1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Kilomies
System Administrator
Viestit: 442
Liittynyt: Ke Helmi 03, 2010 10:36 pm

1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja Kilomies »

Murha.infon saamien tietojen mukaan paikalla oli virkavaltaa Helsingin Poliisin Huumetoimiston lisäksi myös Karhukoplasta, epäiltyjen suuresta määrästä johtuen:
Tietokone - lehti:

TechDays 2011:n pääteema on pilvi

Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä
TechDays 2011 houkutteli 1500 osallistujaa (epäiltyä! - Kilomies)

Suomen Microsoftin suurin vuosittainen panostus, TechDays-tapahtuma on meneillään Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuma on jälleen aivan täynnä. 1500 rekisteröityneen osallistujan joukossa on esimerkiksi it-asiantuntijoita, arkkitehtejä, sovelluskehittäjiä, testaajia ja projektipäälliköitä. TechDays 2011:n pääteema on pilvi, mutta myös Windows Phone 7 kiinnostaa erityisesti.

Microsoftin mukaan tapahtuma oli jälleen loppuunmyyty. Normaali hinta on 230 euroa ennen arvonlisäveroa. Osallistujia laskettiin kertyvän kumppanit mukaan laskettuna noin 1700.
OBrien-200

Tim O'Brien sanoi, että pienikin organisaatio voi siirtää osan laskentatarpeistaan pilveen ja hyötyä resurssien tehokkaasta jakamisesta.

Tapahtuman avasi Microsoftin alustastrategioista vastaava johtaja Tim O’Brien, joka neuvoi, että pilvipalveluissa kannattaa vaatia yhteinen käyttäjien tunnistus, järjestelmien hallinta sekä kehitys- ja virtualisointialustat kuin omissa palvelimissa, ja tämän Microsoft pystyy tarjoamaan, hän hehkutti.

Hän sanoi, että valinta omien palvelinten ja yksityisen tai julkisen pilven välillä riippuu niin tekniikasta, tietoturvasta kuin lainsäädännön vaatimuksista. Hän arvioi, että web-resurssit ostetaan tyypillisesti pilvipalveluna, kun taas kriittisistä toiminnanohjausta isot organisaatiot vievät julkiseen pilveen ainakaan lähitulevaisuudessa.

TechDays 2011:ssa koettiin myös Windows Intune -pilvipalvelun Suomen lanseeraus. Se tuo keskitetyn työasemien hallinnan verkosta ja perustuu Microsoftin yritystason järjestelmän hallinnan työkaluihin, mutta mukana ovat vasta pienille ja keskisuurille yrityksille riittävät perustyökalut.

Microsoftilla on jo noin 20 kumppania ja asiakasta Intune-pilvipalvelussa, ja Azure-pilviympäristössä useita satoja kehitysprojekteja. Kaikkiaan Microsoft-kumppaneita on Suomessa noin 3000.

Palvelu maksaa 11 euroa kuukaudessa käyttäjää kohti. Intune-kumppanina Microsoftilla on esimerkiksi Elisa, jonka kanssa ohjelmistoyhtiö julkisti äskettäin myös Office 365 -yhteistyön.
Sampo-Lehtiniemi-200

"Intune antaa vihiä siitä, miten kaikkia Windows-koneita hallitaan tulevaisuudessa", sanoi Sampo Lehtiniemi.

Suomen Microsoftin Windows-liiketoiminnan johtaja Sampo Lehtiniemi kertoo, että tulevaisuudessa Windows Intune laajenee suurten organisaatioiden työasemien hallintaan pilvestä.

Kaikki eivät pääse kaksipäiväiseen tapahtumaan fyysisesti paikalle, ja tätä varten esitykset esitykset ovat web-sivustolla kattavasti videoina katsottavissa.

Suomen Microsoftin kehittäjäyksikön johtaja Mika Okkola sanoi, että virtuaalisesti tapahtumaan osallistuu kymmeniä tuhansia kertoja. Viime vuonna videoita katsottiin yli 60 000 tuntia, ja keskimäärin peräti 40 minuuttia.

Let's change the game mode, and we can disco dominate.

https://www.youtube.com/watch?v=CCLGUQ5LN-4
Arlene
Christopher Lorenzo
Viestit: 1688
Liittynyt: Ke Joulu 12, 2007 7:30 pm
Paikkakunta: Pentonville

Re: 1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja Arlene »

Kilomies syö silliä, aprillia..
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4759
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: 1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Suomen Microsoftin kehittäjäyksikön johtaja Mika Okkola sanoi, että virtuaalisesti tapahtumaan osallistuu kymmeniä tuhansia kertoja.
Mua kyllä kiinnostais miten tota pilveä vedetään "virtuaalisesti"?

Bill Clinton tyyliin? En vetänyt henkeen 8)
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Dr Bergmeister
Adrian Monk
Viestit: 2800
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 9:37 pm
Paikkakunta: Pohjanmaan rannikkoseutu

Re: 1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja Dr Bergmeister »

1.4

Joo joo. Aprilliä, syö silliä, juo kuravettä päälle :mrgreen:
Gods made heavy metal.
kameleontti
Lauri Hanhivaara
Viestit: 120
Liittynyt: Ke Touko 09, 2007 5:40 pm

Re: 1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja kameleontti »

Tuplahuijaus onkin totta. Pilvessä on oikeasti voimaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pilvilaske ... vipalvelut
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4759
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: 1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Pilvipalvelut (Cloud services) ovat "pilvessä" tarjottavia palveluita.

Yleensä palveluammatin harjoittajat eivät saisi tarjota palvelujaan päihteiden vaikutuksen alaisena, mutta se ei siis koske pilveä?
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Avatar
Sajaki
Jack Bauer
Viestit: 986
Liittynyt: Pe Maalis 19, 2010 7:53 pm
Paikkakunta: Left-hand path

Re: 1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja Sajaki »

marokon_kauhu kirjoitti:Mua kyllä kiinnostais miten tota pilveä vedetään "virtuaalisesti"?
Heitäpä huviksesi Googleen (tai valitsemaasi hakukoneeseen) "i-doping" :wink:
"Karkea kysymys koko kriminaalipolitiikan historian ajan on ollut, onko rikoksiin syyllistynyt (tai muuten poikkeava) henkilö paha vai hullu."
Hopalong Cassidy
Sofia Karppi
Viestit: 415
Liittynyt: Pe Heinä 04, 2008 7:28 am

Re: 1500 epäiltyä: Microsoft-asiantuntijat innostuivat pilvestä

Viesti Kirjoittaja Hopalong Cassidy »

Johan niitä on USB savukkeitakin. Ei muuta kun ledit palamaan
http://www.crunchgear.com/2009/03/30/us ... kes-again/
Vastaa Viestiin