Mies surmattiin teräaseella Turussa

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Sasse75
Sabrina Duncan
Viestit: 356
Liittynyt: Ma Helmi 04, 2008 3:48 pm

Mies surmattiin teräaseella Turussa

Viesti Kirjoittaja Sasse75 »

Tekijä ilmoittautui itse poliisille, uhrin henkilöllisyys on selvittämättä.

Tiistai-iltana hieman ennen puolta kahdeksaa Turussa sijaitsevasta kerrostaloasunnosta löytyi teräaseella surmattu keski-ikäinen mies. Asunto sijaitsee Rauhankadulla.

Miehen henkilöllisyys on toistaiseksi selvittämättä.

Poliisin mukaan surman tekotapaa ja sen olosuhteista ei tutkinnallisista syistä voida tässä vaiheessa kertoa enempää.

Teosta epäillään 30-vuotiasta turkulaismiestä, jonka asunnossa rikos on tehty. Hän ilmoittautui itse poliisille.

Poliisi selvittää tekoa ja sen motiivia.

Mahdolliset havainnot tekijästä ja uhrista voi ilmoittaa Varsinais-Suomen poliisilaitoksen Turun pääpoliisiasemalle numeroon 0465978028 tai sähköpostitse [email protected].

IL

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011072 ... 8_uu.shtml
"Every saint has a past. Every Sinner has a future."
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Mies surmattiin teräaseella Turussa

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Turussa raa'asti surmatun henkilöllisyys selvisi

Tiistai 2.8.2011 klo 10.34

Viime viikolla kerrostaloasunnossa surmatun miehen henkilöllisyys on selvinnyt.


Uhri on yksinasuva turkulainen 41-vuotias mies.

Mies sai surmansa Turun Rauhankadulla sijaitsevassa kerrostaloasunnossa viime viikon maanantain ja tiistain välisenä yönä.

Poliisi sai tiedon tapahtuneesta surmatyötä seuranneena iltana, kun tekijä ilmoitti tapahtumasta hätäkeskukseen.

Tekijäksi paljastui asunnon omistaja, turkulainen 30-vuotias mies.

Tapahtuma-aikaan tekijä ja uhri olivat olleet päihtyneitä ja viettäneet iltaa asunnossa.

Poliisin mukaan tekotapa oli raaka. Uhrin kehossa oli useita pistohaavoja.

Varsinais-Suomen poliisi jatkaa tapahtumien selvittelyä.

Tapaus siirtyy syyteharkintaan syyskuun aikana.

IL
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011080 ... 7_uu.shtml
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Mies surmattiin teräaseella Turussa

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Onkohan tästä olemassa toinen ketju. Tämä ainakin on jäänyt kovin torsoksi.
Menikö tappona vai kääntyikö murhatuomioksi oikeudessa?
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17441
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Mies surmattiin teräaseella Turussa

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Turun Sanomat 7.11.2011
23 veitseniskua toi turkulaismiehelle yhdeksän vuoden vankeustuomion
Mieskaverinsa yllättävässä yöllisessä herätystilanteessa surmannut 30-vuotias turkulaismies on tuomittu Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa hätävarjelun liioitteluna tehdystä taposta yhdeksän vuoden vankeusrangaistukseen.

Tuomittu meni viime heinäkuussa Turussa ravintolakierroksen jälkeen Rauhankadun asunnolleen tutun kaverin kanssa. Miehen avovaimo oli matkoilla.
Molemmat miehet olivat nauttineet alkoholia runsaasti. Yöllä sohvalla maannut asunnon isäntä heräsi, kun vieras oli alasti hänen päällään ja käänsi häntä kyljelleen. Säikähtäneenä mies työnsi vieraan lattialle ja löi tätä pöydältä ottamallaan keittiöveitsellä kurkkuun.
Miehen muistikuvat tilanteesta olivat hatarat ja hän muisti lyöneensä vain kerran, mutta uhrin päähän, kaulaan ja ylävartaloon osui 23 iskua ja lisäksi hänestä löytyi 12 viiltohaavaa.

Yritti siivota surman jälkiä
Miestä syytettiin erityisen raa’an ja julman tekotavan vuoksi murhasta. Hän peitti ruumiin ja siivosi huoneistoa tapahtuman jälkeen. Otettuaan amfetamiinia hän kiersi sekavana kaupungin kuppiloissa.
Seuraavana päivänä hän soitti hysteerisenä ystävälleen, jolle kertoi tapahtumasta. Tämä teki ilmoituksen poliisille ja kehotti myös miestä ilmoittautumaan, minkä mies tekikin.
Poliisi epäili miehen aikoneen paeta maasta, mutta hän sanoi oikeudessa vain pakanneensa reppunsa, koska arveli olevansa pitkään poissa kotoa.

Tönäisy olisi riittänyt
Mies katsoi syyllistyneensä hätävarjelun liioitteluna tehtyyn tappoon ja käräjäoikeus arvioikin, että vastaajalla oli tilanteessa oikeus puolustaa itseään seksuaalisen itsemääräämisoikeuden loukkaukselta.
Siihen olisi kuitenkin riittänyt vieraan tönäiseminen sivuun, mutta vastaaja jatkoi tekoa voimakkaan tunnetilan vallassa.
Surma tapahtui nopeasti eikä tekotapa ollut murhan tunnusmerkistön edellyttämällä tavalla poikkeuksellisen törkeä verrattuna tappoon.
Tuomitun maksettavaksi kertyi erilaisia vahingonkorvauksia runsaat 5 500 euroa, josta 4 000 euroa on kärsimyskorvausta surmatun 44-vuotiaan miehen äidille.
Vastaa Viestiin