ovat jollain tavalla tekemisissä harmaan talouden kanssa.
Pari kysymystä herää:
Miten laillisen palkan käteisellä maksamisen kieltäminen estää harmaata taloutta???
Kielto kun ei mitenkään estä sen PIMEÄN palkan maksamista käteisenä... Voi haloo näitä virkamiehiä.
Entä miten tyyppihyväksytty kassakone estää kassan ohi myymisen, kun siinä EI SIIHEN KASSAKONEESEEN KOSKETA ?
Ei hyvää päivää.... Todellisuus on hukassa.
Pääasia tietysti on että suomalaiselta palkansaajalta ja yrittäjältä saadaan kaikki vietyä jotta Kreikalle rittää rahaa....
TALOUSSANOMAT:
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/201 ... 0119465/12Sosiaali- ja terveysalan valvontavirasto haluaa lisäresursseja harmaan talouden kitkemiseksi. Lisäresurssien lisäksi Valvira haluaa kieltää palkan maksamisen käteisenä. Virasto haluaa myös lisää kuitteja ja enemmän samanlaisia kassakoneita.
Sosiaali- ja terveysalan valvontaviranomainen Valvira haluaa parantaa keinoja harmaan talouden torjumiseksi.
Valvira vaatii majoitus- ja ravitsemisalalle muun muassa tyyppihyväksyttyjä kassakoneita. Keinoihin kuuluu myös käteisenä maksetun palkan kieltäminen. Valvira kaipaa lisää valvontaresursseja, ja haluaa laajentaa tilaajavastuulain soveltamisalaa.
Lisäksi Valvira vaatii, että kaikissa ravintoloissa pitäisi antaa asiakkaalle kuitti kaikissa tapauksissa.
Valviran vaatimukset perustuvat sen viime vuosina tehtyyn selvitystyöhön. Projektin tarkoituksena oli luoda malleja harmaan talouden valvontaa varten ja kokeilla niitä käytännössä.
Uusilla toimintamalleilla pyritään kitkemään rehottavaa harmaata taloutta. Harmaa talous vei vuonna 2008 noin 8,5 prosenttia eli 400 miljoonaa euroa majoitus- ja ravitsemusalan tuotoksesta.
Yksinkertaisimmillaan majoitus- ja ravitsemisalalla harmaa talous on kassan ohi myymistä.
Projektissa käytiin läpi myös alkoholia anniskelevien yritysten toimintaa. Mukaan poimittiin 160 alkoholia anniskelevaa yritystä.
Uusiksi valvontakeinoiksi anniskeluun Valvira ehdottaa muun muassa määräaikaisen anniskeluluvan myöntämistä enintään kahdeksi vuodeksi.