Oriveden vainaja 2007

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
blackwidow

Viesti Kirjoittaja blackwidow »

..
Viimeksi muokannut blackwidow, Ma Loka 08, 2007 3:33 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
blackwidow

Viesti Kirjoittaja blackwidow »

poistettu
Viimeksi muokannut blackwidow, Ma Loka 08, 2007 3:33 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

blackwidow kirjoitti:- Nainen oli kertonut soittaneensa ystävättärelleen Keuruulle ja pyytänyt tätä hakemaan hänet sinne, koska oli niin kylmää, ettei mökille voinut mennä.
No onpas outoa jos tämä Keuruun ystävätär ei ole ilmoittautunut. :?
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Tämä on mennyt ihan ohi :shock: , vasta tänään näin aamulehdessä että torstaina oli tullut kymmeniä vihjeitä, nyt ymmärrän miksi.

Jokohan tämä selviäisi. Saksalainen, puhuu suomea ja ystävätär Keuruulla.
Mielestäni ensin kerrottiin että kaikki naisen vaateet olisi Next -merkkisiä, suht uusia. Kelsitakki oli kuitenkin merkkiä -Gipsy.

Mitä on tapahtunut siinä välissä kun ystävän on pitänyt tulla hakemaan? Passi revittty, hävitetty + muut paperit?

Eikö Siwalla/läheisyydessä ole valvontakameroita?

Entäs bussipysäkille jäänyt kassi? Onko vainaja liftannut, joku palauttanut jälkeenpäin kassin bussipysäkille ja hävittänyt passin? Mutta miksi olisi jättänyt osan passista kassiin? Ei mitään järkeä...

Lisäys: paperiversiossa oli myös jotain lähistön mökistä joka kuuluisi saksalaiselle pariskunnalle joka jo kuollut, mutta lapset elävät. Vesiperä oli..mutta mökistä tuokin puhunut...
There are no crimes behind enemy lines
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Syvä masennus iskenyt, veikkaan. Ei tainnut soittaa kellekään. Ehkä ei ollut oikeasti ketään tuttavaa. Yritti vain puhua jollekin.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
epäilys
Nikke Knatterton
Viestit: 190
Liittynyt: Ma Syys 24, 2007 4:36 pm
Paikkakunta: Tyly Kaupunki

Viesti Kirjoittaja epäilys »

Siis puhunut suomen kieltä? Onkos mitään erikoisia tuntomerkkejä annettu, kun ei naamaa näytetä, esim. arpia, jotain?..
Syytä epäillä.
lost
Olivia Benson
Viestit: 713
Liittynyt: Ti Huhti 17, 2007 5:11 pm

Viesti Kirjoittaja lost »

Ihmettelen vain, että miksei tämä tuttu jolle tuon tyypin piti mennä, ole tunnistanut naista?
Ihmiset valehtelevat, todisteet eivät.
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

lost kirjoitti:Ihmettelen vain, että miksei tämä tuttu jolle tuon tyypin piti mennä, ole tunnistanut naista?
Juu, kuulostaa keksityltä, jollei kukaan ole tunnistanut. Ehkä ei halunnut näyttää toivottomuuttaan ja kertoi, että oli menossa jonnekkin jonkun tutun luokse. :|
Se tosiaan siitä omasta "ulkomainen narkkari"-teoriastani.... :oops: :oops: :oops: Hatunnosto Patricialle vaatesilmästä - itse olin jo saanut nekin sopimaan "hippihenkeen" :D
Ihan mahtavaa jos tää selviää. Kauheata ajatella, että on ihmisiä, joita ei kaivata. :cry:
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right?
John Mayer
Enni
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: La Kesä 30, 2007 8:46 pm

Viesti Kirjoittaja Enni »

http://www.aamulehti.fi/uutiset/pirkanmaa/46644.shtml

Aamulehdessä 3.10. Vihjeitä tulvii "Poliisi on ehtinyt tutkia osan vihjeistä, osa odottaa vuoroaan. Joukossa on muun muassa nimiä. Mitään uutta tietoa vainajan henkilöllisyydestä ei ole selvinnyt."
Toimittaja sekoili jutussa myös tällaista "Viikko sitten keskusrikospoliisin tutkimuksissa varmistui, että Orivedeltä kassista löytynyt passi kuului vainajalle." mutta lukee siinä myös että (vain) ne pari palaa on löytynyt passista. Muussa tapauksessa ne varmaan jatkaa passin tutkimista, luultavaa on että se sisältää vihjeitä omistajan henkilöllisyydestä 8) :lol:
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

No jokatapuksessa vaatteiden perusteella ei ollut narkkari(kiitos katjushkalle)

Mutta mistä mökistä hän olisi mahdollisesti puhunut huoltoasemalla..olisiko liftannut tuosta bussikatoksesta jonkun kyytiin tai ottiko joku,ei kukaan varmaan vapaaehtoisesti jätä kamojaan. Jos nyt olisi mennyt itsarin tekemään niin ei varmana olisi mitään lehtiä ostellut siinä vaiheessa enää. En usko.Tässä on mielestäni jopa henkirikoksen mahdollisuus,eikös?
Jospa joku haki hänet sinne mökille,siellä tapahtui jotain. Ruumis siirrettiin ilman henkkareita yms tuonne tien varteen ja tavarat tuotiin bussipysäkille. Onko tavaroiden löytymisajankohdasta mitään tietoa...menikö päiviä siitä kun kävi tuossa huolttiksella..

No nythän tietävät varmasti henkilöllisyyden kun passi ollut kassissa tai periaatteessa ovat tietäneet sitten kokoajan.. :shock:vai puuttuivatko juuri merkittävät tiedot..

Olisikohan käynyt niin,että jollekulle tuli epämieluiset Saksan matkailun ns. tuliaiset eikä sopinut elämäntilanteeseen...

Kannattaisi varmaan levittää tämän naisen kuvaa Saksalaisissa lehdissä...jos joku tunnistaisi.Pikku vinkki :wink:Ilmeisesti näin on tehtykin jo.

Poliisi ei tutki rikoksena..entäs HEITTEILLEJÄTTÖ kun noin kylmää,jos on vaikka juhlittu ja sillä tapaa...tai jos hän sai "rukkaset" ja pettyi kovin.
Ihmettelen kyllä,että jos hän on puhunut suomea,eikös sitten missään ole julkaistu hänen kuvaansa täällä. Entä kaksoiskansalaisuuden mahdollisuus tai jos hän on vaikka asunut jossain vaiheessa Suomessa,joku voisi kuvasta tunnistaa.ONKO KUVAA missään annettu julkisuuteen,Suomessa/Saksassa?
Viimeksi muokannut Patricia C. Itämaa, To Loka 04, 2007 10:54 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Totuus on tarua ihmeellisempää
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Patricia C. Itämaa kirjoitti:
Jos nyt olisi mennyt itsarin tekemään niin ei varmana olisi mitään lehtiä ostellut siinä vaiheessa enää. En usko.Tässä on mielestäni jopa henkirikoksen mahdollisuus,eikös?
Jospa ollut kova Kirka-fani ja masentui tästä kuolemastaan vielä lisää.

Orimattilassa oli Kirkan kuoleman jälkeen käynyt semmoinen juttu, että nainen oli soittanut hälytyskeskukseen ja kertonut, että heidän keittiössä on tapettu mies.
Poliisipartio kiisi paikalle alta aikayksikön.
Perillä odotteli ympäripäissään ollut nainen, joka pyyteli anteeksi soittoaan.
Oli kuulemma niin järkyttynyt Kirkan kuolemasta, että siksi piti toimia näin. :roll: :roll:

*Muoks* tuosta kuvasta. Eikö se naama ollut jo niin pahoin kärsinyt, ettei siitä mitään tolkkua enää olisi saanut? :? siis tunnistettavaa kuvaa.
tri Dee
Alibin satunnaislukija
Viestit: 53
Liittynyt: Ma Loka 01, 2007 8:58 pm
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja tri Dee »

Tapaus on tavallaan outo kaikki tuo että henkilö pyrki salaamaan henkilöllisyytensä ja osittain peittämään jälkensä.Ottaa mukaan luettavaa ja laadukasta musiikia hieman juomaa sekä myös sopivan lääkkeen valitsee syrjäisen paikan. Mielessään ajatus poistua tuntemattomana, kertoo syvästä pitkäaikaisesta masennuksesta ahdistuksesta ym mutta huollelisista harkintaa ja suunnitelua on ollut mukana ei siis äkkipikainen ratkaisu. Jokin asia yhdistää henkilön Oriveteen Jämsään Keuruuseen henkilön on todennäköisesti tuntenut seudun ja maaston jotenkin.
Merope
Hetty Wainthropp
Viestit: 491
Liittynyt: Pe Touko 25, 2007 12:04 pm

Viesti Kirjoittaja Merope »

Patricia C. Itämaa kirjoitti: No nythän tietävät varmasti henkilöllisyyden kun passi ollut kassissa tai periaatteessa ovat tietäneet sitten kokoajan.. :shock:vai puuttuivatko juuri merkittävät tiedot..

Kannattaisi varmaan levittää tämän naisen kuvaa Saksalaisissa lehdissä...jos joku tunnistaisi.Pikku vinkki :wink: Ilmeisesti näin on tehtykin jo.
Ilmeisesti nyt oli niin, että oli löydetty ainoastaan passin palasia, ei suinkaan kokonaista passia. Olivatko peräti vain passin sivujen palasia. Näin poliisilla ei saanut naisen henkilöllisyyttä selville passin kautta, ainoastaan kotimaan. Sama koskee kasvokuvaa, sitä en usko myöskään palasten mukana löytyneen, varmaan olisi jo levitetty, mikäli olisi. Ja naisen omat kasvot olivat mitä ilmeisimmin niin huonossa kunnossa, ettei niistä ole kuvaa voitu julkisuuteen antaa, eikä välttämättä edes piirtää mallia.
So I took the shotgun off the wall and I fired two warning shots...
into his head.
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Merope kirjoitti:
Patricia C. Itämaa kirjoitti: No nythän tietävät varmasti henkilöllisyyden kun passi ollut kassissa tai periaatteessa ovat tietäneet sitten kokoajan.. :shock:vai puuttuivatko juuri merkittävät tiedot..

Kannattaisi varmaan levittää tämän naisen kuvaa Saksalaisissa lehdissä...jos joku tunnistaisi.Pikku vinkki :wink: Ilmeisesti näin on tehtykin jo.
"Ilmeisesti nyt oli niin, että oli löydetty ainoastaan passin palasia, ei suinkaan kokonaista passia. Olivatko peräti vain passin sivujen palasia. Näin poliisilla ei saanut naisen henkilöllisyyttä selville passin kautta, ainoastaan kotimaan. Sama koskee kasvokuvaa, sitä en usko myöskään palasten mukana löytyneen, varmaan olisi jo levitetty, mikäli olisi. Ja naisen omat kasvot olivat mitä ilmeisimmin niin huonossa kunnossa, ettei niistä ole kuvaa voitu julkisuuteen antaa, eikä välttämättä edes piirtää mallia.
Ahaa,käsitin,että ruumis olisi ollut aika hyvässä kunnossa,eikös kuitenkin mahtanut olla jäässä,vai mitenkä?

Nostan tämän vielä tuolta ekalta sivulta,siis on arvioitu hampaiden perusteella kuitenkin suomalaiseksi :shock: joku on kuskannutkin..häh?
"
3.4.07 aamulehti kertoo, että naisen hammaskartan perusteella kyseessä olisi suomalainen nainen. Oikeushammaslääkäri oli tehnyt arvionsa paikkojen ja hoitotapojen perusteella.

Lisäksi oli tullut yksi vihje, jonka mukaan mieshenkilö oli ottanut maanantaina 26.3 noin klo 21 Kangasalan Ruutanan Shelliltä kyytiinsä naisen, johon tuntomerkit sopivat. He olivat keskustelleet hyvin vähäsanaisesti, mutta suomeksi. Kyyti oli päättynyt Oriveden ramppiin Oriveden keskustan tuntumaan. Tästä paikasta on Orituvalle (ruumiin löytöpaikan lähellä olevalle huoltamolle) matkaa noin 8km, ja Orituvalta tarkempaan löytöpaikkaan hakkuuaukealle n. 2,5km."

Miten laukku löydettiin jo kuukautta aiemmin,katsokaa tämän sivun ylälaitaa ja blackwidowin tekstiä :?:
Totuus on tarua ihmeellisempää
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Hammashoitojen perusteella arvioitiin, että on noudatettu ns skandinaavista hoitotapaa, joka tarkoittaa mm tietynlaisia paikka-aineseoksia.
Ei ole se henkilö, jonka joku otti kyytiinsä Ruutanan Shelliltä. Vanha juttu.

Kasvot olivat huonossa kunnossa, koska vainajan kuolinaikaan oli lämpimämpi jakso. Pakkasta tuli myöhemmin.
Poliisi arveli vainajan ruumiinrakenteesta, ettei olisi Suomalainen.(?)
Nainen on synnyttänyt joskus.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Vastaa Viestiin