Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Kartsa68
Remington Steele
Viestit: 200
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 9:40 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Kartsa68 »

turumurre kirjoitti:


Voi jumalaut. Ihan vihaksi alkaa pistämään; Taas vedetään lapset poliisipäättäjien/syyttäjän toimesta kehiin. Eivätkö lapset/vanhin tytär ole kärsineet poliisin toimista jo ihan riittävästi.
Raukkamaista.


Arvelisin, että lapset ovat kärsineet paljon enemmän elosta ilman isäänsä joka aikanaan silmittömästi puukotettiin kotonaan hengiltä.

Asianajaja Manner, joka koko turhan pitkityksen jutun ratkaisulle aiheuttikin, vetää tietysti kaikki eurot kotiin. Päivän Iltiksestä paistoi vain rivien välistä vähän läpi, että nyt juttu hävitään. Mutta lusimaan joutuu ainoastaan Auer, Manner saa puolestaan lisää nimeä ja tuhdin setelinipun. Just business.
Myrskylintu
Sofia Karppi
Viestit: 415
Liittynyt: Su Huhti 12, 2009 12:56 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Myrskylintu »

Jos nyt lähdemme siitä että Anneli olisi syytön, niin kyllä minuakin alkaisi tuossa vaiheessa jo vituttaa aika ankarasti jatkuva epäilyn alla olo. Vuosi jo linnassa (vai kauanko se oli?). Alkaa huumori varmasti loppua, vaikka kuinka olisi syytön.
Surkeinta tässä tapauksessa oli asenteellinen ja väärä tutkintasuunta alussa. Alussa täytyisi olla avoin kaikelle. Vai että joku on tunnustanut? No huh. Toivoisi, että poliisilla olisi jotain vahvaa näyttöä nyt jatkamisen perustaksi, eikä taas joku merkityksetön pikkudetalji mikä lähinnä herättää yleistä hilpeyttä.
Jos on kunnon näyttöä lyödä pöytään, niin silloin täytyy jatkaa, sehän on selvä. Epäilen yhä kyllä että mitään konkreettista olisi.
huppuhiiri
Remington Steele
Viestit: 226
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 1:48 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja huppuhiiri »

strangelove kirjoitti:Eiköhän se ole Auerinkin edun mukaista (jos on syytön), että tämä asia käydään nyt kerralla läpi pohjamutia myöden. Tuntuu hieman oudolta tuo hänen asenteensa koko tutkintaa kohtaan. Missään vaiheessa hän ei ole äänekkäästi vaatinut murhaajan löytymistä tai surrut miestään. Tutkintakin on kuulemma "kiusantekoa" - onko kiusantekoa etsiä hänen aviomiehensä murhaajaa!
Käyttänyt mm. sanoja "kiusanteko", "salajuoni", "poliisin bluffi". Nämä särähtävät.

Uusi kotietsintä, hmmm. Joko etsitään jotain uunituoretta tai sitten jotain vanhaa, ajalta ennen murhaa. AA on ollut tuolloin hyvin aktiivinen netissä, myös suljetummilla foorumeilla.

**
Lyhyt esittely lienee paikallaan. Olen seurannut tapausta alusta saakka ja lukenut minfoa ajoittain tiiviistikin, mutta ei ole ollut mitään lisättävää. Eikä taida olla nytkään :lol:

Oma kantani... sitä voisi kenties kuvata lainauksella "If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck."
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Tara »

Ilta-Sanomat paperilehti
26.8.2011

Kuva Jarmo Valkama, kuvateksti:

Jarmo Valkama myöntää, että kotietsintä liittyy hänen pyytämäänsä lisätutkintaan.
Uusi vihje käynnisti lisätutkinnan.


Uusi vihje käynnisti lisätutkinnan

Kihlakunnansyyttäjä
Jarmo Valkama on yhtä niukkasanainen kotietsinnästä kuin poliisikin. Hän myöntää, että se liittyy hänen pyytämäänsä lisätutkintaan.

Lisätutkinnan syistä sen paremmin kuin siitä, mikä käynnisti lisätutkinnan, Valkama ei halua kertoa mitään. Hän myöntää kuitenkin, että lisätutkinnan käynnisti ulkopuolinen vihje, joka sisälsi uutta tietoa.

- Sen voin sanoa, että täältä meiltä se ei lähtenyt. Vihje ja siihen liittyvä tieto oli sen verran vakava, että päätimme käynnistää tutkinnan, Valkama kertoo.


Valkaman mukaan lisätutkinnan syy selviää ensi viikon alussa, kun syyttäjä on jättänyt muutoksenhakulupa-anomuksen korkeimpaan oikeuteen.

Valkama kiistää, että hänellä olisi ollut tiedossa lisätutkinnan käynnistänyt uusi tieto jo 1. elokuuta, kun hän ilmoitti hakevansa jutussa valituslupaa KKO:sta. Valkaman mukaan lisätutkinta ei liity millään tavalla muutoksenhakuun, vaikka ajallisesti siltä näyttää.


- Ei se silloin elokuun alussa ollut tiedossa. Kyllä tämä on ihan tuore tapaus eikä liity millään tavalla muutoksen hakuun, Valkama Vakuuttaa.


Ulkopuolinen vihje.. :shock:

..aavistus vain: Olisiko joku nettituttavuus saanut AA:n laulamaan??
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Varamies
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 5:24 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Varamies »

Minä luulen, että uusi asia liittyy lapseen ja sähköiseen kirjeenvaihtoon / sosiaaliseen mediaan tmv jota poliisi on seurannut aiemmin valtuuksin ( edelleen ratkaisematon murha ). Rohkeasti veikaten; lapsi on voinut tässä mielessä julkisesti muistaa jotakin aiemmin kirjaamatonta mutta raskauttavaa. Tästä syystä myös tapaamisoikeuden rajoitus.

Viattoman Annelin luulisi nyt arvelevan vain, että mitähän vanhoista tiedoista on löytynyt huppumiehen olemassaoloon viittaavaa. Mutta ei - hän on aina käyttäytynyt oikeusprosessien aikana ja jälkeen niin, kuin huppumiehen kiinni saaminen olisi hänestä tuiki mahdotonta.
sisotalo kirjoitti: Kirjoittaja sisotalo Su Tammi 13, 2013 12:58 pm
Hänellekin on yritetty syöttää valemuistoja, mutta turhaan. Kts blogiani Seppo Isotalo.
Kartsa68
Remington Steele
Viestit: 200
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 9:40 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Kartsa68 »

Varamies kirjoitti:Minä luulen, että uusi asia liittyy lapseen ja sähköiseen kirjeenvaihtoon / sosiaaliseen mediaan tmv...
Saman suuntaiset ajatukset. Lapsi kasvanut ja vieraantunut äidistään, mielessä olevat asiat kulkevat nykyään sähköisesti eri suuntiin, myös äidille. Eli kuka lopulta olikaan isänsä "tappaja". Tuota sanaa "tappaja" aika harvat henkilöt käyttäneet tekijästä, sivupointtina kun osunut silmiin tapauksesta eri medioista.
Viimeksi muokannut Kartsa68, Pe Elo 26, 2011 3:34 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
pohtiijamiettii

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja pohtiijamiettii »

Kartsa68 kirjoitti:
turumurre kirjoitti:


Voi jumalaut. Ihan vihaksi alkaa pistämään; Taas vedetään lapset poliisipäättäjien/syyttäjän toimesta kehiin. Eivätkö lapset/vanhin tytär ole kärsineet poliisin toimista jo ihan riittävästi.
Raukkamaista.


Arvelisin, että lapset ovat kärsineet paljon enemmän elosta ilman isäänsä joka aikanaan silmittömästi puukotettiin kotonaan hengiltä.

Eli kun lapsilta on murhattu isä ja he ovat joutuneet kärsimään, on vahinko jo tapahtunut eikä heitä tarvitse jatkossakaan yrittää säästää millään tavalla? Hiillostetaan ja itketetään ja syyllistetään niin paljon kuin sielu sietää.

Kaikki sympatiani Auerin lapsille. On suuri ihme jos he selviävät tällaisesta pyörityksestä tulematta hulluiksi, mutta silti toivon sitä koko sydämestäni.

On kyllä mielenkiintoista toivottavasti joskus saada tietää, mitä tuossa kotietsinnässä on haettu. Auer ei vaikuta ihan niin simppeliltä ihmiseltä, että kuukausitolkulla vankilassa istuttuaan ja sieltä vapauduttuaan kirjoittaisi tietokoneelleen yksityiskohtaisen tunnustuksen murhasta. Vai sinne yrityksen kirjanpitoonko se on kirjoitettu? Kenties Lahti lyötiin sillä kirjanpidolla kuoliaaksi? Älytöntä. Syyttäjä ja poliisit vaikuttavat nyt aika... no, naurettavilta.

Mutta jos nyt sitten avattaisiin tutkinta kokonaan uudestaan ja löydettäisiin syyllinen, se olisi hienoa se.
Kartsa68
Remington Steele
Viestit: 200
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 9:40 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Kartsa68 »

pohtiijamiettii kirjoitti: Eli kun lapsilta on murhattu isä ja he ovat joutuneet kärsimään, on vahinko jo tapahtunut eikä heitä tarvitse jatkossakaan yrittää säästää millään tavalla? Hiillostetaan ja itketetään ja syyllistetään niin paljon kuin sielu sietää.
Kovin alhaalle tunnut arvostavan poliisit, syyttäjät ja siten myös maamme lainsäädännön. Mukaanlukien myös jo kuolleen uhrin ja hänen omaistensa oikeudet.

P.S. Kymmenet veitseniskut ja perheenisän kallon vasarointi eivät olleet vahinko. Se oli kylmäverinen murha. Jo oikeusjärjestelmämme uskottavuuden puolesta katsellaan keissi loppuun. Tekijän kyllä kaikki reaalimaailmassa elävät tietävät.
Viimeksi muokannut Kartsa68, Pe Elo 26, 2011 3:54 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Varamies kirjoitti: Kaikenlaista sitä voi suositella jos katselee muita kovin nenänvartta. Poliisi ei voi rajoittaa lapsen tapaamisoikeutta kuin hyvin tarkoin oikeuden ja sosiaalitoimen valvomana ja lapsen myötävaikutuksella. Enkä edes siitä kysynyt mihin nyt vastasit tai valistit. Kysyin, eikös Anneli Auerilla ole intresseissä saada selvyys miehensä surmaan joten miksi huolestua lapsensa kuulemisesta ( eikä hän lapsen voimien suhteen huoltaan ilmaissut ). Ja toisaalta jotta lapsen mahdollisesti nyt esiin tulleita muistikuvia voitaisiin analysoida on ihan oikeusturvan ja lapsenkin kannalta oikein, että aiemmin tuomittu äiti ei vähennä niiden todistusvoimaa niin kuin aiemmin kävi vaan ne käydään läpi hänestä riippumattomana.
...eikös Anneli Auerilla ole intresseissä saada selvyys miehensä surmaan joten miksi huolestua lapsensa kuulemisesta ...
Mistä tiedät ettei hän olisi yrittänyt avittaa? Tietääkseni hän omissa kuulusteluissaankin aikanaan kertoi halunsa tähän suuntaan. Muistat varmaan tästä käydyt keskustelut.

Mistä sinulle on tullut käsitys että hän olisi huolissaan lapsen uusissa kuulusteluissa kertomista asioista? Lapsihan on pitänyt linjansa koko tapahtuman ajan, tämä käy selville myös hovin päätöksestä.
Siitä vanhempi tietenkin on huolissaan, että taas lasta ahdistellaan.

Ja toisaalta jotta lapsen mahdollisesti nyt esiin tulleita muistikuvia voitaisiin analysoida on ihan oikeusturvan ja lapsenkin kannalta oikein, että aiemmin tuomittu äiti ei vähennä niiden todistusvoimaa niin kuin aiemmin kävi...
Herra Varamies. Vanhan tavan mukaanko, heität kehiin nyt ihan tuulesta temmatun asian lapsen muistikuvista ja siitä että se olisi ollut syynä lapsen uusille kuulusteluille. Mistä tämän keksit?

Et vieläkään ole sisäistänyt hovioikeuden päätöstä: 'Syytön'. Hovi kumosi silloisen käräjäoikeuden päätöksen, joten sitä ei enää ole.

Milloin näin on käynyt tässä tapauksessa, että aiemmin tuomittu äiti on vähentänyt lapsen kertomuksen todistusvoimaa.

*

Katson että ehdottamani lisäperehtyminen hovin perusteluihin oli paikallaan koska:


Hovioikeuden arvio A:n kertomusten luotettavuudesta

Videotallenteet A:n kertomuksista on esitetty hovioikeudessa. Hovioikeuden omienkin havaintojen mukaan tallenteilta käy hyvin ilmi A:lle 1. ja 7.12.2006 suoritetuissa puhutteluissa esitettyjen kysymysten johdattelevuus. A on kuitenkin oma-aloitteisesti kertonut tapahtumista mainituissa puhutteluissa sekä puhuttelussa 10.1.2007. Vuoden 2009 puhuttelut ovat sen sijaan olleet hovioikeudenkin arvion mukaan erityisen johdattelevat ja painostavat. Vuonna 2009 suoritetut puhuttelut eivät ole sisältäneet paljoakaan A:n omaa kerrontaa vaan ne ovat painottuneet poliisin omien käsitysten esittämiseen hänelle. Lisäksi, vaikka A:lta ei ole tapahtumista kulunut aika sekä aikaisemmat puhuttelut huomioon ottaen voitu enää tuolloin olettaa saatavan merkittävästi uutta selvitystä, puhuttelut ovat kestäneet useita tunteja ilman asianmukaisia taukoja.

...

Vaikkakin Anneli Auerilla on ollut mahdollisuus vaikuttaa A:han ennen tämän ensimmäistä puhuttelua, tuo aika on ollut hyvin lyhyt, vain joitakin minuutteja tai kymmeniä minuutteja. A on mainitussa puhuttelussa kertonut tapahtumista oma-aloitteisesti, omin sanoin ja johdonmukaisesti. Hän on avoimesti kertonut, että hän ei ole muistanut joitakin yksityiskohtia. Kun poliisi on erilaisia yksityiskohtia ehdottanut, A ei ole pyrkinyt keksimään tai täydentämään muistikuviaan. Hänen kertomuksensa ei ole myöskään sisältänyt selvästi mielikuvitukseen perustuvia kuvauksia. A:n muistikuvat ovat olleet melko vähäiset. ZI:n kertomuksesta ilmenevä selvitys huomioon ottaen on kuitenkin uskottavaa, että muistikuvat ovat jääneet vähäisiksi tilanteen yllätyksellisyyden, lyhyen keston ja järkyttävyyden sekä puhuttelussa käytetyn haastattelutyylin vuoksi. A:n kertomukset ovat jokaisessa puhuttelussa pysyneet keskeisiltä osin yhdenmukaisina. Vaikka häntä on jo ensimmäisestä puhuttelusta lähtien johdateltu ja vaikka puhuttelija on vuoden 2009 puhutteluissa poliisin suorittamista tutkimuksista ilmeneviä seikkoja ehdottomana totuutena painottaen antanut hänen ymmärtää, ettei hänen kertomuksensa voi pitää paikkaansa, hän ei ole millään tavalla horjunut kertomuksessaan. A on pysynyt omissa havainnoissaan siinäkin tilanteessa, kun Anneli Auer on jäljempänä mainitussa yhteydessä kertonut hänelle uskovansa, ettei talossa ole ollut ulkopuolista tekijää ja että teon isälle oli tehnyt äiti.

Edellä todetut seikat, A:n kertomuksen sisältö sekä ZI:n kertomuksesta ilmenevä perusteellinen selvitys huomioon ottaen hovioikeus ei pidä todennäköisenä, että A olisi itseään tai Anneli Aueria suojellakseen keksinyt tai valehdellut havaintonsa ulkopuolisesta henkilöstä poistumassa talosta tai että Anneli Auer olisi johdatellut A:n kertomaan siitä.

...

Hovioikeuden johtopäätös

Mainituilla perusteilla hovioikeus pitää A:n kertomusta tapahtumista varsin luotettavana, vaikka on mahdollista, että hänen havaintonsa ovat olleet epätarkkoja tai joiltakin osin jopa virheellisiä ottaen huomioon edeltä ilmenevät seikat ja erityisesti tapahtumien nopea eteneminen sekä Anneli Auerin hätäkeskuspuhelun aikana antamat tiedot. Joka tapauksessa A:n kertomuksesta ilmenevät seikat viittaavat siihen, että tapahtumapaikalla on ollut ulkopuolinen tekijä.

http://www.oikeus.fi/55277.htm

Tuosta viimeisestä lauseesta voipi lukea myös hovin kannan ulkopuoliseen surmaajaan. Kanta ei suinkaan ole se, ettei löydetty riittävästi todisteita Aueria vastaan, vaan:

... viittaavat siihen, että tapahtumapaikalla on ollut ulkopuolinen tekijä.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Tara »

Otan tuosta edeltä turumurrelta vain lyhyen pätkän Hovin lausuntoa:
Kun poliisi on erilaisia yksityiskohtia ehdottanut, A ei ole pyrkinyt keksimään tai täydentämään muistikuviaan. Hänen kertomuksensa ei ole myöskään sisältänyt selvästi mielikuvitukseen perustuvia kuvauksia.
Kun Annelilta kysyttiin miksei ulkopuolisen poistumisääntä kuulu nauhalla, A vastasi, että ehkä ulkopuolinen poistui vasta (poliisien?) puhelun jälkeen. Poliiseille jotka olivat matkalla taloon A oli puhunut kuin tappaja olisi vielä olisi ollut talossa, mutta sitten sen puhelun aikana oli hiljennyt, että oli varmaan poistunut samaa tietä kuin oli tullutkin. Myös JJ:lle A kertoi, että poliisien puhelun aikana oli vielä kuulunut tappelun ääniä.

Anneli oli nukkumassa kun tappaja tuli ja hän kertoi heränneensä vasta kun sai puukosta rintaan. Sitten hän juoksi karkuun ja meni puhelimeen. Tähän sekä puheluun ja poliisien paikalle tuloon meni 20 minuuttia (vuoden 2011 laskelma)! (tunnustus-kuulustelut 2009). Toisaalla hän kertoi huomanneensa puukoniskun rinnassaan vasta puhelimen äärellä... oli jokin kolmaskin versio, muista kaikkia..

Muuta merkillistä liittyen hovin lausuntoon. Lapsen kertomuksen johdonmukaisuudesta:

Lapsi on kertonut kolme, oikeastaan neljä eri ajankohtaa, jolloin tappaja poistui. Erilaisia poistumisen tapoja on l kertonut myös kuten, että tappaja juoksi kylppäristä, että näki vain selän, että ei nähnyt sitä lattian tasossa, että se vain nosti jalan ja sitten toisen sen perässä..Tarkemmin sanoen, etp:tä lukien ei mitenkään voi päätyä vain yhteen yksiselitteiseen poistumihetkeen, ei lapsen puhutteluja lukien eikä Annelin kuulustelujen perusteella. Jukan sukulainen muistaa, että lapsi sanoi tappajan olleen piilossa kylppärissä. Lapsen ensimmäisessä puhuttelussa puhuttajat lisäävät lapsen puheeseen, 'entäs se tappaja, missä se oli'. Lapsi sanoo itse ensin ettei nähnyt sitä siellä, että näki vain isän lattialla ja verta. Näiksä sen, kyselevät puhuttajat kun olivat kysyneet lapsen kirkaisusta, lapsi vastaa itkien (kun puhuttelu on jo lopussa) y-yy. Tämänkö he tulkitsivat 'kyllä'-vastaukseksi? Se puhuttelu jäi siihen. Tämän puhuttelun lukien voi saada käsityksen, että tappaja olisi poistunut jo ennen kuin lapsi meni puhelimeen. Kun lapsi kuitenkin kirkaisi (mentyään katsomaan takkahuoneen ovelle puhelimesta päästyään) kovalla äänellä, puhuttajat tivasivat tästä, mitä lapsi silloin näki. Lapsi vastasi ensin: isän ja verta. Puhuttajien jankutus tappajasta sotki koko puhuttelun!

Lisäksi on olemassa sukulaisten ristiriitaiset kertomukset siitä kertoiko lapsi itse ensin nähneensä ulkopuolisen ja poistumisen, vai kertoiko sen lapsen kuullen äiti ensin.

Annelin puheista 2006 ymmärtää, ettei hän kuullut (tai kiinnittänyt huomiota) siihen mitä lapsi vastasi kun hän kysyi Häke-puhelun aikanan lapselta 'lähtisekse jo'. Lapsin vastasi joo se lähti, mutta silti A puhui poliiseille autoon kuin tappaja olisi ollut talossa edelleen (Joutsenlahdelle + partiopoliisien kuulustelut).

Muita ristiriitaisuuksia jotka hovi sivuutti: Lapsi kertoi nähneensä rinnassa olevan haavan vasta sairaalassa, kun äiti näytti sen. Anneli kertoi näyttäneensä haavan lapselle jo kotona. Ja lapsi kertoi puhutteluissa, että oli vasta sairaalassa kertonut äidille että oli nähnyt poistumisen.

Hovin perustelut eivät ole johdonmukaisia. Ne eivät voi sitä ollakaan, koska esitutkinta ei anna johdonmukaista kuvausta tapahtumista eikä niitten järjestyksestä.

Anneli on käyttänyt mielikuvitustaan, ei mitään estoja, mutta harkintaa kyllä! Todellakin, hovin lausunto asiasta on uskomaton!
pS: en enää jaksa kahlata etp:stä noita JPEG-numeroita. Kaikki edellä olevat pointit ovat olleet täällä useaan kertaan eri ketjuissa, ja minä ainakin olen pitänyt tapana laittaa JPEG-numerot aina kun olen johonkin etp-sivuun nojannut. Nyt en jaksanut enkä ehtiskään.

PS2 lisään vielä pari seikkaa jotka ovat ihmetyttäneet: Anneli ei muista missään vaiheessa kuulustelujaan lapsen käynneistä takkahuoneen ovella mitään (ne kolme käyntiä, lapsi jopa oli puhunut jotain vanhemmilleen), ei ensimmäisissäkään kuulusteluissa 2006. Vaikka toisaalla kuulusteluissa selitti jotain toista asiaa sillä, että hänellä on huoli lapsista.. ja kuitenkin oli äiti juossut jopa ulos, jättänyt lapset murhaajan kanssa omiin oloihin. Lisäksi laittoi vielä lapsen katsomaan näkyykö siellä takkahuoneessa jotain - (kuten A kertoo) - vaikka todellakaan, A:n kertomuksista ei näy merkkiäkään siitä, että hän olisi tiennyt missä nurkassa tappaja kulloinkin oli, puhumattakaan siitä, että olisi itse nähnyt poistumisen. Tappaja 'juoksi perässä' kuului kertomus häkeen..lapsi siinä seassa.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Kartsa68
Remington Steele
Viestit: 200
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 9:40 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Kartsa68 »

turumurre kirjoitti: Katson että ehdottamani lisäperehtyminen hovin perusteluihin oli paikallaan koska:[/color]

Hovioikeuden arvio A:n kertomusten luotettavuudesta...

Joka tapauksessa A:n kertomuksesta ilmenevät seikat viittaavat siihen, että tapahtumapaikalla on ollut ulkopuolinen tekijä.

http://www.oikeus.fi/55277.htm

Tuosta viimeisestä lauseesta voipi lukea myös hovin kannan ulkopuoliseen surmaajaan. Kanta ei suinkaan ole se, ettei löydetty riittävästi todisteita Aueria vastaan, vaan:

... viittaavat siihen, että tapahtumapaikalla on ollut ulkopuolinen tekijä.
Valehteletko turumurre itsellesi tahallaan vaiko tietämättäsi?
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Mielestäni on tehty täysin selväksi ja se käy kyllä hovioikeuden päätöksestä selvästi ilmi että Auerille käräjäoikeudessa annettu elinkautinen vankeusrangaistus murhasta on kaatunut hovioikeudessa siihen että näyttö ei ollut riittävä kun puhutaan näinkin vakavasta rikoksesta. Missään ei sanota suoraan että Auer on syytön tekoon vaan on hovioikeuden mukaan mahdollista että teon on tehnyt ulkopuolinen tekijä ja Aueria vastaan ei ollut hovioikeuden mielestä tarpeeksi näyttöä.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Kartsa68 kirjoitti: Valehteletko turumurre itsellesi tahallaan vaiko tietämättäsi?

Ihan tietoisesti olen liikenteessä, mutten valehtelemassa Kartsa.
Perehdyhän sinäkin hovin syyttömyyspäätökseen ja perusteluihin, niin tuskin sen jälkeen puhut valehtelusta. Ole hyvä.

Tässä vähän tuoretta tietoa syyllisyyden ylläpitämisestä:

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... yytta-ylla
Avustaja: Viranomaiset pitävät Auerin syyllisyyttä yllä
26.08.2011 16:35


Anneli Auerin puolustusasianajaja Juha Manner puhuu kovin sanoin hovioikeudessa syyttömäksi todetun päämiehensä kohtelusta.

Mannerin mukaan on olemassa yksittäinen vinkki, joka johti syyttäjän lisätutkintaan ja sen myötä perjantaina tehtyyn kotietsintään Anneli Auerin kodissa Turussa.

- Vinkki on mahdoton. Sen perusteella mitä tiedän, olisi kyllä pitänyt nukkua yön yli. Nyt liikutaan katastrofin rajamailla, Manner sanoo.

Mannerin mielestä poliisi ja syyttäjä toimivat välinpitämättömästi hovioikeuden tuomiota kohtaan. Mannerin mukaan viranomaiset pitävät Auerin syyllisyyttä yllä.

- Porin poliisilaitos on julkisuudessakin ilmoittanut, ettei juttua ole tarkoitus avata uudelleen, mutta kun he saavat Annelia koskevan vinkin, tutkinta avataan.

Mannerin mukaan poliisilla on olemassa muitakin tutkintalinjoja, joita selvittää.

- On henkilö, joka on tunnustanut surmanneensa Jukka S. Lahden. Tällaisia ei saisi olankohautuksella torpedoida, Manner sanoo.

Vaasan hovioikeus totesi heinäkuussa Anneli Auerin syyttömäksi miehensä surmaan perheen kotona Ulvilassa 2006.
Kartsa68
Remington Steele
Viestit: 200
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 9:40 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja Kartsa68 »

Pysy nyt vaan siinä siteeraamassasi hovin tekstissä: "Joka tapauksessa A:n kertomuksesta ilmenevät seikat viittaavat siihen, että tapahtumapaikalla on ollut ulkopuolinen tekijä."

Mutta se siitä chattailystä tällä erää. Itse aiheeseen; Mannerin reaktioistakin päätellen nyt taisi käry käydä, aika näyttää ja arpomaan päässee jo parin viikon sisällä.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Anneli Auerin kotiin kotietsintä

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Kartsa68 kirjoitti:...

Mutta se siitä chattailystä tällä erää. Itse aiheeseen; Mannerin reaktioistakin päätellen nyt taisi käry käydä, aika näyttää ja arpomaan päässee jo parin viikon sisällä.
'Älä unta nää', niinkuin tavataan sanoa.
Mitään käryä ei ole havaittavissa. Syyttäjän vain pitää saada jotain uutta valitustensa kyytipojaksi.
Pian joudut taas pettymään suurine odotuksinesi. :wink:
Viikonloppuja itse kullekin...
Vastaa Viestiin