1-vuotias Brandon Cole puukotettu Palm Beachillä

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

1-vuotias Brandon Cole puukotettu Palm Beachillä

Viesti Kirjoittaja Loka »

Tiistaina 25.9.2007 kuoli 1-vuotias Brandon Cole nukkuessaan omassa sängyssä. Brandon nukkui uniaan kehdossa kun lapsen isoeno, Eric Sawyer 38, tuli huoneeseen ja puukotti lasta lihaveitsellä kahdeksan aikaan aamulla vatsaan. Eric katseli kun Brandon kamppaili 4-5 minuuttia henkitoreissaan odottaen ja katsoen kun lapsi teki kuolemaa. Eno otti yhä hengittävän Brandonin ja kääri lakanaan jonka jälkeen jätti pojan pesuhuoneeseen pyykkikoneen päälle. Sawyerin 20 -vuotias siskontyttö löysi lapsen ja soitti hälytyskeskukseen. Löytö oli järkyttävä.
Eric oli suunnitellut tekoaan 4 päivää.

4 aikuista sukulaista oli kotona siskontytön löytäessä Brandonin, he juoksivat kaikki kadulle huutamaan olettaen että pojan oli raadellut Sawyerin koira, koira oli Ericille hyvin tärkeä. Nopeasti he kuitenkin tajusivat kohdistaa vihansa Sawyeriin joka oikeuden mukaan on maanis-depressiivinen.

Sawyerilla ei ole vastauksia joita antaa tekonsa jälkeen, jotka tyydyttäisivät sukulaisia. Hän on ollut masentunut ja alakuloinen koko viikon. Sawyerin mukaan aikaisempi agressio lähti hänen äidistään joka hankki oikeuden päätöksen ajaakseen poikansa pois kotoa.

Poliisit saapuivat surmapaikalle tiistaina ja löysivät Ericin istumassa olohuoneen sohvalta paidattomana, kädet veressä. "Minä tein sen", Sawyer sanoi poliiseille heidän tultuaan. "Se ei ollut koira, se oli ihminen."

Aluksi Sawyer sanoi että hän luuli vauvan olevan riivattu (?), mutta myöhemmin hän kertoi että halusi säästää Brandonin isoksi kasvamiselta ympäristössä jossa perhe riiteli ja jossa on vain taloudellisia vaikeuksia.

Sawyer oli "rauhallinen ja mietteliäs" tunnustaessaan ja sanoi että ymmärtää seuraukset teostaan joka voi sisältää myös kuolemantuomion.

Paikalla poliisi laittoi Sawyerin hänen oman turvallisuutensa vuoksi partioautoon, koska raivoissaan ja hädissään oleva perhe huusi ja itki.

Lapsen, Brandonin äiti, 22 -vuotias JaLynn Davis, joka tuli kotiin vain minuutteja tapahtuneesta, rukoili että saa nähdä lapsensa ja suudella häntä hyvästelläkseen. Häneltä evättiin pyyntö koska haluttiin suojella todisteita.

Sawyeria syytetään ensimmäisen asteen murhasta. Palm Beachin tuomari P.Moyle määräsi hänet pidätettäväksi ilman takuita tänä aamuna. Perheenjäseniä ei ollut oikeussalissa ja he olivat ilmoittaneet etteivät halua olla missään kontaktissa Ericiin, tuomari myös käski syytetyn noudattaa käskyä.

Sawyerilla oli ollut käytösongelmia ja hänen äitinsä oli saanut oikeudenpäätöksen jolla yrittää pitää Eric poissa talosta kotona tapahtuvan väkivallan vuoksi. (v. 2006) Judith Sawyer (äiti) kirjoitti vetoomuksessaan että hänen poikansa oli kovaääninen, sanoi kauheita asioita ja rähinöi 91- vuotiaalle isälleni. "Eric myös työnsi minut seinää vasten jolloin löin pääni ja satutin vasemman jalkani. Hänestä tuli vaativa, hän otti tavaroita minulta, piilotti puhelimet ja sunnuntaina hän uhkasi tappavaa minut.

Sawyer pidätettiin kerran myös riehumasta äitinsä talolla ja hän kieltäytyi lähtemästä. Eric sai mielenterveyshoitoa/ohjausta. Tuomari peruutti Judithin pyynnöstä lähestymiskiellon (tms) marraskuussa 2006. Kun Eric pääsi vapaalle, Judith antoi poikansa asua samassa talossa Brandonin ja Brandonin äidin ja monien muiden sukulaisten kanssa.

Sawyer muuttui parin viimeisen päivän aikana, hän vain tallusti ympäri taloa eikä puhunut kenellekään mitään. Judith Sawyerilla ei ole mitään käsitystä miksi jotain näin lohdutonta tapahtui. "Judith vain huusi pihalla 15 kertaa, kysyen minulta "miksi"? Sukulaiset ovat kieltäytyneet puhumasta reporttereille yhtään mitään.

Brandonin iosä, Louie Cole 27 on vankilassa Lake Countyssa koska hänet pidatettiin tammikuussa ja syytettiin väkivalta -ja huumerikoksista.

Brandon näytti poliisin mukaan terveeltä pojalta joka asui säädyllisessä espanjalais -tyylisessä talossa. Naapurit sanoivat että huolimatta ajoittaisesta melusta, suku istui usein terassilla leikkien ulkona Brandonin kanssa. "Hän oli onnellinen lapsi. Näin häntä ulkona vilaukselta. He kaikki istuivat terassilla kuluttaen aikaa" sanoo yksi naapuri joka oli myös yksi hätänumeroon soittajista. Naapuri sanoo myös että näki Sawyerin ulkoiluttamassa koiraansa useita kertoja, heillä oli myös small talkia naapurin kipeästä jalasta. "Juttelet hänelle vähän, hän tuntuu ihan ookoolta, juttelet hänelle hieman enemmän, huomaat ettei hän ole "täällä" naapuri sanoo. Naapurin mielestä Ericin kasvot olivat erilaiset tiistai-iltana.

"En ole koskaan nähnyt naista joka on seonnut kuten he. He huusivat ja olivat itkuissaan ja kaikkea", naapuri sanoo. "Sawyer näytti olevan poissa tästä maailmasta".


Tässä juttu lontooksi, suomensin pikaisesti, jospa ei ole virheitä. Oli niin kertakaikkisen järkyttävä juttu että piti tänne tallentaa.
http://www.palmbeachpost.com/localnews/ ... 6BABY.html
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5425
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Että on kauheeta!
Noin sairas ihminen, merkit kokoajan näkyvissä, ei mikään yllätys.
Tappaisin varmaankin ihmisen, joka tappaisi lapseni. :cry:

Mutta ymmärrän tietenkin, että tekijä on hyvin sairas. (Tappaisin silti...)
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Mother_North
Roger Murtaugh
Viestit: 898
Liittynyt: La Huhti 28, 2007 1:13 pm

Viesti Kirjoittaja Mother_North »

No justiisa..Eipä taas löyvy Pohojoosen akalta sanoja tähen.. Ihan liian hullua ja järkyttävää. Se on aina kun tälläiset kohdistuu lapsiin, ei voi ymmärtää... Samat sanat..En etes kyselis/ottas vastaan selittelyitä, vaan tappaisin lapseni hengen vieneen. Oli sairas tahi ei. Sellainen ihminen ei ansaitse sen eenmpää eikä vähempää, kuin saman kohtalon.
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

Mies tosiaan uskoi, että vauva oli riivattu ja hänen täytyi "leikata se ulos hänestä".
"I thought the baby was possessed, so I had to cut it out of him," the arrest report quoted Sawyer as saying. He reportedly told deputies he had thought about it for the past four days, and stabbed the infant twice in the heart with a butcher knife he found in the kitchen."
http://www.sun-sentinel.com/news/local/ ... a_home_ugc
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

^Joo, huomasin. On jäänyt näköjään joitain muitakin lauseita ja kappaleita kääntämättä. :oops: No, jospa oleelliset oli tuossa.
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

^Eihän kommenttini ollut mikään moite :oops: Kiinnostuin vaan miehen motiiveista ja yritin etsiä lisätietoja jutusta.
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

wretch kirjoitti:^Eihän kommenttini ollut mikään moite :oops: Kiinnostuin vaan miehen motiiveista ja yritin etsiä lisätietoja jutusta.
En moitteena ottanutkaan. :D Hyvähän se vaan on että täydennetään, näihin käännöksiin pitäisi perehtyä ajan kanssa jotta saa hyvää referaattia aikaan.. :oops:
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

Alla olevasta linkistä löytyy usein pahimmat lapsiin kohdistuneet hirmuteot.Niitä on uskomattoman paljon

http://crimene.ws/categories/71-News-of-Doom
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Tampereen Tyttö kirjoitti:Että on kauheeta!
Noin sairas ihminen, merkit kokoajan näkyvissä, ei mikään yllätys.
Tappaisin varmaankin ihmisen, joka tappaisi lapseni. :cry:

Mutta ymmärrän tietenkin, että tekijä on hyvin sairas. (Tappaisin silti...)
Saman tekisin minäkin, ainakin luulen niin. Eihän sitä voi 100% varmaksi sanoa mitä oikeasti kyseisessä tilanteessa tekisi, mutta minusta tuntuu että tekisin samoin.

Se, että tekijä on hyvin sairas, on kyllä syy ja murha seuraus, mutta se ei tee minusta tekoa yhtään hyväksyttävämmäksi. Minun täytyy myöntää, että perhekin teki väärin, kun ei hommannut läheistään hoitoon. En silti tarkoita, että perhettä itseään pitäisi syyttää pienen viattoman lapsen kuolemasta, mutta tuollaisessa tilanteessa läheiselle pitäisi hommata apua.

.. Ihminen on ihmiselle susi.
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

^Yhdysvalloissa Eric Sawyerin kaltaisilla henkilöillä ei ole yleensä minkäänlaista sairasvakuutusta.
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: 1-vuotias Brandon Cole puukotettu Palm Beachillä

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Loka kirjoitti:Eric sai mielenterveyshoitoa/ohjausta.
Jos hän jo oli hoidon piirissä, lienee syytä kysyä myös viranomaisten vastuuta. Amerikan systeemejä en tarkkaan tunne (lainsäädäntö esim. hoitoonohajuksen ja vastentahtoisen hoidon suhteen), mutta on syytä epäillä, että mikäli henkilöllä on taustallaan vakavaa väkivaltakäyttäytymistä ja mikäli on ollut havaittavissa todellisuudentajun haurautta, ei systeemi ole toiminut ihan tarkoituksenmukaisella tavalla :evil:
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Kalessin
Adrian Monk
Viestit: 2941
Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 3:26 pm
Paikkakunta: Maameri, läntiset rajavedet

Viesti Kirjoittaja Kalessin »

toi wretchin linkki oli todella karmivaa luettavaa ja siitä ihan ensimmäisestä jutusta tuli mieleen amw.comista löytämäni karkuri Greisy Valencia, joka oli tehnyt lapselleen suurinpiirtein samanmoista ja akkaa ei ole vieläkään saatu kiinni...epäilen suuresti, että yrittävätkö edes, kun kyseessähän on vaan "black kid". jos vastaavanlainen hirmuteko olisi kohdistunut valkoiseen lapseen niin johan olisi tekijä lynkattu ja hirtetty ennen tuomiota ja taatusti olisivat sen saaneet kiinni...

http://www.amw.com/fugitives/brief.cfm?id=25676
"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: 1-vuotias Brandon Cole puukotettu Palm Beachillä

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Mies todettiin aikanaan syyntakeettomaksi ja passitettiin hoitoon. 2013 hän pääsi suljettua mielisairaalaa avoimempaan laitokseen.

http://articles.sun-sentinel.com/2013-0 ... tal-health
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Vastaa Viestiin