Minä kiinnitin huomiota tuossa uusintalähetyksessä siihen, että Juha oli hankkinut omakotitalon vain viisi kuukautta ennen katoamistaan. Hän oli myös uupunut työstä jo muuten, ja sitten vielä oli talon remppa...Samson kirjoitti:Tätä Juha Laitisen tapausta on tullut pohdittua pitkään ja hartaasti monet kerrat. Nyt kun tänään jälleen kerran katsoin tämän kadonneet-ohjelman, niin tapahtumien mahdollinen kulku tuntui selkeältä, mikäli tässä tapauksessa näin voidaan mitenkään todeta.
Eräskin venäläisten kanssa kauppoja tehnyt mies jäi rajan taa, eikä häntä koskaan varmaankaan tulla löytämään vaikka kaikki tietävät kohtalon ja kuolleeksikin julistettiin... Mutta nyt tässä Juhan tapauksessa tällä katsonta kerralla tuli mieleen, että Juhan kanssa sunnuntaina baarissa ollut mies on varmasti ollut venäläistaustainen. Juhalla on ollut "bisneksiä" tai ainakin tuo mahdollinen (vai joko nykyään varma ?) salasuhde venäläiseen naiseen, jonka kautta hän tunsi mahdollisesti tämän sunnuntaisen kuskinsakin. Muitakin bisneksiä on saattanut asiaan liittyä. Toverihengessä on lähdetty Venäjän rajan yli Juhan autolla, ehkä naista tapaamaan tai sitten tuo nainenkin on ollut autossa. Tässä mahdollisuutena että sama kuski on vienyt Juhaa ennenkin Venäjälle tai sitten Juha on tavannut seuralaistaan muualla. Mutta tuo sama "kuski" on saattanut olla "yhteyshenkilönä" Juhan ja naisen välillä.
Juha on kuitenkin tullut joko jymäytetyksi venäläisten toimesta tai muutoin riitaantunut. Rakkaus ei ollutkaan aitoa, vaan Juhasta haettiin hyötyä naisen avulla. Mahdollisesti ilmaisia/halpoja korjaustöitä, jotain hyödykkeitä tms. Nyt on tullut joko riitaa tai sitten alunperinkin on ollut kyseessä vain hyödyn haku Juhasta. Tarina päättyi sitten Venäjän puolella murhaan/tappoon ja auto pistettiin osiksi tai uuteen rekisteriin ?
Juhan talolla avovaimoa pelottelemassa käyneet mustalaiset taas eivät liity Juhan katoamiseen mitenkään. Tai liittyvät siten että ovat kuulleet siitä ja käyvät katsomassa josko talo olisi tyhjillään tai pääsisivät varkaisiin isännättömään taloon. Mustalaiset pelkäävät koiria kuin lampaat susia.
Olen sellaisessa käsityksessä, että Juha siirtyi Venäjälle tuon vaalean miehen avulla. Hän ei halunnut tyhjentää tiliään, sillä jäihän avokki Suomeen.
Ne taloa kyttäävät tyypit saattoivat olla Juhan asialla, hän oli kai pyytänyt jonkun hakemaan talosta jotain. Ehkä työkaluja, joita uudessa työpaikassaan olisi tarvinnut.
Olen melko varma, että mies elelee ja tekee työtä itärajan takana.