Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Kirvesmies kirjoitti:OT eli vähän ulkona aiheesta: Kyllä se vaan normaali arkielämä sujuu, vaikka olisi henkirikos omallatunnollaan:

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... te-taposta
Martikaisen poika eli normaalia elämää vielä pidempään käyden koulua ja kaikkea.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Varamies
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 5:24 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Varamies »

dazu kirjoitti:Yks aika mielenkiintoinen, mikä tuli mieleen oli, että jos Karoliina on ammuttu äänenvaimentimella varustetulla pienikaliperisella aseella tuonne mukkauspaikalle. Selittäisi sen, minkä takia sieltä on lähdetty niin huithapelisti liikkeelle.
Jestas. Ammuttiin, vieläpä trampoliinilta siinä pomppien ja sitten bileistä palaava karhu veti välistä ja nuoli verijäljetkin. Normiyö Likolammenkadulla.
Viimeksi muokannut Varamies, La Elo 27, 2011 6:02 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
sisotalo kirjoitti: Kirjoittaja sisotalo Su Tammi 13, 2013 12:58 pm
Hänellekin on yritetty syöttää valemuistoja, mutta turhaan. Kts blogiani Seppo Isotalo.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Rezah kirjoitti:Jos jatkoille olisi lähdetty LIkolammen päähän johonkin metsäpubiin, niin eiköhän sieltä olisi löydetty jotain, juomia tms, tyhjiä pulloja/tölkkejä, kun on auto, niin harvoin mennään pussikaljalle.

Eri asia jos joku näistä olisi asunut siellä Likolammen päässä, onko muuten mahdollista ajaa autolla tuota pururataa/kuntopolkua? Esim. Linnoituksenkadulle/Kalkunvuorenkadulle/Korvenkadulle?
En ole aivan satavarma nykytilanteesta, mutta silloin kuin itse tuolla aikoinani lenkkeilin, niin ainakin Korvenkadulle pystyi ajamaan läpi. Jos tonne mettän puolelle lähtee autolla ajamaan, niin TÄYTYY OLLA PAIKKAKUNTALAINEN ja tuntea noi mestat aika hyvin. Muuten ei houkuta pimeessä lähtee sinne kurvailemaan. Tunteeko joku paikallinen nykytilanteen paremmin ?
Kyllähän nää pururadan valotkin täytyy huoltaa ja nostolava-autolla ne nykyään huolletaan, eli autolla pääsee, jos ei ole puomein tai siirtokivin jostain kohtaa estetty.
Viimeksi muokannut japittaja, La Elo 27, 2011 6:05 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Chili »

Nyt olen etsinyt sitä kaatuneen skotterin kuvaa jo 15 minsaa. Olisiko linkki, pls!
Pardon
Jane Marple
Viestit: 1045
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2011 3:35 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Pardon »

Saturnus kirjoitti:
Pardon kirjoitti:
Spekultantti kirjoitti:Motiivi? Miksi lehdenjakaja, talonmies, bilepoika, bemarityyppi jne olisi yhtäkkiä käynyt KK:iin käsiksi niin, että henki lähti?
Seksuaalirikos. Karoliina liikkeellä yksin, yöaikaan, humalassa ja syrjäisellä paikalla.
Jos yksikään näistä ed. mainituista tappaisi ja raiskaisi 15 vuotiaan tytön ihan muuten vain, tai siksi koska on tilaisuus, kyse olisi psykopaatista. Tuntemattoman raiskausmurhaan ei pysty kuin erittäin sairas ihminen. Ongelmaksi muodostuu heti se että kyseinen ihminen näyttäisi taipumuksiaan useamminkin, jolloin puhuttaisiin sarjamurhaajasta. Tämä on se ikuinen dilemma.

Läheisen ihmisen tappaminen on paljon yleisempää, ventovieraan erittäin harvinaista. Hyvä esimerkki on se että mies saattaa pahoinpidellä vaimoaan muttei satunnaista naistuttavuutta. Väkivaltaan vaaditaan suhde.
Tuo on kaikki järkevänkuuloista, mitä sanot. Alkuun, ennen Bemari-havaintoa, lähdin siitä, että tässä on yksi tekijä ja Karoliina on kaapattu. Silloinkin arvelin seksuaalirikosta, mutta kaappausta paljon suunnitellummaksi. Ei niin, että se kohdistuisi juuri tähän tyttöön, vaan sen ennaltamietittyyn toteuttamiseen. Harvinainen rikos, tiedä. Minusta vaan näytti, että Karoliina ei välttämättä ole ollut eksyksissä ja että skootteri on jätetty erittäin oudosti. Seuraamisteoria tuntui minusta mahdolliselta.

Tästä on hyvin vaikeaa saada tekijäksi tuttua ihmistä. Ainakaan tapauksesta annetuilla tiedoilla. Bemari-havainto johti minusta siihen, että tarkoitus on epäillä tätä porukkaa. En epäile heitä kuuliaisuudesta, sokeasta uskosta siihen, että poliisi kertoo miten asiat ovat. Vaan siitä, että tällä kertaa poliisi hyötyy siitä, että kertoo enemmän ja puhuu totta. Ja heille olisi minusta haittaa, jos tarina ei olisi totta tai se olisi huonosti tarkastettu.

Tällöin olen koittanut miettiä, että miten tapahtumaketju alkaisi ja miten se jatkuisi Bemari-porukan kanssa. Miten aika tiukassa aikataulussa saataisiin skootteri Likolammenkatu 6:een ja Karoliina katoamaan ilman selviä jälkiä. Päädyn autoon ja tähän Bemariin. En usko, että siihen väliin tunkisi vielä joku toinen auto. Minusta vaikuttaa, että autossa tosiaan on kolme matkustajaa. En tiedä, keitä muita pysäkillä seisoneet voiisvat olla.

Minusta seksuaalirikokseen voidaan liukua. Suomessa on syytetty mm. urheilujoukkuetta raiskauksesta. Juttua ei myöhemmin pidetty totena, mutta se uutisoitiin sellaisena alkuun. Niin sitä myös kai tutkittiin.

No, tappamienn silti eri juttu. Näille kolmelle on säädettävä tavallista enemmän rikollista mielenlaatua ja ihan menneisyyttäkin seksuaalirikosten kanssa. En usko, että ne on kolme kivaa nuorta miestä.

Ymmärrän, että poliisin pitäisi jo olla tarkistanut vapaana olevat rikolliset tai tällaisista rikoksista syytetyt. Kun rikostaustaa on tarpeeksi, niin porukalla voi olla yleistä lojaalisuustaustaa normaalia enemmän. Niin että kaksi eivät ole niin kiinnostuneita, mitä kolmas tytölle tekee. Että seksuaalirikokselle asetettaisiin jotain rajoja. En usko erilliseen tappoon, vaan siihen että jonkun raiskausfantasiassa väkivalta näyttelee keskeistä roolia. Ei mikään s/m vaan hengenvaarallinen väkivalta. En oikein tiedä, miksi sitä pitäisi kutsua. Yksittäisten tekijöiden kohdalla käy vanha nimike himomurha (lust murder).

Eli jos ollaan jossain mökillä, niin yksi ilmoittaa muille, että uhri on kuollut. Onhan tämä synkkä visio, mutta en tajua mikä muu tappo tähän kävisi? Uhri voitaisiin kenties hylätä huonossa kunnossa jonnekin aivan muualle, jossa tämä ei selviäisi vaan jäisi maastoon.

En tiedä. Jotain peruuttamatonta siinä on, jos kaapataan nuori tyttö ja tähän kohdistuu seksuaalirikos. Jos tapaus on vielä alkanut vapaaehtoisesta tutustumisesta, niin miten tyttö voisi jäädä henkiin ja olla menemättä poliisille kaikkine tietoineen? Jos nämä olisivat Ulvilan huppumiehen huppupäisiä poikia, niin sitten tyttö ei ehkä osaisi sanoa heistä paljoa. Mutta Karoliina ei välttämättä ole niin humalassa, etteikö hän pystyisi kertomaan heistä ja lopulta tunnistamaan heidät.

Eli kuten sanot, väkivaltaan vaaditaan usein suhde, mutta seksuaalirikokseen ventovierastakin kohtaan voi sisältyä raakaa väkivaltaa. Miksei kuolema voi olla jokin tapaturmakin, esim. jostain päihteestä johtuva (tahallinen huumaaminen), mutta on siinä silloin muutakin ollut tai ainakin aiottu kuin pelkästään huumata.
hutkija72
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 1:12 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja hutkija72 »

Nyt alkaa jo harmittaa tämä teorioiden määrä, ja faktoista irtautuminen. Kyllähän sitä mitä tahansa voi keksiä kun poimii vain muutaman asiaan liittyvän "faktan". Oikeita faktoja ei tosin meillä ole tiedossa mitään muuta kuin skootteri ja sen tapahtumaympäristö.

En jauha enää uudelleen samoja, mutta haluaisin nyt pistää kuitenkin jonkinlaisen stopin teorioille joissa KK:ta on jahdattu autolla kaatumispaikalle/paikalla ja raahattu kaatumisen jälkeen autoon.

Ette ilmeisesti ole itse ikinä olleet omenavarkaita kuumemmissa puuhissa? Niissä tilanteissa ollaan lähtökohtaisesti jo jännittyneitä ja "paranoideja". Kun mopo kaatuu ja aiheuttaa kovaa ääntä (ollaan täydellisyyden hiljaisuuden keskellä, ja kuitenkin asutusalueella), toiminta stoppaa taatusti siihen, ei ketään enää aleta sen jälkeen raahailemaan autoon väkisin tms. Päinvastoin kaasutetaan lujaa paikalta ja naureskellaan mitähän pikkup*****e kävi, koska mitään oikeasti pahaa ei olla kuitenkaan vielä tehty.

Eli jos voitaisiin keskittyä muihin hedelmällisempiin lähtökohtiin...
Varamies
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 5:24 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Varamies »

Chili kirjoitti:Nyt olen etsinyt sitä kaatuneen skotterin kuvaa jo 15 minsaa. Olisiko linkki, pls!
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194694 ... aassa.html
sisotalo kirjoitti: Kirjoittaja sisotalo Su Tammi 13, 2013 12:58 pm
Hänellekin on yritetty syöttää valemuistoja, mutta turhaan. Kts blogiani Seppo Isotalo.
Rampo Edogawa
Poliisikoira Rex
Viestit: 265
Liittynyt: Ke Loka 28, 2009 3:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Rampo Edogawa »

dazu kirjoitti:Yks aika mielenkiintoinen, mikä tuli mieleen oli, että jos Karoliina on ammuttu äänenvaimentimella varustetulla pienikaliperisella aseella tuonne mukkauspaikalle. Selittäisi sen, minkä takia sieltä on lähdetty niin huithapelisti liikkeelle.
NIin meinaat, ettei se ole tarpeeksi hyvä syy lähteä paikalta, että on kolaroinut (mahdollisesti humalapäissään) skootterin jonkun pihalle? Lisäksi paikalle olisi jäänyt verijälkiä, jotka ainakin koirat olisi vainunneet. Mikäli siis toi "mukkauspaikka" tarkoittaa tota kolaripaikkaa. Siellähän on käytetty varmaan Tampereen kaikki poliisikoirat eikä mitään epätavallista löytynyt.
Nimeni on Veijonen, mutta herralla on tapana sanoa minua Batleriksi
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Chili »

Varamies kirjoitti:
Chili kirjoitti:Nyt olen etsinyt sitä kaatuneen skotterin kuvaa jo 15 minsaa. Olisiko linkki, pls!
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194694 ... aassa.html

Tarkoitin sellaista kuvaa, josta näkee sen Muumiohjelman. Tuosta kuvasta en ainakaan saa siitä selvää. Onko olemassa parempi kuva?
profiler
Armas Tammelin
Viestit: 74
Liittynyt: Ma Syys 28, 2009 6:33 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja profiler »

Pardon kirjoitti:Aikataulu tässä kuten muissakin teorioissa on niukka. Se tarkoittaa minusta, että jätkät tässä uudessa paikassa (kutsun heitä nyt erittelemättä jätkiksi; ainakin 2 jätkää on kyydissä) menevät suoraan asiaan. Kaikissa teorioissa aikataulu asettaa samat paineet: postinkantaja tulee, mutta tätä tuskin voidaan tietää. Oli syy mikä tahansa, Likolammenkadulta poistutaan melko pian sinne saapumisen jälkeen. Oletan, että jotenkin automatkalla on sanottu ääneen, että sinne voitaisiin kyllä jättää skootteri mutta siirtyä sitten ihan muualle. Tytön vapaaehtoisuutta ei käsitellä, joten se on lähinnä sen tunnustelua, että ovatko kaikki mukana. Tytön vastustelu ja esim. yritys lähteä kotiin sysää rikollisen tapahtumaketjun liikkeelle.
Aikataulu on tiukka, joten siihen tarvitaan ehkä vähän lisää minuutteja. Skootterilla ajaa soramontun näköalatasanteelle noin 3(?) minuuttia, ehkä KK otettiin siis kyytiin jo Nokiantien pysäkillä ja päihteitä alettiin tarjoamaan heti autossa. Ei tuostakaan paljoa irtoa lisäaikaa, mutta toisaalta olihan KK jo juovuksissa, joten täystyrmäykseen ei ehkä niin kauheasti enää tarvittu.

Toisaalta kun ottaa kellosta aikaa ja miettii samalla tapahtumien kulkua, ei 25 minuuttia niin kovin lyhyeltä enää tunnukaan. Suurin kysymysmerkki on siinä, ehtisikö mahdolliset "aineet" vaikuttamaan esim. 15 minuutissa kuollettavasti. Jos kyllä, niin silloin aikataulussa jäisi hieman aikaa myös bemaripoikien jälkienpeittosuunnitelman laatimiseen. Näköalatasanteelta on varmasti lähdetty niin nopeasti kuin mahdollista, mutta riittääkö aika siltikään tuohon kaikkeen.
uaa
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Ke Elo 24, 2011 4:10 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja uaa »

Hei taas!

Kiva palata keskusteluun, kun porttikielto on kumoutunut. Syynä oli sanatarkasti: "Turhaa chattia".

Jos haluatte ottaa opiksi, niin lukekaa viestini ja välttäkää visusti kirjoittamasta sellaisia !
Pardon
Jane Marple
Viestit: 1045
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2011 3:35 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Pardon »

Chili kirjoitti:Nyt olen etsinyt sitä kaatuneen skotterin kuvaa jo 15 minsaa. Olisiko linkki, pls!
Toivoisin, että ylläpito voisi tehdä poikkeuksen ja antaa luoda "Karoliina Kesti - dokumenttiketju" -nimisen ketjun. Siihen poliisin tiedotteet, lehtijutut sekä omat tutkimukset (trashin videot yms.) - ja kaikki mielellään ilman kommentteja.

Jokainen myöhemminkin mukaantulija voisi sieltä lukaista perusteet. Että selviäisi, missä skootteri oli, miten se oli kumollaan, minkälaista reittiä Karoliina mahdollisesti meni ja muut lehtijutut (ei omia spekulaatioita) jne. - Keskusteluketju ei pysy dokumenttien osalta enää kasassa, ei ole pysynyt pitkään aikaan.

Ehkä johonkin tällaiseen tullankin sitten, kun jokin pidätys tapahtuu tai poliisilla on tarkempaa sanottavaa rikoksesta (ja että kyseessä on rikos). Silloin aiheen voisi siirtää Kadonneet-osiosta johonkin muuhun ja nimetä sen mukaan.

Ketjun kykeen liitettäisiin siis dokumenttiketju, johon voi tuoda uusia dokumentteja sitä mukaa kun jokin tapaus etenee. Siis skannattuja asiakirjoja, lehtijuttuja yms.

En tiedä, onko millään keskustelupalstalla resursseja, että joku moderoija siirtäisi dokumentoivaa aineistoa sivuun omaan ketjuunsa. Eikä sinne siis tulisi mitään facebook-sivujakaan vaan se julkisesti esillä oleva aineisto, jota muutkin käyttävät (esim. toimittajat) jutun uutisoinnissa ja seuraamisessa. Siellä Minfon oma materiaali (trashin jo monesti kiitellyt teokset) pääsisi ansiokkaasti esille. paremmin kuin nyt. On ollut muutakin omaa materiaalia, en suoraan sanoen muista tekijöitä. Epäkohta sekin.

Nyt on minusta niin, että satunnainen seuraaja ei välttämättä näe Minfon kaikkia hyviä puolia yhdellä silmäyksellä. Tuollainen dokumenttiketju tai "dokumenttijuna" olisi ehkä jopa rikostoimittajien käyttämä ja sinne viitattaisiin. Tähän keskusteluun ei voi viitata. Tätä ei varmaan rikostoimittajatkaan enää ehdi seurata. Parin tunnin aikana tulee valtavasti uutta. Kuvat sieltä ehkä bongaa, mutta juttuja ei ehdi lukea.

Mitäs ylläpito tähän sanoisi? Perustelluissa tapauksissa pitkiin ketjuun voitaisiin luoda apuketju, "dokumenttijuna". Ylläpito poistaisi sieltä kaiken, mitä he eivät pidä dokumentteina (esim. jonkun omat kuvina laaditut spekulaatiot, jos ne ovat tarkoitushakuisia). Mitään kommentointia sinne ei sallittaisi. Poikkeuksena ehkä, jos esim. lehtijutun kirjoittaja korjaa oman virheensä myöhäisemmässä jutussa, niin sen voisi kirjoittaa huomautuksena alle tyyliin: Ei 'Villilänsaari' vaan 'Villilänniemi', ks. HS 20.8.2011. Veikkaisin, että keskusteluketju selkenisi tällaisesta huomattavasti.
Spekultantti
Theo Kojak
Viestit: 1165
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 4:32 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Spekultantti »

Tappotutkinta alkoi heti, kun se lomaltapalannut tyyppi kertoi bemarihavaintonsa. Oliko tuo näkijä esim. poliisi, joka tunnisti auton ja kaverit ennenkin väkivaltarikoksia tehneiksi?
Rampo Edogawa
Poliisikoira Rex
Viestit: 265
Liittynyt: Ke Loka 28, 2009 3:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Rampo Edogawa »

Spekultantti kirjoitti:Tappotutkinta alkoi heti, kun se lomaltapalannut tyyppi kertoi bemarihavaintonsa. Oliko tuo näkijä esim. poliisi, joka tunnisti auton ja kaverit ennenkin väkivaltarikoksia tehneiksi?
No kyllä kaverit olisi jo kiinni jos ne olisi tunnistettu silloin ja vieläpä poliisin toimesta. Lisäksi Aamulehdessä kirjoitettiin: "silminnäkijä on poliisin mukaan autoja keskimääräistä paremmin tunteva mies". Tämä ei tietenkään sulje pois sitä mahdollisuutta, että havaitsija olisi ollut poliisi. Sitä epäilen vahvasti, että olisi tunnistanut tekijät.

Lisäksi itse pidän varmana tätä havaintoa eli siinä pysäkillä on ollut tumma auto ja skootteri. Se on eri asia, onko skootteri ollut Kestin.
Nimeni on Veijonen, mutta herralla on tapana sanoa minua Batleriksi
-Bastard-
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 118
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 9:18 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja -Bastard- »

japittaja kirjoitti:Tunteeko joku paikallinen nykytilanteen paremmin ?
Kyllähän nää pururadan valotkin täytyy huoltaa ja nostolava-autolla ne nykyään huolletaan, eli autolla pääsee, jos ei ole puomein tai siirtokivin jostain kohtaa estetty.
pururataa ei oikeastaan enää ole, rakennettu taloja niin pirusti useassa kohdassa päälle, pururataa on semmoisia pätkiä siellä täällä, ei valaistusta ainakaan "mäen päällä" olevilla pätkillä.
Lukittu