Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
kotitutkijat
Armas Tammelin
Viestit: 83
Liittynyt: Ma Helmi 07, 2011 11:18 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja kotitutkijat »

Pojat ovat perustelleet osittain valheellista kertomusta sillä, että Karoliina on ollut humalassa, ja he ovat jälkeenpäin huolestuneet tytön katoamisesta ja siitä, että ovat päästäneet tytön lähtemään humalassa skootterilla sellaiselle alueelle, jota Karoliina ei ole tuntenut.

- Karoliina on ilmeisesti lähtenyt sieltä vahvassa tai keskivahvassa humalatilassa, ja he ovat halunneet hieman peitellä sitä tai suojella omaa selustaansa - ikään kuin häntä olisi saatettu, tutkinnanjohtaja Hannu Kallioniemi Pirkanmaan poliisista kertoo.

Ehkä nuorukainen sepitti aluksi kertomuksen, valkoisen valheen, koska häntä hävetti, että oli päästänyt humalassa olleen ajamaan, Kallioniemi kertoo.

Jos yksi pojista on päästänyt tytön humalassa ajamaan kuinka nämä kaksi muutakin ovat osanneet ensimmäisessä kuulemisessa kertoa kuinka tyttöä saatettiin?

Yhdessähän he ovat valehdelleet säälittävää vain että he eivät tästä rangaistusta saa.
Sikkis
Poliisikoira Rex
Viestit: 267
Liittynyt: Pe Heinä 15, 2011 2:53 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Sikkis »

kukkuu kirjoitti:
Sikkis kirjoitti:Entäs hortoilu takaisin kohti illanviettopaikkaa.. Oikasempas tosta moottoritieltä noin. Tömps ja auton alle.. kuski vilkuilee ympäriinsä eikä autonvaloja näkyvillä mailla eikä halmeilla..tyttö takaluukkuun ja matka jatkuu kohti maan poveen paikkaan x ja ö. :|
Samaa ajatellut minäkin. Kun Likolammenkatua laskeutuu Nokiantielle niin on ainoastaan 30-40 m matkaa kunnes pääseen n. 50cm korkean aidan jälkeen motarille. Jos KK on päättänyt palata bilepaikalle niin juuri tuo oikaiseminen olisi erittäin houkuttelevaa.
Niiden kahden alimenotunnelin lisäksi löytyy välistä yksi jalankulkijoille tatkoitettu tunneli. KK tätä ei tosin ole voinut tietää.
Käsittääkseni tuo alue on vanhaa asutusaluetta. Kun motari on rakennettu ja mahdolliset rakennukset purettu niin kai ne ovat niiden kaivot myös älynneet täyttää.
Lauantaina ajelin juuri tuota moottoritietä. Skootteripaikalta n.500m-1000m Tampereen suuntaan penkassa havaitsin suuren ojarummun? halkaisijaltaan noin metrin verran. Tällänenkin on mitä parhain sadesuoja yön pimeydessä.
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja vivy »

Onko alueella ojia, joissa on vettä tai onko lampeen mahdollista pudota ja päästä ylös? Jos kastuu, hypotermia voi iskeä kesälläkin ulos sammuneeseen.. :?
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja poikani »

Magenta kirjoitti:
Sikkis kirjoitti: Etsintä alueella on myös junanrata Pori-Tampere. Väsynyt yövuoron kuski ei huomaa alle jäänyttä hentoa tyttölasta..eiei mene niin.. radalla olisi aika sekametelisoppa. Anteeksi rujo kielenkäyttö.
Luulisin että kyllä veturikuski sen huomaa jos joku jää alle. Ja varmasti ilmoittaa tapahtuneesta.. Miksi muuten yövuoron kuski olisi sen väsyneempi kuin päivävuoron kuski, kait nekin vapaa-ajalla nukkuu.
Rautatiejuttuja jonkin verran seuranneena olen jäänyt siihen käsitykseen, että teleihin ym. jää näissä tapauksissa miltei aina ihmisosia, joten jälkikäteen tapaus varmasti huomattaisiin. Ei ihminen myöskään niin atomeiksi räjähdä, etteikö radanvarresta joku huomaisi jälkiä tapahtuneesta.
????? ?? ??????.
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2024
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

Sergei kirjoitti:
Valhalla kirjoitti:Villilänsaaressa on joka tason asuntoa ja lisäksi metsääkin eikä missään ole viitattu mihinkään rikkaiden kerhoon tai -juhliin. Kolme poikaa on mainittu mutta missään ei ole rajattu juhlijoiden määrää tai sukupuolta. On kylläkin mainittu, että Karoliina vietti aikaa näiden poikien kanssa tai ainakin yhden heistä.
Villilänsaaressa on nimenomaan ne arvokkaimmat talot, jotka toki hinnoissaan kalpenevat vaikkapa Westendin hintatasolle. Villilä kokonaisuutena on keskiluokan sekalainen seurakunta eikä mikään rikkaiden ökyparatiisi. Mutta tällä palstalla tuotiin esille nimenomaan alue rikkaiden asuinalueena ja siitä alkoi spekulaatiot huumebileistä ja ties mistä.
Poliisin tiedotteessa mainitaan nimenomaan Villilänkatu, joka on Villilänniemessä, ei -saaressa.
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

vivy kirjoitti:Onko alueella ojia, joissa on vettä tai onko lampeen mahdollista pudota ja päästä ylös? Jos kastuu, hypotermia voi iskeä kesälläkin ulos sammuneeseen.. :?
Onhan siellä vaikka mitä rutakkoa vaihtoehdoiksi.

http://kartat.eniro.fi/m/ac9U3
Mixu
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: Ma Elo 09, 2010 12:38 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Mixu »

Magenta kirjoitti:
Mixu kirjoitti:
Magenta kirjoitti:Epäilyttää jonkin verran tuo, että K olisi 'bilepaikassa' kuollut alkoholimyrkytykseen ja pojat siitä hätääntyneenä ruvenneet kätkemään ruumista. Toki pojille olisi varmaan siitä tullut syytteet heitteillejätöstä tms., mutta jos yhdelläkään pojista on ollut yhtään järkeä päässä, niin on voinut kyllä kuvitella kuinka monin verroin suuremmat tutkinnat tulee jos K katoaa täysin ja kenties suuremmat syytteetkin K:n löytyessä.. ja lankeaisiko lasku hukkaan heitetystä työajasta (poliisit ja etsijät) myös pojille?

Jos huumeita olisi ollut kuvassa, niin olisihan nämä herrantertut ehtinyt hävittää kamansa ennen kuin poliisi olisi paikalle ehtinyt ja esittää täysin tietämätöntä jos niitä ruumiinavauksessa olisi löytynyt. Valehtelu kuitenkin näköjään sujuu jonkin verran?
15-vuotiaat jostakin aineista sekaisin olevat eivät aina osaa tehdä niitä loogisimpia ja järkevämpiä päätöksiä. Kaipa ajatuksena on ollut, että Karoliinaa ei löydetä ja jos löydetään jää ikuiseksi arvoitukseksi miten Karoliina sinne (esim. Pyhäjärveen) on joutunut. Karoliinaa tuskin on kipattu kotirantaan, vaan kuljetettu veneellä esimerkiksi Tottijärven suuntaan. Ja ennen kuin joku SmartS ehtii kirjoittaa että Tottijärvi ei ole yhteydessä Pyhäjärveen, niin tarkoitan Tottijärven suunnalla vaikkapa Sorvan ja Pajulahden välistä Pyhäjärven osaa. Se voisikin olla hyvä paikka tiputtaa ylimääräiset kyydistä, voisi ajatella että Luodon saari Pyhäjärvessä estää ruumiin ajelehtimisen takaisin Villilään.

Jos bileissä on käytetty huumeita, olisivat ne näkyneet varmuudella heti otetuissa kokeissa. Viikon jälkeen esim hashis ei enää näy ja muutkin aineet ovat voineet jo kadota.
Jos tosiaan olisivat paniikissa niinkin pitkälle järkeilleet, että ruumista olisi kuskattu kauemmas kotirannasta, niin miksi sitten järkeily ei olisi riittänyt siihen, että skopa olisi kätketty yhtä hyvin, vaan rysäytetty jonkun kotiovelle? Jos K olisi kuollut bileissä, en usko että kavereilta olisi ruvettu huumetestejä ottamaan, vainajalta vaan.

Onkohan niitä metsien miehiä haastateltu, joiden joku sanoi majailevan Likolammen lähimaastossa. Jospa K onkin siellä heidän hellässä hoivassa? Osaisiko tuollainen alkoveikko ilmoittaa mihinkään, jos joku tyttö puolikuolleena raahautuu pitkin metsiä ja tupsahtaa alkoveikkojen leiriin?
Skootterin löytöpaikalla on voitu haluta suunnata etsinnät ihan muualle. Sorakuopan ja metsän tarkka tutkiminen vievät paljon aikaa ja ainahan jää se mahdollisuus, että Karoliina on noussut jonkun kyytiin. Tällaisiakin paikkoja on matkan varrella useita.

Luulen, että pelkästään jo se, että olisi selvinnyt että Karoliina on käyttänyt huumeita, olisi aiheuttanut paljon vahinkoa. Kukaan ei varmaan usko, että Karoliina on myssytellyt yksikseen ja pojat ovat vain liponeet gebardia. Jos huumeet liittyvät tapaukseen, tutkii poliisi senkin haaran ja sitähän ei tiedä miten syvällisesti pojat ovat asiaan sotkeutuneet.

Täällä on muuten n. 300 - 500 vierasta melkein koko ajan - voisin lyödä vetoa että poikakolmikostakin vieraillaan täällä ja luetaan näitä juttuja. Mutta kertokaapa kaikki tietämänne poliisille ja heti!
Tay77
Rico Tubbs
Viestit: 1242
Liittynyt: La Tammi 23, 2010 11:01 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Tay77 »

Sikkis kirjoitti:Entäs hortoilu takaisin kohti illanviettopaikkaa.. Oikasempas tosta moottoritieltä noin. Tömps ja auton alle.. kuski vilkuilee ympäriinsä eikä autonvaloja näkyvillä mailla eikä halmeilla..tyttö takaluukkuun ja matka jatkuu kohti maan poveen paikkaan x ja ö. :|
...
Kysyn vielä kerran: miksi ihmeessä henkilö tuossa tilanteessa (yliajo vahingossa) ottaisi loukkaantuneen/ruumiin mukaansa, eikä soittaisi hätäkeskukseen?! Jos kyseessä olisi joku, joka ei itse tahtoisi jäädä kiinni (esim. vakilasta karussa oleva), olisi kai yksinkertaisempaa vain kaasuttaa pois paikalta...

Kyytiin ottamisen voisin vielä ymmärtää, jos uhri olisi tarkoitus kuljettaa hoitoon mutta siinä tapauksessahan K olisi löytynyt jostain sairaalasta...
Ei ole olemassa tyhmiä kysymyksiä, on vain tyhmiä ihmisiä

gou övei, gou övei juu agli hipi, juu smel of narkotiks
jp76
Scooby-Doo
Viestit: 20
Liittynyt: Ke Tammi 19, 2011 11:39 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja jp76 »

poikani kirjoitti:Jep, tämä vaikuttaa aika selvältä. Tuo lavastusvaihtoehto on skootterin löytöpaikan huomioiden kyllä niin kaukaa haettu, että ei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.
Ei tuo lavastusvaihtoehtokaan minusta mahdoton ole. Jos bileissä olisi sattunut jotain, niin tuskin olisi ennalta suunniteltu ja mietitty mihin skooteri kuskataan. Sen siirtäjä olisi luultavasti itsekin pienessä sievässä ja mahdollisesti jonkin verran järkyttynyt. Ehkäpä idea oli lasketella skootteri alamäkeen, sitten tuo tien poikki menevä vesiränni sai "mopon lähtemään käsistä".

Miten hyvin nuo talot näkyvät pimeällä/hämärässä siihen tielle? Onkohan pihavalot olleet käytössä? Monet eivät vielä tähän aikaan vuodesta laita niitä edes päälle.
Sergei
Alibin satunnaislukija
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Loka 17, 2008 10:18 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Sergei »

devil_doll kirjoitti:Poliisin tiedotteessa mainitaan nimenomaan Villilänkatu, joka on Villilänniemessä, ei -saaressa.
Joo, siis kuten edellä kirjoitinkin, ovat olleet lehtitietojen mukaan sekä Villilänniemessä että Villilänsaaressa. Jälkimmäisestä löytyy yleinen uimaranta, ensiksi mainitusta ei mitään kiinnostavaa yleistä oleskelupaikkaa. Eli kaiken järjen mukaan asunto on juuri Villilänniemessä ja välillä on voitu käydä Villilänsaaressa uimarannalla. Ja kuten myös edellä kirjoitin, Villilänniemi on keskiluokkaista aluetta, josta löytyy mm. Saton vuokra-asuntoja. Eli aika kaukaa on haettu joidenkin kirjoittajien spekulaatiot rikkaiden huumabileistä.
delila
Martin Riggs
Viestit: 642
Liittynyt: Su Elo 17, 2008 12:38 pm
Paikkakunta: Kohtalaisen keskellä.

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja delila »

ohrana kirjoitti:
Heinz-Felix kirjoitti:Tuo taloyhtiössä asuvan henkilön yöllä 02-03 välillä vessassa käydessään kuulema ääni on melko outo juttu. En ainakaan usko, että skootterin vilkusta niin kovaa ääntä lähtee, että se sisään asti kuuluisi, eikä se kyllä myöskään (minun mielestä) kuulosta lainkaan samantyyppiselle kuin trampoliinilla pomppiminen.

Mistähän tuollainen ääni voisi tulla? Meneeköhän ko. taloyhtiössä tikkaat katolle? Niiden kiipeämisen ääni vois olla sinne suuntaan.
Skootteri on sammunut ja KK on yrittänyt käynnistää skootterin polkemalla.
Ääni tosiaan voisi muistuttaa trampoliinilla hyppimistä.
Joku ehdotti aiemmin kaksitahtimoottoria, mutta sen nakutus on kuitenkin suht nopeaa verrattuna trampoliinillapomppimiseen. Sen sijaan kun vaikka tuo käyntiin polkeminen voisi päästää vastaavan äänen. Tällöin taas vaadittaisiin kyllä, että skootteri olisi pystyasennossa, ja tuettuna, jotta saa kunnon polkaisun, ja äänen aikaiseksi.

Tampoliinihan päästää narahtavan äänen, jäin miettimään, mikä muu voisi olla tasaisin välein kuuluva, narahtava ääni..
dollarfrossa
Nikke Knatterton
Viestit: 193
Liittynyt: Ti Helmi 12, 2008 2:07 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja dollarfrossa »

Mixu kirjoitti:Jotenkin alkaa tämä skenaario, jossa Karoliina on syystä tai toisesta kuollut bileissä, ruumis kätketty ja katoaminen lavastettu Likolammenkadulle, tuntua ihan mahdolliselta tapahtumakuviolta.
Miksi lavastaa onnettomuus rivitalon pihalle ja vielä melkoisen meluisalla tavalla? Joku saattaa herätä, valvontakameroitakin autokatosten nurkilla joskus on. Postinkantaja paikalla oikeasti liikkuikin. Umpikujan päästä ei olisi päässyt palaamaan suoraa reittiä jos yllättäen joku asukas olisikin tullut vastaan vaikka taksilla ravintolasta palatessaan.

Skootteri olisi voinut yhtä hyvin ajaa suoraan aution sorakuopan mäkeen ilman riskiä huomaamisesta. Vai ajoiko onnettomuuden sattuessa joku toinen?
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Sergei kirjoitti:
devil_doll kirjoitti:Poliisin tiedotteessa mainitaan nimenomaan Villilänkatu, joka on Villilänniemessä, ei -saaressa.
Joo, siis kuten edellä kirjoitinkin, ovat olleet lehtitietojen mukaan sekä Villilänniemessä että Villilänsaaressa. Jälkimmäisestä löytyy yleinen uimaranta, ensiksi mainitusta ei mitään kiinnostavaa yleistä oleskelupaikkaa. Eli kaiken järjen mukaan asunto on juuri Villilänniemessä ja välillä on voitu käydä Villilänsaaressa uimarannalla. Ja kuten myös edellä kirjoitin, Villilänniemi on keskiluokkaista aluetta, josta löytyy mm. Saton vuokra-asuntoja. Eli aika kaukaa on haettu joidenkin kirjoittajien spekulaatiot rikkaiden huumabileistä.
Villilänkadulla on lähinnä suht tuoreita luhtitaloja. Paremminkin siis edullisia asuntoja moottoritien kupeessa. Josta kuitenkin mopon löytöpaikalle täytyy kääntyä ihan päinvastaiseen suuntaan kuin kotiin Lentävänniemeen.

http://maps.google.fi/maps?q=likolammen ... 01,,0,5.95
Viimeksi muokannut Valhalla, Ti Elo 09, 2011 2:23 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Petrus
Harjunpää
Viestit: 340
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 10:45 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Petrus »

Onko siinä pihapiirissä trampoliinia?
Cassandra
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1389
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 3:40 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Cassandra »

Mä en skoottereista juur mitään tiedä, mut mä oon ollut siinä käsityksessä, ettei niitä poljeta käyntiin vaan niissä on starttinappi. Joku fiksumpi varmaan oikaisee...
Lukittu