Heh...näistä sai aamun naurut.:=DDvasikka kirjoitti:Aika lailla tuon kaavan mukaanhan nuo kaikki itseään toistavat formaatit mallia suuri seikkailu, idols, Big Brother ym. meneekin. Minusta näitä kaikkia ohjelmia yhdistävät seuraavat ärsyttävät piirteet.
Porukka kootaan lähes yksinomaan nuorista aikuisista. Joka ikiseen ohjelmaan valitaan se yksi kiintiö kotihintti ja muukalainen. Sitten hakemusten joukosta valikoidaan mukaan muutama erityisen hyvännäköinen henkilö. Ja myös tyyppit joilla on erikoinen etunimi ovat aina yliedustettuina. Mukaan kelpaa vielä joku, jonka taustasta saadaan kaivettua mukaskandaali ohjelman aikana.
Sitten alkaa kilpailijoiden tiputtaminen yksi kerrallaan pois ja tällä varmistetaan, että porukka alkaa kieroilemaan tosiaan vastaan. Ja sitten jokainen putoaminen pitää dramatisoida ja lässyttää siitä miten itku tulee silmään kun X tippuu joukosta.
Asetelma on oikeastaan vähän samanlainen kuin armeijan tuvissa. Ensimmäiset viikot ollaan kaikkien kavereita ja sitten porukkaa aletaan yksitellen pudottelemaan huoltokomppaniaan, sivariin ja C-miehiksi ym. Ja niitä riitojakin alkaa tupakaverien välille ilmaantumaan. Ja ne jotka onnistuvat parhaiten viikkotehtävissä jatkavat aina RUK vaiheeseen. Ja pääsevät palkinnoksi kyykyttämään nuorempiaan.
Bombay kirjoitti:Formaatti sinällään on minusta hyvä ja siitä voisi tehdä hyvän ohjelmankin mutta en ymmärrä miksi noin mielenkiinnottomia ihmisiä tonne valitsevat. Minun ehdotukseni seuraavan B&B:n asukeiksi:
-Liivimies Bandidosista
-Jehovan todistaja
-Skientologi
-Äärifemakko rekkamieslesbo
-Äärijuntti-Tane Rautavaaran perämetsistä
-Suomeen kotiutunut rastafari
-Skinhead
-Kunnon homo
-Narkomaani
Voisi mielenkiintoisia päivätehtäviä tehdä sit kuten "Kuka löytää ensimmäisenä piilotetut marijuana satsin, uskovaiset jotka pitää sitä Saatanan tuotoksena, vai Rastafari joka puolestaan pitää sitä Jumalana, vaiko Narkomaani helpottaakseen amfetamiinilaskuja??""Tane ja Kunnon Homo Saunassa - Mitä tapahtuikaan pimeässä?" jne.
Just noin se homma menee kuten Vasikka kirjotti.
Noin sen pitäs mennä kuten Bombay kirjotti.
LOL!!