Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Miyaka
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 11:31 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Miyaka »

Eikös siinä skootterin löytöpaikan vastapäätä ollut jyrkkä pudotus? Jos Karoliina on ollut humalassa ja pissahätä/oksennus yllättänyt, koukannut tien sivuun ja mennyt aidan toiselle puolelle kyykkimään ja siitä tipahtanut.
Mä veikkaan, että tyttö ja kännykkä löytyvät sieltä aluskasvillisuuden/hiekan seasta, valitettavasti.
Kainonsorttinen
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:22 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Kainonsorttinen »

specialhousingunit kirjoitti:Se iso mutta on, että myös lähtöpaikka ja uimaranta, taitaa mahtua kilometrin haarukkaan.
Ei mahtuisi, jos lähdettäisiin oletuksesta, että puhelin todella on tuon trashin tekemän kartan osoittamalla alueella.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja japittaja »

japittaja kirjoitti:
Kari77 kirjoitti:Poliisi: Karoliinan kännykkä skootterin lähistöllä
17.08.2011 17:23


Poliisi on saanut kadonneen Karoliina Kestin tapauksesta lisää tietoa. Tutkinnanjohtaja Hannu Kallioniemi kertoo MTV3:n uutisille, että teleoperaattori on tarkentanut kadonneen tytön kännykän tietoja.

Kallionimen mukaan kännykkä on jossain maastossa, alle kilometrin päässä paikasta, josta Karoliinan skootteri löytyi.

Poliisi aikoo tutkia operaattorin tietoihin perustuen maastossa vanhoja ja osin uusiakin alueita.

Kallioniemi kertoo, että poliisin omien etsintöjen jälkeen päätetään, tarvitaanko etsintöihin mukaan esimerkiksi vapaaehtoisia.
Hienoa, että poliisi kulkee viimeinkin kohti oikeata tutkintaa. Olisin tehnyt tän ratkaisun jo yli viikko sitten. Onkohan tätä kännyä oikeesti etitty jo kauankin tästä lähistöltä tosissaan ?
Toivottavasti poliisi on lukenut tätä ketjua ja hyödyntää mestarietsivä Trashin hienot tutkimustulokset. Löytyisi känny nimittäin jo huomenna. Karon löytymisestä samasta paikasta en olisi vielä ihan varma.
Puppe
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 14
Liittynyt: Ma Maalis 16, 2009 12:35 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Puppe »

Onhan toi kyllä ihan järettömän iso alue etsiä pientä kännykkää.

Jotenkin näitä keskusteluja luettuani olen päätynyt pitämään todennäköisimpänä vaihtoehtona, että tyttöä on lähdetty seuraamaan / ahdistelemaan Nokiantiellä, ja hän on kääntynyt omakotialueelle siinä toivossa, että seuraaja jatkaisi Nokiantietä Tampereelle tai ei ainakaan uskaltaisi tehdä mitään keskellä asutusta. Kolarin sattuessa paniikki on ollut varmaan jo suuri, kun ahdistelija on seurannut ja pihoilla ei ole näkynyt ketään.

Poliisin eksymisteoriaa ihmettelen, koska neuvottu reitti Nokiantietä Heselle olisi ollut niin helppo.
Mat-Lock
Jack Bauer
Viestit: 927
Liittynyt: La Syys 20, 2008 11:15 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Mat-Lock »

Kainonsorttinen kirjoitti: Jos itse olisin kaappari (joka btw pakottaisi nuoren tytön autoon ilman että kuuluu mitään ääniä), varmaankin ensin sammuttaisin sen puhelimen ja viskaisin sen vasta sitten jorpakkoon. Tämä siksi, että rinteessä soiva puhelin kyllä ihmetyttäisi vastaantulevaa koiranulkoiluttajaa..
Se olisi paha virhe. Sammutettaessa puhelin lähettää signaalin, että sitä sammutetaan ja se poistuu verkosta. Jos puhelin olisi tarkoituksella sammutettu katoamishetken tienoilla, jopa poliisi löytäisi syyn epäillä rikosta. Puhelin laittaminen äänettömälle ja viskaaminen pusikkoon on ehkä parempi idea. Toisaalta tuskin se soitto kovin kauas kuuluu.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Olen niin samaa mieltä tuosta 'seuraajaa pakenemisesta'. Se tuntuu ainoalta järkevältä syyltä, että KK olisi ajanut tuonne. (jos itse on ajanut)

Olen itse joskus teininä pyöräillyt väärään pihaan juuri samasta syystä. Auto onneksi jatkoi matkaaansa.
Nuotio & Äreät Tiput
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Hautaamisesta tuli mieleen, e ttä siellä BMX radallahan oli lapioita, kun oli tehty hyppykumpareita.
Kai sekin alue on koluttu?
There are no crimes behind enemy lines
Jalmari1
Harjunpää
Viestit: 341
Liittynyt: Su Marras 11, 2007 10:09 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Jalmari1 »

Miyaka kirjoitti:Eikös siinä skootterin löytöpaikan vastapäätä ollut jyrkkä pudotus?
Ei. Se jyrkänne ja matala kaide on ylempänä, kun jatketaan tietä ylöspäin, suuntaan josta skootteri oli tullut ja törmännyt kantoon.
Stide
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 9:11 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Stide »

MissHolmes kirjoitti:Paikkaa ja aluetta on haravoitu tiheällä kammalla, mutta onko otettu huomioon hautaamisen mahdollisuutta. Soramonttuun on suhteellisen (?) helppo kaivaa matala hauta pienelle hoikalle tytölle ja silloin ei hajukaan heti tulisi neniin, eikä uhri silmiin.

Paikalla käyneet: onko koko hiekkakuoppa-alue kovaa, umpeen kasvanutta, vai olisiko hautaaminen mahdollista?????
Tätä mietin itsekin viimeyönä, kun tosiaan olisi jo pitänyt kovasti nukkua. Laulussakin lauletaan, että: "..helppohan on lapiolla kaivaa löyhää santaa.." ja kuoppa tuollaiseen olisi äkkiä äkkiä kaivettuna. Luulisi juuri hiekkakuopalla olevan tällaista maastoa. Kuten yöllä sekavaan viestiini kirjoitinkin, niin tämä kaivamisen ääni saattaisi kuulostaa trampoliinilla pomppimiselta, ihan oikeasti! Tosin en vieläkään tarkalleen tiedä mikä tämä trampoliiniääni juttu edes on, mutta tuli heti mieleen. Jos hiekka on ollut kuivaa, niin jonkun risun perässä vetämisellä olisi jäljetkin saanut melko tehokkaasti piilotettua. Jos hiekka taas on ollut märkää/kosteaa ja samaan aikaan pehmoista, niin jälkien peittely olisi kyllä ollut huomattavasti työläämpää. Silti mahdollisuus onnistua siinäkin on suuri, koska laajoja etsintöjä ei ilmeisesti aluksi tehty ja kaivajakin olisi saanut yön ajan melko rauhassa varmasti touhuta. Lisäksi jos vielä lisätään vettä myllyyn, niin ruumis jätesäkissä tiiviisti kuoppaan, mutta se vaatisi jo suunnitelmallisuutta ja kylmähermoisuutta, tosin kyllä koko haudan kaivaminenkin jossain määrin.
Kötti
Remington Steele
Viestit: 221
Liittynyt: La Syys 11, 2010 2:36 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Kötti »

Mat-Lock kirjoitti:Se olisi paha virhe. Sammutettaessa puhelin lähettää signaalin, että sitä sammutetaan ja se poistuu verkosta.
Näin taitaa olla, jos puhelin sammutetaan puhelimen off-nappia painamalla. Mutta jos puhelimen sammutus tapahtuu siten, että akku vain riuhtaistaan irti, niin silloin voi käydä niin, että puhelin ei lähetä mitään signaalia. Näin muistelen olleen aikoinaan GSM:n tapauksessa.
Minä juon viinaa ainoastaan silloin, kun minulla on juhlapäivä. Silloin minulla on juhlapäivä, kun minulla on viinaa!
reaper
Alibin satunnaislukija
Viestit: 56
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 3:20 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja reaper »

Eikö kellekkään ole tullut mieleen, että jos hän onkin jossain alueen asunnoista. Lähes koko topicin olen lukenut ja mielestäni ketään ei ole tätä ehdotellut. Selittäisi myös sen, että kännykkä olisi jossain asunnossa.

Mielestäni jonkinlainen rikos tähän on pakko liittyä koska:

1. Jos Karoliina olisi ajanut kännissä ja muuten vaan kaatunut skootterilla niin ja vaikka sammunut, niin ruumis olisi jo löytynyt. Toki jos on syvällä järvessä niin poikkeus.

2. Jos olisi itse lähtenyt karkuun niin ei kyllä olisi jättänyt kamojaan tolleen. Miksi muka oli lähtenyt yhtäkkiä karkuun ja kamat ja skodu tuolleen oudosti. Noin ei jätetä mitään ellei ole tarkoitus palata lähes heti takaisin!!!
Kari77
Nikke Knatterton
Viestit: 179
Liittynyt: Su Helmi 13, 2011 3:29 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Kari77 »

Rezah kirjoitti:Hautaamisesta tuli mieleen, e ttä siellä BMX radallahan oli lapioita, kun oli tehty hyppykumpareita.
Kai sekin alue on koluttu?
Joku taisi aikasemmin laittaa jonkun kuvan tuolta BMX radalta ja jossain kuvassa näytti et ne lapiot olis ollu ketjuilla lukittuna (vai muistanko nyt aivan väärin?)

Tuosta puhelimesta vielä...Voi olla että tämäkin on näitten tuhansien spekujen joukossa ja käyty lävite, mutta tämmöinkin mahdollisuus olisi että kännykkä heitetty johonkin roskikseen sinne skootterin löytöpaikan läheisyyteen ja kun roskis on sitten käyty tyhjäämässä niin se on murskaantunut roskisautossa. Kännykkä ollu mahdollisesti äänettömällä niin soittoäänikään ole kuulunut. En tiedä miten tuolla alueella tyhjennetään roskikset, mutta ainakin täälläpäin Tre:ta missä asun niin tyhjennetään Tiistaisin ja tiistaihan oli se päivä kun K:n kännykkä hiljeni.
Stide
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 9:11 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Stide »

MissHolmes kirjoitti:Paikkaa ja aluetta on haravoitu tiheällä kammalla, mutta onko otettu huomioon hautaamisen mahdollisuutta. Soramonttuun on suhteellisen (?) helppo kaivaa matala hauta pienelle hoikalle tytölle ja silloin ei hajukaan heti tulisi neniin, eikä uhri silmiin.

Paikalla käyneet: onko koko hiekkakuoppa-alue kovaa, umpeen kasvanutta, vai olisiko hautaaminen mahdollista?????
Tätä mietin itsekin viimeyönä, kun tosiaan olisi jo pitänyt kovasti nukkua. Laulussakin lauletaan, että: "..helppohan on lapiolla kaivaa löyhää santaa.." ja kuoppa tuollaiseen olisi äkkiä äkkiä kaivettuna. Luulisi juuri hiekkakuopalla olevan tällaista maastoa. Kuten yöllä sekavaan viestiini kirjoitinkin, niin tämä kaivamisen ääni saattaisi kuulostaa trampoliinilla pomppimiselta, ihan oikeasti! Tosin en vieläkään tarkalleen tiedä mikä tämä trampoliiniääni juttu edes on, mutta tuli heti mieleen. Jos hiekka on ollut kuivaa, niin jonkun risun perässä vetämisellä olisi jäljetkin saanut melko tehokkaasti piilotettua. Jos hiekka taas on ollut märkää/kosteaa ja samaan aikaan pehmoista, niin jälkien peittely olisi kyllä ollut huomattavasti työläämpää. Silti mahdollisuus onnistua siinäkin on suuri, koska laajoja etsintöjä ei ilmeisesti aluksi tehty ja kaivajakin olisi saanut yön ajan melko rauhassa varmasti touhuta. Lisäksi jos vielä lisätään vettä myllyyn, niin ruumis jätesäkissä tiiviisti kuoppaan, mutta se vaatisi jo suunnitelmallisuutta ja kylmähermoisuutta, tosin kyllä koko haudan kaivaminenkin jossain määrin.
GestaPoop
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Ti Elo 09, 2011 3:22 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja GestaPoop »

Joku puoli metriä syvä sorakuoppa ei kyllä ruumiskoiraa hämää.
Kainonsorttinen
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:22 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Kainonsorttinen »

Mat-Lock kirjoitti: Se olisi paha virhe. Sammutettaessa puhelin lähettää signaalin, että sitä sammutetaan ja se poistuu verkosta. Jos puhelin olisi tarkoituksella sammutettu katoamishetken tienoilla, jopa poliisi löytäisi syyn epäillä rikosta. Puhelin laittaminen äänettömälle ja viskaaminen pusikkoon on ehkä parempi idea. Toisaalta tuskin se soitto kovin kauas kuuluu.
Toki, mutta omissa mielikuvissani mahdollinen kaappari on hivenen hermostunut (ylläri, jos keskellä asuinaluetta ollaan) joten puhelimen räplääminen äänettömälle voisi viedä turhan kauan aikaa. Varsinkin siis, kun joka puhelimessa on siihen vähän erilainen systeemi ja oikeaa asetusta joutuu hetken aikaa etsimään. Sammutus sen sijaan tapahtuu yleensä vain yhtä nappia painamalla.

Mietin sitäkin, että JOS siellä nyt olisi joku kaappari käynyt (siis tuolla mistä skootteri löytyi), niin eikö postikuskin olisi pitänyt vähintään nähdä joku auto (siihen aikaan sitä liikennettä ei pikkukaduilla varmastikaan paljoa ollut joten luulisi jäävän mieleen)? Vai olisiko mahdollinen kaappari onnistunut pujahtamaan ennen postikuskin tuloa jo pois? Jos alueella on luukkuihin jaettavaa postia, niin kuski nousee autosta = melko varmasti kuulisi jotain vaikka olisi viereisellä kadulla. Vai kuuluuko Nokiantieltä sen verran liikenteen pauhua (yölläkin), ettei välttämättä kuule mitään? Vähintään kuskilla on kuitenkin ikkunat auki (ja tuskin kuuntelee esim. musiikkia kovaa, ettei herätä asukkaita).
Lukittu