Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
oikuliina
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 11:34 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja oikuliina »

Wilkku kirjoitti: Minä taas en usko niin paljon ihmisiin, että ajattelisin että automaattisesti joku tekoon osallistuneista murtuu, koska juttu on paljon julkisuudessa. Yhtä mahdollista on myös, että kyseessä on tiivis kaveriporukka.
Ei nyt murru suoranaisesti, mutta tekijällä/tekijöillä on läheisiä: vanhemmat, tyttöystävät, vaimot, kaverit, pomot, työkaverit jne. Kyllä joku on voinut jotain omituista huomata, jos nämä kolme vaikka yhdessä olisivat tämän tehneet.
Eri asia sitten, että ilmoittaako kukaan näistä mutu-kutinoistaan yhtään minnekään tai ottaako edes tekijän kanssa esille.
Avatar
tuuli
Sofia Karppi
Viestit: 449
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 12:54 am
Paikkakunta: Pori

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja tuuli »

^totta. Ja lisäksi jos bemaria on alettu etsimään ja auton omistaja on saanut yhteydenoton virkavallalta, niin voihan sitä yhtä sun toista möläyttää, vaikka ei tarkoitus olisikaan.. Kaikilla ihmisillä ei yksinkertaisesti pysy jäät hatussa tuollaisessa tilanteessa, vaikka ei "murtuisikaan"..
california
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: La Elo 06, 2011 2:51 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja california »

oikuliina kirjoitti:
california kirjoitti: Minun mielestä siinä ei ole mitään ihmeellistä. Ehkä nuo kolme päättivät metsästää kyytiin jonkun, jonka kanssa harrastaa seksiä. Karoliina sattui kohdalle. Tarkoituksena ei ehkä ollut tappaa - tai ehkä olikin - ei sitä tiedä. Suomessakin liikkuu kaikenlaisia sekopäitä tuolla normaalien ihmisten joukossa.
Harrastaa seksiä, kolmestaan? Tai edes vuorotellen?
Tiedän, että on miehiä, joille tällainen touhu kelpaisi ja jopa nuoria tyttöjä, jotka tätä suostuvat harrastamaan (omastakin teini-iästä muistan yhden varman ja pari huhutapausta), mutta yleensä kyse on teoriassa vapaaehtoisesta toiminnasta (ymmärryksen puute ei kuulu tähän), ei siitä, että poimitaan tien varresta tuntematon tyttö kyytiin ja ehdotellaan - jos ei suostu, niin pakotetaan ja mahdollisesti tapetaan.

Aikamoinen raiskaajaliiga saa olla Tampereella liikkeellä, jos kolmestaan tuollaista suunnittelevat ilta-ajeluillaan.
Ehkä kaikki kolme eivät osallistuneet tähän, ehkä osallistui. Ei sitä tiedä. Tietyntyyppiset ihmiset voivat tehdä tilaisuuden tullen mitä tahansa. Raiskauksiahan tapahtuu tämän tästä ja hyvin usein ne ovat suunnitelmallisia tekoja, joihin liittyy väijymistä ja kenties jotain apuvälineitä kuten huumaavia aineita. Ei se ensimmäinen kerta olisi, kun 3 miestä raiskaa yhden naisen. Minun mielestä olisi enemmän outoa, että kolme miestä ottaisi Karoliinan kyytiin ja sitten vain tappaisivat tämän ikäänkuin huvikseen.

Raiskauksen jälkeen tekijä mahdollisesti tiedostaa tekonsa paremmin ja ymmärtää mahdolliset seuraukset. Silloin tappo eräänlaisena ratkaisuna voi välähtää mieleen. Siinä hetkessä voi helposti ajatella, että "jos tapetaan se, niin kukaan ei saa koskaan tietää". Sen sijaan se, että joku tappaisi jonkun ihan huvikseen vailla mitään syytä vaatii jo aikamoista mielenvikaisuutta.
Martin_Beck
Susikoski
Viestit: 41
Liittynyt: To Elo 11, 2011 1:55 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Martin_Beck »

Täällä on taidettu nyt kaiken aikaa puhua kolmesta miehestä bemariin liittyen (ja niin taisi tehdä jokin lehtikin). Mutta huomatkaa, mitä poliisin tiedotteissa lukee:
Autossa on ollut sisällä kuljettajan paikalla henkilö. Pysähtyneen auton edessä on ollut lisäksi seisomassa kaksi nuorehkoa miestä, arviolta 20-25 -vuotiaita. Toisella miehistä on ollut päällään vaalea huppari, toisella vaalea gollegepusero. Hupparia pitävällä miehellä oli vaaleat hiukset, gollegepaitaisella tummemmat.
http://www.poliisi.fi/poliisi/pirkanmaa ... endocument
Autossa istui kuljettaja. Auton edessä oli ollut skootteri pysähtyneenä ja skootterin päällä istui tyttö. Tytön vieressä seisoi kaksi nuorehkoa miestä, joista toisella oli päällä vaalea huppari, toisella vaalea gollegepusero. Hupparia pitävällä miehellä oli vaaleat hiukset, gollegepaitaisella tummemmat.
http://www.poliisi.fi/poliisi/pirkanmaa ... endocument

Eli auton ulkopuolella seisoi molempien teidottein mukaan kaksi nuorehkoa miestä, auton sisällä istui kuljettaja tai henkilö. Voisivatko nämä sanamuodot olla harkittuja - siksi että poliisi ei tahdo kertoa edes, istuiko autossa mies vai nainen. Autossa istuvasta henkilöstä ei kerrota yhtään mitään. Tietysti ohiajaneen on ollut helpompi tehdä havaintoja ulkona olleista kuin autossa istujasta, mutta tämän kolmannen henkilön tiedot voivat olla myös poliisin keino tarkistaa, kertovatko muut silminnäkijät tai vaikkapa mahdollisesti paikallaolleiksi ilmoittautuvat samaa kuin se aiempi silminnäkijä.
Saturnus
Remington Steele
Viestit: 203
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 12:47 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Saturnus »

oikuliina kirjoitti: Miksi ihmeessä nuo kolme miestä olisivat ottaneet tytön mukaansa ja sitten tappaneet? Ymmärtäisin yksinäisen sekopään, mutta kolme? Yksinäisellä sudella voi olla mielenterveyshäiriö tai muuten van traumoja, jotka hämärtävät tajun oikeasta ja väärästä, mutta että kolmen miehen päässä yhtä aikaa herää hauska ajatus ottaa tyttö mukaan ja tappaa?
Voihan olla, että kaksi muuta ovat olleet touhusta eri mieltä, mutta ajautuneet mukaan ja nyt osavastuussa tapahtumien kulusta, mutta silti, eikö omatunto paina? Luulisi, että olisivat ilmoittautuneet.

Skootterin lavastamiseen en usko vieläkään. Kuka olisi niin torvi, että veisi skootterin lavastukseksi käytännössä jonkun kotipihaan ja jättäisi vielä vilkun päälle kiinnittämään lehdenjakajan huomion? Vieressä oli metsäkin, jonne sen olisi voinut työntää katseilta piiloon.
Tavaratkin boksissa kertomassa, kenelle skootteri kuuluu. Kyllä Karoliinan on itse täytynyt skootteri ajaa ja sitten unohtaa tavarat joko kiireessä, humalassa, hajamielisyyttään tai pakotettuna.
Aivan, en minäkään aivan kakistelematta niele kolmea tappajaa. Sellainen kuulostaa liian mielikuvitukselliselta. Yksi sairas ihminen on todennäköisempi, ja on myös uskottavampaa että yksi joutuu mielenhäiriöön. Mutta kolme? Tuskin. Ja jos Treen seudulla liikuskelee kolme miestä jotka etsivät tilaisuutta raiskata ja tappaa teini-ikäinen tyttö, he olisivat jo oikean karvansa näyttäneet. Jotain siihen viittavaa olisi tehty jo aiemmin.

Minusta poliisin puhe onnettomuudesta on harhaanjohtavaa. En usko että Karoliina on ajanut skootterin paikalle yksin ja haihtunut ilmaan. Onko kyse sitten lavastuksesta on toinen juttu. Kohta josta skootteri löytyi on ensimmäinen pimeä nurkka Likolammenkatua ajettaessa. Ehkä pakotettuna? En usko edelleenkään että Karoliina on ollut menossa Likolammenkadun kautta kotiaan. Sitä vastaan sotii pojan kertomus.

Karoliinan henk. koht. tavaroiden hävittäminen on turhaa, skootterissa kun on rekisterikilpi. Toisaalta skootterin työntäminen ojaan on ehkä enemmän huomiota herättävää kuin sen jättäminen pihaan.
Sitä paitsi kaappari(t) käsittävät että tyttöä kaivattaisiin ennen pitkää ja skootteri löytyisi jostain kuitenkin.
"Ei kuolema ole paikka..."♫
Avatar
tuuli
Sofia Karppi
Viestit: 449
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 12:54 am
Paikkakunta: Pori

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja tuuli »

Oli skootterin joutuminen löytöpaikalle lavastusta tai ei, niin melko paljon aikaa tekijät sillä voittivat, olettaen, ettei Karoliinaa tuosta lähistöltä löydy. En tiedä puhuiko kukaan täällä siitä, että juuri nämä kaikki kolme (kaksi miestä ja yksi henkilö) olisivat tekoon yksissä tuumin ryhtyneet, ehkäpä tällä nyt lähinnä koko ajan tarkoitettiin sitä, että yhdessä he jokatapauksessa liikkuivat, tapahtuipa sekoaminen sitten vain yhdelle tai useammalle henkilölle. Jotenkin itse epäilisin, että tuunattua bemaria ajaisi mies, eikä nainen, mutta tiedä sitten jos vaikka oli poikaystävän auto ja muija ns. juoppokuskina...
Hemmo
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 2:39 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Hemmo »

Rezah kirjoitti:Oli miten oli, MIssä olet KK lla näyttää taas ylilaudan trollit pääseen vauhtiin. EI ole näillä jampoilla mitään häpyä. Jos minua tuollain herjaisivat, nostaisin kunnianloukkaussyytteen ihan piruuttani, olivat kuinka monen proxyn takana tahansa.
Mitähän yrität sanoa?
Se että RIP Karoliina Kesti FB-ryhmä perustettiin saman tien kuin tuli julkisuuteen tytön katoaminen ja sitä kommentoitiin noilla sivuilla. Muut FB Karoliinaan keskittyvät ryhmät hyökkäsivät ko. ryhmää vastaan ja toivoivat sen poistamista, onko poistettu vai ei en tiedä.
Mutta melko kaukaa tämänkin jutun otit esiin, että ko. laudalla olisi jotain tekemistä tapauksen suhteen.

Poliisi on kai vihdoin vauhdissa, vain Amerikassa on mielestäni vastaavaa, että kun poliisia arvostelleen niin poliisi löytää syyllisen oli se sitten Nils tai Anneli, poliisin löytämät syylliset ovat tulleet yhteiskunnalle kovin kalliiksi, ehkä nyt pelataan varman päälle, jota en usko.
Jollakin lailla sopiva henkilö etsitään syylliseksi ja odotellaan taas puolitoista vuotta ja mitään todellista todistetta ei löydy ei edes kännykkää, jolla on melko vähän todiste arvoa, saati ruumista.

Seppo jalkautettaisiin taas, mutta se käytäntö on jo todettu laittomaksi poliisin toiminnaksi.
Voin vain ihmetellä miten olet tähän henkirikoksiin keskittyvään keskusteluun onnistunut vetämään tuon keskustelu palstan? Se nyt kuitenkin oli ensimmäinen, joka oli vakuuttunut siitä että tyttö ei ole hengissä, ja nyt vasta asiaa tutkitaan tappona.

Ja herjaamisesta, niin kun sinua herjataan vastaavalla tavalla, tosin en ymmärrä mitä tässä tapauksena, pidät herjaamisena. En ehkä ole lukenut samoja sivuja. Mutta, jos sinua "herjataan" samalla tavalla, olisit
itse jo kuollut ja tuskin mitään syytteitä voisit nostaa.

Typerä veto mielestäni tänne tulla asioista avautumaan, siis asioista joilla ei ole mitään tutkinnallista merkitystä poliisin ja täällä tehtyjen spekulaatioiden mukaan.
Tuolla sivustolla vain jo viikkoja sitten todettiin ettö Karo ei ole elossa. Herjaamisesta en mitään tiedä, mutta jos tyttö löytyy jonkun bemari kuskin perä kammarista elossa, niin sitten kunnianloukkaussyyteet olisivat paikallaan,ehkä. Mutta tuollainen häviäminen, ei kovasti noita syytteitä puolla.

Miksi halusit vetää tähän mukaan kyseisen sivuston?

Se tuskin liittyy mitenkään tapahtumiin, sivustoa hieman seuranneena, ihmettelen vielä enemmän.
Kilta
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: La Marras 07, 2009 8:40 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Kilta »

Eli auton ulkopuolella seisoi molempien teidottein mukaan kaksi nuorehkoa miestä, auton sisällä istui kuljettaja tai henkilö. Voisivatko nämä sanamuodot olla harkittuja - siksi että poliisi ei tahdo kertoa edes, istuiko autossa mies vai nainen. Autossa istuvasta henkilöstä ei kerrota yhtään mitään. Tietysti ohiajaneen on ollut helpompi tehdä havaintoja ulkona olleista kuin autossa istujasta, mutta tämän kolmannen henkilön tiedot voivat olla myös poliisin keino tarkistaa, kertovatko muut silminnäkijät tai vaikkapa mahdollisesti paikallaolleiksi ilmoittautuvat samaa kuin se aiempi silminnäkijä.[/quote]


poliisitiedottesta napattua...

"Poliisi pyytää havaintoja nyt erityisesti tästä BMW -merkkisestä autosta ja kolmesta miehestä sen läheltä."
"Missään suut eivät sulkeudu yhtä tiukasti, missään ihmiset eivät häviä niin jäljettömiin kuin sillä alueella, joka Paavalin kirkon tornista näkyy..."
Lone Wolf
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: La Elo 20, 2011 8:30 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Lone Wolf »

Martin_Beck kirjoitti:Täällä on taidettu nyt kaiken aikaa puhua kolmesta miehestä bemariin liittyen (ja niin taisi tehdä jokin lehtikin). Mutta huomatkaa, mitä poliisin tiedotteissa lukee:
Autossa on ollut sisällä kuljettajan paikalla henkilö. Pysähtyneen auton edessä on ollut lisäksi seisomassa kaksi nuorehkoa miestä, arviolta 20-25 -vuotiaita. Toisella miehistä on ollut päällään vaalea huppari, toisella vaalea gollegepusero. Hupparia pitävällä miehellä oli vaaleat hiukset, gollegepaitaisella tummemmat.
http://www.poliisi.fi/poliisi/pirkanmaa ... endocument
Autossa istui kuljettaja. Auton edessä oli ollut skootteri pysähtyneenä ja skootterin päällä istui tyttö. Tytön vieressä seisoi kaksi nuorehkoa miestä, joista toisella oli päällä vaalea huppari, toisella vaalea gollegepusero. Hupparia pitävällä miehellä oli vaaleat hiukset, gollegepaitaisella tummemmat.
http://www.poliisi.fi/poliisi/pirkanmaa ... endocument

Eli auton ulkopuolella seisoi molempien teidottein mukaan kaksi nuorehkoa miestä, auton sisällä istui kuljettaja tai henkilö. Voisivatko nämä sanamuodot olla harkittuja - siksi että poliisi ei tahdo kertoa edes, istuiko autossa mies vai nainen. Autossa istuvasta henkilöstä ei kerrota yhtään mitään. Tietysti ohiajaneen on ollut helpompi tehdä havaintoja ulkona olleista kuin autossa istujasta, mutta tämän kolmannen henkilön tiedot voivat olla myös poliisin keino tarkistaa, kertovatko muut silminnäkijät tai vaikkapa mahdollisesti paikallaolleiksi ilmoittautuvat samaa kuin se aiempi silminnäkijä.
Täytyy sen kai mies olla. Mutta jospa siis se tiedetään jo, kuka kuski on ollut.
"She's hiding something..."
Munch
Poliisikoira Rex
Viestit: 255
Liittynyt: Pe Loka 16, 2009 6:43 pm
Paikkakunta: Savo

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Munch »

Voihan mahdolliset tekijät olla esim.ulkomaalaisiakin ja ovat voineet saada jo kk etumatkan ja ovat mahd.poistuneet Suomesta. Mutta huono tuuri tytöllä kun piti törmätä "pahoihin"ihmisiin siellä yön pimeydessä.
Martin_Beck
Susikoski
Viestit: 41
Liittynyt: To Elo 11, 2011 1:55 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Martin_Beck »

tuuli kirjoitti:e. Jotenkin itse epäilisin, että tuunattua bemaria ajaisi mies, eikä nainen, mutta tiedä sitten jos vaikka oli poikaystävän auto ja muija ns. juoppokuskina...
Enemmän minäkin uskon kolmeen mieheen kuin kahteen mieheen ja yhteen naiseen tässä tapauksessa, mutta kolmea miestä ei voi pitää faktana noiden sanamuotojen perusteella. Jotenkin tuo sanamuoto "kuljettajan paikalla olevasta henkilöstä" vain tuntuu niin harkitulta, että tulee mieleen, olisiko kuljettaja sittenkin ollut nainen - tai olisiko ainakin haluttu ohjata lukija ajattelemaan että se voi olla nainenkin.
oikuliina
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 11:34 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja oikuliina »

Munch kirjoitti:Voihan mahdolliset tekijät olla esim.ulkomaalaisiakin ja ovat voineet saada jo kk etumatkan ja ovat mahd.poistuneet Suomesta. Mutta huono tuuri tytöllä kun piti törmätä "pahoihin"ihmisiin siellä yön pimeydessä.
Ulkomaalaiset rekisterikilvet? Niihin olisi silminnäkijä varmasti kiinnittänyt huomiota.
Toki ulkomaalaisporukka voi ajaa Suomen kilvilläkin.
Saturnus
Remington Steele
Viestit: 203
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 12:47 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Saturnus »

Tuuli: aivan, olen samoilla linjoilla. Poliisi on viikkotolkulla keskittänyt etsintänsä Likolammenkadun ympäristöön. Lavastus vai jättö, tuskin sillä on väliä. Tosin täysin hyödytöntä, kiinni he jäävät kuitenkin.

Tappoi Karoliinan yksi tai useampi, ne muut pysäkillä olleet tietävät Karoliinan mahdollisen henkirikoksen syyllisen. Kestävätkö painetta.

Vai olisiko katoamisella joku muu ratkaisu. Olisiko itsemurha täysin poissa laskuista. Vaikutti ettei murroikäistä tyttöä kaipaa kukaan. Sama mitä äiti sanoo, jos vanhemmat tuntisivat lapsensa niin hyvin, Suomessa ei olisi yhtäkään nuoren tekemää itsemurhaa. Karoliinan elämäntilanne vaikutti aika kaoottiselta, mikä voi olla vaikea 15v käsitellä.
Viimeksi muokannut Saturnus, Ti Elo 23, 2011 2:28 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Ei kuolema ole paikka..."♫
Avatar
tuuli
Sofia Karppi
Viestit: 449
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 12:54 am
Paikkakunta: Pori

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja tuuli »

Niin btw onko siitä taksinkuljettajasta kuulunut mitään? Onko ilmoittautunut poliisille? Kahlasin kyllä keskustelua läpi, mutta reilu 450 sivua alkaa olla hiukan liikaa. Älkää lynkatko minua, jos tämä asia on täällä jo ollut esillä..
oikuliina
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 11:34 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja oikuliina »

Tietääkö poliisi muuten skootteritytöstä tarkempia tuntomerkkejä vai eikö niitä vain anneta julkisuuteen samasta syystä kuin kuljettajan paikalla istui henkilö - silminnäkijähavaintojen varmistamiseksi?

Jos huomaa auton merkin, vanteet, mallin, värin, miesten hiustenvärin ja vaatetuksen niin miten tytöstä huomioitu voi olla "ei ollut kypärää päässä". Jäikö tyttö jotenkin auton taa pimentoon silminnäkijän kulkusuunnan suhteen?
Lukittu