Etelä-Savon autovarkaudet, takaa-ajot, huumaantuneena ajot..

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Mantua

Etelä-Savon autovarkaudet, takaa-ajot, huumaantuneena ajot..

Viesti Kirjoittaja Mantua »

Vähän vanhempi juttu, mutta tästä aiheesta ei taida olla ollut täällä keskustelua ollenkaan?

Pariskunta kaahasi poliisia pakoon ympäri Mikkeliä
08.02.2011 10:30 | Päivitetty 08.02.2011 10:31
Ulkopaikkakuntalainen mies ajoi poliisia pakoon Mikkelin keskustassa tiistaina aamuyöllä puoliso kyydissään.

Poliisipartio yritti pysäyttää Mikkelin Launialassa tiistaiyönä hieman ennen neljää henkilöauton puhallutustarkastusta varten, mutta kuljettaja lähti karkuun pysäytysmerkistä piittaamatta.

Kuljettaja ajoi keskustassa pahimmillaan 120 kilometrin tuntinopeutta 40:n rajoitusalueella.

Takaa-ajo kahden partion voimin sujui kuitenkin ilman henkilö- tai omaisuusvahinkoja. Lopulta takaa-ajettu auto suistui Tuskun kiertoliittymässä lumipenkkaan ja jäi siihen kiinni.

Poliisi kertoo, että kuljettaja saatiin kiinni lyhyen lumihankijuoksun jälkeen. Matkustajan poliisit tavoittivat auton viereltä.

Mies on jäänyt kiinni viime vuosina useita kertoja ajoneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Lisäksi poliisi epäilee hänen ajaneen huumaavien lääkkeiden vaikutuksen alaisena.

Poliisi tutkii myös 1980-luvulla syntyneen pariskunnan osuutta erilaisiin omaisuusrikoksiin.

Lähde: Länsi-Savo http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/10964138.html
Mantua

Re: Etelä-Savon autovarkaudet, takaa-ajot, huumaantuneena ajot..

Viesti Kirjoittaja Mantua »

Automurrot ovat yleistyneet Mikkelissä
09.01.2011 18:10
Automurtoja on viime aikoina ollut erityisen paljon, kertoo Mikkelin poliisi. Yleisin tekotapa näyttäisi olevan autojen lukituksen rikkominen.

Vanhempi rikoskonstaapeli Tarja Lehtonen muistuttaa, että arvotavaraa ei kannata jättää autoon.

– Jos CD-soittimen etupaneelin voi irrottaa, se kannattaa ottaa yöksi kotiin talteen, Lehtonen neuvoo.

Autoihin on murtauduttu viime aikoina erityisesti Siekkilässä ja Savisillassa. Mikkelin poliisilla ei ole tiedossa yhtään automurtoihin liittyvää epäiltyä.

– Kaikki vinkit näistä tekijöistä otetaan ilolla vastaan, Lehtonen toteaa.

Lue lisää maanantain Länsi-Savosta

http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/10878460.html

Plus samaan pariskuntaan liittyvä uutinen Poliisi.fi-sivustolta:

Päivittäistiedote I

13.01.2011

Mikkeli

Rattijuopumus, huumausaineen käyttörikos, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta, niskoittelu poliisia vastaan (746)

Aika: 12.1.2011 klo 15.30
Paikka: Mikkeli, Savilahdenkatu x Pohjolankatu risteys

Vuonna 1988 syntynyttä pieksämäkeläisnaista sekä 1985 syntynyttä pieksämäkeläismiestä epäillään kuljettaneen huumaavan aineen vaikutuksen alaisena henkilöautoa, auto oli ajautunut lumipenkkaan kiinni ennen poliisin tuloa paikalle. Pariskunnasta mies lähti vielä juosten karkuun poliisia pienen juoksumatkan päähän mutta hänet saatiin kiinni. Huumepikatesti näytti positiivista tulosta molemmille, kummallakaan ei ole voimassa olevaa ajo-oikeutta. Henkilöt käytettiin verikokeissa sekä heidät otettiin kiinni poliisilaitokselle jatkoselvittelyjä varten

http://www.poliisi.fi/poliisi/etela-sav ... endocument
Paprika
Armas Tammelin
Viestit: 89
Liittynyt: To Joulu 23, 2010 2:15 pm
Paikkakunta: Savon mettä

Re: Etelä-Savon autovarkaudet, takaa-ajot, huumaantuneena ajot..

Viesti Kirjoittaja Paprika »

En nyt jaksa etsiä niitä uutisia, mutta viime vuoden puolellakin oli Länsi-Savossa useaan otteeseen huumekuski-juttuja.

http://www.lansi-savo.fi/scripts/edoris/edoris.dll
Tuolta linkistä löytyy melkoinen litannia huumekuski-uutisia
On tämäkin yhteiskunta,
kun möröt saavat syödä kenet haluavat.

- Muumipappa (Muumit)
Mantua

Re: Etelä-Savon autovarkaudet, takaa-ajot, huumaantuneena ajot..

Viesti Kirjoittaja Mantua »

Noissa tuo tekijä pariskunta jatkaa vaan, vaikka ovat olleet tutkintavankeudessa ja anoneet vapautusta tekosyillä "olemme muuttuneet"- sama meno jatkunut. Osassa autovarkauksia, takaa-ajoja ja huumaantuneena ajoja on ollut "eläkeikäinen" rottweileri kyydissä ja lentänyt lumipenkkaan kolaroinneissa tuulilasiin ja välillä unohtunut asuntoon pirinveto-reissujen ajaksi. SIlti vaikka ihmiset monia ilmoituksia koirastakin tehneet, poliisit antavat koiran omistajillaan olla, sillä "vaikea todistaa". Ja pariskunta yrittää lasta. Nyt vaan on vaikeampaa kuin pariskunnan mies T.T (ent. T.N) on (toivottavasti tuomioonsa asti) vangittuna. Pariskunnan nainen P.T jatkaa valitsemaansa uraa naapurin setien kanssa, koiran ollessa yksin asunnossaan. Halveksuttavaa!
Vastaa Viestiin