa muiden suurten puolueiden kylkeen.

Politiikan tutkijat suhtautuvat kilpailevien puolueiden esiin nostamaan ajatukseen kuitenkin varauksella.

Valtio-opin professori Jan Sundberg ja puoluetutkija Rauli Mickelsson muistuttavat, että hallitusohjelman laatiminen on pitkä ja vaativa prosessi. Mickelsson sanoo suoraan, ettei usko Soinin nousevan pääministeriksi.
-Kyllähän Timo Soini aika onnettomaan tilanteeseen joutuu, jos hän joutuu minkä tahansa muun porukan kanssa sorvaamaan yhteistä hallitusohjelmaa, Mickelsson sanoo.

Sundbergin mielestä vanhoilla suurilla puolueilla kokoomuksella, keskustalla ja SDP:llä on kaksi mahdollisuutta. Ne voivat joko integroida perussuomalaiset mukaan hallitustyöhön tai jättää heidät ulkopuolelle. Hän kuitenkin toteaa, että ulos jättämisen riskinä on, että puolueen kannatus nousee entisestään.

Helsingin Sanomien viime viikolla julkistaman mittauksen mukaan perussuomalaisia äänestäisi eduskuntavaaleissa 17,9 prosenttia suomalaisista. Puolueen kannatus ylsi jo tasoihin SDP:n kanssa.

Mickelsson ei usko, että perussuomalaisten kannatus realisoituu vaaleissa näin suurena. Hän perustelee kantaansa sillä, että pienemmistä vaalipiireistä ei löydy tarpeeksi tunnettuja ehdokkaita.

Myös äänikynnys voi hankaloittaa perussuomalaisten valintaa pienistä vaalipiireistä, ellei puolue solmi vaaliliittoja.

Suurten odotetaan vastaavan asialinjalla

Rynnistyksensä myötä perussuomalaiset on pääsemässä mukaan suurten puolueiden vaaliväittelyihin. Poliittisista näkemyseroista huolimatta Mickelsson ei odota väittelyiden poikivan suuria kiistoja.
-Soinin tapa argumentoida on melko sovinnollinen eli niistä tuskin tulee kovia kiistelyitä. Väittelyissä varmasti paljastuu myös se, että hänen tietonsa politiikan asioista ovat vajavaiset.

Mickelsson kuvaa perussuomalaista retoriikkaa impivaaralaiseksi.
-Halutaan, että Suomi elää omillaan, eikä huomata sitä, että Suomi hyötyy globalisaatiosta aika tavalla.

Soinin värikäs retoriikka on jo klassikko, jota suuret puolueet voivat Mickelssonin arvion mukaan yrittää kammeta tiukalla asialinjalla.
-Tällainen keskustelu saattaisi innostaa ihmisiä paremmin kuin hämärästi perusteltujen asioiden jankkaaminen, mitä Soinin retoriikassa on ollut.

"Kannatus ei kerro johtajan kaipuusta"

Perussuomalaisten vaalityömies Matti Putkonen on selittänyt puolueensa menestystä suomalaisten johtajan kaipuulla. Suomessa on hänen mukaansa ollut valtatyhjiö.

Sundberg pitää ajatusta melko kaukaisena.
-Paradoksaalistahan on, että hän ei pääosin ole edes Suomessa, vaan Brysselissä ja Strasbourgissa.

Sundbergin mielestä suomalaiset pitävät perussuomalaisia kuin turvaventtiilinä, joka edustaa pysyvyyttä nopeasti muuttuvassa maailmassa. Uutiset paperiyhtiöiden ja tuoreimpana Nokian tuotannon leikkauksista Suomessa herättävät huolta, mikä halutaan kanavoida johonkin.

Puolueen äänestäminen antaa edes pienen mahdollisuuden kertoa tyytymättömyydestä.

Sundbergin mielestä perussuomalaisten kannattajia yhdistää tyytymättömyys konsensuspolitiikkaan. Suomalaisia nyppii Sundbergin mukaan se, että oppositiopuolue SDP ei ole onnistunut puolustamaan hyvinvointiyhteiskuntaa eli muun muassa vähävaraisten asemaa.

- Hyvin moni kansalainen ei edes miellä, että SDP on oppositiossa, Sundberg naurahtaa.

”Mickelsson ei usko, että perussuomalaisten kannatus realisoituu vaaleissa näin suurena. Hän perustelee kantaansa sillä, että pienemmistä vaalipiireistä ei löydy tarpeeksi tunnettuja ehdokkaita”.

Ilmeisesti jonkun muun puolueen jäsenyys tuo automaattisesti tunnettavuutta...?

-”Soinin tapa argumentoida on melko sovinnollinen eli niistä tuskin tulee kovia kiistelyitä. Väittelyissä varmasti paljastuu myös se, että hänen tietonsa politiikan asioista ovat vajavaiset”.

En ihan usko tuohon, että Soinin tiedot politiikasta ovat vajavaiset. Hän on sentään ollut koko ikänsä politiikassa. Eduskunnassa neljän suurimman puolueen puheenjohtajista vähiten, mutta vaikuttanut puolueensa taustalla ja tehnyt kovaa työtä saadakseen puolueen nousuun. Muuta ovat tulleet enemmän tai vähemmän valmiiksi katettuun pöytään.

Katsotaan kuinka kauan kukin heistä on ollut mukana... Katainen valittiin 1999, Kiviniemi vuonna 1995 ja Urpilainen vuonna 2003. Samana vuonna kuin Soini. Soini tosin lähti EU-parlamenttiin vuonna 2009, mutta ainoana edellä mainituista, hänellä on kokemusta myös siitä työstä.

Ei pääministerin työ vaadi aikaisempaa ministerikokemusta. Ei sitä ollut Paavo Lipposella ei Esko Aholla eikä Harri Holkerilla. Nyt sitä kokemusta kuitenkin yhtäkkiä olisi hyvä olla... Siinä nämä tutkijat ovat oikeassa, että joutuessaan hallituksen muodostajaksi olisi Soinilla aika kova työ saada muut mukaan. Tilanne olisi päinvastainen kuin mitä jos Katainen olisi kokoaja. Hän kysyisi kuka lähtee mukaan kun taasen Soini joutuisi pyytämään että lähtekää mukaan.

Uskon PS:n yhteistyökykyyn ja jos nyt pitäisi miettiä heille sopivat hallituskumppanit, niin Kokoomus ja SDP olisivat lähempänä ja KD apupuolueeksi. Toki Kok, SDP ja PS saisivat yhdessä jo yli 50 pros äänistä, joten ei siinä muita tarvita, mutta selkänojan turvaamiseksi olisi hyvä olla reilusti likelle 60 pros edustajista hallituspuolueista.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

No nyt se vihamarssi-Lipposka sekaantuu taas asiaan josta ei mitään ymmärrä...

Päivi Lipponen: "Ei automaattipääministeriä"

Sdp:n kansanedustaja Päivi Lipponen ei hyväksy kokoomuksen puheenjohtajan Jyrki Kataisen kantaa seuraavan pääministerin valinnasta.

Jyrki Katainen esitti lauantaina Yle TV 1:n Ykkösaamussa, että seuraavan hallituksen pääministeri on vaaleissa voittaneen puolueen puheenjohtaja.

Tämä on yleinen käsitys pääministerin valinnasta. Katainen perusteli esitystään maan perinteellä.

Päivi Lipposen mielestä mitään tällaisia perinteitä ei ole.
-Katainen on väärässä kahdella tavalla. Kun hallituksen koostumuksesta ja pääministeristä päätetään, ohjelmakysymysten pitää olla ensisijainen ratkaisija, Lipponen painottaa.
-Kataisen logiikan mukaan, jos vaaleissa suurimman äänisaaliin keräisi puolue, joka haluaa erota Euroopan Unionista, Suomen pääministeriksi nousisi Suomen eroa EU:sta valmisteleva henkilö. Entä, jos vaaleissa suurimman äänisaaliin saisi äärioikeistolainen ja rasistinen puolue? Lipponen kysyy.

- Perinteen mukaan vaaleissa suurimman puolueen puheenjohtaja käynnistää hallitustunnustelut, joissa selvitetään kaikkien puolueiden tavoitteet ja seuraavan hallituksen ohjelma, Lipponen toteaa.
Lipponen tulkitsee Kataisen petaavan puheellaan pääministerin paikkaa itselleen.

Päivi Lipponen on Suomen pitkäaikaisen pääministerin Paavo Lipposen aviopuoliso. Edellisen kerran jonkun muun kuin suurimman puolueen puheenjohtaja nousi pääministeriksi vuonna 1987, kun toiseksi suurimman puolueen kokoomuksen Harri Holkerista tuli pääministeri.

http://www.iltasanomat.fi/vaalit2011/P% ... 33086.html

Jos Demareilla olisi nyt etulyöntiasema - sanotaan vaikka 25 prosentin kannatus - niin silloin Lipposka olisi ehdottomasti sitä mieltä, että SDP:n puheenjohtaja olisi seuraava pääministeri. Mutta nyt se ei käy, kun kansa aikoo "äänestää väärin".
-Joku raja ja tolkku sentään demokratillakin... Näemmä.

”-Kataisen logiikan mukaan, jos vaaleissa suurimman äänisaaliin keräisi puolue, joka haluaa erota Euroopan Unionista, Suomen pääministeriksi nousisi Suomen eroa EU:sta valmisteleva henkilö. Entä, jos vaaleissa suurimman äänisaaliin saisi äärioikeistolainen ja rasistinen puolue? Lipponen kysyy”.

Eri mieltä oleminen kielletään. En usko siihen, että Soinin johdolla Suomi ryhtyisi valmistelemaan eroa EU:sta, vaan pyrkisi saamaan sieltä enemmän hyötyä Suomelle ja vähentämään integraatiota.

Onkohan näissä vaaleissa ehdolla äärioikeistolainen ja rasistinen puolue, kuten Lipposka epäilee? Jos hän tarkoittaa sillä PS:ää, niin erehtyy, mutta sehän on vanha totuus, että totuudenpuhujia ei useinkaan rakasteta...

Yhä suurempi osa kansasta vaan on yksinkertaisesti kyllästynyt mm. sosialidemokraatteihin. He ovat kääntäneet selkänsä työväestölle ja ryhtyneet puuhastelemaan vihamarssien parissa omiaan vastaan.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Se "kaikkein virallisin gallup", ts. YLE:n gallup julkistettiin viikko sitten:

Perussuomalaiset yhä nousussa, SDP putoaa

Perussuomalaisten hurja gallup-nousu jatkuu. YLE Uutisten Taloustutkimuksella teettämän puoluekannatusarvion mukaan perussuomalaisia kannatti helmikuussa 16,9 prosenttia vastaajista. Pääoppositiopuolue SDP:n kannatus on kuukaudessa laskenut peräti 1,4 prosenttiyksikköä.

Perussuomalaisten kannatus nousi tammikuun huippuluvuista vielä 0,3 prosenttiyksikköä. Oppositiopuolueen nousu ei siis vielä ole taittunut, vaikka kilpailijat sitä ovat jo povanneet.

Suurimman puolueen asemaa pitää edelleen hallituspuolue kokoomus, jonka kannatus nousi viime kuusta puolella prosenttiyksiköllä. Kokoomusta kannattaa nyt 20,9 prosenttia vastaajista.

Myös päähallituspuolue keskustan kannatus on hieman parantunut viime kuusta. Keskustaa kannattaa nyt 18,9 prosenttia vastaajista. Nousua tammikuusta on kertynyt 0,4 prosenttiyksikköä.

Pääoppositiopuolue SDP:n kannatus sen sijaan on jatkanut laskuaan. SDP:tä kannatti helmikuussa 17,5 prosenttia vastaajista, mikä on alhaisin lukema puolueelle YLE Uutisten mittauksessa vuodesta 2006 alkaen.

SDP:n kannatuksen laskun syytä on vaikea arvioida. Ehkäpä puolueen kannatuksen jatkuva lasku vaikuttaa jo sekin kannatukseen itseään vahvistavalla tavalla.

Lisäksi SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen on pärjännyt heikosti puolueiden puheenjohtajista tehdyissä pääministerigallupeissa.

Hallituksessa istuvien vihreiden kannatus on niin ikään laskenut 0,7 prosenttiyksikköä tammikuusta. Helmikuun luku vihreille on nyt 8,5 prosenttia.

Yhtä alhaista kannatusta ei ole vihreille ole mitattu YLE Uutisten teettämissä kannatusarvioissa. Kannatus on itse asiassa nyt sama kuin vihreiden eduskuntavaalitulos vuonna 2007.

Vasemmistoliiton kannatus on lähes entisellään: nousua tammikuusta kertyi 0,1 prosenttiyksikköä. Vasemmistoliittoa kannatti helmikuussa 7,3 prosenttia vastaajista.

Kristillisdemokraattien kannatus on hieman noussut tammikuusta. Helmikuussa puoluetta kannatti 4,2 prosenttia vastaajista, nousua 0,4 prosenttiyksikköä.

Myös hallituspuolue RKP:n kannatus on likimain ennallaan. Kannatus laski tammikuusta 0,2 prosenttiyksikköä. Puoluetta kannatti helmikuussa 3,9 prosenttia vastaajista.

Vaalien lähestyessä myös vaihtoehto ’muut’ on hieman lisännyt suosiotaan. Muita kuin eduskuntapuolueita kannatti helmikuussa 1,9 prosenttia vastaajista.

Taloustutkimus haastatteli puhelimitse 2 901 suomalaista 1.-23.2.2011 välisenä aikana. Puoluekantansa ilmoitti 1 970 henkilöä eli 67,9 prosenttia vastaajista. Aiemmissa mittauksissa kantansa on ilmoittanut noin 71 prosenttia vastaajista.

Kannatusarvion virhemarginaalit ovat suurimpien puolueiden osalta noin 1,7 prosenttiyksikköä suuntaansa.
http://yle.fi/uutiset/teemat/vaalit_201 ... 88394.html

Tilastoksi muutettuna ja YLE:n edelliseen gallupiin (1/11) tilanne on seuraava:

Kokoomus 20,9 % + 0,5 %
Keskusta 18,9 % + 0,4 %
SDP 17,5 % - 1,4 %
PerusS 16,9 + 0,3 %
Vihreät 8,5 - 0,7 %
Vasemm. 7,3 % + 0,1 %
KD 4,2 % + 0,4 %
RKP 3,9 % -0,2 %
Muut 1,9 % lisäystä ?

Vertaus mtv3:n kaksi viikkoa sitten gallupiin:

Kok 19,8 +1,1 %
Kesk 19,3 - 0,4 %
SDP 17,3 + 0,2 %
PS 17,0 - 0,1 %
Vihr 9,2 - 0,7 %
Vas 7,3 +- 0,0 %
KD 4,1 +0,1 %
RKP 4,0 - 0,1 %
Muut ?

Edellisiin vaaleihin (2007) tilanne on nyt:

Kokoomus - 1,4 %
Keskusta - 4,2 %
SDP - 3,9 %
PerusS + 12,8 %
Vihreät +- 0,0 %
Vasemm - 1,5 %
KD - 0,7 %
RKP - 0,7 %
Muut - 0,4 %

Jutta Urpilaisella ja Anni Sinnemäellä alkaa olla näiden lukujen perusteella tukalat paikat. Sinnemäki lupasi haastaa Perussuomalaiset, mutta galluplukujen valossa heikolta näyttää.

Ehkä Vihreissä joku alkaa jo ymmärtää, että heidän politiikkansa ei välttämättä ole se paras mahdollinen vaihtoehto ja maahanmuuton hallitsematon lisääminen ja sosiaalikulujen voimakas kasvu ei miellytä äänestäjäkuntaa. Saattaa olla, että heidän lähtönsä presidenttipeliin jo nyt - tänään kertoivat, että Pekka Haavisto on heidän ehdokkaansa - on taktinen veto ja tarkoituksena on saada porukkaan puhallettua henkeä.

Alkaa olla aika antaa oma veikkaus ja perinteisesti olen näistä asioista lyönyt vetoa pari tuopillista olutta - toki Pub Prisonissakin - mutta mieluummin oikeasti ja olisihan se metkaa kun ensimmäisen kerran häviäisin... Se vedosta lyönti on vaalipäivänä klo 12 antamani ennuste.

Kokoomus saa suurimman puolueen paikan ja sen kannatus on 20,7 %
Keskusta hyvänä kakkosena 19,1 % kannatuksella
PerusS on kolmas 18,4 % tuloksella
SDP ei saa konettaan käyntiin ja jää neljänneksi 17,2 % kannatuksella
Vihreät saa 8,6 %
Vasemmistoliitto oikaisee syöksyään ja saa luvun 7,9 %
KD kirii sekin ja ehtii maaliin 4,5 % tuloksella
RKP saa 3,6 %

Muille en tässä vaiheessa anna mitään, mutta kyllä hekin tulosta aikaan saavat - katsotaan sitä lähempänä kun The Day lähestyy ja vaalikeskusteluja on ollut. Itse asiassa pienpuolueiden vaalitenttien seuraaminen on toisinaan ollut hyvinkin viihteellinen ohjelmanumero.

Mutta jos tuon ennusteeni mukaan tehdään seuraava hallitus, niin ikävä kyllä se näyttä juuri siltä, että vanha pohja jatkaa - niukalla 52 % enemmistöllä. Siinä on se suuri riski, että Perussuomalaisten jättäminen ulkopuolelle saattaa kasvattaa heidän suosionsa jopa kiusallisen suureksi.

Jos PerusS otetaan mukaan uuteen hallitukseen, niin silloin Vihreät eivät ole siinä mukana. SDP:llä ei näiden lukujen valossa ole asiaa hallitukseen.

YLE:n seuraava gallup julkistetaan n. 25.3. Kolme viikkoa ennen vaaleja ja jos silloin vielä Demarien luvut ovat syöksykierteessä - tällä syöksykierteellä on paha tapa ruokkia itseään - niin tunnelmat puoluetoimistossa ovat todella tukalat.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Eilen (1.3.) julkaistiin mielenkiintoinen "kuka pääsee kuka ei" - ennustus - MTV3:n kysely: Soinin joukoille triplajättipotti, Paavo Väyrysen paikka vaarassa
Perussuomalaiset ovat saamassa maanvyöryvoiton eduskuntavaalien suurimmassa vaalipiirissä Uudellamaalla, ilmenee MTV3:n uutisten Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Samalla perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini löisi Sauli Niinistön (kok) 2007 tekemän vaalipiirin ääniennätyksen, joka on runsaat 60 000 ääntä. Niinistö ei ole nyt ehdolla vaaleissa.

Kyselyn mukaan PS saisi Uudellamaalla 19,3 prosentin kannatuksen. Tällä tuloksella sen kansanedustajamäärä Uudellamaalla yli kolminkertaistuisi nykyisestä kahdesta seitsemään.

Todennäköiset läpimenijät ovat tutkimuksen mukaan ovat Timo Soini, Jussi Niinistö, Seppo Huhta, Pietari Jääskeläinen, Teemu Lahtinen ja Seppo Sonkeri.

Kokoomus säilyttäisi asemansa 35 edustajan supervaalipiirin suurimpana puolueena mutta siitä on silti tulossa vaalin suurin kärsijä, jonka paikkamäärä saattaa tippua kahdella viime vaalien 11:stä yhdeksään, MTV3:n uutisessa todetaan. Kysely lupaa kokoomukselle 25,2 prosentin kannatuksen. Kokoomuksen todennäköiset läpimenijät ovat ulkoministeri Alexander Stubb, valtiovarainministerin Jyrki Katainen, sekä kansanedustajat Marjo Matikainen-Kallström, Leena Harkimo, Outi Mäkelä, Tapani Mäkinen ja Raija Vahasalo.

Demareille on luvassa 17,2 prosentin kannatus. Sen myötä Sdp:n paikkamäärä putoaisi yhdellä kuuteen. Demareiden ääniharavia ovat tutkimuksen mukaan kansanedustaja Maria Guzenina-Richardson, puoluesihteeri Mikael Jungner, SAK:n ex-puheenjohtaja Lauri Ihalainen sekä kansanedustajat Maarit Feldt-Ranta ja Risto Kuisma. Viimeisestä paikasta kisaa mm. kansanedustaja Kimmo Kiljunen.

Suurista puolueista myös keskusta olisi menettämässä yhden paikan Uudenmaan vaalipiirissä.
Keskustan läpimenijöitä ovat kyselyn mukaan ympäristöministeri Paula Lehtomäki ja kansanedustaja Antti Kaikkonen. Viimeisestä paikasta kisaa mm. ulkomaankauppaministeri Paavo Väyrynen.
Vihreät näyttäisivät säilyttävän neljä paikkaansa noin kymmenen prosentin kannatuksellaan.

Rkp:n ennustetaan säilyttävän kolme edustajapaikkaansa, Vasemmistoliiton kaksi paikkaansa ja kristillisten yhden paikkansa.
http://www.iltasanomat.fi/vaalit2011/MT ... 50761.html

DL: Kaikkosen läpimeno olisi yllätys, sillä hän on kyllä melkoisesti ryvettynyt erilaisissa vaalirahoitukseen liittyvissä sotkuissa – tosin tapaukset ovat vielä syyteharkinnassa ja ilman tuomiota hän ei ole sen enempää syyllinen kuin nekään, joita ei syytetä. Onkohan Väyrysen aika jo ohi vai vaihto Lapista Uudellemaalle epäonnistunut valinta?

Tuija ”Vääryysministeri” Brax näyttäisi uusivan paikkansa. Harmi, sillä toimintansa oikeusministerinä osoittaa, että hän ei ole kypsä olemaan järjestäytyneessä yhteiskunnassa päättäjänä. Ehkä jokin kouluavustajan työ jossain maahanmuuttovaltaisessa luokassa sopisi hänelle paremmin?
-Braxin äänestäminen on sen ensimmäisen oven avaaminen kadotukseen…

SDP:stä Lauri Ihalaisen läpimeno olisi hyvä asia, sillä hän on uskoakseni ns. mies paikallaan työväestön arvoja korostavassa – mutta sittemmin ne unohtaneessa – puolueessa. Neuvottelukykyä ja –taitoa puolueessa tarvitaankin. Myös Risto Kuisma – vaikka vanha ay-jyrä onkin – on ollut aktiivinen ja osaava kansanedustaja. Ne parikymmentä vuotta sitten tapahtuneet sekoilut Lappeenrannan puoluekokouksessa on syytä unohtaa…

MTV3:n grafiikkapylväät ovat ositteessa http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/uutise ... 091433.jpg

Niiden perusteella prosenttiosuudet ja paikat Uudellamaalla jaettaisiin seuraavasti: (vs. vuosi 2007)
Kok 25,2 (28,7) vähennystä 3,5 % 9 paikkaa, muutos - 2 paikkaa
Keskusta 12,4 (8,3) vähennystä 4,1 % 2 paikkaa, muutos - 1 paikka
SDP 20,2 (17,2) vähennystä 3,0 % 6 paikkaa, muutos - 1 paikka
Vihreät 10,1 (10,9) vähennystä 0,8 % 4 paikkaa, muutos 0 paikkaa
Vasem 5,9 (6,7) vähennystä 0,8 % 2 paikkaa, muutos 0 paikkaa
PS 19,3 (6,0) lisäystä 13,3 % 7 paikkaa, muutos + 5 paikkaa
RKP 2,1 (9,5) vähennystä 7,4 % 3 paikkaa, muutos 0 paikkaa
KD 3,3 (4,1) vähennystä 0,8 % 1 paikka, muutos 0 paikkaa

DL: Oudoksuttaa se, että RKP menettäisi yli 7 pros äänistä, mutta säilyttäisi 3 paikkaa. Ovatkohan nämä nyt niitä kiintiönaisia ja/tai kiintiöpaikkoja joita jaellaan milloin minkäkin syyn takia, ettei vähemmistöjä – tätä maassamme lähes Jumalan asemassa olevaa ryhmää – sorrettaisi?

http://www.mtv3.fi/uutiset/vaalit/index ... ellamaalla
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Doctor Lecter kirjoitti:Tupu, Hupu ja Lupu. Eli Kokoomus, Keskusta ja SDP ovat olleet ne kolme suurta, joiden joukkoon on kovaa vauhtia nousemassa - ja mtv3:n gallupien mukaan on jo noussut Perussuomalaiset. Suomen poliittinen tilanne on sikäli absurdi, että kolmesta suurínta puoluetta ovat kilpailleet jo pitkään siitä, ketkä kaksi heistä pääsevät RKP:n kanssa hallitukseen. RKP on yhdenasian puolue, jolla rahaa ja rahoittajia riittää ja on varsinainen demokratian irvikuva, että puolue, jolla on neljän (4) prosentin kannatus, saa kaksi (2) ministeriä hallitukseen!! Sekin on outoa, että RKP on ollut hallituksessa yhtäjaksoisesti jo vuodesta 1979 lähtien?!
Onko tuota RKP:n lähes ikuista hallitusvastuuta koskaan edes varsinaisesti kyseenalaistettu? Onhan tuo uskomatonta. Kyseessä kuitenkin ihan vain kielipuolue, joka ajaa vain ja ainoastaan ruotsinkielisten etua.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Itse olen mitä epäpoliittisin henkilö, mutta käyn toki äänestämässä periaatteen vuoksi. Mihinkään ideologisiin vääntöihin en kuitenkaan kenenkään kanssa ala, vaan äänestän sopivimmaksi kokemaani naisehdokasta ja sillä sipuli.

Sanottakoon perussuomalaisista ja heidän politiikkansa/ehdokkaidensa tasosta mitä tahansa, mä voin sanoa tämän verran: Mikäli nimimerkki Doctor Lecter palaa minfoon heidän ansiostaan ja kirjoittaa myös rikosaiheisiin, saatan jopa harkita ääneni antamista persuille... :shock: 8) :D
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

RKP:llä on sen verran vanhan rahan omistajia taustalla, kait se on luonnollista et pääsee etujaan valvomaan. Olkoon vaikka kuinka demokratian periaatteen vastainen. Heidän n. 5% kannatus ei edellytä jatkuvaa hallituksessa istumista milläänmuotoa, olkoonpa hallitusohjelmat mitä tahansa. Mut mut nythän on pula-aika ja raha puhuu. Eiköhän seuraavastakin hallituksesta löydy rkp, ja muut voi vaihtuakin.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Onnea vaan Jörkalle, vaikka RKP:läiset voisi kyllä muuten karkottaa Ahvenanmaalle.
Vähän pettymys kyllä kuulla että Donner on edes ollut SDP:ssä....

Lahtisi vaan vaaleihin persujen riveissä, eikä heitä vastaan!


HS:
Jörn Donner lähtee vaaleihin perussuomalaisten takia

3.3.2011 10:15 | Päivitetty: 3.3.2011 11:45 | Kommentit
A A

Kalle Silfverberg



Kalle Silfverberg
Helsingin Sanomat
raisa kyllikki karjalainen

Jörn Donner lähtee eduskuntavaaliehdokkaaksi.

Jörn Donner lähtee eduskuntavaaliehdokkaaksi.

Kulttuurivaikuttaja Jörn Donner lähtee Rkp:n eduskuntavaaliehdokkaaksi huhtikuun vaaleissa. 78-vuotias Donner lähtee ehdolle Helsingin vaalipiiristä. Tärkein syy poliittiseen paluuseen on perussuomalaisten nousu.

”On luotava enemmän vastavoimia perussuomalaisille ja lähes kaikelle, mitä he edustavat”, sanoi Donner ehdokkuutensa julkistamistilaisuudessa torstaiaamuna Helsingissä.

Hän myönsi kuitenkin, että Rkp mahtuu samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa, ”kunhan ohjelmasta sovitaan”.

Donner on ollut aiemmin Rkp:n kansanedustajana 1987–1995 sekä muutaman kuukauden vuonna 2007. Sdp:n edustajana hän toimi Euroopan parlamentin jäsenenä 1996–1999.

Donner erosi alkuvuodesta Sdp:stä. Tuolloin hän sanoi Suomen Kuvalehdessä, että ”ilman surua ja haikeutta olen havainnut, että työkykyinen, kieliä osaava, kokenut mieshenkilö ei ole kovin haluttu politiikan piirissä, mikä johtunee siitä että hän on aivan liian vanha, 77 vuotta tätä kirjoittaessa, ja lisää ikää tulee jatkuvasti”.

Torstaina hän kuitenkin kertoi miettineensä ehdokkuutta jo vuodenvaihteesta lähtien.

Toinen syy paluuseen on eläkeläisten aseman puolustaminen. Koska Claes Andersson (vas) on jo jättänyt politiikan eikä Jacob Söderman (sd) enää asetu ehdolle huhtikuun vaaleissa, Donner arvelee, että hänen ikäiselleen on tilausta.

Vaalikampanjasta ei tule näkyvää.

”Jos uskotte saavanne minut Kolmen sepän aukiolle, olette väärässä. Joidenkin hemmetin esitteiden heiluttelu on alentavaa. Niille, jotka eivät ole tunnettuja, se on tietenkin hyvä asia.”
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Ja itse asiassa paljon mielenkiintoisempaa ja rikosaihetta lähempänä Kokoomuksesta!

Likaista peliä voi aina pelata kahteen suuntaan, hyvä että Vihreätkin on sen oppineet!
(ääni menee kyllä edelleen persuille)

IL:
Vihreä Lanka käräytti Petri Salon "vaalirahadopingista"

Torstai 3.3.2011 klo 16.13

Kokoomuksen kansanedustaja Petri Salo jäi kiinni vaalirahalain kiertoyrityksestä, uutisoi Vihreä Lanka verkkosivuillaan torstaina.

Vihreä Lanka lähetti Salolle ja 15 muulle eduskuntapuolueiden ehdokkaalle viime viikolla sähköpostiviestin tekaistulla nimellä ja tarjosi kolmeatuhatta euroa vaalikampanjointia varten. Viestissä kyseltiin, miten summan voisi lahjoittaa nimettömänä.

Suurin osa viestiin vastanneista kieltäytyi tarjouksesta ja muistutti, että nimettömänä voi lahjoittaa vain 1 499 euroa. Salo ehdotti heti summan jakamista perheenjäsenten kesken "tai muuta sellaista".

Myös kristillisdemokraattien Toimi Kankaanniemi sekä saman puolueen Tarja Tallqvistin vaalipäällikkö Anja Hurme vihjasivat vastauksissaan eri vaihtoehtoihin lain kiertämiseksi.

Salo luopui ehdokkuudestaan yllättäen maanantaina terveyssyihin vedoten, kun Vihreä Lanka oli paljastanut temppunsa Salolle. Salo kiisti lehdelle luopumisensa johtuneen kärähtämisestä testissä.

Lähde: Vihreä Lanka
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Vastaa Viestiin