Sini Susanna Länkinen, 19 - surmattiin Muhoksella 2011

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Iiku
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ti Maalis 22, 2011 4:50 am

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja Iiku »

Tuo talo missä tää Sini asu, on Leppiniementien varressa, lähellä tietä. Ja tällä tiellä on jokseenki vilkas liikenne, ei kuitenkaan verrattavissa mihinkään keskustaan... Tuossa talossa on kolme asuntoa, joissa kaikissa on asukkaat. Ja tuonne voimalaitokselle on tuolta asunnolta semmoset puolisen kilometriä... :) Palio on mettää ympärillä ja muutaman kilsan päässä soramonttuki, että piilotuspaikkoja löytyy... Ja joku mainitti niistä kerrostaloista niin niille on tuosta Postin talolta ehkä parisen sataa metriä... Toivottavasti vaan Sini löytyy, ei omaisetkaan pääse surutyössään etteenpäin ku heillä ei konkreettisesti Siniä oo... Mikähän lie sitte totuus tässäki asiassa?
inka
Theo Kojak
Viestit: 1146
Liittynyt: To Maalis 10, 2011 4:54 pm
Paikkakunta: Santa Catarina

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja inka »

Iiku kirjoitti:Tuo talo missä tää Sini asu, on Leppiniementien varressa, lähellä tietä. Ja tällä tiellä on jokseenki vilkas liikenne, ei kuitenkaan verrattavissa mihinkään keskustaan... Tuossa talossa on kolme asuntoa, joissa kaikissa on asukkaat. Ja tuonne voimalaitokselle on tuolta asunnolta semmoset puolisen kilometriä... :) Palio on mettää ympärillä ja muutaman kilsan päässä soramonttuki, että piilotuspaikkoja löytyy... Ja joku mainitti niistä kerrostaloista niin niille on tuosta Postin talolta ehkä parisen sataa metriä... Toivottavasti vaan Sini löytyy, ei omaisetkaan pääse surutyössään etteenpäin ku heillä ei konkreettisesti Siniä oo... Mikähän lie sitte totuus tässäki asiassa?
kiitokset sinulle tiedoista :)
osaatko kertoa onko tie tuonne soramontulle aurattu näin talvisin?
Pää kiinni painajainen -Klamydia-
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Iiku kirjoitti:Tuo talo missä tää Sini asu, on Leppiniementien varressa, lähellä tietä. Ja tällä tiellä on jokseenki vilkas liikenne, ei kuitenkaan verrattavissa mihinkään keskustaan... Tuossa talossa on kolme asuntoa, joissa kaikissa on asukkaat. Ja tuonne voimalaitokselle on tuolta asunnolta semmoset puolisen kilometriä... :) Palio on mettää ympärillä ja muutaman kilsan päässä soramonttuki, että piilotuspaikkoja löytyy... Ja joku mainitti niistä kerrostaloista niin niille on tuosta Postin talolta ehkä parisen sataa metriä... Toivottavasti vaan Sini löytyy, ei omaisetkaan pääse surutyössään etteenpäin ku heillä ei konkreettisesti Siniä oo... Mikähän lie sitte totuus tässäki asiassa?

No niin, kiitokset tosiaan. Tässä tuli hieman tietoja joita olin kaipaillut.

Eli kerrostaloilta ei välttämättä ainakaan huomaa/tule katsoneeksi onko P:n auto pihassa vai ei. Samassa talossa asuvat naapurit sen sijaan todennäköisesti olisivat rekisteröineet asian jos tuolloin yöllä olisi pihasta lähtenyt auto. Eihän siitä välttämättä siinä tilanteessa mitään erikoista ajattele mutta uskon että jälkeenpäin asia olisi noussut esiin kun Sinin katoamista on varmasti siinä naapureissakin mietitty. Joku mietti myös P:n mahdollista humalaa tuolloin yöllä ja sen yhteyttä mahdolliseen ajeluun, mietin samaa itsekin. Toisaalta humalassa olisi ehkä helpompi lähteä ruumista piilottamaan mutta kyllä siinä riskit kasvaa moninkertasiks saman tein.

Nyt kun on tiedossa että samassa talossa on kahdetkin naapurit niin alan hieman epäillä myös noita tappelun ääniä/väkivaltaisuutta. Missään virallisessa (eikä edes puolivirallisessa Sinin omaisilta) lähteessä ei ole sanallakaan mainittu riitaa tai tappelun ääniä. Toisaalta voi olla että asiasta on vain pysytty hiljaa, se on kuitenkin yksi sellainen asia johon nojaten poliisi voisi nopeastikin tehdä päätelmän että juttua tutkitaan henkirikoksena.

Mielestäni soramonttu on ruumiin piilopaikaksi melko epätodennäköinen, ruumis olisi mahdollista kaivaa lumen sisään mutta sitten olisi tiedossa siirto-operaatio muutaman kuukauden kuluttua. Toimii sulaan aikaan mutta ei oikein talvella.
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja Tiina »

^Ei kai soramontut jäädy talvella. Tai siis irtonaista soraahan siellä on ja varmasti pystyy kaivamaan paremmin kuin jäistä maata. Mutta piilopaikkana huono ja aika riskaabelia olisi lähteä kroppaa sieltä siirtelemään kevään syrjällä. Tiedä millaista varjostusta (joo, ehkä toiveajattelua) poliisi tässä tapauksessa pitää.
tturpo
Harjunpää
Viestit: 310
Liittynyt: Pe Maalis 18, 2011 4:56 pm

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja tturpo »

Nyt täytyy kyllä sanoa, että vaikka kyttäänkin naapureita ehkä silloin tällöin 8) en todellakaan kiinnittäisi huomiota jos klo 2 yöllä joku naapureistani lähtisi ajelulle..(NUKKUISIN) Tai aamulla herätessäni en ihmettelisi, jos jonkun auto olisi poissa vaikkapa koko päivän.

Jos naapurini riitelisivät yöllä kahden aikaa niin että se herättäisi minut, kuulisin varmastikkin tapahtumat naapurissa ja riidan aiheen, ja jos surma on tapahtunut asunnossa niin että naapurit ovat kuulleet, he olisivat varmasti soittaneet polliisit.
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Tiina kirjoitti:^Ei kai soramontut jäädy talvella. Tai siis irtonaista soraahan siellä on ja varmasti pystyy kaivamaan paremmin kuin jäistä maata. Mutta piilopaikkana huono ja aika riskaabelia olisi lähteä kroppaa sieltä siirtelemään kevään syrjällä. Tiedä millaista varjostusta (joo, ehkä toiveajattelua) poliisi tässä tapauksessa pitää.
Enpä oo tullu ajatelleeks mutta jäätyyhän hiekkalaatikkokin :shock: Eihän se semmoseen umpijäähän mene mutta ei se nyt maailman helpoin paikka oo ruumista piilottaa kuitenkaan luulisin. Paljon riippuu tietysti siitäkin onko monttu edelleen aktiivikäytössä.

Mä luulisin (toivoisin ainakin) että poikaystävän touhuja ja menoja on edes hiukkasen seurailtu. Tietysti kun aikaa kuluu ja tulee uusia juttuja niin se jää taka-alalle ja aina vaan vähemmälle.
tturpo kirjoitti:Nyt täytyy kyllä sanoa, että vaikka kyttäänkin naapureita ehkä silloin tällöin 8) en todellakaan kiinnittäisi huomiota jos klo 2 yöllä joku naapureistani lähtisi ajelulle..(NUKKUISIN) Tai aamulla herätessäni en ihmettelisi, jos jonkun auto olisi poissa vaikkapa koko päivän.
Jos heräisin siihen että auto lähtee pihasta/ajaa pihaan niin kyllä se muistuisi mieleen jos pitäisi alkaa jostain syystä miettiä ko. yön/päivän tapahtumia. Ja huomaan kyllä myös jos naapuri on (epätyypilliseen aikaan) poissa kotoa. Mutta mä asunkin maalla ja naapurit on tuttuja :)
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Naapureitahan on melko varmasti haastateltu asian tiimoilta. Mistä sitä tietää, että ovatko naapurit itse olleet kotona ja jos olisivat, niin kuuluuko sinne mitään toisten asunnoista.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Tiina kirjoitti:Naapureitahan on melko varmasti haastateltu asian tiimoilta. Mistä sitä tietää, että ovatko naapurit itse olleet kotona ja jos olisivat, niin kuuluuko sinne mitään toisten asunnoista.
Näin se asia on, naapureita on varmasti kuultu asian takia ja kehoitettu muistelemaan, kuulivatko mitään kyseisenä yönä, jos olivat hereillä ja jos olivat edes kotona. Kaksi naapuria on kyllä aika vähän eikä ollenkaan epätavallista jos eivät olisi olleet kotona tai olisivat nukkuneet niin sikeästi tai muuten vain mitään ei olisi kuulunut heidän asuntoon asti. Täysin samaa mieltä Tiinan kanssa.

Muistelempa entistä asuintaloani jossa oli 8 naapuria minun lisäkseni ja seinänaapuri (äärimmäisen harvoin kotona) ja yläkerran naapuri juoppoja, kaksi muuta naapuria jotka olisivat voineet havaita liikkumisiani, olivat muuten vain liikuntarajoitteisia ja sairaita, vanhempia yksinäisiä miehiä ja makoilivat kotona televisiota katsoen ja nukkuen lukuunottamatta että kävivät kello 5 kaupassa ja sitten takaisin kotiin. Näin ollen minun asemassani olisi ollut erittäin helppo laittaa emäntä kylmäksi ja kukaan ei olisi muistanut onko ääntä kuulunut, juopot kun metelöivät koko ajan niin kuka sitä paikantaa mistä melu milloinkin tulee ja edes seuraavana päivänä tuskin kukaan olisi muistanut onko autoni ollut poissa pihasta yöllä vai ei.
Mistä me tiedämme millaisia Sinin ja Pavelin naapurit ovat, varsinkin jos ovat enemmän tai vähemmän alkoholisoituneita vanhempia yksinäisiä miehiä niin eivät varmastikaan paljon nuorten elämää seuraa ja se tuskin heitä pahemmin kiinnostaa.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Iiku
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ti Maalis 22, 2011 4:50 am

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja Iiku »

Kyllä sinne soramontuille pääsee ainaki kahesta eri suunnasta ja on sitä välillä talavella aurattukki... Mää kuulin että se yks naapuri olis kertonu kuulleensa jotaki metakkaa sieltä asunnosta ja ryminää vintiltä sillon katuamisyönä... Että olisko sielä teilattu? Ja kuulin kans että tää P ajelis joskus humalassaki, mutta en sitte tämän toenperäsyyttä tiiä... Olis kyllä kiinnostava tietää että mitähän ne poliisit on löytäny sieltä, ainaki verta hulluna, mutta muuta...???
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja vivy »

Iiku kirjoitti:Olis kyllä kiinnostava tietää että mitähän ne poliisit on löytäny sieltä, ainaki verta hulluna, mutta muuta...???
Mistä tällainen tieto on peräisin? Jos olisi löytynyt "hulluna verta", niin P tuskin olisi vapaalla jalalla.. :roll:
inka
Theo Kojak
Viestit: 1146
Liittynyt: To Maalis 10, 2011 4:54 pm
Paikkakunta: Santa Catarina

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja inka »

vivy kirjoitti:
Iiku kirjoitti:Olis kyllä kiinnostava tietää että mitähän ne poliisit on löytäny sieltä, ainaki verta hulluna, mutta muuta...???
Mistä tällainen tieto on peräisin? Jos olisi löytynyt "hulluna verta", niin P tuskin olisi vapaalla jalalla.. :roll:
kiinnostaisi kanssa kovasti mistä moista olet kuullut?
Pää kiinni painajainen -Klamydia-
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

inka kirjoitti:
vivy kirjoitti:
Iiku kirjoitti:Olis kyllä kiinnostava tietää että mitähän ne poliisit on löytäny sieltä, ainaki verta hulluna, mutta muuta...???
Mistä tällainen tieto on peräisin? Jos olisi löytynyt "hulluna verta", niin P tuskin olisi vapaalla jalalla.. :roll:
kiinnostaisi kanssa kovasti mistä moista olet kuullut?
Joo, en kyllä usko minäkään että "hulluna" olis ainakaan juuri Sinin verta löydetty mistään.
masi78
Nikke Knatterton
Viestit: 181
Liittynyt: Ma Syys 08, 2008 1:51 pm
Paikkakunta: puukko pitäjästä

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja masi78 »

inka kirjoitti:
vivy kirjoitti:
Iiku kirjoitti:Olis kyllä kiinnostava tietää että mitähän ne poliisit on löytäny sieltä, ainaki verta hulluna, mutta muuta...???
Mistä tällainen tieto on peräisin? Jos olisi löytynyt "hulluna verta", niin P tuskin olisi vapaalla jalalla.. :roll:
kiinnostaisi kanssa kovasti mistä moista olet kuullut?
mua kans,heräs niinkun oikeen mielenkiinto!
Avatar
McMann
Sabrina Duncan
Viestit: 358
Liittynyt: Su Maalis 13, 2011 11:56 pm
Paikkakunta: Vaihtelee

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja McMann »

Iiku kirjoitti:Kyllä sinne soramontuille pääsee ainaki kahesta eri suunnasta ja on sitä välillä talavella aurattukki... Mää kuulin että se yks naapuri olis kertonu kuulleensa jotaki metakkaa sieltä asunnosta ja ryminää vintiltä sillon katuamisyönä... Että olisko sielä teilattu? Ja kuulin kans että tää P ajelis joskus humalassaki, mutta en sitte tämän toenperäsyyttä tiiä... Olis kyllä kiinnostava tietää että mitähän ne poliisit on löytäny sieltä, ainaki verta hulluna, mutta muuta...???

Tarkoitatko 'vintillä' yläkertaa? Sielläkö S ja P asuivat? Ja kyllähän aika monet nuoret (myös vanhemmat) ajelevat silloin tällöin kännissä. Tää veri-huhu nyt todellakin kiinnostaa. Veri much.
Kertoisitko meille, Iiku, lisää...
Kaija
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Su Huhti 10, 2011 6:01 pm

Re: Sini Susanna Länkinen, 19, Muhokselta

Viesti Kirjoittaja Kaija »

Vintillä yleensä tarkoitetaan jonkinlaista varastotilaa/ullakkoa joka sijaitsee asuinkerrosten yläpuolella...
Joo tuskin on hulluna loydetty verta, kyllä poliisilla olisi silloin ollut tarpeeksi näyttoä P:n pidätykseen :lol:
Mutta tämä lienee hyvä esimerkki siitä miten juorut leviää kyläpahasissa :D
Ma tiedän kyllä: tulee kuolema ja elonlangan armaan poikki leikkaa,
voi olla kylmä, valju huomenna se mies, mi tänään veresväisnä veikkaa.
- Eino Leino-
Vastaa Viestiin