Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Valoviikate
Christopher Lorenzo
Viestit: 1520
Liittynyt: Pe Helmi 22, 2008 6:12 pm
Viesti:

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Valoviikate »

http://weirdnews.aol.com/2011/05/16/ana ... 62452.html
In a decision that can only be described as touchy, a Brazilian judge has reportedly ruled that a 36-year-old female accountant can legally masturbate at work and watch porn on her work computer.

Ana Catarian Bezerra successfully argued that she suffers from a chemical imbalance that triggers severe anxiety and hypersexuality, according to a viral news story.

Her work situation began to suffer because the only way she can relieve her anxiety is by masturbating frequently, according to Guanabee.com.

"I got so bad I would to masturbate up to 47 times a day," she said. "That's when I asked for help, I knew it wasn't normal."

After winning a court battle and seeking professional help, Bezerra is legally entitled to combine work with pleasure.

Her doctor has also given her a medical cocktail of tranquilizers that has reduced her need to masturbate to about 18 times a day.

As might be expected, Bezerra's case raises all sorts of eyebrows (among other things) by various experts such as Dr. Carol Queen, resident sexologist for Good Vibrations, a San Francisco-based sex toy shop.
Mitä helv..?

Artikkeli jatkuu täällä jos joku mielii lukea: http://weirdnews.aol.com/2011/05/16/ana ... 62452.html
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/sure ... 16939.html

Sureva isä syyttää: Lääkkeet syynä 10-vuotiaan poikani itsemurhaan

Julkaistu: 14.06.2011 14:25
Kommentteja ()

Tavallinen sunnuntai-ilta viime vuoden syyskuussa Barrow-in-Furnessissa, Englannissa. Harry Hucknall antaa hyvänyönsuukon äidilleen Janelle ja isoveljelleen Davidille ja kipaisee sitten yläkertaan.

Huoneessaan 10-vuotias Harry lukitsee oven. Nukkumaanmenon asemesta hän hirttäytyykin sänkynsä päätyyn vyön avulla.

Brittilehti Daily Mailin mukaan Harryn isä Darren syyttää poikansa itsemurhasta ADHD-lääkkeitä, jotka muuttivat kymmenvuotiaan mielenmaailman kokonaan.

Isä aikoo tehdä tapauksesta virallisen valituksen terveysviranomaisille. Hän ei voi ymmärtää, miten pienelle pojalle määrättiin kahta erilaista, voimakasta mielialalääkettä.

- Kun minä olin nuori, oli paljon sellaisia lapsia kuin Harry. Vähän ylivilkkaita, hieman ilkeitäkin, jotka eivät aina totelleet. Nyt heidät on leimattu ADHD-tapauksiksi, isä sanoo lehden haastattelussa.

- Harry oli normaali pikkupoika, mutta hän eli monen muun lapsen tavoin tableteilla.

Daily Mailin mukaan Britanniassa jaetaan vuosittain jopa 661000 lääkereseptiä lasten ADHD:n hoitoon. Määrä on kaksi kertaa enemmän kuin vielä viisi vuotta sitten. Pahimmillaan ADHD-lääkkeitä annetaan jopa 15 kuukautta vanhoille vauvoille.

Erään psykologin mukaan lääkkeiden vaikutuksista ei tarkkaan edes tiedetä.

- Lapset ottavat vahvoja, mahdollisesti riippuuvuutta aiheuttavia lääkkeitä, eikä kukaan tiedä, mitä heidän aivoilleen tapahtuu tulevaisuudessa, sanoo kasvatuspsykologi David Traxson.

Britanniassa on kuollut vuosien saatossa 11 lasta, joilla oli sama lääke käytössään kuin 10-vuotiaalla Harrylla. Yhdeksän heistä kuoli sydänvaivoihin, hengitystievaivoihin tai aivosairauksiin. Kaksi teki itsemurhan.

- Minun mielestäni ADHD on lääkeyhtiöiden keksintö. Kukaan ei koskaan kuollut ADHD:n takia eikä sitä ollut edes olemassa aikoinaan. On liian helppoa työntää lapselle tabletteja, sanoo Harryn isä Darren Hucknall Daily Mailissa.

IS
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/maks ... 28910.html

Maksusta kiista: Taksikuski kiidätti naisia kaupungilla 39 minuuttia
Julkaistu: 15.06.2011 11:52
Kommentteja ()

Taksikuski piti viittä nuorta naista vankina autossaan Australiassa, kun he eivät suostuneet maksamaan matkaansa.

Gold Coastin kaupungissa taksia ajava mies pyysi määränpäässä naisilta matkasta 30 Australian dollaria (noin 22 euroa).

Naiset kieltäytyivät maksamasta niin isoa summaa ja pyysivät nähdä taksamittarin lukeman. Kuljettaja kuitenkin väitti, että mittari oli poissa päältä.

Sitten kuski päätti kaasuttaa matkoihinsa naiset kyydissään. 25-vuotias kuski ajoi pysähtymättä 39 minuuttia eikä hän pysähtynyt, vaikka peloissaan olleet naiset soittivat hätänumeroon.

Lopulta kuski päästi naiset vapaaksi juteltuaan toisen taksinkuljettajan kanssa.

Oikeudessa taksikuski sai rangaistukseksi vapaudenriistosta 80 tuntia yhteiskuntapalvelusta. Lisäksi hänet asetettiin vuoden mittaiselle koeajalle.

Viime vuonna sattuneesta tapauksesta kertoi australialainen Courier Mail.

IS
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Kahta miestä epäillään laulaja Joss Stonen murhan suunnittelusta

Kahta miestä epäillään juonesta, jolla he olisivat tähdänneet brittilaulajatar Joss Stonen ryöstämiseen ja murhaamiseen. Poliisi löysi miekkoja, köyden sekä ruumispussin, kun se pidätti 33- ja 30-vuotiaat miehet Stonen kodin lähistöltä.

Asiasta kertoo uutiskanava Sky News.

Molemmilla miehillä oli kanavan mukaan hallussaan karttoja ja ilmakuvia 24-vuotiaan Stonen maaseutukodista. Se sijaitsee Britannian Devonissa.

Miehet pidätettiin alun perin epäiltyinä murron suunnittelusta. He paljastuivat, kun Stonen naapurit ihmettelivät miesten epäilyttävää käytöstä laulajan kodin kupeessa ja ilmoittivat asiasta poliisille.

Stone itse ei ollut Sky Newsin tietojen mukaan tuolloin paikalla.

Poliisi tutkii tapausta parhaillaan.
Kuva
Hs.fi
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kah ... isboksi_p1
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201106 ... 9_ul.shtml

Koulutytöt syytettyinä: 12-vuotias kuoli myrkytettyihin kekseihin

Keskiviikko 15.6.2011 klo 15.31

Koulutyttöjen pila johti 12-vuotiaan pojan kuolemaan Brasiliassa.

13- ja 14-vuotiaat tytöt saavat syytteet koulupojan kuoleman aiheuttamisesta, uutistoimisto AFP kertoo.

Tytöt myönsivät saastuttaneensa keksejä rotanmyrkyllä, mutta väittivät, ettei pilan ollut tarkoitus kohdistua poikaan. 12-vuotias oli pyydetty kuljettamaan keksit toisen koulun tytöille, joille ne oli tarkoitettu. Myrkystä tietämätön poika maistoi keksejä ja kiidätettiin tuskaisena sairaalaan, jossa hän kuoli myöhemmin.

IL-AFP
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/anor ... 99088.html

Anorektisten identtisten kaksosten järkyttävä kisa: Kumpi on laihempi

Isän pieni huomautus sai kaksostytöt kilpailemaan sairaalloisesti kumpi on laihempi, kertoo Daily Mail.
Kun 11-vuotiaat kaksostytöt Katy ja Maria Campbell seisoivat kotonaan Englannissa rappujen yläpäässä, kuulivat he isänsä toteavan vaimolleen:

- Luoja, tytöistä on tulossa nuoria naisia, heille on tulossa lantiota.

Muut olisivat ehkä ohittaneet huomautuksen, mutta kaksostytöt saivat kuolemanvaarallisen päähänpinttymän koko elämäkseen.

Kaksostytöt suuttuivat isälleen niin paljon, että päättivät siitä päivästä eteenpäin lopettaa syömisen jotta pääsevät eroon "lantiostaan".

Sairaus sai yhä tuulta purjeiden alle koulussa.

Nuoret punnittiin liikuntatunnilla. Paikalla oli toiset kaksostytöt, jotka painoivat vähemmän kuin Katy ja Maria.

- He olivat kauniimpia ja suosittuja. Maria ja minä tunsimme itsemme epävarmoiksi, Katy kertoo silloisia ajatuksiaan.

Tytöt aloittivat sairaalloisen liikkumisen ja vähensivät syömisiään.

Lähipiiri huomasi muutoksen, mutta tytöt eivät myöntäneet kenellekään ongelmiaan. Äiti kertoo, kuinka lääkäri oli huomannut tyttöjen kilpailevansa siitä, kumpi on laihempi.

- Kotona piilotimme vanhemmilta ruokaa pianon sisälle, kaappeihin ja pattereiden taakse, Maria kertoo.

Lääkärin toteamus sai kilpailuvietin yhä pahemmin esille.

- Yksi lääkäri sanoi, että painoni on laskenut, mutta tilanteeni ei ole yhtä paha kuin Katyllä, Maria kertoo.

- Ajattelin, että kukaan ei sano Katyn olevan minua parempi jossain. Se oli minulle kannustin pudottaa yhä enemmän, hän lisää.

Sairaalloisen kilpailuvietin vuoksi tytöt lähetettiin eri sairaaloihin toipumaan ja parantumaan. Useista sairaalakäynneistä huolimatta hoidot eivät ole auttaneet.

Nyt vuosikymmenien jälkeen kaksoset ovat 33-vuotiaina yhä anoreksian rautaisessa otteessa ja sairaalloisen laihoja. Molemmat painavat alle 38 kiloa.

Vaikka sairaus on vaikuttanut elämään suuresti, valmistuivat kaksoset vuonna 2009 lääkäreiksi.

Heillä ei ole ikinä ollut kuukautisia, ja on epäselvää voivatko he ikinä saada lapsia.

- Olen menettänyt kaiken sairauden vuoksi. Elämäni, taloni, hiukseni, työni, kaiken... Ja olen täysin kyllästynyt siihen, sanoo Maria.

Molemmat haaveilevat nyt lapsista, terveydestä ja aviomiehistä. Kummallakaan ei ole ikinä ollut poikaystävää.

Naiset ovatkin päättäneet mennä monien hoitojen jälkeen vielä viimeisen kerran hoitoon. Tarkoituksena olisi, että anoreksia lyödään viimein.

Alkuperäinen juttu ja kuvat täällä: Daily Mail.

IS
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Raitiovaunun kuljettajaa syljettiin silmään ja nuorta naista avonaiseen suuhun.



VASTENMIELISTÄ - Se oli inhottavaa, sylkemisen kohteeksi joutunut raitiovaunun kuljettaja sanoo.


TUNTOMERKIT

Noin 35-45-vuotias

Noin 170-175 senttiä pitkä

Tukevavartaloinen

Epäsiisti

Raitiovaunu 3B:n kuljettaja joutui vastenmielisen hyökkäyksen uhriksi viime perjantaina Helsingin Kalliossa.

Vahvasti humalainen mies oli nousemassa kaljakassi mukanaan raitiovaunuun Kaarlenkadun pysäkiltä. Hän oli avojaloin.

Noin 30-vuotias kuljettaja ilmoitti miehelle ystävällisesti, että tämä voi tulla kyytiin vasta, kun on selvinnyt.

Mies ei kieltoa sulattanut, vaan uhosi räkäisevänsä kuljettajaa kasvoihin, jos ei pääse vaunuun.

Kuljettaja huomautti, ettei kannata sitä tehdä tai hän soittaisi vartijat paikalle.

Mies ei siitä hätkähtänyt, vaan sylkäisi kuljettajaa suoraan silmään.

- Se oli täysin harkittu teko. Ohjaamon edessä on pleksi, mutta siinä on pieni kolo, josta mies sylkäisi, kuljettaja kertoo.

Teon tehtyään mies lähti nopeasti karkuun. Hän räkäisi poistuessaan vielä toisen kerran, mutta sylki osui pleksiin.


Silmä tulehtui

Kuljettaja jatkoi välikohtauksen jälkeen matkantekoa, sillä raitiovaunussa oli runsaasti matkustajia. Ainakin osa kyydissä olijoista näki tapahtuneen.

- Yksi matkustaja tuli luokseni ja ihmetteli, miten hallitsin hermoni, kuljettaja kertoo.

Hän meni illalla lääkärille, joka totesi hänen silmänpohjansa tulehtuneen. Kuljettajalta otettiin myös verikokeet mahdollisten tartuntasairauksien varalta.

- Vähän jännittää, sillä tulokset eivät ole vielä tulleet.

Kuljettaja sanoo, ettei ole koskaan kokenut vastaavaa.

- Se tuntui todella inhottavalta ja vastenmieliseltä. Ei paljon suurempaa loukkausta toista kohtaan voi olla kuin sylkeä päin kasvoja. Tunsin itseni koiran arvoiseksi, vaikka teen mielestäni arvokasta työtä, kuljettaja kertoo.


Naista suuhun

Noin 20-vuotias nainen puolestaan joutui sylkijän uhriksi Hakaniemen metroasemalla sunnuntaina.

Nainen odotteli metroa kaikessa rauhassa. Hän sattui haukottelemaan, jolloin lähellä ollut mies sylkäisi suoraan naisen avonaiseen suuhun. Nainen järkyttyi tapahtuneesta pahoin.

Kaksi nuorta miestä näki sylkemisen ja penäsi mieheltä, miksi tämä teki niin.

- Kysykää naiselta, miksi hän haukotteli, mies vastasi ja poistui paikalta.


Sama tekijä?

Poliisi epäilee molemmista teoista samaa miestä.

- Tuntomerkit täsmäävät, huomauttaa rikosylikonstaapeli Mika Myöhänen Helsingin poliisista.

Poliisi epäilee sylkijää kunnianloukkauksesta ja pahoinpitelystä.

Myöhäsen mukaan vastaavanlaiset sivullisiin kohdistuneet sylkemiset ovat erittäin poikkeuksellisia.

- Poliiseja kohtaan sen sijaan syljetään joissakin tilanteissa, hän sanoo.
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

^Tollanen syljeskely on kyllä surkea esitys! Hävettävää!



Psykoosilääkkeitä leikkipuistossa

Perjantai 17.6.2011 klo 06.19

Löytämiään lääkkeitä maistanut 5-vuotias Minttu joutui sairaalaan.
OPETUS Maiju Keräsen 5-vuotias Minttu-tytär joutui sairaalaan maistettuaan läheisestä leikkipuistosta löytämiään psykoosilääkkeitä. - Luulen, että hän muistaa nyt varmasti, ettei mitään maasta löydettyä laiteta suuhun, Maiju-äiti uskoo.
OPETUS Maiju Keräsen 5-vuotias Minttu-tytär joutui sairaalaan maistettuaan läheisestä leikkipuistosta löytämiään psykoosilääkkeitä. - Luulen, että hän muistaa nyt varmasti, ettei mitään maasta löydettyä laiteta suuhun, Maiju-äiti uskoo.

Jyväskylän Kangaslammella asuva Maiju Keränen, 28, koki keskiviikkoiltana jokaisen äidin painajaisen, kun kävi ilmi, että hänen 5-vuotias Minttu-tyttärensä oli maistanut läheisestä leikkipuistosta löytämiään lääketabletteja.

Keräsen epäilykset, kun yleensä huonosti nukahtava Minttu kävi sohvalle makaamaan ja sammahti saman tien.

- Siinä vaiheessa alkoivat hälytyskellot soida. Soitin välittömästi Myrkytystietokeskukseen ja he neuvoivat, että kotona voi antaa lääkehiiltä ja viedä sitten ensiapuun, Keränen kertoo.


http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011061 ... 2_uu.shtml

ONHAN kaikilla saatavilla lääkehiiltä? Pakko myöntää, mulla ei... Olisi kyllä hyvä olla. Toinen lienee kyypakkaus, kun mökillä ja muualla maastossa temuaa. Ainakin lapsellisilla.
Nepenthe
Neuvoja-Jack
Viestit: 544
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 4:19 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nepenthe »

Pakko on kyllä ihmetellä ihan väkisinkin, että mikä 5-vuotias lapsi tunkee suuhunsa jotain maassa(?) olevia pillereitä, vaikka on nimenomaan kielletty? Jonkun nuoremman taaperoikäisen ymmärtäisi, mutta tämä vähän jo ihmetyttää. Sentään voi olla samaa mieltä tuon uutisen kanssa siitä, että eiköhän nyt sitten ole mennyt kaaliin se, ettei maasta löytyviä pillereitä oikeasti pidä syödä. :evil:
"You have robbed my revenge of sweetness, and now I must go hence in bitterness, in debt to your mercy."
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltasanomat.fi/viihde/jackas ... 81544.html

Jackass-tähti kuoli auto-onnettomuudessa

NBC-kanavan mukaan Jackass-sarjan tähti on kuollut auto-onnettomuudessa Pennsylvaniassa
Kanavan mukaan 34 -vuotias Ryan Dunn kuoli, kun hänen Porschensa lensi suoja-aidan yli Pennsylvanian West Goshenissa.

Dunnin kyydissä oli matkustaja, jonka kerrotaan myös menehtyneen. Hän on toistaiseksi tunnistamatta.

Asiasta kertoi Jackassin nokkamiehen Bam Margeran äiti April Margera, kun hän soitti paikalliseen radio-ohjelmaan.

IS
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltasanomat.fi/viihde/naispa ... 53431.html

Naispaini vei kuolemaan - hätäpuhelu julki

Naispaini vei kauniilta mallilta LaShawna Threattilta hengen kuukausi sitten.
LaShawna Threatt putosi kuolemaan pilvenpiirtäjästä painittuaan leikkimielisesti ystävänsä Ciara Williamsin kanssa.

Threatt oli innostunut painimaan 30-vuotissynttäreidensä kunniaksi.

Epäonnekseen paini päättyi murhenäytelmään, kun naiset putosivat ikkunasta viisi kerrosta ulkoterassille. RadarOnlinen mukaan Williams on edelleen kriittisessä tilassa.

RadarOnline-sivusto on saanut nyt käsiinsä hätäpuhelun, jonka juhlissa ollut henkilö soitti hätäkeskukseen.

- Teidän on tultava tänne mahdollisimman pian, paniikissa ollut soittaja aneli.

Atlanta News -sivuston mukaan Threattin vanhemmat ovat nostaneet kanteet hotellia vastaan, sillä heidän mukaansa ikkuna, josta heidän tyttärensä putosi, oli vastikään vaihdettu ja kiinnitetty huonosti.

IS
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
TheBride
Poliisikoira Rex
Viestit: 256
Liittynyt: Ti Elo 17, 2010 1:17 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja TheBride »

Tuohon Ryan Dunniin, lieköhän totta kun löysin tällaisen : http://24.media.tumblr.com/tumblr_ln3kb ... o1_500.png

Aika sairas pila jos sellaiseksi osoittautuu. Jotenkin kuitenkin uskon, että Dunn on kuollut.
..We can cruise down Robbert Street all night long, but I think I'll just rape you and kill you instead..
You're the cutest girl I've ever seen in my life. But it's over now, and with my knife.

- Therapy? - Diane.
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Kai se on totta...? Näin ainakin jossakin kuvaa rusinaa muistuttavasta autosta. :?
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Yhdeksättä kertaa järjestetty Nakukymppi keräsi vähäpukeiset juoksijat Padasjoelle.

Huulenheitosta liikkeelle lähtenyt nakujuoksu Padasjoella on kasvanut muutaman hengen huvista melkoiseksi karnevaaliksi. Nakukymppi-tapahtumassa juoksi viime perjantaina jo 75 vähäisen vaatetuksen ystävää. Yleisöä oli satamäärin.
- Tämä alkoi jo toisesta vuodesta eteenpäin karnevalisoitua ja painottua yleisön puolelle, tapahtuman puuhamies Aarne Heino sanoo.
Pelkän juoksemisen oheen on kertynyt jo kaikenlaista. Naturistiliitto järjestää osallistujille saunan ja paikallinen metsästysseura muun muassa karaokea ja myyntikojuja.


Ajatus kyti pitkään
Tapahtuman juuret juontavat Heinon mukaan kauas.
- Meidän koko perhe harrastaa juoksua, ja meillä oli tapana aloittaa juhannuksen vietto mökillä Vesijaossa tuttavaperheen kanssa juoksemalla kymppi. Siinä hikoillessa vitsailimme vaatteiden vähentämisestä.
Vuodet kuluivat, lapset kasvoivat aikuisiksi, mutta ajatus jäi kytemään Heinon päähän.


Ei kovaa kiirettä
Vuonna 2003 Heino lopulta siirtyi ajatuksista tekoihin. Osallistujia tuli vain muutama.
- Yleisöä oli kuitenkin jonkin verran, joten päätin jatkaa.
Markkinointia Heino ei ole käytännössä harrastanut, ainoastaan ilmoittanut kisan muutaman tapahtumakalenteriin. Viidakkorumpu on toiminut hyvin.
Itse kilpailu käydään hyvin rennolla otteella. Suoritus katsotaan hyväksytyksi, kun ylipäätään lähtee liikkeelle oikeassa varustuksessa. Verkkaisimmat viettävät kymmenen kilometrin lenkillä pari tuntia, moni tyytyy lyhyempään matkaan.
Ainoat tarkemmat säännöt koskevatkin varustusta. Sallittuja ovat ainoastaan päähine, jalkineet ja naisille toppi.

Kuva
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

51-vuotias Hollywood-näyttelijä nai 16-vuotiaan

Onhan näitä outoja liittoja Hollywoodissa nähty ennenkin.
Muun muassa Vihreä maili -elokuvasta ja Lost-sarjasta tunnettu näyttelijä Doug Hutchison on mennyt naimisiin nuorikkonsa kanssa Las Vegasissa.

Miehellä on ikää 51 vuotta, hänen kantrilaulaja-, missivaimollaan Courtney Stoddenilla vain 16.

- Tiedämme, että suuri ikäeromme herättää huomiota. Mutta olemme erittäin rakastuneita ja haluamme viedä maailmaan viestiä siitä, että tosi rakkaus voi olla iätöntä, pari sanoo E!Onlinelle.

Huffington Postin Nevadan lakien mukaan aviolupa heltiää, jos molemmat ovat vähintään 18-vuotiaita. Alaikäisen kanssa voi mennä naimisiin, jos alaikäisen vanhemmista ainakin toinen hyväksyy liiton.

Kuva
iltasanomat.fi
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Lukittu