Estonia

Parapsykologia, PSI, rajatieto, kummitukset, salaliitot.
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

CCC kirjoitti:Ylilääkäri Jääskeläinen antoi Spiegelille haastattelun alilämpöpotilaan siirrosta Ruotsiin. Ainoa alilämpöpotilas oli Vahtras. Vahtrashan sitten löytyi merestä ruhjoutuneena, ja kuten strangelove totesi, niin iho oli kyllä oudosti verillä, vaikka paita olikin ihan puhdas ja rikkoutumaton. Taisi muistaakseni kuolinsyytutkijoillakin olla kränää, kun suomalainen totesi hukkumisen, mutta virolainen pahoinpitelyn kuolinsyyksi. Sittenhän Vahtrasin omaiset suostuteltiinkin lopettamaan lisätutkimusten vaatimiset, tiedä sitten mitä heille kerrottiin oikeasti.

Myös JAIC:n yksi neljästä tähtitodistajasta eli Silver Linde on Vahtrasin elossa olon varmistaja, olihan hän lausuntonsa mukaana samassa huonessa aiemmin Vahtrasin kanssa. Eli tämä on jopa aika historiallinen tapaus tämä Estonia -case, koska virallinen totuus eli Linde on nollattu joidenkin tietojen osalta ja ne tiedot jotka sopi JAIC:lle on otettu mukaan.

Viron turvallisuuspoliisin päällikkö myönsi olisiko ollut Ohtuleht:lle KUKU -radiolta takavarikoidun nauhoitteen olevan totta, mutta kadonneen. Turvallisuuspoliisin päällikkö ei suostunut sen enempää kommentoimaan sisällöstä, koska ei kuulemma itse ollut kuullut sitä. Tämä on siis se radionauhoite, jossa haastateltiin Avo Pihtin pelastanutta.

Tämän helikopteripelastajan, Svensson, joka lopulta pelastikin JAIC:n mukaan vain sen yhden tai vastaavaa, joka alun perin siis pelasti yhdeksän muun muassa Aftonbladetin mukaan, niin palkittiin lopulta armeijan mitalilla. Ilmeisesti tämä yhden pelastaminen oli kovakin suoritus vai liekö suita tukittu mitalin avulla. Svenssonin osalta on ymmärrettävää, että nykyisin hän vain suuttuu ja uhkaa haastaa väkeä oikeuteen, jos häntä mennään häiritsemään Estonian asioista. Sinällään olisi ollut normaalia, että Svensson olisi pelastanut juuri sen veneen, jossa oli miehistön jäseniä, jotka ovat nyt kadonneet kokonaan, vaikka eivät todistajien mukaan uponneetkaan laivan mukana. Eli joko joitain on kadonnut tai sitten siellä ilmeisesti lilluu edelleen yksi pelastusalus täynnä ruumiita. Aika huonosti siis meri ilmeisesti naarattu.

Ruotsalainen ylilääkäri totesi olisiko ollut Aftonbladetille, että pelastuneiden listauksella ei voinut olla yhtäkään virhettä, koska valtiot ja viranomaiset vaativat, että kaikki varmennetaan useita kertoja ennen kuin ne julkaistaan ja mikä merkittävintä, niin kaikki tiedot kysyttiin pelastuneilta itseltään. Tästähän syntyi sitten sekin erikoisuus, kun toinen kadonneista Veiden siskoksista antoi lempinimensä, jota kukaan pelastaja ei olisi voinut tietää mistään edes laivan henkilökuntalistoilta.

Venäläisellä RTR kanavalla on muuten näytetty myöhemmin sitä kuvamateriaalia Avo Pihtistä, en tiedä sekään ei kai ole sitä samaa, minkä Saksan salainen poliisi haki ZDF:n arkistonhoitajan mukaan ZDF:ltä po, mutta RTR kanavan kuvista Pihtin pitkäaikainen ystävä Erich Moik tunnistaa Pihtin, kun häntä kuljetetaan ruotsalaisella ambulanssilla satamastaa pois.

JAIC:n sukelluksia johtanut Fransson on myöntänyt, että keulaporttisyy oli etukäteen päätetty valtioiden taholta. Carl Bildthän sen kertoi jo julkisuuteen parin päivän päästä turmasta, kun oli saanut informaatiota SÄPÖ:lta ja MUST:lta. Toisin sanoen esimerkiksi räjähdystä ei edes tutkittu, vaikka niin on aina väitetty.

Fransson on myös myöntänyt sen kuuluisan reiän olemassa olon, jonka metalli osat suuntautuvat ulospäin, joka on kuvattukin, vaikka esimerkiksi kumileimasin-Lehtola sitä hiekan aiheuttamaksi harhakuvaksi joskus rohkenikin arvioida.

Mielenkiintoista on myös virolaisten jäsenten vaihteleminen JAIC:ssa, kuuluisimpana tietysti JAIC:n presidentti Andi Meistner, joka sai lähteä muun muassa sanottuaan lehdistötilaisuudessa, että Avo Piht on piilotettu ja piilottajat tullaan vielä pistämään vastuuseen.

Mielenkiintoista on myös se, että JAIC kielsi aina asekuljetukset yhdessä Ruotsin ja Suomen sekä Viron viranomaisten kanssa ja leimasivat Rabet ja Bollynit "huuhaapelleiksi". No sitten sen jälkeen, kun käry kävi, asekuljetukset onkin myöntäneet Ruotsin tulli ja armeija sekä Viron parlamentti. Suurin pommi oli kuitenkin se, että JAIC:n kakkospressa eli jälkimmäinen presidentti Uno Laur myönsi, että JAIC tiesi myös asekuljetuksista.

Yksi aika mielenkiintoinen ja jännittävä juttu on NATO:n osuus, sillä NATO:llahan oli samaan aikaan juuri harjoitukset suhteellisen lähellä jossain Tanskan alueella, mutta yhtään NATO:n kalustoa ei nähty pelastustoimissa, vaikka harjoitusten yksi osa-alue olikin meripelastus. NATO:lla oli alueella myös omia sukellusveneitä, kuten oli kumppanien eli ainakin Venäjän ja Ruotsin sukellusveneitä, joten vahinkotörmäystä sukellusveneeseenkään ei voi missään nimessä sulkeä pois etenkin, kun alakansilla olleet antoivat poliisin kuulusteluissa usein tietoja "raapimisesta" ja "karille ajosta". Nuo poliisin kirjaamat todistajalausunnot eivät tietenkään koskaan päässeet JAIC:n raportteihin. Siksi onkin ymmärrättevää, kun eräs yksityistutkija lähetti NATO:n silloiselle johdolle kysymyksiä, niin kaikkiin muihin vastattiin paitsi Estoniaan koskeviin.

Myös NSA:lla on asiakirjoja Estonian tapauksesta, joita se ei julkista, koska ne voisi vaarantaa USA:n sisäisen turvallisuuden. Ehkä tällä viitataan ainakin niihin asekuljetuksiin, joista teknologiaa meni USA:hankin, mutta liittyisikö kenties myös niihin kahteen Arlandan lentokentältä Estonian tapausta seuranneena päivinä lähteneisiin kahteen USA:n piikissä olleeseen pienkoneeseen, joissa matkusti 9 tuntematonta matkustajaa, joita ainakin veteraanitoimittaja Sven Åner on veikkaillut Pihtiksi, Leigeriksi ja kumppaneiksi. AFP soitteli toisen koneen omistaneelle yhtiölle ja yhtiön edustaja vaikeni nopeasti, kun asia kääntyi kyseiseen aiheeseen. Jännä juttu sekin.

Kyllähän Estonia -tapaus lienee kaikista selvimpiin "salaliittoihin" kuuluva tapaus, tiedä sitten mikä on se todellinen peittelyn syy. Mutta selvää on ainakin se, että virallista totuutta ei kannata uskoa. Virallinen totuus, jonka ovat kirjoittaneet laivainsinöörit ilman tutkimusta on takuulla vakuuttavaa luettavaa, kun onhan sen tehneet asiantuntijat, mutta totuuden kannalta se on pelkkä vitsi, sillä silloin pitäisi tutkia jotain, kuten sitä keulavisiirin atlaslukkoa, jonka JAIC:n ruotsalaisjäsen heitti heti takaisin mereen, koska se ei olisi mahtunut tutkijoiden helikopteriin.
Nonnih, taas on jälleen kerran koottu yhteen lähes koko vanha tuttu repertuaari. Mukava olisi niistäkin alkaa vähitellen saada jo ihan oikeaakin näyttöä, kun niitä jatkuvasti eri saiteilla pyöritetään.

Toinen pointti on tuo edellä ja aiemminkin mainitsemani motivaatio ja sisäinen koherenssi. Jos kerran tuo näkemys salaliitosta on noinkin vahva, niin saisimmekos nyt vaihteeksi ns. "virallisen totuuden" kritisoinnin sijaan kuulla kootun näkemyksen siitä, miten asiat sitten "tosiasiassa" menivät ja miksi.
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

Kieltämättä olisi mielenkiintoista kuulla, mitä kadonneille "oikeasti" tapahtui.

Virallista selvitystä saa kritisoida, moittia ja vesittää, mutta salaliittoteoriat ovat niin pyhiä, että niiden kyseenalaistaminen loukkaa. Miksi ne olisivat yhtään sen parempia kuin ns. virallinen selitys? Aina jää aukkoja ja epätarkkuuksia, ihmiset muistavat, kirjaavat, ymmärtävät ja jopa näkevät asioita väärin varsinkin traumaattisissa tilanteissa. Moni ihminen kieltää järkyttävät tosiasiat. Se on ihan tervettä ja normaalia.

Sekin kiinnostaa, että onko Mart Laar oikeasti Pihtin tavannut onnettomuuden jälkeen ts. kertonut asiasta itse. Ellei, onko se merkki salaliitosta vai siitä, ettei moista ole tapahtunut?
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

Mariacka kirjoitti: Sekin kiinnostaa, että onko Mart Laar oikeasti Pihtin tavannut onnettomuuden jälkeen ts. kertonut asiasta itse. Ellei, onko se merkki salaliitosta vai siitä, ettei moista ole tapahtunut?
Niinpä... En ainakaan muista kuulleeni mitään hänen kommenttiaan asiasta, mutta jos jollain on asiasta parempaa tietoa, niin siitä vaan!

Niin, tai helpointa varmaan olisi kysyä suoraan häneltä itseltään :)

E-mail: [email protected]
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

Olen nyt lueskellut tämän ketjun uudelleen sekä lukuisia muita sivustoja. Käsitys eloonjääneistä voi todellakin olla urbaanilegendaa, tarinat ovat muuttuneet vuosien varrella jne. Esimerkiksi onnettomuuden jälkeen väitettiin että Laarin avustaja tapasi Pihtin sairaalassa, myöhemmin tämä muuttui niin, että vierailija oli itse Laar. Käsittääkseni myös uutiskuvien havainnot Pihtistä on tutkittu ja todettu paikkansapitämättömiksi eli Piht ei ollut niissä kuvissa.

Valdovas olikin aiemmin kommentoinut ruotsalaisen meripelastajan tarinaa - tämäkään ei Pihtiä kuljettanut. Silver Linden kuulusteluissa tarinat ovat muuttuneet jatkuvasti ja olleet epäjohdonmukaisia.

Yksi salaliittoteorioita tukevista tahoista on laivan aikanaan rakentanut yhtiö. Siellä ei tietojen mukaan hyväksytty ajatusta, että laiva olisi voinut olla alttiina keulavisiirin irtoamiselle.

Missä suhteessa laivalla oli henkilökuntaa verrattuna matkustajiin?
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

Mariacka kirjoitti: Missä suhteessa laivalla oli henkilökuntaa verrattuna matkustajiin?
803 matkustajaa ja 186 miehistönjäsentä, yhteensä 989. Näistä kuoli 852 ja selvisi 137. Selvinneistä 94 oli matkustajia ja 43 miehistönjäseniä.
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

Kiitos, kysyin siksi että miehistön selviämisprosentti vaikutti suuremmalta ja pikaisen laskutoimituksen perusteella miehistöstä pelastuikin 23 % kun taas matkustajista 12 %. Tähän on varmasti syynsä.

Käytössäni ei nyt ole sellaista ohjelmaa, jolla voisi laskea, onko tulos tilastollisesti merkitsevä ja käsin en yksinkertaisesti jaksa.
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

Mariacka kirjoitti:Kiitos, kysyin siksi että miehistön selviämisprosentti vaikutti suuremmalta ja pikaisen laskutoimituksen perusteella miehistöstä pelastuikin 23 % kun taas matkustajista 12 %. Tähän on varmasti syynsä.

Käytössäni ei nyt ole sellaista ohjelmaa, jolla voisi laskea, onko tulos tilastollisesti merkitsevä ja käsin en yksinkertaisesti jaksa.
Miehistöstä toisin kuin matkustajista merkittävä oli nuoria hyväkuntoisia ja selviä miehiä, jotka tunsivat laivan ja tiesivät miten sieltä pääsee ulos ja jaksoivat paremmin myös kavuta lautoille myrskyävässä kylmässä meressä. Selvä tilastollinen yliedustus selvinneissä oli yleensäkin nuorilla ja keski-ikäisillä miehillä ja aliedustus taas naisilla, lapsilla ja vanhuksilla. Ei kauhean yllättävää ottaen huomioon, että koko prosessiin visiirin irtoamisesta uppoamiseen kului vain n. 35 min ja siitäkin ajasta huomattavan osan aikaa alus oli huomattavasti kallellaan keinuen koko ajan voimakkaasti ja lopulta aivan kyljellään. Pelastuneiden kertomukset paniikista, ihmisröykkiöistä ja apaattisena paikoilleen jääneistä ihmisistä pystyyn nousseiden portaiden juurilla ja syviksi kuiluiksi muuttuneilla poikkikäytävillä ovat aika karmaisevaa tekstiä... :(

Näinhän se menee yleensä sellaisia katastrofeissa, joissa aikaa on vähän ja ihmisten luontaiset itsesuojeluvaistot nousevat pintaan. Herrasmiesmäiseen "naiset ja lapset ensin" asenteeseen on mahdollisuutta ylipäätän vain tilanteissa, joissa aikaa on riittävästi tehdä valintoja, olosuhteet sen verran rauhallisia, että heikoimmillakin on mahdollisuus pelastautua, ja kuri ja järjestys säilyy loppuun asti. Klassinen ja itse asiassa yksi harvoja puhtaasti näin toteutuneita tapauksia on tietysti ensi vuonna merkkivuottaan "viettävä" Titanicin uppoaminen, joka tapahtui lähes peilityynellä merellä aluksen vajotessa ja upotessa hitaasti (2 h 40 min jäävuoreen törmäyksestä), rauhallisesti eikä juuri lainkaan sivusuuntaan kallistuen, ja syvä pitkittäissuuntainenkin sukellus tapahtui vasta ihan lopussa, joten aluksella oli runsaasti aikaa liikkua ja operoida vielä suhteellisen oikeassa asennossa olleilla ja paikallaan pysyneillä kansilla kuten kaikki Cameronin Titanic-leffan nähneet varmaan hyvin muistavat! 8) Mainittu leffahan oli itse uppoamistapahtumien osalta hyvinkin totuudenmukainen, vaikka siinä sitten kaikkea muuta pakollista sälää olikin yllinkyllin.
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

^Näin minäkin tuon asian järkeilin ja samalla tavalla taisi käydä esim. M/S Herald of Free Enterprisen tapauksessa, jossa miehistöstä pelastui lähes puolet ja matkustajista vain kolmannes. Henkilöstön hytit sijaitsevat ylemmillä kansilla, he ovat todennäköisesti osallistuneet säännöllisesti pelastusharjoituksiin jne.

Tällä havainnolla ei luonnollisesti ole mitään tekoa itse onnettomuuden kanssa, se kertoo ainoastaan ihmisten eloonjäämisvaistosta suuressa ja äkillisessä hädässä. Vain vahvat selviävät eikä toisaalta marttyyrikuolemalla ole mitään arvoa vainajalle.
Avatar
tuuli
Sofia Karppi
Viestit: 449
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 12:54 am
Paikkakunta: Pori

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja tuuli »

Valdovas: Mistä olet lukenut Estoniasta pelastuneiden kertomuksia? Olisi ihan mielenkiintoista lukea. Oon tutustunut tähän tapaukseen oikeastaan vain näiden faktojen ja spekulaatioiden kantilta..
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

tuuli kirjoitti:Valdovas: Mistä olet lukenut Estoniasta pelastuneiden kertomuksia? Olisi ihan mielenkiintoista lukea. Oon tutustunut tähän tapaukseen oikeastaan vain näiden faktojen ja spekulaatioiden kantilta..
Mm. siinæ paljon puhutussa (ja haukutussa :wink:) JAIC:in raportissa, johon linkkejæ løytyy aiempaa, on erityisesti miehistøn kertomuksia. Matkustajien kertomuksia løytyy taas mm. niistæ muutamista kirjoista, joita pelastuneet ovat kirjoittaneet joko yksin tai jonkun avustamana. Niiden tulkinnat tapahtumien kulusta ja aikatauluista ovat usein hiukan niin ja næin, mutta itse kuvaukset ovat varmaan enemmæn tai væhemmæn kohdallaan. En muista kirjojen ja kirjoittajien nimiæ, enkæ ehdi ainakaan nyt læhteæ niitæ guuglaamaan, mutta ko. menetelmællæ varmasti løydæt ne helposti itsekin. Tai pane esim. jonkin kaupungin- tai yliopistonkirjaston hakuihin nimi Estonia niin varmasti alkaa løytyæ.
Avatar
tuuli
Sofia Karppi
Viestit: 449
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 12:54 am
Paikkakunta: Pori

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja tuuli »

Ok, kiitti. Pitänee kahtella joku päivä tarkemmin.
Penkkimurheilija
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 100
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2010 11:43 pm

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Penkkimurheilija »

Aivan muutama vuosi onnettomuuden jälkeen julkaistiin laadukas kirja jonka nimi ytimekkäästi oli "Estonia". Tekijän nimeä en muista, mutta siihen oli haastateltu useita eloonjääneitä ja kirjasta sai hyvän yleiskuvan tapahtumista. Se on myös melko paksu opus, eli ei mikään vasemmalla kädellä hutaistu vihkonen. Löytynee lähikirjastosta.
I try to do my own thinking. And I recommend you do yours.
Solmu
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 2:19 pm

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja Solmu »

Penkkimurheilija kirjoitti:Aivan muutama vuosi onnettomuuden jälkeen julkaistiin laadukas kirja jonka nimi ytimekkäästi oli "Estonia". Tekijän nimeä en muista, mutta siihen oli haastateltu useita eloonjääneitä ja kirjasta sai hyvän yleiskuvan tapahtumista. Se on myös melko paksu opus, eli ei mikään vasemmalla kädellä hutaistu vihkonen. Löytynee lähikirjastosta.
Tarkoittanet ehkä Matti Saaren (ei "se" matti saari) Estonia kirjaa. Löytyy omastakin hyllystä ja on tosiaan aika paksu opus. Aikatarkkaan 300sivua, tosin fonttikoko on aika suuri, että senkinvuoksi sivumäärä hieman suurehko.

Hieman huonolaatuinen kuva jonka huutonetistä löysin kirjan kannesta.
Kuva

Kirjan lopussa on mm. nimilista uhreista ja heidän syntymävuodet, kansallisuus yms. Sekä selvinneistä samanlainen luettelo.
"Yöperho on koteloitunut"
Avatar
tuuli
Sofia Karppi
Viestit: 449
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 12:54 am
Paikkakunta: Pori

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja tuuli »

^Ok. Kiitokset. Näyttää löytyvän tuo kirja kirjastosta. Ihan kiinnostavalta vaikuttaa. Täytyy koittaa ehtiä lukemaan pian!
erehtyväinen
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Su Heinä 24, 2011 2:19 pm

Re: Estonia

Viesti Kirjoittaja erehtyväinen »

Varoitus: kirjoitukseni alku ja loppu (eikä siitä välistä), sovi kaikkein herkimmille lukijoille, eikä oikein muillekkaan.

Lukaisin lähes koko ketjun, ja totesin.

Melko juttuja ja teorioita... ja myös ihmeellistä tietämystä on mukana Valdovas. Esiinottamistani seitsemästä kohdasta, kuusi on tästä keskustelusta.

1.Ainoa alilämpöpotilas, 2.ydinräjähdys, 3.sukellusvene, 4.mafia, 5.merimiina, 6.pinaattia syönyt valas (ei liity tähän keskusteluun) tai 7.keulaportti.

ensimmäinen:

Estonian matkustajista kaikki muut olivat avantouimareita, koska ainoastaan Vahtras kärsi kuutamouinnin jälkeen alilämmöstä?

Toinen:

Edes pienen ydinräjähdyksen jälkeen en oikeen osaa kuvitella muuta kuin levyseppähitsaajat tutkimassa merenpohjaa, olisiko jäänyt jotain hyvää levy/kappaletavaraa jäljelle kierrätettäväksi.

Kolmas:

Kyllä Rabe olisi kuvannut varmasti sen suven myös. Vaikeata kuvitella et suve nilkuttaa telakalle, upotettuaan pikku RORO:n ensin. Visiirissä oleva kolhu (josta jotkut päättelevät asialla olleen suve) on mielestäni myös aika ylhäällä. Vaikea sanoa, mutta mielestäni suve ei ui aivan kuin laiva.

No voisihan olla. Äähhh) http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9702 ... 30146.html

Neljäs:

Mafia. Hymmmm. Mafia?. No miksikäs ei. Risteilee kai nekin, pahat ukot relaa. Ihmiset usein lomillaan tekevät juttuja, joihin ovat tottuneen tai joista muuten vain pitävät. Vai olivatko kaverit työvuorossa? Tämä pitäisi tutkia.

Viides:

Oliko se Britanic joka ajoi merimiinaan. Ei olisi kovasti vaikea päätellä selviytyneiden tarinoista, jos Estonia olisi ajanut kyseiseen kapistukseen. Ei ainakaan Britanicin kyljessä hyvältä näytä.

Kuudes:

Joo. Valas vietti kertomansa mukaa rauhallista iltaa pub admiralissa. Lähtiessään oli mielestään vielä meriliikenteen sallimissa rajoissa. Matkallaan hän kuitenkin osui risteävän liikenteen kanssa törmäyskurssille, kohtalokkain seurauksin. Puhallutuksesta tuli tulos 2,05 promillea ja tarkkuus alkometrissä 1,98. Tulos, tonni sakkoa ja kotiin toipumaan.

Seitsemäs:

Tämän löytää loppuraportista.[osittain huono vitsi sekin]

----------

Mutta silti ihmetyttää jotkut asit. Eli miksi Zeebruggen tapahtumaa verrataan Estoniaan. Eihän Herald Of Free Enterprise päässyt koettelemaan fysiikkaa Estonian tavoin, vaan jäi hiekkasärkän päälle lepäämään. Herald Of Free Enterprisen onnettumuus tutkittiin sisaraluksella, oikeassa elämässä. Estonialle onnettumuuden syy keksittiin ennenkuin hylkyä oli nähty tai ketään vakavissaan ehditty kuulla. Heraldin portit ei murtuneet, vaan jäivät välinpitämättömyydestä auki. Aina kun pitää näyttää toteen, kuinka nopeasti RORO uppoaa, se on zeebrugge (joka ei minun mielestäni uponnut). Mutta koskaan ei haluta muistaa että kuinka monta alusta on jäänyt kaaduttuaan vuorokausiksi väärinpäin kellumaan. Entäs sitten viimeinen kuva Estonialta: kuvatekstissä kerrotaan kuvan olevan kölinpäältä kuvattu (kaikissa tuntemissani laivoissa köli sijaitsee laivanpohjassa). Mistä nosteentekevä ilma pakeni vesitiiviin pohjan läpi? Ai... Joo.... Niin.... Kuva olikin merenpohjassa otettu (jossa alus on kyljellään).
Sitten sanotaan, että komentosillalta ei näe keulavisiiriä. Totta, kun se on kiinni. Mutta on siellä se tappi, mitä voisi ajankuluksi katsella. Se joka sanoo että sitä ei komentosillalta näe, voisi kertoa mitä varten se sinne on laitettu? Vielä kun luen/katson tuota loppuraporttia niin kuvan 3.4 sivulla 34 mukaan, Visiirin ei tarvitse nousta kuin vajaan metrin, niin myös visiirin näkee komentosillalle. Edellisen perustan silmämääräiseen arvioon näkökentänkatvealueen suhteesta kansien korkeuteen. Raportin sivulla 181 kehutaan visiirin nousseen noin 1,4m. Ainiin. Se olikin likimääräinen näkökenttä.?.!.?

...---... ...---... ...---...

Hakasulkeita en käyttänyt [6]koska [5]en [4]osaa, ja sulkumerkkejä enemmän kuin olisi pitänyt, koska opin sen loppuraportista([7])...

Eräät juttuni tosiasiat eivät ehkä kohtaa komission yksityisasioita, mutta olen koittanut silti tehdä niistä omia johtopäätöksiä. [(eiku) menikö](suteen[5647] tuokin).

Juu. Näin sen piti mennä.

"Tiivistelmät noudattavat todistajalausuntoja mahdollisimman tarkasti. Eräät yksityiskohdat eivät siksi ehkä vastaa tosiasioita tai muita havaintoja, ja ne saattavat näin ollen poiketa muissa luvuissa esitetyistä komission tekemistä johtopäätöksistä." Loppuraportti sivu 61 kappale 6.1. Kyllä tuollaisen dokumentin tulisi sisältää faktoja, eikä johtopäätöksiä sopiviltanäyttävistä faktoista. Uusi tutkinta, aukoton loppuraportti, ja sitten case closed. Sitten hautarauhasta vielä että, hautausmaiden portit kiinni sitten. Saadan se rauha sinnekkin. On meinaan helpompi kaivaa hauta auki kuin sukeltaa Estoniaan.

Ja lopuksi, huonon äidinkielen ja oikolukemisen päälle, viisi [(eli kuusi)] hymynaamaa.
Vastaa Viestiin