Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
cracker
Remington Steele
Viestit: 222
Liittynyt: Ke Touko 20, 2009 6:28 pm

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja cracker »

mamma71 kirjoitti:Voisiko sittenkin olla pitkäksi venynyt ryyppyreissu, eikä heppu kehtaa tulla ihmisten ilmoille?
Aika höntti täytyy aikuisen ihmisen olla, jos jossain vaan piilottelee kun poliisit ja sukulaiset ja ystävät etsivät ja odottavat sydän syrjällään pahinta uutista. Jos näin on niin ansaitsee kunnon sakot tempustaan.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Uskoisin että ei Pajuniemeä enää sakot haittaa. Kovasti vuolaana virtaa Tornionjoki merelle päin.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
HIM
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ma Loka 12, 2009 11:15 pm
Paikkakunta: Mansemmiähiä

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja HIM »

Ei kukaan sattunut lukeen mitä joku trolli? oli kirjottanu pajuniemen fb sivulle ku luki yhessä seinäkirjotuksessa tällaset kommentit:


**** *******Ota ystävällisesti yhteys poliisiin jos olet Kristianin nähnyt!!
2 tuntia sitten

***** ******Helvettiin trollaamasta täältä!
2 tuntia sitten

***** *******Voisitko ottaa yhteyttä poliisiin, kiitos...
2 tuntia sitten

Vissiin poistanu kommenttinsa mut onkohan joku oikeesti nähny krisun vai mitä helvettiä porukka pilailee, tä?
pii pii pii pii pii
Minnaryyni
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2011 1:06 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja Minnaryyni »

Kiitoksia tervetulotoivotuksista :)
Nyt aiemmin mainitsemalleni Suntuubi-sivulle on tullut näemmä lisääkin kommentteja, mutta eipä enää ole "kristian" sinne kirjoitellut olevansa hengissä. Ilmeisesti kyse oli todellakin jonkun häiriintyneestä huumorista.
krisse27
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: To Huhti 28, 2011 4:51 pm

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja krisse27 »

Saapi nähä osaanko käyttää tätä, ihan uusi käyttäjä olen. :)
Viimeisimpään viestiin voin todeta, että Kristianin fb sivuille oli kommentoinut joku lapsukainen kommentin, joka ei varmuudella paikkaansa pitänyt. Samoin varmaa on se, että Kristian EI itse ole kommentoinut missään olevansa elossa. Huhuilta voi siis katkaista siivet. Valitettavasti.
Pahaltahan tämä näyttää, mutta ei auta kun vaan toivoa parasta...Jotta Kristian mahdollisimman pian löytyisi.
Avatar
Valoviikate
Christopher Lorenzo
Viestit: 1520
Liittynyt: Pe Helmi 22, 2008 6:12 pm
Viesti:

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja Valoviikate »

Tervehdystuloa sinullekin krisse!
Ilmeisesti tosiaan poistanut kommenttinsa, ei kai niitä kukaan muukaan voi poistaa. Luultavasti ne on kirjoittanut sama huomionkipeä lapsi kuin suntuubi-sivuston kommentinkin.

Aikuinen ihminen tuskin jaksaisi leikkiä piilosta - ellei ole velkahelvetissä tai sekaantunut huumeisiin tai järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Nuo eivät sovi siihen kuvaan, minkä olen Pajuniemestä saanut, mutta oikein mahdollisia.
Todennäköisesti ihan veden uhriksi joutunut. Se selittäisi senkin, miksi häntä ei ole ahkerasta etsinnästä huolimatta löytynyt.
Ainahan on sekin mahdollisuus, että on joutunut satunnaisen väkivallan teon uhriksi. Tietääkö kukaan, onko eleleekö katoamissuunnalla tunnettuja sarjamurhaajia ? Ensisijaisesti aikuisia miehiä, Pajuniemenlaisen ihmisen nistimiseen/pois raahaamiseen tarvitsee jo vähän voimaakin, vaikka uhri olisikin humalatilassa.
mamma71
Neuvoja-Jack
Viestit: 568
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2010 10:43 pm

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja mamma71 »

No lähinnä siitä tuli mieleeni venähtänyt ryyppyreissu, jos hänet on maanantaina nähty ja ihmetellään missä on yönsä viettänyt. Mutta ei hän näin kauaa tuolla samaisella reissullaan varmaankaan olisi. Ja joku kenen kanssa liikkuu olisi varmasti nähnyt jossain, että häntä etsitään.

Jos olisi tuolla suntuubissa kirjoitellut, olisi varmasti myös käynyt facebookissa kirjoittamassa seinälleen jotain. Aika rankkaa pilaa joltain, ellei ole henkilö joka tietää Kristianin kohtalosta ja haluaa pelata aikaa. Sairasta porukkaa. Varmaan poliisi saisi selville kuka tai mistä ko. viesti on laitettu. En kyllä tiedä, että selvittävätkö moista.
inka
Theo Kojak
Viestit: 1146
Liittynyt: To Maalis 10, 2011 4:54 pm
Paikkakunta: Santa Catarina

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja inka »

Missä on Ylitorniossa kadonnut Kristian?
Tälläinen löytyi iltalehdestä:

Tiistai 3.5.2011 klo 14.02

Ylitorniossa pääsiäisenä kadonnut Tero Kristian Pajuniemi on edelleen löytymättä.
Kristianista ei ole tehty havaintoja pääsiäissunnuntain jälkeen.

Viimeiset havainnot Pajuniemestä on tehty Ylitornion Nuotiorannalta pääsiäissunnuntaina iltapäivällä.

Havaintoja on kuitenkin tullut samalta päivältä myös läheltä Ylitornion keskustaa Alkkulanraitilta.

Asiassa on tehty useita tarkistuksia Suomessa ja Ruotsissa, mutta ilman tulosta.

Vapaaehtoiset ovat etsineet Teroa Ylitorniolla kylällä sekä lähialueilla. Etsinnät eivät ole tuottaneet tulosta.

Havainnoista ja vihjeistä voi edelleen ilmoittaa poliisille numeroon 040 764 3835.
Pää kiinni painajainen -Klamydia-
Naattori
Sofia Karppi
Viestit: 430
Liittynyt: Su Syys 05, 2010 8:05 pm

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja Naattori »

Eli poliisi ei vahvista maanantaista näköhavaintoa..
Conan kirjoitti:Naisvihaa pitäisi alkaa ymmärtämään. Kyllähän naiset on ihan vitun ärsyttäviä, on täysin ok vihata niitä.
Paikallinen Rutku
Alibin satunnaislukija
Viestit: 63
Liittynyt: Ti Elo 24, 2010 3:02 pm

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja Paikallinen Rutku »

Jännää miten erillaisia käsityksiä voikin saada ihmisten kuvista ja kommenteista. Kuvansa perusteella hän näyttää, minun mielestäni, sellaiselta huithapelilta, ei rikolliselta, eikä narkkarilta, sellaiselta ettei varmasti pysy kauaa hiljaa paikallaan. Kavereiden kommenteista päättelin sellaista että tyypille sattuu ja tapahtuu ja sillon kun otetaan, otetaan kunnolla. Kieltämättä yllätyin kun kävin fb-sivua katsomassa, että on noin hyvissä töissä, että ennakkoluuloja oli.

Ensimmäinen tuntuma tähän tapaukseen oli heti että järvi/joki, ja jos viimeinen havainto on sellaisesta paikasta kun Nuottaranta (joka googlettelematta kuulostaa olevan vesistön äärellä) ja nähty päihtyneenä, ei ratkaisu varmaan ole sen vaikeampi. Mutta ainahan voi toivoa että ryyppykeikka olisi vain venähtänyt, eikä mitään pahaa olisikaan tapahtunut.!
Mä joskus kaipaan, sun käsiesi kosketusta
vaikka aina minä tiesin ettet huoli tällaista lurjusta

- Yasmiinin tuoksu, Ihanuuteni -
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Ainahan toivoa voi, mutta aika toivoa syö.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Pohtijatyttö
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Su Touko 01, 2011 4:02 pm

Onko kukaan ottanut huomioonn omaehtoista katoamista?

Viesti Kirjoittaja Pohtijatyttö »

Näissä katoamistapauksissa luotetaan aina siihen aistiin tai tuntemukseen mikä ihmisestä on sen perusteella että ihminen LUULLAAN tuntevansa. Pitää kuitenkin muistaa, että jokaisella meistä on varmasti puoli josta sukulaiset tai ystävät eivät välttämättä tiedä. Ne voivat olla pieniä asioita tai suuria juttuja.

Tämänkin henkilön tapauksessa luotetaan siihen, että ihminen ei todennäköisesti ole itse halunnut kadota. Voidaanko 110% varmasti uskoa näin?

Onhan noita katoamistapauksia kymmeniä joissa ihminen on löytynyt vuosien päästä ja vaikka ei ihmisestä itsestään olisi ”millään kyllä uskonut” niin silti itse halusi kadota. Kuvitellaan, että ei ihminen voi noin vain hylätä vanhempiaan, perhettään tai mahdollisia sisaruksiaan. Näitä tapauksia kuitenkin on aina ollut ja tulee olemaan. Syitä voi olla monia.

Aina pitäisi ottaa huomioon mm. seuraavat asiat ja toivottavasti poliisit asiat ottavatkin huomioon vaikka sukulaiset ja ystävät eivät voisi näitä asioita kuvitellakkaan.

-Onko ihminen itse voinut haluta kadota? Voiko ihmisen elämässä tai ajatuksissa olla jotain, jota lähimmätkään ystävät eivät välttämättä tiedä? Jos ihminen itse haluaa kadota, niin silloin on helppo olla löytymättä; havaintoja on tehty mutta ne loppuvat jos ihminen niin haluaa.

-Onko vahvistetuissa havannoissa aukkoja? Pitäisi jutella niiden ihmisten kanssa kenen kanssa kadonnut ON viimeksi nähty. Joku voi salata jotain koska saattaa pelätä joutuvansa vainon kohteeksi syystä tai syyttä.


-Onko passi löydetty? Jos passi on hukassa niin on jo paljon suurempi syy kuvitella että ihminen olisi tarkoituksella itse hävinnyt. Rahaa voi laittaa pikkuhiljaa syrjään niin, ettei pankkikorttia tarvitse välttämättä paljoa käytellä.


-Onko tililtä tehty suurempia TAI tasaisia nostoja? jo ehkä pitemmällä aikavälillä? Näin luottokortti aikana kun kuitenkin useimmat maksavat suoraan kortilla.

-Nykyisin on saatavalla prepaid-liittymiä ja ihminen on voinut hankkia sellaisen halutessaan.


- Kyseinen kadonnut on aikalailla perusväestöstä erottuvan näköinen, joten mikäli on itse halunnut kadota niin soluttautuminen ja tunnistaminen voidaan tehdä hyvin vaikeaksi parilla yksinkertaisella jutulla; Hiukset leikkaamalla ja ns. normivaatetus ylle tai ihan päinvastainen kuin normaalisti eli huomiota herättämätön.

-Onko missään vaiheessa tullut ystävien tai sukulaisten kanssa millään tasolla puhetta elämästä, sen jatkuvuudesta tai onko ihminen jollakin, tällä hetkellä ehkä oudolta tuntuvalla tavalla ”hyvästellyt” läheisiään? Ihmisen eleet voivat kertoa jotain vaikka suu puhuisi palturia. Katseet, teot jne.

-Onko kadonneesta viety tietoa muualle kuin netin ihmeelliseen maailmaan? Täällä olen nähnyt uutisointia monella lehden sivulla, mutta onko ne myös painetuissa lehdissä? Tietoa ja kuvan kera.
myös tuonne oikeaan maailmaan, sinne missä ihmiset liikkuvat: Marketteihin, kahviloihin, kouluille.

- Onko KAIKKIEN kameroiden (kauppojen tms webbikameroiden) tallentama materiaali käyty jo lävitse?

ja viimeiseksi…. jos ihminen on ollut kadoksissa jo kohta kaksi viikkoa, niin eikö poliisi jo pysty ruumiskoiralla haravoimaan paikkoja?

Toivon, että tämänkin kadonneen kohdalla tilanne olisi mielummin vaikka tämmöinen itse aiheutettu katoaminen, vaikka ystävien ja sukulaisten olisi kuinka vaikea tätä hyväksyä tai ajatella. Parempi se kuin että löytyä jostain kuolleena. Kaikki vaihtoehdot on vain otettava huomioon, halusi tai ei.

Ja keneltä aikuinen ihminen periaatteessa on kadoksissa? Vanhemmiltaan? suvulta? Perheeltä? Sepä siinä juuri on, että poliisitkaan eivät etsi ihmistä välttämättä niin tosissaan, kuin että kyseessä olisi alaikäinen.

Halusin tuoda vain tämän näkökulman esille, toivottavasti joku on jo huomannut ottaa nämä asiat esille etsinnöissä. Toista ihmistä ei kuitenkaan voi koskaan tuntea täysin, vaikka kuinka niin luulisi.
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

^ Ihan hyvää pohdiskelua.

Ainahan se omaehtoinen katoaminen on myös vaihtoehto kun ihminen katoaa jälkiä jättämättä, niitäkin joukkoon mahtuu. En ole tilastoja tutkaillut mutta perstuntuma on että huomattavasti useammin kuitenkin katoamisen taustalla on itsemurha tai tapaturmainen kuolema (tässä kohtaa jätin pois laskuista nuo selkeästi omasta tahdostaan piilottelevat teinikarkulaiset, eivät kuulu mielestäni samaan kadonneiden kategoriaan). Toki varmaan monikin ihminen haaveilee irtiotosta ja paosta omasta elämästä, harva sen kuitenkaan päätyy toteuttamaan niin ettei kerro asiasta kenellekään läheiselle. Mielestäni noin totaaliseen katoamiseen tarvittaisiin jokin syy, käsittääkseni Kristianilla oli elämä ihan suht mallillaan ja läheisiä ihmisiä joiden kanssa oli tekemisissä yms ja olisi melko kummallista että päättäisi noin vain häipyä kertomatta kenellekään. Miksi niin tekisi? Tuskin kukaan sellaista ihan vaan huvikseen tekee? Tietysti ne läheisetkään ei voi koskaan varmaksi tietää mitä toisen päässä liikkuu mutta edelleen koen vaikeaksi yhdistää palat niin että Kristian olisi salaa suunnitellut häipyvänsä. Aikuinen ihminen kun on eikä käsittääkseni ole omia lapsia niin olisi ollut vapaa lähtemään koska vaan ja mihin vaan, ei siinä mitään olisi hävinnyt vaikka olisi kertonut muille muuttavansa.

Toivottavasti juttuun löytyy ratkaisu piakkoin. Olisihan se "mukavaa" jos Kristian palaisikin parin viikon lomalta keskelle etsintöjä ja ihmettelisi että mites te nyt tolleen..
jenni82
Agentti Scully
Viestit: 676
Liittynyt: To Huhti 17, 2008 1:28 am
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Onko kukaan ottanut huomioonn omaehtoista katoamista?

Viesti Kirjoittaja jenni82 »

Pohtijatyttö kirjoitti:Näissä katoamistapauksissa luotetaan aina siihen aistiin tai tuntemukseen mikä ihmisestä on sen perusteella että ihminen LUULLAAN tuntevansa. Pitää kuitenkin muistaa, että jokaisella meistä on varmasti puoli josta sukulaiset tai ystävät eivät välttämättä tiedä. Ne voivat olla pieniä asioita tai suuria juttuja.

Tämänkin henkilön tapauksessa luotetaan siihen, että ihminen ei todennäköisesti ole itse halunnut kadota. Voidaanko 110% varmasti uskoa näin?

Onhan noita katoamistapauksia kymmeniä joissa ihminen on löytynyt vuosien päästä ja vaikka ei ihmisestä itsestään olisi ”millään kyllä uskonut” niin silti itse halusi kadota. Kuvitellaan, että ei ihminen voi noin vain hylätä vanhempiaan, perhettään tai mahdollisia sisaruksiaan. Näitä tapauksia kuitenkin on aina ollut ja tulee olemaan. Syitä voi olla monia.

Aina pitäisi ottaa huomioon mm. seuraavat asiat ja toivottavasti poliisit asiat ottavatkin huomioon vaikka sukulaiset ja ystävät eivät voisi näitä asioita kuvitellakkaan.

-Onko ihminen itse voinut haluta kadota? Voiko ihmisen elämässä tai ajatuksissa olla jotain, jota lähimmätkään ystävät eivät välttämättä tiedä? Jos ihminen itse haluaa kadota, niin silloin on helppo olla löytymättä; havaintoja on tehty mutta ne loppuvat jos ihminen niin haluaa.

-Onko vahvistetuissa havannoissa aukkoja? Pitäisi jutella niiden ihmisten kanssa kenen kanssa kadonnut ON viimeksi nähty. Joku voi salata jotain koska saattaa pelätä joutuvansa vainon kohteeksi syystä tai syyttä.


-Onko passi löydetty? Jos passi on hukassa niin on jo paljon suurempi syy kuvitella että ihminen olisi tarkoituksella itse hävinnyt. Rahaa voi laittaa pikkuhiljaa syrjään niin, ettei pankkikorttia tarvitse välttämättä paljoa käytellä.


-Onko tililtä tehty suurempia TAI tasaisia nostoja? jo ehkä pitemmällä aikavälillä? Näin luottokortti aikana kun kuitenkin useimmat maksavat suoraan kortilla.

-Nykyisin on saatavalla prepaid-liittymiä ja ihminen on voinut hankkia sellaisen halutessaan.


- Kyseinen kadonnut on aikalailla perusväestöstä erottuvan näköinen, joten mikäli on itse halunnut kadota niin soluttautuminen ja tunnistaminen voidaan tehdä hyvin vaikeaksi parilla yksinkertaisella jutulla; Hiukset leikkaamalla ja ns. normivaatetus ylle tai ihan päinvastainen kuin normaalisti eli huomiota herättämätön.

-Onko missään vaiheessa tullut ystävien tai sukulaisten kanssa millään tasolla puhetta elämästä, sen jatkuvuudesta tai onko ihminen jollakin, tällä hetkellä ehkä oudolta tuntuvalla tavalla ”hyvästellyt” läheisiään? Ihmisen eleet voivat kertoa jotain vaikka suu puhuisi palturia. Katseet, teot jne.

-Onko kadonneesta viety tietoa muualle kuin netin ihmeelliseen maailmaan? Täällä olen nähnyt uutisointia monella lehden sivulla, mutta onko ne myös painetuissa lehdissä? Tietoa ja kuvan kera.
myös tuonne oikeaan maailmaan, sinne missä ihmiset liikkuvat: Marketteihin, kahviloihin, kouluille.

- Onko KAIKKIEN kameroiden (kauppojen tms webbikameroiden) tallentama materiaali käyty jo lävitse?

ja viimeiseksi…. jos ihminen on ollut kadoksissa jo kohta kaksi viikkoa, niin eikö poliisi jo pysty ruumiskoiralla haravoimaan paikkoja?

Toivon, että tämänkin kadonneen kohdalla tilanne olisi mielummin vaikka tämmöinen itse aiheutettu katoaminen, vaikka ystävien ja sukulaisten olisi kuinka vaikea tätä hyväksyä tai ajatella. Parempi se kuin että löytyä jostain kuolleena. Kaikki vaihtoehdot on vain otettava huomioon, halusi tai ei.

Ja keneltä aikuinen ihminen periaatteessa on kadoksissa? Vanhemmiltaan? suvulta? Perheeltä? Sepä siinä juuri on, että poliisitkaan eivät etsi ihmistä välttämättä niin tosissaan, kuin että kyseessä olisi alaikäinen.

Halusin tuoda vain tämän näkökulman esille, toivottavasti joku on jo huomannut ottaa nämä asiat esille etsinnöissä. Toista ihmistä ei kuitenkaan voi koskaan tuntea täysin, vaikka kuinka niin luulisi.
Tässä on vaan se että kun kyseessä on sinkkuna elävä poikamies joka voi tehdä päätökset yksin, elää yksin ja voi myös olla vastaamatta puhelimeen jos haluaa yksin. Ni miksi ihmeessä olisi syytä kadota tahallisesti? Tää kuiteskin tunnetaan tunnollisena työntekiänä yms, eli tuskin on mitään huumetaustaa tai rikollista menneisyyttä että olisi syy kadota!
Life. It´s just fucking thing after nother...
koiperhonen
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ke Touko 04, 2011 8:14 am

Re: Kadonnut Kristian Pajuniemi, 36v. Ylitorniolla 24.4.2011

Viesti Kirjoittaja koiperhonen »

Onkohan se osallistunu siihen saunailtaan joka on ollut edellisenä iltana jossain. Joku oli kirjottanu sen fb seinälle, että saunailta siirtyy lauantaille ja sunnuntaina se olikin sitten kadonnu :shock:
Vastaa Viestiin