(K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

(K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Chopper »

Moni varmaan muistaa Baby P:n tapauksen sekä monia muita julmia tapauksia joissa väkivaltaa kohdistetaan pieniin lapsiin.Nämä aikaisemmat jutut ovat tapahtuneet ulkomailla.Seuraava tarina on totta ja vieläpä rakkaassa Suomen maassamme.Tässä tarinassa,luojan kiitos,lapsen henki säästyi. Tapahtumavuotta en mistään löytänyt.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tapauksen päähenkilö on 3-vuotias Juha.Juhan äiti Maija (nimi muutettu) jäi leskeksi,kun perheen isä kuoli vaikeaan sairauteen.Surun hälvettyä Maija tapasi uuden poikaystävän.28-vuotias työtön rakennusmies Ossi ja samanikäinen Maija tunsivat toisiinsa sen verran vetoa,että seurustelu ja yhdessä eläminen päätettiin alkaa.Mukana kuvoissa oli tietenkin Maijan 3-vuotias Juha-poika.Uusioperhe asui omakotitalossa Kerimäen Ruokoniemellä.Tuntemattomista syistä Ossi pahoinpiteli Juhaa toistuvasti.Seuraavassa listaa kaikesta jota hän oli Juhalle tehnyt.

-Pakottanut hengittämään tupakansavua laittamalla savukkeet sieraimiin ja sulkemalla kädellä suun.
-Tukahduttamalla hänen hengitystään kietomalla hänet mattoon ja painamalla jalallaan kasvoista
-Autolla ajaessaan pitänyt Juhan päätä auton ovenlasin ja ovenkehyksen välissä puristuksissa sekä pitänyt Juhaa takakontissa
-Pitänyt kuumassa saunassa niin kauan että Juha mennyt tajuttomaksi
-Löynyt lasta nyrkillä,avokämmenellä,leikkulaudalla sekä löylykauhalla.
-Kun Juha istunut omalla pikkutuolillaan,Ossi kaatoi hänet lattialle useita kertoja joko tyrkkimällä tai potkaisemalla
-Polttanut jalkaa,otsaa ja väsentä kättä sytyttimellä sekä savukkeella
-Pakottanut Juhan hyppimään tasajalkaa 30 minuutin ajan
-Juoksuttanut maantiellä auton perässä
-Pakottanut näkemään nälkää
-Pitämällä häntä kylmässä järvessä noin tunnin ajan
-Kaikkein törkein pahoinpitely sattui perheen saarimatkan aikana.Juha oli rantavedessä pelastusliivien varassa,mutta mitä tekikään Ossi?Hän ruimi poikaa airolla päähän.Kotiin palattuaan Ossi kaatoi pikkumiehen toistuvasti lattialla potkaisemalla tältä jalat alta.Joka kerta Juha löi päänsä lattiaan.

Koko karmeus tuli poliisin tietoon,kun Juhan äiti ja Ossi toivat pojan tajuttomana Kerimäen terveyskeskukseen.Sieltä poika kiidätettiin pikavauhdilla Savonlinnan keskussairaalaan,jossa lääkäri totesi,että Juhalla on kallon sisäinen verenvuoto ja myös muita aivovammoja.Lapsen ruumiinlämpö oli sairaalaan tuotaessa vain 33 astetta.Juha leikattin ja siirrettiin Kuopion Yliopistolliseen sairaalaan,lapsen tila oli vielä kuukauden kuluttua hengenvaarallinen.

Ossi selosti lääkärille tapahtumia siten,että Juha oli pyörtynyt ja kaatunut saunassa.Mies kertoi kaatumisia tapahtuneen aikasemminkin.Lääkäri kuitenkin ammatti-ihmisenä havaitsi heti että vammat olivat tulleet ulkoisesta väkivallasta ja niimpä hän soitti poliisit paikalle.Ossi pidätettiin ja asia eteni syytteeseen.Lapsen äiti Maija sai osansa syytteistä,sillä äidille vaadittiin rangaistusta heitteillepanosta.Ossi sai syytteet murhan yrityksestä ja pakottamisesta.

Mitä vammoja Juhalle sitten tulee jäämään tämän kaiken jälkeen?Sitä ei tietysti kukaan voinut oikeudessa tarkkaan sanoa mutta neurologian professori arvioi tulevaa.Seuraamuksia saattavat olla puhehäiriöt,epilepsia,osittainen halvaus.

Syytetty Ossi lähetettiin oikeuden päätöksellä mielentilatutkimukseen.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuten aluissa mainitsin,en tiedä tapahtumavuotta.Enkä myöskään tiedä kuinka tässä tapauksessa loppujen lopuksi kävi.Miten Juha voi ja mitkä tuomiot sai niin äiti kuin Ossikin.
Järkyttävä tarina,taas jälleen kerran.

Lähde: Kohutuimmat rikokset (Alibi,painettu 2001)
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Kyllä on iso mies tuntenut uhkaa pientä lasta kohtaan. Säälittävää. Toivon että "Ossia" kohdellaan samalla tavoin vankilassa. Tai kohdeltiin. Lasten- ja eläintenrääkkääjät/hyväksikäyttäjät ovat sitä alhaisinta mitä maa päällään kantaa. Kokeilisivat voimiaan edes omankokoisiinsa.
There are no crimes behind enemy lines
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Aika usein nämä lasten pahoinpitelijät ovat isäpuolia. Haluaisivat vain sen naisenpuolen, mutta kun kaupan päälle tulee pieni lapsi, taantuvat itsekin 3-vuotiaan tasolle. Tai ovat koko ajan 3-vuotiaan tasolla ja se tulee raa'asti ilmi lapsen pahoinpitelynä. Mielestäni nämä eivät ansaitse tulla nimitetyiksi "ihminen" -nimellä eivätkä edes kohdelluiksi inhimillisesti. En pane käsiäni ristiin jotta näiden linnavuodet olisivat auvoisia ja kasvattavia. Enkä usko että häkki tai mikään terapia heitä parantaa joten lukkojen taa vain koko iäksi.
Nothing is quite what it seems
tulikukka
Lauri Hanhivaara
Viestit: 142
Liittynyt: Ma Touko 28, 2007 1:44 pm
Paikkakunta: Raisio

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja tulikukka »

Voi jumalauta. Pienen ihmisen elämä pilataan jo heti alkumetreillä. Eipä tosin äidilläkään kaikki voi olla kotona, kun ei toimita lasta ajoissa alta pois vaan ukkonsa tehdä mitä lystää lapsen hengestä tai terveydestä vähät välittäen. Juha-parka, toivottavasti pystyy kuitenkin elämään elämänsä ilman suurempia kipuja tai vammoja, tosin pahalta näytää tekstistä päätellen.
elämä on mysteeri
elisa_day
Jack Bauer
Viestit: 922
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 2:11 pm

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja elisa_day »

Voin vaan kuvitella minkälaiset traumat lapselle jää. Ja kuinka peloissaan ja kauhuissaan hänen on täytynyt olla... :( Tämän "Ossin" on todella täytynyt nauttia tuollaisesta kidutuksesta, joten lukkojen taa vaan loppuiäksi, ettei jatka samaa rataa. Tai saunan taakse.. :evil:
v-a-45
Javier Pena
Viestit: 1873
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 11:40 am

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja v-a-45 »

Yritin etsiä jotain mistä selviäisi miten jutussa kävi, mut kun nimet ei ole oikeat niin on tosi vaikeaa. Sitä ihmettelen aina näissä tapauksissa, että onko äiti jotenkin jälkeenjäänyt vai mikä helvetti naista vaivaa? Poika on oma ja huolehtinut siitä suhtkoht hyvin, mut kun tulee uusi mies niin ei mitään väliä. Täytyyhän naisen tuntea kuitenkin jotain "rakkauden" tapaista miestä kohtaan, mut mihin se lapsen rakastaminen katoaa?
kohtalo sekoittaa kortit ja me vain pelaamme
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Tämä äiti muistuttaa niitä monia brittiäitejä, joista on viime aikoina ollut puhetta, siis jotka ovat antaneet uuden poikaystävänsä tehdä mitä vaan jopa ihan pienelle vauvalle puhumattakaan isommista lapsista (esim.baby Peterin äiti). Jokin isohko niitti näiltä naikkosilta on pudonnut. Luulisin että normaali yksinhuoltajaäiti hylkäisi heti paikalla uuden isäpuolen, jos se nostaisi sormeaankaan lasta vastaan tai edes katsoisi rumasti.

Näiden naisten täytyy olla sillä tavalla vinksahtaneita, että eivät tunne olevansa "oikeita" naisia ilman jotakin -mitä tahansa- äijää siinä kylkeä lämmittämässä. Lasten turvallisuuskin saa siinä huumassa mennä.
Nothing is quite what it seems
Damien
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5194
Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
Viesti:

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Damien »

Narsisti ja väkivaltainen ihminen saa kyllä helposti yliotteen naisesta, onhan se nähty.
Pelko, yhdistettynä siihen että jotkut "epätoivoiset" naiset hakevat niin kovasti
hyväksyntää että ovat sen vuoksi ottamaan turpaan jatkuvasti, joskus antavat lastaankin
hakattavan.Hyväksyttäväähän se ei ole, enkä sano että yksinhuoltajat olisivat muita epätoivoisempia. :wink: Ehkä näitä tapauksia sattuu siksi niin paljon että vieraan lasta on helpompi hakata,
kuin lasta jota katsoessa näkee itsensä.Noin siis vinksahtaneelle ihmiselle.
Terve ihminen kyllä tajuaa ettei ketään lyödä kuin itsepuolustuksena.
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Chopper »

v-a-45 kirjoitti:Yritin etsiä jotain mistä selviäisi miten jutussa kävi, mut kun nimet ei ole oikeat niin on tosi vaikeaa.
Itsekkin yritin selvitellä lisää aiheesta mutta netti ei kertonut tapauksesta mitään.Kun en tiedä edes minä vuonna tämä tapahtunut.Pitäsköhän laittaa Alibille postia...
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
Anile
Martin Beck
Viestit: 770
Liittynyt: Ma Heinä 28, 2008 2:30 am

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Anile »

Niin, mikäänhän ei ole niin suuri kuin äidin rakkaus paitsi rakkaus uutta väkivaltaista avomiestä kohtaan.
Toisaalta ei kyllä yhtään yllätä, että isäpuolet yrittävät tappaa lapsipuoliaan. Niinhän tapahtuu luonnossakin. Leijonaurokset tappavat uuden puolisonsa pennut, naaras tulee kiimaan ja uros pääsee levittämään omia geenejään. Mutta tämä ei selitä miksi äiti ei antaa lastaan kohdeltavan huonosti.

Tuli vaan mieleen...entäs jos lasten pahoinpitelyt johtuvat pohjimmiltaan siitä, että isä alitajuisesti uskoo ettei lapsi ole oma tai että äiti uskoo lapsen olevan vaihdokas? Koska evolutiivisesti ajatellen omien jälkeläisten pahoinpitelijöiden olisi pitänyt kuolla sukupuuttoon jo ajat sitten.
Ja varsinkin tämä ajatus tulee mieleen kun ei-alkoholistit tai ei-mielenterveysongelmaiset vaan ihan tavalliset ihmiset ovat käsittämättömän julmia lapsia kohtaan. Miten voikin pieni lapsi saada jossain ihmisissä aggression niin selvästi esille.
Oma lukunsa ovat sitten uskonnolliset höyrypäät joiden mielestä:" Joka vitsaa säästää, se lastaan vihaa" ja ne ihmiset joiden omat vanhemmat ovat olleet väkivaltaisia ja sama toimintatapa siirtyy sukupolvelta toiselle.
debbie

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja debbie »

Äidin tehtävä on suojella lastaan. Laajemmin käsitettynä äitiys on sitä, että pyrkii suojelemaan mahdollisuuksien mukaan niitä lapsia, joihin törmää ja joita näkee kohdeltavan huonosti. Eli se on asioihin puuttumista, toisinaan epäkiitollista soittamista tai raportointia poliisille tai lastensuojeluun. Ylipäänsä äitiys, äidillisyys on välittämistä ja huolehtimista.

Ei tällaista voi ymmärtää.
Maailmassa on miehiä vaikka kuinka, eivätkä kaikki ole väkivaltaisia paskoja, jotka käyvät lapsen kimppuun. Voisihan sitä vähän vastuullisemmin seuransa valita.
Antarktis
Remington Steele
Viestit: 230
Liittynyt: Su Marras 18, 2007 7:01 am
Paikkakunta: Nordbotten

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Antarktis »

Maailmassa on "äitejä" jotka ei todella välitä lapsistaan tuon taivaallista, vaan se kulloinenkin ukkonsa menee aina lasten parhaan edelle. Mulla on itsellä sellainen äiti, joka on kiusannut mua mun lapsuuden ystävän (mua pari vuotta vanhempi) kanssa ja muutenkin naureskellut jne kun olin lapsi, alle 15 (sen ikäisenä jouduin psyk. sairaalaan). Nyt aikuisiällä päätti vielä kertoa että mun oma isä on kosketellut mua kun olin pieni, mutta; Ei halunnut jättää miestä koska sääli sitä.. (Isä on kuollut kun olin 8 ) Että näitä sekopäämammoja piisaa, valitettavasti. En tiedä mikä ajaa naisia hankkimaan lapsia jos ei pohjimmiltaan niistä piittaa tai mikä saa päässä vinksahtamaan niin pahasti että katselee vaan vierestä kun isäpuoli tai isä tekee lapselle pahaa.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

En tiedä mikä ajaa naisia hankkimaan lapsia jos ei pohjimmiltaan niistä piittaa[...]

Serkkupuoleni oli nainen, joka antoi lapsen tulla aina uuden miehen kanssa, ei hän niitä "hankkinut", niitä vain syntyi :roll: Hän ei kuitenkaan ollut kykenevä lapsiaan hoitamaan kunnolla, ja yhden pahan lapselle tapahtuneen onnettomuuden jälkeen hänet pakkosteriloitiin. Silloin se oli mahdollista, n.20 vuotta sitten, pienehkössä maaseutukaupungissa.
Näitä äitejä tosiaan vaivaa totaalinen välinpitämättömyys, he eivät vaivaudu ehkäisemään raskautta vaikka (ehkä) tietävät ettei heistä oikein ole äidiksi. Sitten kun lapsi on olemassa, eivät he jaksa sitä hoitaa. Miehenretale ja ehkä juopottelu on kivempaa.
Nothing is quite what it seems
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Maybrick kirjoitti:vaikka (ehkä) tietävät ettei heistä oikein ole äidiksi.
Saattaapi olla ettei silläkään ole väliä, onko äidiksi vai ei, tiesi sen tai ei. Sehän vaatisi jotain toimintaa ettei tulisi raskaaksi, saati hoitaisi lasta, eikä se toiminta välttämättä suo välitöntä mielihyvää. Toisin kuin moni muu.
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Humbug
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Su Loka 03, 2010 10:36 pm

Re: (K) 3-vuotiaan Juhan jatkuva pahoinpitely

Viesti Kirjoittaja Humbug »

Mitähän Juhalle kävi? Äiti ja isäpuoli varmaan jo vuosia olleet vapaana...
Vastaa Viestiin