Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Nepenthe
Neuvoja-Jack
Viestit: 544
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 4:19 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Nepenthe »

Kiiski Vastaranta kirjoitti:
Nepenthe kirjoitti:Jotenkin vihaan noita vaalitenttejä, kun niissä kaikki ne isot kihot yrittää puhua yhtä aikaa, eikä voi mitenkään olla hiljaa kun toiset puhuu. Ärsyttävimpiä olivat mielestäni Urpilainen ja Kiviniemi, vaikka aion vaaleissa demaria äänestääkin. :D Timo Soinista jäi lähinnä mieleen se että hän jankutti koko ajan, että saako nyt puhua ja kumma kun ei saa sanoa loppuun - varsinaiset asiat tuntuivat jäävän sen varjoon. Katainen mielestäni onnistui hyvin näin maallikon näkökulmasta. Etenkin Urpilainen ja Kiviniemi tuntuivat selittävän ja selittävän, mutta mitään ei kunnolla saatu heistä irti.
:lol: :lol: siis sua ärsyttää kun huudetaan päälle, keskeutetään jatkuvasti, eikä anneta puhua asioita loppuu ja ihan tulit sitten tänne valittamaan asiasta et sua niinku ärsyttää ku Soinia ärsyttää sama asia ja kertoo siitä suorassa lähetyksessä :?:
No sentään tulin tänne sanomaan siitä, enkä huutanut siihen keskelle keskustelua muiden huutajien kanssa, ihan kuin se olisi jotenkin auttanut. Kun on tuollainen yleinen keskustelu/väittely -tilanne, niin on turha ruikuttaa, vaan tulisi käyttää nekin hetket siihen, että yrittäisi löytää sopivan raon ja keinon saada se oma ääni kuuluviin tai huitoa keskustelunjohtajalle, jotta tämä antaisi vuoron. Soinia pidetään muka niin hyvänä puhujana, mutta näköjään se ei toimi keskustelussa, vaan pelkästään julistavana yksinpuheluna ilman ainoatakaan häiriötekijää.

Ite olen väittelykilpailuihin osallistunut ja niissä meno on vähän samanlaista, paitsi että jatkuvasta päällepuhumisesta viedään pisteitä. Kun saa puheenvuoron tai äänensä jotenkin kuuluviin, sitä EI missään nimessä pidä käyttää taivasteluun, että on se ihme kun ei saa puheenvuoroa, enkä saa puhua näitä suunnittelemiani puheenvuoroja rauhassa loppuun, jne. Silloin pitää sanoa se itse asia, eikä jankuttaa jostain muusta, sillä toista tilaisuutta ei ehkä tule. TV:n livelähetyksissä on kiivas tahti ja kellon mukaan pitää mennä, ei sen mukaan, mitä sanottavaa kullakin olisi, sillä siihenhän ei mikään lähetys riittäisi.
"You have robbed my revenge of sweetness, and now I must go hence in bitterness, in debt to your mercy."
V.V.82
Remington Steele
Viestit: 233
Liittynyt: Pe Kesä 08, 2007 3:48 pm
Paikkakunta: Naantali

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja V.V.82 »

Puoskari Catajisto kirjoitti:"Saako nyt puhua?"

"Kyllä kansa tietää."

"Kyllä kansaan voi luottaa."


Soini on pelimies viimeisen päälle.

Ostakaa halpaa makkaraa.
Nii että kun puhuu asioista suorilla sanoilla ja siten että tavispenakin ymmärtää niin sekään ei ole hyvä?? Eikös politikkoja ole aina arvosteltu siittä että puhuvat ympäripyöreitä ja asiallisia vastauksia on vaikea saada, niin nyt kun on Soini joka puhuu "selko"kielellä niin heti leimataan juntiksi ja peluriksi. tökstöks
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Kuumaksi menee touhu...
Kiviniemen tilaisuudessa turkistarhausmielenosoitus ja nyt tämä...

Puolenkymmentä parikymppistä miestä alkoi riehua tänään iltapäivällä kokoomuksen vaalimökin luona Oulun keskustassa kävelykatu Rotuaarilla.

- He kävivät kiinni piirisihteerimme ja alkoivat repiä tältä kameraa. Menin väliin ja he kävivät väkivaltaisiksi. He alkoivat lyödä. Tilanne oli todella uhkaava ja pelottava, Oulun kaupunginvaltuuston varavaltuutettu Antti Rautio (kok) kertoo Iltalehdelle.

Rautio soitti hätäkeskukseen, ja paikalle tuli poliisipartio.

Kohtausta todisti suuri joukko Oulun kokoomuslaisia ja ohikulkijoita. Paikalla oli myös kansanedustajaehdokas Lyly Rajala.

- Riehujat eivät rauhoittuneet vaan kävivät poliisien kimppuun. Paikalle tuli kolme neljä poliisipartiota, ja poliisit joutuivat raudoittamaan miehiä.

Raution mukaan poliisit joutuivat painimaan miesten kanssa ja erään miehen taltuttamiseen tarvittiin kolme poliisia. Lisäksi poliisi joutui käyttämään oc-sumutetta ja etälamautinta miesten rauhoittamiseksi. Rähinöitsijät olivat varustautuneet luotiliiveihin.


Raution mukaan miehillä oli esitteitä, joissa kerrottiin erään ryhmittymän toiminnasta.

- Kävin katsomassa heidän nettisivujaan, ja siellä oli materiaalia, joka vaikutti kansankiihotukselta.

Oulun poliisista kerrottiin Iltalehdelle, että kolme miestä on otettu kiinni tapauksen vuoksi. Jotkut hyökkääjistä pääsivät karkuun. Kiinniotettuja epäillään pahoinpitelystä ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4751
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Raution mukaan miehillä oli esitteitä, joissa kerrottiin erään ryhmittymän toiminnasta.

- Kävin katsomassa heidän nettisivujaan, ja siellä oli materiaalia, joka vaikutti kansankiihotukselta.
Kenelläkään tietoa www - osoitteesta?
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Nepenthe :shock: :?:

:lol: :lol:

Ja kyllä vahvistit epäilykseni taas kerran.
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Kuva
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja MEG »

Onkos tuo kuvan hahmo joku Tiinan lähiomainen?
Jos saan olla utelias.
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Tiina »

^Mistä ihmeestä tiesit vai oliko pelkkä arvaus ? :o
Aatami ja Eeva olivat isovanhempiamme. Yhdennäköisyys on kyllä huomattava.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Äänestysprosentti nousee edellisiin "pääministerivaaleihin" verrattuna. Näin oeltan. Ennätys rikkoontui myös Jussi Halla-ahon vaalikeräyksessä - siis edellinen oli Sauli Niinistön keräys ja tuo ennätys rikkoontui yli tuhannella eurolla. Keräys on nyt lopetettu ja tuotto oli lähes 61 000 juuroa.

Huom! Avoin ja rehellinen keräys. Kun taasen sontakuorman päältä valittu pääministeri ei edelleenkään raota salaisuuttaan. Siis tarkoitan tällä vaalirahabudjettiaan vuodelta 2007...

Toinen ennätys saattaa rikkoontua uudenmaan vaalipiirissä, sillä oletetaan Timo Soinin saavan enemmän ääniä kuin mitä on ennätys tähän mennessä, ts. Sauli Niinistön saamat noin 60 000 ääntä. Kyllä kansa tietää - tai äänestää väärin, kuten useampikin "kunnon kansalainen" tähän toteaa.

Nyt on puhjennut vaaliviha, kuten IL tanakasti uutisoi:

Marja Tiuran iso puoliperävaunussa ollut vaalimainos tuhottu. Mari Kiviniemen mainosta väärennetty:

Kuva

http://www.iltalehti.fi/vaalit/20110411 ... 5_vl.shtml

Täytyy kysyä kuten demariedustaja Kimmo Kiljunen sen Tampereen pizzerian tuhopolton/terrori-iskun jälkeen, että "mikä ihmeen viha meihin on mennyt?"

Tänään TV1:n tentissä klo 21 kykypuolue ja sen äärisuvaitsevainen siipi RKP.

Viime perjantaina mtv3:n tentissä oli Vihreiden Anni Sinnemäki - enpäs nyt sanokaan hänen haluttavuudestaan mitään - ja kun toimittajat esittivät hänelle vantaalaisen omakotitalon kallistuneet energiakulut, niin Sinnemäki änkytti, että "niin, mutta me tuemme näitä kaikkein köyhimpiä". Hö! Köyhätkö niissä vantaalaisissa ok-taloissa asuvat? Ei! Vaan se yhä kurjistuva ja hurjistuva keskiluokka, joka tätä maata pyörittää. Mitä helvettiä se pitää aina luulla, että köyhä maksaa eniten? Eihän köyhä mitään itse maksa, vaan sosiaalihuolto maksaa suurelta osin kulunsa.
-Akka oli niin pihalla kun vaan voi ihminen olla. Ja nainen!
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Avatar
Juliet Jones
Axel Foley
Viestit: 2475
Liittynyt: La Elo 23, 2008 10:40 pm
Paikkakunta: Little Stempington

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Juliet Jones »

Stefan Wallinin esiintyminen taannoisessa kolmosen paneelissa oli hävyttömän törkeä. Eikö ruotsinkielisen sivistyneistön, ja erityisesti valtaapitävän poliitikon, tulisi osata supliikit tavat ja selkeä ulosanti?

Rkp on houkutellut riveihinsä maahanmuuttajia väriin, uskontoon ja äidinkieleen katsomatta, jotta saisi pakkoruotsinsa säilymään. Helppohan se on suomalaisen kantaväestön rasismiin vedoten houkutella toisia "vähäosaisia ja syrjittyjä". :lol:
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Tänään TV1:n tentissä klo 21 kykypuolue ja sen äärisuvaitsevainen siipi RKP.
Täytyypä yrittää katsoa, tähänastisista kun en ole ehtinyt/muistanut katsoa kuin Päivi Räsäsen ja osan Halla vei sadon -puolueen tentistä.
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja MEG »

.[/quote]
Doctor Lecter kirjoitti:Äänestysprosentti nousee edellisiin "pääministerivaaleihin" verrattuna. Näin oeltan. Ennätys rikkoontui myös Jussi Halla-ahon vaalikeräyksessä . Keräys on nyt lopetettu ja tuotto oli lähes 61 000 juuroa.

Huom! Avoin ja rehellinen keräys.
Onko varmaa tuokaan?
Esim. Gaddafi on rahoittanut laajasti kaikenmaailman hihhuleita ympäri maailman, vuosikymmeniä.
Waja
Jane Marple
Viestit: 1094
Liittynyt: La Maalis 07, 2009 1:36 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Waja »

Perussuomalaisilla on niin tuhannen taalan tilaisuus näissä vaaleissa nousta jopa suurimmaksi puolueeksi, että pelko on aiheellista.
Luulen että näin vaalien alle ajoittunut EU:n syvenevä talouskriisi saa vielä monen uskossaan heikon kääntämään kelkkansa PS:n linjoille.Paradoksaalista että juuri EU pönkittää puoluetta historialliseen tulokseen.Maahanmuutto keskustelukin on jäänyt täysin taka-alalle kun kultamunaksi pullahti nämä EU:n kriisimaat.On niillä tuuria..
Jos PS havittelee todellista jättipottia kannattaisi vedota kannattajia myös aktiivisesti käyttämään äänioikeuttaan.Äänestysaktiivisuus taitaa kuitenkin olla se heikoin lenkki lottopotin räjäytyksessä.
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Vanhan eduskunnan viimeisen istuntopäivän ja viimeisen ennakkoäänestyspäivän kunniaksi HS julkaisi tuoreimman TNS-gallupin, jonka mukaan perussuomalaiset ovat selvässä laskussa ja demarit nousussa. Tosin gallupaineisto on kerätty 5.-10.4. jolloin alkupään vastaajilla ei vielä ollut tiedossa Portugalin hätähuuto...

Lainaan vielä Perässähiihtäjän blogia, jossa oleellisimmat asiat on hyvin tiivistetty:

Tältä se näyttää taulukkona, jossa vasemmalla on viime eduskuntavaalien tulos, keskellä edellinen HS-gallupin mittaus (3/11) ja oikeassa laidassa viimeinen mittaus (4/11).

Keskusta 23, 1 % – 18,3 %- 17,9 %

Kokoomus 22,3 % – 20,7% – 20,2 %

SDP 21,4 % – 17,4 % – 18,0 %

VasL 8,8 % - 7, 8 % – 8,1 %

Vihreät 8,5 % - 8,8 % - 8,3 %

KRISTD 4,9 % - 3,5 % – 4,3 %

RKP 4,6 % – 4,1 % - 4,4 %

PerusS 4,1 % - 18,4 % – 16,9 %

Muut 2,3 % - 1,0 % – 1,9 %

-------------------------------------------------------------------------

Kaikista äänestämättömistä kolmannes, 32 %, ilmoittaa voivansa vielä vaihtaa puoluetta ennen vaalipäivää. Selvästi epävarmimpia ovat vihreiden kannattajat ( 48%). Keskitasoa ovat kokoomuksen, perussuomalaisten ja vasemmistoliiton kannattajat.

Sitä vastoin keskustan ja Sdp:n kannattajien joukossa viime hetken vaihtajia on selvästi muita vähemmän.

Keskustan, kokoomuksen, Sdp:n ja vasemmistoliiton kannattajat ovat varmoja siitä, että äänestävät. Vihreiden ja perussuomalaisten kannattajakunnassa aprikoidaan enemmän.

Mitä tästä voi päätellä?

Melkein mitä tahansa voi tapahtua neljän suuren kesken. Viimeiset päivät ratkaisevat niiden keskinäisen järjestyksen.

Pienistä puolueista vihreät ovat vaikeuksissa.

Suurin mielenkiinto kohdistuu Perussuomalaisiin, tällä kertaa siksi, että puolueen kannatus on eniten pudonnut maaliskuun mittauksesta.

Päivä hyvä kysymys onkin tämä: Onko Perussuomalaisten nousukiito taittunut?

Jk.1. Tänään eduskunta kokoontuu vaalikauden viimeiseen istuntoon. Onpa todella jännittävää kuulla, mitä tasavallan presidentti Tarja Halonen ja eduskunnan puhemies Sauli Niinistö viime sanoikseen ennen vaaleja sanovat.
http://blogit.hs.fi/perassahiihtaja/
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Hopalong Cassidy
Sofia Karppi
Viestit: 415
Liittynyt: Pe Heinä 04, 2008 7:28 am

Re: Eduskuntavaalit 2011, keskustelua puolueista

Viesti Kirjoittaja Hopalong Cassidy »

Vihreiden ehdokas pastori Pekka Elonheimo pidätettiin viinan trokaamisesta.
Mistäs nyt köyhät saa ehtoollisviinat hankittua?

http://www.iltalehti.fi/vaalit/20110412 ... 4_vl.shtml

Eikös tämän Islamistiterroristien verkkosivujen ylläpidosta tunnettu vihreiden kuntavaaliehdokas Mikael Storsjön ihmissalakuljetusjuttu alkanut vähän aikaa sitten Vantaan käräjäoikeudessa. Puheenjohtaja Anni Sinnemäen kerrotaan taas seurustelevan terroristeja suojelleen miehen kanssa.

Vai olisiko tämä pitänyt laittaa tuonne muu rikollisuus osiooon?
Vastaa Viestiin