hannu hanhi kirjoitti:
Eilen poliisi ainakin Iltalehden kautta tiedotti, ettei mitään rikokseen viittaavaa epäillä. Nyt kuitenkin poliisi toteaa, että valitettavasti rikoksen mahdollisuutta ei voida sulkea pois. Kuvio on alusta lähtien ollut varsin tyypillinen seksuaalimurhalle. Verratkaapa vaikka Kyllikki Saareen. Skootteria vain on vaikeampi piilottaa kuin polkupyörää.
Se, että rikokseen viittavaa ei epäillä ja että rikoksen mahdollisuutta ei voida sulkea pois, on ihan sama asia eri sanoin ilmaistuna. Tietenkään rikoksen mahdollisuutta ei epäillä koskaan silloin, kun ei ole ilmennyt mitään näyttöä siitä, että rikos voisi olla mahdollinen. Rikoksen mahdollisuutta ei kuitenkaan voida sulkea pois ennen kuin on varmaa, että rikosta ei ole tapahtunut. Ei siinä asiassa ole mitään salaperäistä.
Voisin sanoa täydellä varmuudella, että kyse ei ainakaan ole siitä, että joku olisi ajanut tytön päälle ja paniikissa paennut tyttö mukanaan. Skootterin löytöpaikalla on asutusta niin lähellä, että minkään maailman paniikki ei saisi tekijää niin sekaisin, että tämä pitäisi järkevämpänä raahata loukkaantunutta (tai elotonta) tyttöä autoon. Se kestää, eivätkä siihen sovellu kaikki autotkaan. Helpommalla pääsisi, kun vain pötkisi paikalta lipettiin. Juuri tuon asutuksen takia sekään ei kuulosta järkevältä, että skootteri olisi jotenkin lavastusmielessä tuotu paikalle jostain muualta.
Tapauksessa ei kyllä ole havaittavissa ensimmäistäkään juonenkäännettä, joka olisi jotenkin "tyypillinen seksuaalimurhalle". Niin joo, paitsi tietysti se, että kateissa on nuori
tyttö, seksuaalimurhaajat kun ovat yleensä miehiä. Jos tapauksen tässä vaiheessa tiedossa olevien piirteiden perusteella arvuutellaan lopputulosta, on melko varmaa, että tyttö löytyy kuolleena maastosta alle kahden kilometrin päästä skootterin löytöpaikalta, hän on kuollut tavalla tai toisella tapaturmaisesti ja aiheuttanut kuolemansa (siis vahingossa!) itse. Näitä vastaavia tapauksia (joissa on siis kuollut suunnilleen saman ikäisiä tyttöjä samankaltaisissa olosuhteissa) on lähivuosilta tiedossa useampia.
...Mutta en silti voi sille mitään, että tästä tulee jollain tavalla mieleen Eveliina Lappalaisen tapaus, jossa tytön kohtaloksi koitui tuttu poika, joka osui tytön tielle sattumalta.