Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Jennifer Jareau kirjoitti:Mulla jotenkin on semmonen kutina, että järvestä tai jostain vesistöstä se Karoliina löytyy - jos joskus löytyy... Kiinnostais tietää, että kuinka sataprosenttisen varmasti tuo Likolammi/-lampi on naarattu, että onko mitään mahkua et olis k u i t e n k i n siellä... Toinen on sitte toi Pyhäjärvi, josta taas tuskin koskaan löytyy jos sinne on joutunut.
En tiiä. Niko-Mikaelin tapauksessa en olis sitten millään suostunut uskomaan mitään hukkumisteoriaa, mutta tässä tapauksessa taas tuntuu et just niin on käynyt...
Poliisin toimintaa en itse suostu arvostelemaan ja olen varma, että tekevät kaikkensa. Julkisuuteen eivät tietenkään informoi kaikista epäilyksistään ja tutkintalinjoistaan, koska siinä ei olisi mitään järkeä. Henkilökohtaisesti esim. uskon ja toivon, että poliisi on suorittanut televalvontaa myös näille "kolmelle muskettisoturille" ja mahdollisesti ehkä muillekin henkilöille...
Kaikesta huolimatta mä luulen (valitettavasti), että KK:sta tulee uus RR eli koskaan ei tulla saamaan selville mitä tapahtui
Tähän loppuun vielä yks linkki, joka ei tietenkään liity tähän asiaan todennäköisesti mitenkään, mutta laitan sen silti
Mukavan sorttinen kommentti kaiken hälyn keskeltä. No makuasioita makuasioita!
Linkki oli tarpeen kantiltani katsottuna näköalattomuutta kohtaan. Mitäs nyt pojat vähän rehvastelivat, mutta villin lännen touhuissa saattaa nuoria naisia kadota kun lait eivät enää pure ja moraalikin kadonnut pyssyn suusta savuna ilmaan.
Sen verran on tuo hiekkakuoppa alkanut tänään vaivata uusiksi, että mies lupautui huomenna sinne kävelylle. Se olisi niin järkeenkäypä juttu. Jos istuu siihen kääntymispaikan kohdalle kaiteelle. vaikka ihmettelemään ja räpläämään kännykkää, niin siitä keikahtaessa mennään ja kovaa. Pimeässä sitä ei tajuakaan, minkä reunalla istuu. Vaihtoehtoisesti kävelee kohti Likolammentietä ja siirtyy pissalle tien sivuun (toisella puolen taloja) ja hups, pimeyteen menee tai vaikka hyppää sinne postinkuljettajan valoja karkuun. Kuka tietää. Tottakai luulisi poliisin tutkineen rinteen jo tarkkaan, mutta lienevätkö sittenkään tarpeeksi tarkkaan. Tämä on mielikuvituksellista, mutta voiko pudotessaan tömähtää päin puita niin, että takertuukin esim. oksiin ja ei näin ollen ole ihan maanpinnalla? Toisaalta ne puut on kuusia ja kuusen oksat antaa kyllä perää. Tuo selittäisi myös sen, miksi kännykkä on Tottijärven kuuluvuusalueella.
Pikkuisen asian sivusta tuli mieleen niiden teletietojen analysointi: Kauheaa myöntää, mutten oikeasti tiedä, mitä tietoa teleoperaattorit puhelimista säilöö. Ei kai ne sen sijainteja joka hetki mihinkään tallenna, ehkä vain viimeisen yhteydenotot. Avatut puhelut tukiasematietoineen kai jäävät johonkin kantaan, mutta jääkö esim. soittoyritykset? Ajattelin vaan, ettei mikään määrä levyä riitä säilömään operaattorilla tietoja jokaisen kännykän yhteydenotoista tukiasemaan, vaikka kuinka olisi tehokkaat varastointimenetelmät. Mutta mitä ne on nyt KAKSI viikkoa pian analysoineet? Ei kai se nyt niin vaikeaa pitäisi olla Karoliinan puhelimesta selvittää viimeiset liikkeet ja ainakin puhelut, jos tuo edellinen epäilyni pitää paikkaansa. Vai analysoiko ne jonkun muun teletietoja? Poikien? Poikia en oikeasti syytä ja uskon heidän olevan syyttömiä, mutta voisihan sitäkin kuviota poissulkea lisää tutkimalla myös heidän puhelutietonsa. Koska soitettu ja kenelle? Onko soiteltu esim. aamuyöllä kummallisesti keskenään, vaikka ovat olleet yhdessä?
Ennen kuin poliisi hakee kuultavaksi kaikki valtatie 12 ja sen sivuteiden varsilla asuvat yksinäiset työttömät vanhoista amerikkalaisista autoista kiinnostuneet yli 45 vuotiaat poikamiehet, kannattaisi työmäärän minimoimiseksi ensin tsekata ABC:n ja rautatieaseman valvontakamerat. Molemmistahan kai sellaiset löytyy? Olen lukenut tätä ketjua kuin piru raamattua, mutta en siltikään ole huomannut millä Tampereen ABC:llä Karoliina olisi huhupuheiden mukaan nähty? Jo pelkästään kehätien varrellahan niitä on kolme: Lahdesjärvi, Pirkkala ja tapahtumapaikkaa lähimpänä se entisen Porin ja Vaasantien risteyksen tuntumassa oleva liikenneasema. Kalkkuako se nyt sitten on?
Älkää antako skootterin karata käsistä ja antakaa sen jenkkiautoteorian jo olla. Sehän lähti muutenkin jonkun tähän threadiin kirjoittaneen ajatusleikistä, josta joku toinen sai väärän käsityksen. Ei siellä takakontissa mitään Raisaa, Teemua tai Jimmy Hoffaa ole. Kuvatkaa vaikka mielummin lintuja tai muurahaisia siellä Mustavuoren soramontulla. Ne eivät ainakaan närkästy jos niiden kuvia laitetaan tällaiseen asiayhteyteen.
Näitä katoamisteorioita voi jatkaa loputtomiin, mutta viisaammiksi ei tulla ennen kuin poliisi antaa jotain varmistettua tietoa julki. Edelleenkään ei olla yhtään skootterin hylkäämispaikkaa pidemmällä. Pitäisi tietää K:n seuraava havaintopaikka. Havaintoja on pakko olla, koska Villilä-Rahola-Kalkku ei ole autio öisinkään. Kalkkuunhan menee rekkaliikennettä vanhaa Nokian tietä pitkin ja taksejakin menee aika ajoin. Näihin ABC ja rautatieasema huhuihin olisi mukava saada varmistus. Samaten keltainen kenkä Edenin lähistöllä. Se kannattaisi ainakin palauttaa Tuhkimolle. Sillähän meni se mono joskus hukkaan ja ne sen 7 rattopoikakääpiötä kai etsii sitä vieläkin.
Niin ja vielä yksi asia, jota ei ole taidettu huomioida lainkaan. Nimittäin ajan kuluminen. Kotiinhan lähdetään yleensä illanvieton jälkeen nukkumaan ja kun tuo alkoholi tuppaa vähän väsyttämäänkin, niin kauanko Karoliina olisi jaksanut vielä valvoa 2.30-03.00 jälkeen. Jos mitään erikoista ei olisi tapahtunutkaan, vaan tyttö olisi vain piilossa, niin moneltako K olisi mennyt nukkumaan ja mihin siinä ajassa ehtisi? 04-05 nukkumaan? Siinä ajassa ei vielä pitkälle käveltäisi.
PS. Elvis on nähty elossa monta kertaa elossa kuolemansa jälkeen ja onhan viiksimallistaan tunnettu Adolfkin ollut milloin missäkin.
INES 7 kirjoitti:Tekijän löytää etsimällä Sata-Hämeestä itse tehtyjä tarpeettomia rajoitus- ja kieltomerkkejä pikkuteiltä!
Itse uskon, että Karoliinan ja Raisan tapauksia yhdistää Näsinneula. Ai miksikö? Molemmat katosivat Tampereella... Ja Näsinneulahan on JUURI SIELLÄ!!!111!
You can choose a ready guide in some celestial voice. If you choose not to decide, you still have made a choice! You can choose from phantom fears and kindness that can kill. I will choose a path that's clear; I will choose freewill.-Rush
INES 7 kirjoitti:Tekijän löytää etsimällä Sata-Hämeestä itse tehtyjä tarpeettomia rajoitus- ja kieltomerkkejä pikkuteiltä!
Itse uskon, että Karoliinan ja Raisan tapauksia yhdistää Näsinneula. Ai miksikö? Molemmat katosivat Tampereella... Ja Näsinneulahan on JUURI SIELLÄ!!!111!
Näsinneulan työntekijät nyt siis seuraavaksi suurennuslasin alle, onko joku heistä ilmoittautunut esim sairaaksi tän viimeisen kahden viikon aikana? Tai onko muuta äkkinäistä menoa tai matkaa ilmaantunut? Onko näsinneulan siivouskomerot jo tutkittu? Entä särkänniemen alueen ravintoloiden kylmätilat?
ellmarj83 kirjoitti:En tiedä saisiko tätä edes kirjoittaa, sillä olen aika anti-fbläinen, ja siellä kuitenkin äsken kävin.
Ku joku kirjoitti, että kaippa K:n laukusta ja skootterista on otettu dna
Ymmärtäisin, jos laukku olisi aitoa nahkaa ja se olisi jotenkin huonosti tehty (lue: eläimen verta jäänyt), niin löytyisi joku dna. Mutta että skootterista.
Ööh, tämä menee nyt vähän samaan osastoon kuin se kun jossain täällä joku kirjoitteli, että tuskin kukaan on kuunnellut trampoliinin ääntä autostereoista (what?!).
Suosittelen lukemaan vähän dna:sta ja dna-näytteiden ottamisesta. Esimerkkinä vaikka tällainen tapaus siitä mitä dna:n avulla voidaan selvittää http://takku.net/article.php/20080314085349909 Kyllä sitä ihokudosta, sylkeä tms. voi jäädä vaikkapa siihen skoban kahvaan siinä missä nahkalaukkuunkin, ja molemmista voidaan ottaa dna-näytteitä. Kuten tuo juttukin kertoo näytteitä voidaan ottaa melkein minkälaisilta pinnoilta vain. Miten hitossa tuo eläimen veri nyt liittyi mihinkään?
"Jos tyrii tyrimisen niin onko se sitten voittamista..."
Mä oon nyt, sorry hei vaan, vähän pihalla: Mistä skobasta noi haastelee kokoajan? Eikös se ole Skoda? Ja miten voi sekottaa jotain Skoodaa Qadillagiin? Uutta tai vanhaa?
Näsinneula on Särkänniemessä - Särkänniemessä kulki aikoinaan Manse-cruising - Tänä vuonna ei - Museoromu ajeli nyt eri suunnalla...
INES 7 kirjoitti:Tekijän löytää etsimällä Sata-Hämeestä itse tehtyjä tarpeettomia rajoitus- ja kieltomerkkejä pikkuteiltä!
Itse uskon, että Karoliinan ja Raisan tapauksia yhdistää Näsinneula. Ai miksikö? Molemmat katosivat Tampereella... Ja Näsinneulahan on JUURI SIELLÄ!!!111!
Näsinneulan työntekijät nyt siis seuraavaksi suurennuslasin alle, onko joku heistä ilmoittautunut esim sairaaksi tän viimeisen kahden viikon aikana? Tai onko muuta äkkinäistä menoa tai matkaa ilmaantunut? Onko näsinneulan siivouskomerot jo tutkittu? Entä särkänniemen alueen ravintoloiden kylmätilat?
Onko Näsinneulan katolta etsitty????
lonkeroinen kirjoitti: Olen lukenut tätä ketjua kuin piru raamattua, mutta en siltikään ole huomannut millä Tampereen ABC:llä Karoliina olisi huhupuheiden mukaan nähty?
Tuo huhun abc on tarinan mukaan kolmenkulman abc, joka on jossain Nokian, Tampereen ja Ylöjärven rajalla.
Kun ainakin Elisalla (joten varmaan muillakin operaattoreilla) löytyy loki puheluista ja tekstiviesteistä, ja kun poliisilla on omien sanojensa mukaan näiden viimeisimpien sisältö tiedossa niinkuin luultavasti myös imei, niin mietinkin että mitä suurta hyötyä puhelimen löytämisestä (ainakaan likolamminkadun läheisyydestä) loppujen lopuksi olisi? Tietty jos paikka olisi jotenkin yllättävä niin saataisiin uutta pohdittavaa suunnasta.
Alkaako tässä näkemään omiaan vai onko videossa kohdassa n. 2:15 selvä jarrutus/sutimisjälki asfaltissa alkaen muutama metri ennen viheraluetta? Samoin maanpäällisestä juuresta puun oikealta puolelta lähtenyt pala? (näyttäisi kyllä nastarenkaan aikaansaannokselta jos näin on)
muok. (sulkeet)
Joo, kyllä siinä selkee jälki on asfalstissa, vähän ennen kantoa johon skootteri oli törmännyt. Alkaen tosiaan noin 2:15.
Kiitos Trashille videosta.
Pari ajatusta:
1. Muistanpa nuoruuden päiviltä, että eräs poika kutsui bileisiin, kertoi kutsuvansa sinne kaikki tuntemansa kivat tyypit. Menin. Olinkin ainoa kutsuttu. Se oli ansa ja pojalla tietty suunnitelma.
2. Karo ei ollut tottunut alkoholiin. Pienikin määrä riittää humalaan.
3. Mitä siellä uimarannalla oikein tapahtui?
4. Jos tuntisin olevani huomalassa ja kotiin pitäisi päästä, haluaisin oikaista metsän läpi sellaisia reittejä, ettei mua nähtäisi eikä ainakaan poliiseja osuisi näköpiiriin. Karttojen perusteella kyllä tuosta Likolamminkadun päästä voisi polkuja myöten päästä "oikaisemaan". Mutta oli vielä pimeä. Auringon nousuaika klo 4.55. Karolle selvisi, ettei matka onnistuisi. Mutta jos hän oli jo niin selvä, että tajusi sen, olisi ollut myös sen verran selvä, että olisi ottanut tavaroitaan, muutakin kuin kännykän.
5. Koko Likolamminkadun juttu saattoi olla lavastettu. Jotain saattoi tapahtua jo aikaisemmin ja pyörän vei sinne ihan muu tyyppi.
6. Löydetystä kengästä saa dna:n. Siitä selviää satavarmasti, oliko se Karon.
Poliisille saattaisi olla hyötyä kännykän löytämisestä. Siinä tapauksessa, jos juttu vaikuttaa kaappaukselta mutta heillä ei ole minkäänlaista havaintoa tekijästä.
Kaikki profilointi pitäisi silloin pystyä tekemään teon yksityiskohtien pohjalta. Kuten sen erottelu, kuinka suunniteltu vs. impulsiivinen teko on ollut.
Tutkittavaa on tähän asti ollut rikospaikka. Jos sieltä ei ole löytynyt oikein mitään tai poliisit ovat olleet sen verran myöhässä, että siellä ei voinut enää lähteä mitään yksittäisiä tahroja analysoimaan, niin heillä ei kenties ole oikein mitään.
Puhelin voisi kertoa jotakin, riippuen siitä mistä se löytyy ja miten sitä on käsitelty. Se kertoisi teon impulsiivisuudesta tai sitten huolellisesta suunnittelusta. Tekijällä ei välttämättä ole paljon aikaa uhrata kännykälle. Mutta pelkästään se, onko kännykkä äänettömällä, onko se heitetty ja kuinka kauas voisi kertoa jotain. On pieni mahdollisuus, että se sisältäisi dna:ta, jos se on riistetty kädestä. Kännykän heittäminen johonkin tiettyyn suuntaan voisi kertoa paikallistuntemuksesta jne.
Enemmän kuin kännykkää etsitään tietysti ruumista. Se nyt on ymmärrettävää, että ruumista etsitään. Ei ihmistä haluta jättää kadonneeksi ja omaisia epävarmuuteen. Vaan on sillä todistuksellistakin merkitystä. Jos kyseessä on rikos, niin mikä rikos, miten se on tehty - kaikki tämä täsmentyisi vasta siinä vaiheessa.
Rikos ja sen toteutustapa kertovat aina jotain tekijästäkin. Kännykkäkin voi siis kertoa jotain. Ne puhelut eivät ole siinä se juttu, näin ymmärtäisin.
Pardon kirjoitti:
Rikos ja sen toteutustapa kertovat aina jotain tekijästäkin. Kännykkäkin voi siis kertoa jotain. Ne puhelut eivät ole siinä se juttu, näin ymmärtäisin.
Kuivalta maalta löytyvä kännykkä (ilman ruumista) puhuisi hukkumista vastaan ja sieppausteorian puolesta. Varsinkin jos se löytyisi lyhyen etäisyyden päästä skootterin löytöpaikasta, tieltä pikaisesti heitettynä siis.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
X-tine kirjoitti:Pari ajatusta:
1. Muistanpa nuoruuden päiviltä, että eräs poika kutsui bileisiin, kertoi kutsuvansa sinne kaikki tuntemansa kivat tyypit. Menin. Olinkin ainoa kutsuttu. Se oli ansa ja pojalla tietty suunnitelma.
2. Karo ei ollut tottunut alkoholiin. Pienikin määrä riittää humalaan.
3. Mitä siellä uimarannalla oikein tapahtui?
4. Jos tuntisin olevani huomalassa ja kotiin pitäisi päästä, haluaisin oikaista metsän läpi sellaisia reittejä, ettei mua nähtäisi eikä ainakaan poliiseja osuisi näköpiiriin. Karttojen perusteella kyllä tuosta Likolamminkadun päästä voisi polkuja myöten päästä "oikaisemaan". Mutta oli vielä pimeä. Auringon nousuaika klo 4.55. Karolle selvisi, ettei matka onnistuisi. Mutta jos hän oli jo niin selvä, että tajusi sen, olisi ollut myös sen verran selvä, että olisi ottanut tavaroitaan, muutakin kuin kännykän.
5. Koko Likolamminkadun juttu saattoi olla lavastettu. Jotain saattoi tapahtua jo aikaisemmin ja pyörän vei sinne ihan muu tyyppi.
6. Löydetystä kengästä saa dna:n. Siitä selviää satavarmasti, oliko se Karon.
Pari ajatusta noista ajatuksista:
2. Ei ole tiedossa, missä vaiheessa sitä alkoholia on nautittu. Se saattaa hyvinkin haihtua se pieni määrä. Varsinkin se.
4. Tuo oikaiseminen on kaksipiippuinen juttu. Jos Karo ei yhtään tunne seutuja eikä hänellä ole piirrettyä karttaa, niin miten ihmeessä hän tuosta noin vaan lähtisi oikaisemaan? Minä uskoisin sen, että tutummilla seuduilla hän haluaisi ja osaisi valita vähän syrjäisempiä reittejä. Yhtä hyvin hän voi minusta luottaa tuuriin ja ajatella, että Nokiantietä mennään tämä pätkä - sitten on jo puolet matkasta takana ja ollaan taas tutuilla seuduilla. Kuutisen minuuttia ja sitten Nokiantie olisi suoritettu.
5. Tiedä tuosta lavastuksesta. Mitä siinä oikeastaan lavastetaan mielestäsi? Ainakin siinä kerrottaisiin, että lavastajalla on paikallistuntemusta kun tällaisen paikan tietää. Muuten paikka ei mitenkään selitä, miksi Karoliina häipyy yhtäkkiä jäljettömiin. Mitään jälkiähän ei ilmeisesti ole, ei niistä ainakaan ole kerrottu.
6. Enpä oikein usko, että on löydetty kenkää. Erillisen kengän löytyminen liittyisi siihen päiväkausia (viikkokausia) kestäneeseen hortoiluun metsässä ja ties millä joutomaalla, johon minä en usko. En ole tähän mennessä ymmärtänyt, miksi hän juuri siinä metsässä olisi: mikä siihen oikein viittaa? Juttu kuulostaa minusta siltä että hänet on siepattu autoon umpikujan päässä. Voi asia olla toisinkin, mutta siltä se minusta kuulostaa.
- Toki jos poliisi tietää, että hänet on neuvottu nimenomaan tuonne, niin se olisi eri asia. Mutta kun poliisikin on puhunut haastatteluissa Karoliinan eksymisestä jo mopoillessa. Jos hän olisi eksynyt, niin miten hän olisi samanaikaisesti oikealla reitillä?
- Minusta olisi hyvä, jos poliisi kertoisi, että mitä reittiä Karoliina heidän käsityksensä mukaan aikoi mennä. En usko nykyisen tiedon valossa eksymiseen mopolla enkä metsässä.
Yes, sain tunnukset.
Mielenkiintoisia ja -puolisia teorioita on esitetty.
Alkuperäinen poliisin ilmoittama tutkimussuuntahan on ollut että tyttö makaa raatona, jossain lähistöllä.
Miksi näin ei nuori urheilijatyttö saa äkillistä sydänkohtausta ja jos jotenkin olisi saanut kuolettavat vammat mopolla aitaan ajamisesta, niin tuskin olisi pitkälle ehtinyt.
Puhelimen jälittäminen olisi tärkeää, se olisi ollut hieman helpompaa, kun akku vielä toimi, nyt poliisi on kertonut julkisuuteen, että puhelimen sijaintitietoja on tutkittu tai ne tutkimukset on saatu päätökseen.
Yksinkertaisin oletus olisi että kännykkä on siellä missä tyttökin.
Itsetuhoisuus on moneen kertaan pois suljettu, mutta jos olisit kirkas otsainen seurakunta nuori tai edes olevinasi ja 15 vuotias, niin saattaa kännissä skopan aitaan ajamisesta tulla melkoinen morkkis, ja tiedä mitä niissä "bileissä" on tapahtunut. Karo on tietojen mukaan ottanut rohkaisua ennen poikien tapaamista. Ja jos se potentiaalinen ihastus olikin toinen niistä selvistä pojista, niin on voinut tulla äkillisiä mutkia matkaan.
Koska ei saattajaa eikä mitään, niin vähän vaikuttaa että Karoliina olisi ikäänkuin potkaistu pihalle.
Tosin monet seikat puhuvat itsetuhoisuutta vastaan, mutta miksi pojat valehtelivat aluksi siitä saattajasta? Oliko huono omatunto, ihan aiheesta, tuliko sanottua tai jopa tehtyä jotain?
15 vuotiaalle sanatkin voivat olla todella pahoja, jopa itsetuhoisuutta laskuhumalassa aiheuttavia. Uusi skootteri kännissä aitaan ja hirveä morkkis jo muutenkin.
Tämä tarkottaisi käytännössä sitä että tyttö on nyt jossain vesistössä,, eikai se mihinkään metsään ole mennyt itsestään kuolemaan.
Yleensä syyllinen löytyy lähipiiristä, sisko saattaa tietää paljonkin enemmän ja siksikin häipyi.
Jos Karoliina olisi kohdannut loppunsa kännisten poikien kanssa, niin olisi varmasti löytynyt lähimmästä pusikosta. Nyt pitää muistaa että kaksi on poliisin mukaan niin kunnollisia että eivät edes juo.
Tämä herättää epäilyksiä, että olisivat kyenneet tai joku heistä vähän monimutkaisempaan operaatioon, kuin kännissä kuolleen tytön vierestä heräämiseen.
Minusta on loogisinta että Karoliina ajoi itse sen moponsa aitaan ja pelästyi syttyneitä valoja tai vaikka ei olisi niitäkään nähnyt, niin halunnut nopeasti pois tapahtumapaikalta, jossa olisi paljastunut rattijuopoksi.
Nyt tullaan siihen osuuteen, että katoamiseen liittyisi joku tuntematon osapuoli, se on toki epätödennäköistä, koska tuskin varsinaiset raiskaajatappajat osaisivat tuolla vaania.
Uskottavalta tuntuu, että tyttö on hakeutunut valoisille teile ja jopa liftaamaan. Liftaamisen vaaroista kai jokainen äiti pitää esitelmiä tyttärilleen, vaikka se tapahtuisi selvin päin ja keskellä päivää.
Nuori tyttö tuohon aikaan yöstä on saattanut nuosta vain väärään autoon, kuten Raisakin ilmeisesti.
Tilaisuus voi olla joillekin liian iso kiusaus, vaikka mitään kattavaa rikosrekisteriä ei olisikaan, ja kuka sanoo että tuohon aaikaan viikoloppuna kaikki kuskit ovat edes selvinpäin.
Vaikea ymmärtää miksi maastoa tutkittiin ruumiskoirien kanssa, ja omiaisille sanottiin että ei pitäisi mennä etsimään ja ilmeisesti maastotutkimuksetkin on tehty lähinnä viranomaisvoimin.
Vaikea uskoa että tuollaisessa onnettomuudessa tulisi kolettavia vammoja. Poikani ajoi pari viikkoa sitten kevarilla ja kolmion takaa ajoi auto eteen, pyörä oli ihan palasina, mutta pojalta katkesi vain käsi.
Vakaasti uskon että Karoliina oli tuon "kolarin" jälkeen fyysisesti kunnossa koska skopakin oli kai liki ehjä, mitä nyt akku loppunut.
Koiran hakkumiset ja haukkumattomuudet samoin kuin trampoliinin äänet voi jättää omaan arvoonsa, joku mummo talohan se oli.
Koirakin osaa nukkua yöllä sikeästi, vaikka päivällä esittää osaansa ja haukkuu kaikkea.
En keksi mitään loogista syytä, että tyttö olisi kadonnut kuolemaan lähimaastoon, paitsi vesistöihin. Tuollainen onnettomuus tuskin on kovin kuollettava, että olisi vielä ehtinyt alueelta kauemmaksi ja tuupertunut sinne, niin että koiratkaan eivät löydä.
Todennäköisesti on noissa vesissä tyttö nyt. Tai sitten liftannut väärään autoon.
Se kännykkä olisi nyt tärkeä löytää, koska tyttö lienee lähistöllä, eikö järvenkin yli ota helposti kännykkä yhteyden järven takaiseen tukiasemaan.
Jos tytöllä on ollut itsetuhoisia ajatuksia ja illanpuhelut ovat vielä näitä tukeneet, niin helppo kuvitella että on heittänyt kännykän mäkeen ja mennyt järveen.
Tosin kyllä se kalmo yleensä nousee pinnalle ja lämpöisissä vesissä pitäisi jo olla korkemalla kuin pohjassa.
Tytöstä ei ole skopa turman jälkeen havaintoja, mutta jos kännissä olisin ajanut skopan aitaan, niin kännissäkin olisin osannut välttää sitä että kukaan näkisi minut lähistöllä, vasta isommalle tielle olisin uskaltautunut liftaamaan, mutta eipä taida liftaristakaan olla havaintoja.
Uskon että tyttö löytyy tai on löytymättä noista vesistä, tai sitten tyttö ei ole enää edes ollut sitä skopaa ajamassa.
Poliisi tuskin on kertonut koko asiasta kuin muutamia "faktoja" joku sanoo että tekevät ja tutkivat paljonkin ja sitä peitellään, jotenkin on sellainen olo, että oikeasti poliisi peittelee vain omaa ammattitaidottumuuttaan.
Olisihan se erikoinen sattuma että heti ensimmäinen auto, jossa pervoja, on tytön poiminut kyytiin, joten muilla ei ole havaintoja liftarista, mutta tuohon kellon aikaan ja erilaisten tapahtumien kyllästämässä kaupungissa on mielestäni tämäkin asia ihan tutkintalinjan arvoinen asia.
Kiitos teille jotka olette näitä poliisin kertomia "faktoja" järjestäneet ja numeroineet. Itse mietin jo missä se Seppo nyt luuraa, laitontahan se Sepon touhu oli jo Ulvilan tapauksessa, mutta kun laki ei poliisia koske.
Toivon että poliisi hoitaa tämän asian vaikka laittomilla keinoilla, muuten Tampere alkaa tuntua väärältä paikalta urheisullisille kunnon tytöille.