Rovaniemi: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Seli seli. Eikä todellakaan 15-vuotiaat tytöt seurustele paljon 25-vuotiaiden kanssa. Seksi tuon ikäisten välillä on kriminalisoitu, ja yleisesti tuon ikäset pitää 25-30-vuotiaita todella vanhoja, ja heidän näkökulmastaan nämä siis ovat vanhoja vaikka yleisen näkemyksen mukaan eivät olisi. Tuo että teinitytöt noin yleensä hirveästi himoitsisi 25-30-vuotiaita miehiä, on toiveajattelua kaltaisiltasi miehiltä. Sitäpaitsi usein ne teinitytöt, jotka selvästi vanhempia miehiä tapailee on usein vähän sellaisia ettei nuoret miehet oo niistä kiinnostuneita ja vanhemmilta ne saa sitä huomiota. Lisäksi jos näiden tyttöjen vanhemmat antaa niiden tapailla jotain 30-v miehiä, ei ne välitä lapsistaan. Mitenkään sillä tavalla yleistä verrattuna ikäisiään tai pari-kolme vuotta vanhempia tapaileviin nuoriin tyttöihin tällainen ei todellakaan ole.

Nyt menee ohi aiheen, ja lopetan keskustelun tämän sivuteeman osalta tähän ennen kuin ylläpito taas antaa bannia. Vaikka siis banniahan kuuluisi antaa tälle murha.infon pedofiiliringille joka täällä törkeästi halventaa raiskattuja tai hyväksikäytettyjä lapsia, puolustaa seksuaalirikollista ja väittää nuoria uhreja juonittelijoiksi.
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

Lakkaas nyt syyttelemästä ketään omien oletustesi pohjalta Siru83! Eikä tässä nyt niin sivuteemassa olla. Muissakin tapauksissa, rikoksen laatuun littymättä täällä keskustellaan usein eri teorioita mitä tapahtui ja miksi. Varsinkin näin, kun virallinen tieto on aika suurpiirteistä tai sanotaanko yksilöimätönta ja epätarkkaa.

Mikään pakko toki sellaiseen ei aina ole.

Totesinkin että valitettavan usein. Tiedänpä tapauksia paljon ja varmaan kyllä moni muukin. Kukaan ei niitä hyväksy lähipiirissä, paitsi asianomaiset itse. Toki suurin osa on "oman" ikäisten poikien kanssa, eli juurikin hieman vanhempien kai yleensä. On toki paljon samanikäisiä ja jopa nuorempia poikakavereita. Ja hyvä niin. Valitettavan usein ei tarkoita että tosi yleistä. Ei mikään muukaan rikollisuus tai ikävä asia ole tosi yleistä vaikka sellaista ikävä kyllä tapahtuu aina silloin tällöin.

Kyllähän nuoret tytöt ovat haaveilleet "vanhoista äijistä" ainakin jostakin beatle-manian ajoista asti, mutta oikein mennessään he osaavat kyllä erottaa todellisuuden ja romanttisen haaveilun. Aina joskus menee kuitenkin asiat pieleen. Onneksi silti aina ei tapahdu mitään kamaluuksia tai muuten ikävää. Nyt on saatanut näin käydä, kun äijän mukaan lähteneet. Ja käsittääkseni ovat ja sitten mennyt asiat totaalisen pieleen.
Ilpo Larha
Harjunpää
Viestit: 331
Liittynyt: Pe Elo 28, 2009 1:35 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Ilpo Larha »

Olet INES oikeassa, unohdin tekstistäni olennaisimman. Eli tarkoitukseni oli ilmaista voisiko ala-ikäisen kohdalla oikeus tulkita tapauksen myös raiskaukseksi, mikäli mies on tarjonnut alkoholijuomia tytöille ja tytöt ovat päihtyneet nauttimastaan alkoholista. Tytöistä on tuntunut mukavalta alkoholin vaikutuksen alaisena ja myös mies joka heille on alkoholia tarjonnut, on tuntunut todella mukavalta. Tämän jälkeen mies on lähennellyt tyttöjä, joka on siinä tilanteessa tuntunut jännittävältä. Tytöt eivät ole sammuneet alkoholinvaikutuksesta. Tilanne on johtanut sukupuoliyhdyntään.

Tytöt alkaneet katumaan sukupuoliyhdyntää vasta kun alkoholin vaikutus kehosta on alkanut vaimenemaan.

Eli vielä rautalangasta: Voisiko oikeus tulkita alkoholin vaikutuksen näiden kokemattomien nuorten kohdalla "tiedottomaksi tilaksi"?
Magenta
Poliisikoira Rex
Viestit: 251
Liittynyt: Ke Elo 18, 2010 7:40 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Magenta »

En tiedä tiedottomasta tilasta,mutta ehkä sen oikeus voisi katsoa sellaiseksi tilaksi, jossa ei pysty puolustautumaan? Joku kirjoitti,että itse ainakin taistelisi vastaan jne. Se on aina helppo sanoa jostain tilanteesta, että 'minä ainakin siinä tilanteessa tekisin niin ja niin' mutta sitten kun se tilanne kohdalle osuu niin tekeekö sitä kuitenkaan niin kuin on ajatellut. Ihmiset on yksilöitä, jotkut ehkä uskaltaa pistää raiskaajalle vastaan ja toiset on ehkä ihan kauhun lamauttamia.

Jossain kohtaa taisi lukea, että mies olisi ollut tytöille ennastaan tuttu? Selittäisi hyvin, että miten on onnistunut painostamaan tyttöjä, vaikka ei ole tarvinnut päällepäin näkyvää väkivaltaa käyttää. Ja sitä suuremmalla todennäköisyydellä mies on tiennyt, minkä ikäisiä tytöt ovat. Niinhän sitä kait tutkimuksissa sanotaan, että suurin osa raiskauksista on tuttujen tekemiä,harvemmin ventovieraan.

Syy, miksi tytöt ovat niin nopeasti ilmoittaneet raiskauksesta, on ehkä kaikessa yksinkertaisuudessan se, että heillä on selkeä käsitys, että heille on tehty vääryyttä. Ehkäpä 15-vuotiaaseen ei ole vielä onneksi onnistuttu iskostamaan sitä harhaista ajattelutapaa, että raiskauksen uhrin pitäisi aina ensin syyllistaa itsensä ja miettiä omalta kohdaltaan että jos tämä nyt kuitenkin jotenkin sittenkin on omaa syytä ja mitä tein siinä ja siinä kohtaa jne diipadaapaa.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Magenta tytöt oli tavanneet tekijän edeltävänä iltana kaupungilla. Eivät olleet entuudestaan tuttuja.
Ilpo Larha kirjoitti:Eli vielä rautalangasta: Voisiko oikeus tulkita alkoholin vaikutuksen näiden kokemattomien nuorten kohdalla "tiedottomaksi tilaksi"?
Ei voi. Mutta esimerkiksi tossa 15-vuotiaan tytön bileraiskaustilanteessa tekijä ei myöskään ymmärtääkseni käyttänyt mitään väkivaltaa. Hän oli vain sanonut vastustelevalle tytölle, että nyt kun tänne tultiin niin hoidetaan homma loppuun asti. Hän oli sillä tavalla pelotellut tytön "suostumaan" seksiin. Silti teko katsottiin raiskaukseksi. Tässä voi olla samantyyppisiä tekijöitä, tai sitten tytöt on voineet myös olla sammuneita ja herätä jossain kun tekijä on ollut jomman kumman kanssa yhdynnässä. Muuten se laillinen termi on "avuton tila", eli uhrin ei tarvitse olla tiedoton mutta jossain määrin puolustuskyvytön.

Lapin kansassa poliisi on sanonut tästä tapauksesta, että rikosta tutkitaan nyt raiskauksena mutta kuulustelujen ja teknisen tutkinnan edettyä rikosnimike voi vielä muuttua. Eli raiskaus tai lapsen törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö. Mutta jotain siellä selvästi on tapahtunut, että tytöt on heti hälyttäneet poliisin. Oli se sit jotain törkeää painostusta, pelottelua, uhkailua tai puolustuskyvyttömien vahvasti humalaisten raiskaamista. Teko saattaa olla törkeän hyväksikäytön ja raiskauksen rajamailla.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Toisessa uutisessa tarkennettiin, että he olivat tavanneet tapahtumailtaa edeltävänä iltana kaupungilla.
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

Siru83 kirjoitti:Toisessa uutisessa tarkennettiin, että he olivat tavanneet tapahtumailtaa edeltävänä iltana kaupungilla.
Mielestäni uutisessa luki, että tiistai-iltana oli tavattu ja väitetty raiskaus tapahtui sitten ti-ke välisenä yönä.

Olet Siru saanut monta linkkiä pedofiliian määritelmään, muttet halua niitä omaksua. Mielestäni on pelkkää pahansuopaa tyhmyyttä nimitellä tämän foorumin kirjoittajia pedofiiliringiksi. Mitään pedofiliaan viittaavaa ei tässä eikä monessa muussakaan jutussa ole. Kukaan ei mahda puolustella pikkulasten seksuaalista hyväksikäyttöä, ei toki isompienkaan eikä edes aikuisten vastoin heidän tahtoaan. Pedofilia on sairaus, eikä siitä ole määrätty rangaistusta laissa.

Jonkinlaisesta kaksinaismoraalista kertonee sekin, ettei ketään tunnu juurikaan liikuttavan se, että tytöt kenties ovat lähteneet (omasta vapaasta tahdostaan) alkoholin perään ja sitä on heille ilmeisesti tarjottukin. Jo siinä kyseinen mies on tehnyt väärin - ja tytöt myös!
Magenta
Poliisikoira Rex
Viestit: 251
Liittynyt: Ke Elo 18, 2010 7:40 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Magenta »

Mariacka kirjoitti:Jonkinlaisesta kaksinaismoraalista kertonee sekin, ettei ketään tunnu juurikaan liikuttavan se, että tytöt kenties ovat lähteneet (omasta vapaasta tahdostaan) alkoholin perään ja sitä on heille ilmeisesti tarjottukin. Jo siinä kyseinen mies on tehnyt väärin - ja tytöt myös!
Näinpä. Kun maailma ei ole ideaali ja täysin vastakkainaseteltava, täytyy kahdesta pahasta tuomita suurempi.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Päivitystä MTV3:N uutisista:

15-vuotiaiden raiskauksesta epäilty vapaaksi odottamaan syyteharkintaa
08.08.2011 17:19

Poliisin mukaan Rovaniemellä 15-vuotiaiden tyttöjen raiskauksesta epäiltyä miestä ei esitetä vangittavaksi. Hänet on vapautettu odottamaan teknisten tutkimusten valmistumista ja syyteharkintaa.

Tyttöjen mukaan hieman yli 30-vuotias mies raiskasi nämä hotellihuoneessaan keskiviikkona 3. elokuuta. Tytöt ilmoittivat asiasta poliisille neljän aikaan yöllä poistuttuaan hotellista. Kuulusteluissa mies on myöntänyt olleensa sukupuoliyhteydessä molempien tyttöjen kanssa. Raiskauksen hän kuitenkin kiistää.

Tapausta tutkitaan rikosnimikkeillä raiskaus ja lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö. Rangaistus raiskauksesta on vähintään yksi vuosi ja enintään kuusi vuotta vankeutta.

Poliisin mukaan tytöt menivät hotellihuoneeseen vapaaehtoisesti. Juttuun ei liity raiskauksen lisäksi muuta fyysistä väkivaltaa. Tarkempia tietoja tapahtumista ei kerrota julkisuuteen.

Epäillyllä ei ole rikostausta. Jos syyttäjä päättää syytteen nostamiseseta, juttu pyritään saattamaan käräjille mahdollisimman pian uhrien nuoren iän vuoksi.


http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... eharkintaa
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Jonkinlaisesta kaksinaismoraalista kertonee sekin, ettei ketään tunnu juurikaan liikuttavan se, että tytöt kenties ovat lähteneet (omasta vapaasta tahdostaan) alkoholin perään ja sitä on heille ilmeisesti tarjottukin. Jo siinä kyseinen mies on tehnyt väärin - ja tytöt myös!
Kuule sitä jos 30-v mies hyväksikäyttää kahta lasta ja mahdollisesti on myös raiskannut heidät ei voi mitenkään rinnastaa 15-vuotiaiden alkoholikokeiluihin. Itse asiassa alkoholin juottaminen hyväksikäytön ja raiskauksen helpottamiseksi tekee miehen rikoksesta vielä pahemman.

Onkohan mies muuten varakas tai muuten hyväosainen? Tähän viittaisi se, että häntä epäillään kahden lapsen (törkeästä?) hyväksikäytöstä ja raiskauksesta ja kuitenkin hänet päästetään vapaaksi sekä myös majoittuminen hotelliin ja se, ettei hänellä ole rikostaustaa. Lisäksi poliisi antaa koko ajan miestä puolustavia lausuntoja julkisuuteen. Harvoin poliisi kommentoi sen enempää, onko väkivaltaa käytetty tai että rikosnimike saattaa muuttua jne. Poliisi taitaa kohdella tätä lasten hyväksikäyttäjää silkkihansikkain.
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

Siru83 kirjoitti:
Jonkinlaisesta kaksinaismoraalista kertonee sekin, ettei ketään tunnu juurikaan liikuttavan se, että tytöt kenties ovat lähteneet (omasta vapaasta tahdostaan) alkoholin perään ja sitä on heille ilmeisesti tarjottukin. Jo siinä kyseinen mies on tehnyt väärin - ja tytöt myös!
Kuule sitä jos 30-v mies hyväksikäyttää kahta lasta ja mahdollisesti on myös raiskannut heidät ei voi mitenkään rinnastaa 15-vuotiaiden alkoholikokeiluihin. Itse asiassa alkoholin juottaminen hyväksikäytön ja raiskauksen helpottamiseksi tekee miehen rikoksesta vielä pahemman.
Onko sinulla oikeasti lukemisen ymmärtämisvaikeuksia? Pelkästään se, että mies on tarjonnut tytöille alkoholia voidaan pahimmassa tapauksessa tulkita pahoinpitelyksi. Mutta pitää muistaa, että elleivät tytöt olisi lähteneet miehen mukaan alkoholia nauttimaan, raiskaustakaan ei olisi tapahtunut.

Tämä siis sillä varauksella, että alkoholi liittyi asiaan.
Siru83 kirjoitti:Onkohan mies muuten varakas tai muuten hyväosainen? Tähän viittaisi se, että häntä epäillään kahden lapsen (törkeästä?) hyväksikäytöstä ja raiskauksesta ja kuitenkin hänet päästetään vapaaksi sekä myös majoittuminen hotelliin ja se, ettei hänellä ole rikostaustaa. Lisäksi poliisi antaa koko ajan miestä puolustavia lausuntoja julkisuuteen. Harvoin poliisi kommentoi sen enempää, onko väkivaltaa käytetty tai että rikosnimike saattaa muuttua jne. Poliisi taitaa kohdella tätä lasten hyväksikäyttäjää silkkihansikkain.
Joo, on kuulemma kokoomukselainen. (hymiö)
Avatar
prrkele
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 91
Liittynyt: Su Maalis 22, 2009 11:55 pm
Paikkakunta: In Finland we have this thing called Suomi

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja prrkele »

Siru83 kirjoitti:
Jonkinlaisesta kaksinaismoraalista kertonee sekin, ettei ketään tunnu juurikaan liikuttavan se, että tytöt kenties ovat lähteneet (omasta vapaasta tahdostaan) alkoholin perään ja sitä on heille ilmeisesti tarjottukin. Jo siinä kyseinen mies on tehnyt väärin - ja tytöt myös!
Onkohan mies muuten varakas tai muuten hyväosainen? Tähän viittaisi se, että häntä epäillään kahden lapsen (törkeästä?) hyväksikäytöstä ja raiskauksesta ja kuitenkin hänet päästetään vapaaksi sekä myös majoittuminen hotelliin ja se, ettei hänellä ole rikostaustaa. Lisäksi poliisi antaa koko ajan miestä puolustavia lausuntoja julkisuuteen. Harvoin poliisi kommentoi sen enempää, onko väkivaltaa käytetty tai että rikosnimike saattaa muuttua jne. Poliisi taitaa kohdella tätä lasten hyväksikäyttäjää silkkihansikkain.
Vai onkohan kyse sittenkin siitä että tässä keississä on niin monta "lieventävää seikkaa"? Esim. että tytöt on valehdelleet ikänsä, olleet itse aktiivisia jne...? Ja se että majoittuu hotelliin ei varmasti kerro siitä että olisi erityisen varakas.
…neljännessä kuulustelussa nainen vihdoin myönsi, että mitään Jaria ei ollut olemassakaan. Eikä myöskään sieni-Tomppaa.
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2023
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

En usko tässä tapauksessa raiskaukseen, sillä fyysisiä vammoja pitäisi olla, jos on kaksi tyttöä raiskannut samassa tilassa peräkkäin. Alaikäisen seksuaalinen hyväksikäyttö tässä on kyseessä. Ihan miehen omaa tyhmyyttä. :?

Minua jaksavat aina vaan hämmästyttää miehet, jotka itse ovat 15-vuotiaina pitäneet 30-vuotiasta, esimerkiksi opettajaansa, tosi tosi vanhana (vaikkakin kuinka milffinä), mutta itse 30 vuoden rajapyykin ylitettyään kuvittelevat jotenkin mystisesti jääneensä niin nuorekkaiksi, ettei sama sääntö pätisikään heihin. Valitettavasti eletty elämä vanhentaa ihmistä henkisesti ja se on se mikä vähintäänkin näkyy, vaikka olisi ulkonäöltään kuinka nuorekas tahansa. 15-vuotiaan ja 30-vuotiaan fyysinen ja henkinen ero on vanhemman ja lapsen välinen ero.
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Mariacka rinnasti 15-vuotiaiden tyttöjen juomisen miehen tekoon. Lauseessa luki - ja tytöt myös.
devil_doll kirjoitti:En usko tässä tapauksessa raiskaukseen, sillä fyysisiä vammoja pitäisi olla, jos on kaksi tyttöä raiskannut samassa tilassa peräkkäin.
Edelleenkin sammuneen tai niin vahvassa humalassa olevan, ettei jaksa aktiivisesti vastustella pystyy raiskaamaan ilman väkivaltaa. Ja alkoholiin tottumattomat 15-vuotiaat saa helposti kaatokuntoon.
prrkele kirjoitti:Vai onkohan kyse sittenkin siitä että tässä keississä on niin monta "lieventävää seikkaa"? Esim. että tytöt on valehdelleet ikänsä, olleet itse aktiivisia jne...?
Sellaisia seikkoja ei ole pystytty vielä selvittämään, kun tutkinta on kesken ja tytöt tuskin ovat sanoneet valehdelleensa ikäänsä. Tällainen ei siis tässä vaiheessa voi olla mikään lieventävä seikka.
prrkele kirjoitti:Ja se että majoittuu hotelliin ei varmasti kerro siitä että olisi erityisen varakas.
Jossakin uutisessa sanottiin, että mies on lähipaikkakunnalta kotoisin. Miksi lähellä asuva ylipäänsä haluaa majoittua hotelliin? Oliko hänellä vaimo ja perhe kotona ja tarkoituskin oli lähteä hakemaan alaikäisiä tyttösiä hotellihuoneeseen alkoholin juottamisen ja seksin takia?
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2023
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: Kaksi 15-vuotiasta raiskattiin hotellissa

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

aga kirjoitti:
Arlene kirjoitti:
Siru83 kirjoitti: Ei 15-vuotiaat tytöt halua harrastaa seksiä saman kolmekymppisen äijän kanssa, vaikka murha.infon ringin jäsenet kuinka niin haluaa kuvitella.
Tämän ketjun sisältö yhdessä lauseessa. :cry:
Kumma kun itse olen huomannut ilmiön, että nuoret naiset tosiaan mielellään jakavat seksikumppaninsa, vaikkakaan ei aina ehkä saman yön aikana. (ja yleensä ne miehet todellakin ovat vanhempia) Ollaan niin ihq samixia, että moisetkin kokemukset jaetaan ja niistä sitten keskustellaan ja vertaillaan yhdessä. Olenko ainoa, joka tämän huomion on tehnyt?

Eräskin tuttuni harrasti tässä jokin aika sitten samana yönä seksiä pari vuotta noita vanhempien keskenään kavereita olevien tyttöjen kanssa.
Sinä ja tuttavasi projisoitte omat toiveenne ja aikuisen ajatusmaailmanne noihin nuoriin. Totuus on, että nuori tyttö, joka aktiivisesti pyrkii harrastamaan seksiä paljon vanhempien miesten kanssa, on yleensä jollain tavalla traumatisoitunut tai häiriintynyt.

Haaveilu vanhemmista miehistä ja kaikenlaisista raflaavista teoista kuuluu nuoruuteen, mutta useimmiten hommasta vetäydytään ennen kuin lopulliseen actioniin ryhdytään. Henkinen kynnys on liian iso, sen ylittäminen tuntuu vielä mahdottomalta niin kehittymättömän psyykkisen "panssarin" kanssa. Ja epäröinti onkin merkki tämän asian tiedostamattomasta tajuamisesta; nuori suojelee itseään onnistuneesti. Ne, jotka ylittävät rajan, tekevät sen tietystä syystä, joka useimmiten valitettavasti kielii joistain pahoista ongelmista taustalla, joita yritetään "hoitaa" kasvamalla nopeasti aikuiseksi.
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Vastaa Viestiin