Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Pardon
Jane Marple
Viestit: 1045
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2011 3:35 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Pardon »

Mat-Lock kirjoitti:
profiler kirjoitti:
Pardon kirjoitti: Toisaalta se puhelimen heittäminen mäkeen sopisi ilmeisesti hyvin tähän ja musta se on sopinut kuvioon ennen sitä mastojuttuakin. Siis että puhelimesta hankkiudutaan eroon. Hyvä pointti oli se, että kännykkä on valmiiksi äänettömällä. Vaikkapa äidin soittojen takia, jos niitä on tullut (onko äiti silloin yöjunassa?). Puhelimen lennättäminen viittaisi siihen, että jatkosuunnitelmia on.
Miksi piilottaa puhelin, mutta jättää se päälle? Teoriasi ei selitä luontevasti tekijän toimintaa.
Puhelimen sammuttaminen lähettää verkkoon signaalin "minut sammutetaan". Toisin sanoen kavaltaa heti, että kyseessä on rikos eikä onnettomuus - kuka nyt oman puhelimensa sammuttaisi katoamishetkellään. Puhelimen sammuttaminen olisi siten tekijältä äärimmäisen tyhmää. Tämäkin asia on toki kerrottu moneen kertaan - jokin FAQ-tiedosto olisi kiva.
Ajatus äidin soitoista liittyi mielestäni Villilänkadun tapahtumiin. Karoliina ei tule äitiään tapaamaan illalla. En tiedä kuinka monta kertaa äiti tällaisessa tapauksessa soittaa perään.

On mahdollista, että soittaa. Toisaalta kaveritkin soittelevat. Villilänkadun bilepojat osaisivat kertoa, soiko Karoliinan puhelin vai oliko siinä jokin muu hälytys. Tärinällä vaan? Tätä vastan on tosin tytön vaatetus, jos ja kun legginseissä ei ole taskua. Mutta asia on kuitenkin tarkastelun arvoinen.

Se että puhelinta ei ole löytynyt voi johtua siitä, että se ei soi. Moni on kuitenkin arvellut (myös poliisi), että puhelin on lähellä skootterin katoamispaikkaa.

Tämä on vain pikku yksityiskohta. Ei Karoliina minusta yön tunteina klo 02.30 jälkeen laita puhelintaan äänettömälle. Joko se on jo äänettömällä tai äiti ei rimpauttele tai puhelin vaiennetaan joka soitolla. Ehkä viimeinen, jos Karoliina soittelee kavereilleen ja saattaisi saada heiltäkin puheluita.

Oliko niin, että äiti on yöjunassa? Moni ei nuku niissä hyvin. Että sikäli äiti voisi olla hereillä ja yrittää myöhäiseenkin aikaan.

Mat-Lockille vielä: En siis ehdottanut, että Karoliina laittaisi puhelimen äänettömälle 02.30 jälkeen. MUTTA - oletukseni on, että vaikka matkapuhelimen seuraamisesta tiedetään/luullaan kaikenlaista, niin juuri tuota ei tiedetä, mistä kerrot. Puhelintahan ei suljeta tms. Arkilogiikalla se ei ole teko, jonka operaattori saisi tietoon. Tiedämme nyt myös, miten vaikeata on saada täsmällistä tietoa esim. kännyköistä ja tukiasemista. Luulen, että moni joutuisi elämään sen tiedon varassa, että haluavat hävittää kännykän heti, niin että sen avulla ei seurata kännykän - ja samalla mahdollisten kaappaajien - liikkeitä.
kajuhani69

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja kajuhani69 »

Palataan vielä KK:n kännykkään.

Jos todella puhelimen paikaksi todettiin noin 1km skootterin löytymispaikasta, äkisin tulee mieleen että puhelin (ehkä myös KK), olisi jossakin asunnossa alueella....ehkä jopa ihan skootterin löytöpaikan vieressä? Tämä taas viittaisi siihen ettei asiaan sotkeutunut (tai KK itse) ole kovinkaan hyvin perillä puhelintekniikasta ja puhelimen jäljittämisestä.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Luupää »

Juniorihölkkääjä kirjoitti:Iltalehdellä skuuppi!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011082 ... 3_uu.shtml

"Lukijan kuva: Tässä on kadonneen Karoliinan kaatunut skootteri

Sunnuntai 28.8.2011 klo 09.20

Iltalehti on saanut käsiinsä kuvan heinäkuun viimeisenä päivänä kadonneen Karoliina Kestin kaatuneesta skootterista.

Iltalehden lukijan lähettämässä kuvassa näkyy heinäkuun viimeisen päivän aamuyöllä kadonneen Karoliina Kestin kumoon ajettu skootteri.

Kuvaa skootterista ei ole aiemmin julkaistu.
..."

Tässä Iltalehden lukijan ottama kuva, jota ei ole aiemmin julkaistu:

Kuva

HAH!!!

Nyt Iltalehden "skuuppia" on hiukkasen tuunattu. "Ennen julkaisemattomasta" lukijan kuvasta ei enää virkata mitään vaan iltalehden "käsiinsä saaman" kuvan tekstissä on "uutta tietoa" että Likolammenkadulta on skootteri löytynyt ja että aitaan on ajettu. Wau, mitä uutisia! "skuuppi" on muutenkin vain jo vanhojen asioiden veivaamista.

Tässä linkki skuuppi vol 2:een:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011082 ... 3_uu.shtml


Ja tässä itse suuri uutinen niille jotka eivät jaksa linkkiä klikata:
Lukijan kuva: Tässä on kadonneen Karoliinan kaatunut skootteri

Sunnuntai 28.8.2011 klo 09.20 (päivitetty klo 11.41)

Lukijan lähettämässä kuvassa näkyy Karoliina Kestin kaatunut skootteri.


Kuva
Karoliinan skootteri löytyi Likolammenkatu 6:n kohdalta. Sillä oli törmätty aitaan. (LUKIJAN KUVA)

Kuva
Karoliina Kestin skootteri löytyi aidan vierestä kumollaan, vilkku päällä. (MINNA JALOVAARA)

Kuva
Mikä sai Karoliina Kestin ajamaan yöllä Likolammenkadulle? (MINNA JALOVAARA)

Iltalehden lukijan lähettämässä kuvassa näkyy heinäkuun viimeisen päivän aamuyöllä kadonneen Karoliina Kestin kumoon ajettu skootteri.

Aitaan törmännyt skootteri löytyi Likolammenkatu 6:n kohdalta vilkku päällä. Löydön teki paikallinen asukas.

Karoliina oli ollut viettämässä lauantai-iltaa kaverinsa luona Villilänsaaressa ja lähtenyt sieltä sunnuntaina aamulla puoli kolmen aikaan skootterilla, mutta hän ei koskaan päässyt kotiinsa Lentävänniemeen asti.

Lehdenjakajan mukaan skootteri oli ollut samassa paikalla yöllä jo noin kello 2.50 - 3.10 välisenä aikana.

Karoliinan skootterin tavaraluukusta löytyi tytön ajokortti, käsilaukku ja kotiavaimet. Myös kypärä löytyi skootterin luota. Karoliina oli ottanut mukaansa vain puhelimensa.

Poliisi vahvisti maanantaina 22.8, että Karoliinan katoamista tutkitaan tappona.


FAKTAT

- Karoliina Kesti, 15, katosi matkalla kotiin 31. heinäkuuta. Viimeksi tytön näki kaksi poikaa, joiden luota hän lähti kello 2.30 yöllä Tampereen Villilästä.

- Karoliinan skootteri löydettiin seuraavana aamuna noin kilometrin päässä lähtöpaikasta.

- Kestin matkapuhelin on kateissa, mutta teletunnistetietojen mukaan se oli päällä tiistaiaamuun saakka.

- Poliisi on saanut vihjeen skootterilla liikkuneesta tytöstä, joka jutteli kolmen BMW-merkkisellä autolla liikkuneiden miesten kanssa kello 2.45 Nokiantien varressa. Tyttö on saattanut olla Karoliina. Poliisi etsii autoa.

- Karoliinaa ja hänen valkomustaa Nokia 3120 classic -matkapuhelintaan on etsitty tuloksetta maastosta koirien ja vapaaehtoisten avulla Tampereella.

Iltalehden lukijan lähettämässä kuvassa näkyy heinäkuun viimeisen päivän aamuyöllä kadonneen Karoliina Kestin kumoon ajettu skootteri.

Aitaan törmännyt skootteri löytyi Likolammenkatu 6:n kohdalta vilkku päällä. Löydön teki paikallinen asukas.

Karoliina oli ollut viettämässä lauantai-iltaa kaverinsa luona Villilänsaaressa ja lähtenyt sieltä sunnuntaina aamulla puoli kolmen aikaan skootterilla, mutta hän ei koskaan päässyt kotiinsa Lentävänniemeen asti.

Lehdenjakajan mukaan skootteri oli ollut samassa paikalla yöllä jo noin kello 2.50 - 3.10 välisenä aikana.

Karoliinan skootterin tavaraluukusta löytyi tytön ajokortti, käsilaukku ja kotiavaimet. Myös kypärä löytyi skootterin luota. Karoliina oli ottanut mukaansa vain puhelimensa.

Poliisi vahvisti maanantaina 22.8, että Karoliinan katoamista tutkitaan tappona.

IL
Viimeksi muokannut Luupää, Su Elo 28, 2011 1:06 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
flamie
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 6:03 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja flamie »

flamie kirjoitti: ...
4. Joku skootteri on nähty jonkun auton edessä bussipysäkillä. Kummin päin skootteri oli auton edessä? Ja kummin päin auto oli pysäkillä? Se kertoisi ajoneuvojen tulosuunnasta ja järjestyksestä. Jos pimeässä on tuttu tai tuntematon auto parkissa bussipysäkillä niin harva takaapäin tuleva ajaisi skootterin parkkiin auton valokiilaan (olettaen että ainakin parkit päällä autossa) vaan jättäisi sen auton perään. Jos taas skootteri tulisi vastakkaisesta suunnasta niin eteen pysäköiminen olisi luontevampaa. Jos taas auto on ollut pysäkillä parkissa keula silminnäkijän tulosuuntaan, on se varmasti kiinnittänyt ohiajajan huomion tarkemmin kuin kulkusuunnan mukaisesti pysäköity auto. Lisäksi jos auto on ollut pysäkillä keula silminnäkijän kulkusuuntaa vasten, on auton tunnistaminen BMW:ksi ollut varmempaa omaperäisen keulailmeen ansiosta. Takaviistostahan ko. BMW malli on helpommin pikaisella vilkaisulla sotkettavissa muihin vastaavantyyppisiin korimalleihin.

....
Kuva

Lisäyksenä aiempaan pohdintaani. Ihan vaan silminnäkijähavaintoon takertuneille lisäpähkinäksi ;)
Tietäjä99
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 10:55 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Tietäjä99 »

Itseäni ihmetyttää aika paljon se, että ihmisten mielestä K ei olisi jättänyt tavaroitaan skootteriin. Jos oletetaan, että K itse skootteria ajoi ilman mitään takaa-ajoja, niin tilannehan on ollut se, että 15-vuotias on juuri humalassa ajanut vieraan ihmisen piha-aidan hajalle ja skootteri on melkein ulko-oven edessä. Siinä saattaa hyvinkin iskeä paniikki, että joku heräsi ja kohta on poliisit paikalla ja puhalluttamassa. Ei siinä välttämättä ala kaivelemaan takaboksia, vaan pinkaisee karkuun ennen kuin kukaan ehtii nähdä. Sitähän voi sitten seuraavana päivänä selvänä väittää, että skootteri varastettiin tms.

Miksi ajoi sinne, ajoiko itse, mihin sitten tyttö on kadonnut jne? Siitä ei ole hajuakaan. Mietin tässä vain sitä etteikö säikähtänyt teini voisi jättää tavaroitaan.
GWR
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 7:43 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja GWR »

Pardon kirjoitti:
Mat-Lock kirjoitti:
profiler kirjoitti: Miksi piilottaa puhelin, mutta jättää se päälle? Teoriasi ei selitä luontevasti tekijän toimintaa.
Puhelimen sammuttaminen lähettää verkkoon signaalin "minut sammutetaan". Toisin sanoen kavaltaa heti, että kyseessä on rikos eikä onnettomuus - kuka nyt oman puhelimensa sammuttaisi katoamishetkellään. Puhelimen sammuttaminen olisi siten tekijältä äärimmäisen tyhmää. Tämäkin asia on toki kerrottu moneen kertaan - jokin FAQ-tiedosto olisi kiva.
--
Mat-Lockille vielä: En siis ehdottanut, että Karoliina laittaisi puhelimen äänettömälle 02.30 jälkeen. MUTTA - oletukseni on, että vaikka matkapuhelimen seuraamisesta tiedetään/luullaan kaikenlaista, niin juuri tuota ei tiedetä, mistä kerrot. Puhelintahan ei suljeta tms. Arkilogiikalla se ei ole teko, jonka operaattori saisi tietoon. Tiedämme nyt myös, miten vaikeata on saada täsmällistä tietoa esim. kännyköistä ja tukiasemista. Luulen, että moni joutuisi elämään sen tiedon varassa, että haluavat hävittää kännykän heti, niin että sen avulla ei seurata kännykän - ja samalla mahdollisten kaappaajien - liikkeitä.
Jos kaappaaja(t) olisi(vat) yrittäneet lavastaa tuossa jotain, olisi kätevintä ollut irrottaa kännykästä akku. Tällöinhän tarkoituksellisen sulkemisen signaalia ei olisi lähtenyt, vaan olisi näyttänyt, että puhelin olisi hajonnut skootterin kaatumisen yhteydessä osuessaan esimerkiksi KK:n takintaskussa ollessaan maahan. Tuokin vahvistaa sitä teoriaa, että puhelin on vain viskattu menemään siihen Likolamminkadun länsipuolen rinteeseen tai lähistölle juuri ennen tai heti skootterin mälläämisen jälkeen.

Jos potentiaalisen epäillyn jäljille päästään, paljon kertonee sekin, jos hän on sattunut sammuttamaan oman puhelimensa 2:45-3:10 välillä ja verkosta poistumisen signaali on tullut tuolta alueelta, tai, puhelin on hävinnyt verkosta (eli akku irrotettu) samalla aikavälillä ja myöhemmin ilmestynyt takaisin verkkoon. Tässä tapauksessa kulunut aika aamukolmesta siihen, milloin puhelin olisi laitettu takaisin päälle, olisi hyvä arvaus siitä, kauanko ruumiin hävittämiseen meni aikaa ja sen perusteella voisi lähteä arvioimaan, miten kauas Likolammenkadulta ruumis on piilotettu. Ruumis kyydissä ei tietenkään ajeta ainakaan kovaa ylinopeutta, ettei poliisi pysäytä.
Jos mietitään ketkä katsoi 31.7.2011 Muumeja, niin 99% katsojista katsoi niitä TV2:lta. Mutta ei tässä Kestin tapauksessa. Tässä joku katsoi muumeja eri kautta. Se on tämän Kestin tapauksen kirous, kaikki on niin outoa. -Lukijana
Pardon
Jane Marple
Viestit: 1045
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2011 3:35 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Pardon »

profiler kirjoitti:
Pardon kirjoitti:Tästä voi minusta jättää hyvin kaikki huumeet myös pois
Havainnot BMW:stä pysäkillä ja edestakainen ajelu Likolammenkadulla sopivat erittäin hyvin wannabe-huumediilerin toiminnaksi. Tiedetään myös, että päihteitä oli kyselty kaverilta 02:00. Jätätkö huumeet sen takia pois laskuista, että et usko KK:n sekaantuvan niihin? Näkeekö KK:n naamasta, että hän on liian kiltti tyttö sellaiseen?
Pardon kirjoitti:Niin kauan jätkät ovat ns. positiivisella mielellä, kun homma tuntuu toimivan. Joku heistä voi yrittää saada tyttöä sivummalle. Ehdottelee jotain. Vieläkin omasta mielestään houkuttelevasti. Tässä vaiheessa tyttö kokee, että haluaa palata muiden luo. Joku voi ivaillakin: Saikko?
Mahdollista, mutta tämä tällainen vie paljon AIKAA, jota ylhäällä ei ole kuin 20 minuuttia maksimissaan.
Pardon kirjoitti:On hyvä kritiikki tähän ollut se, että miksi tämä jatko, kun mitään peruuttamatonta ei ole tapahtunut?
Niinpä. Tämä skenaario tarvitsee paljon sattumia.
Pardon kirjoitti: Toisaalta se puhelimen heittäminen mäkeen sopisi ilmeisesti hyvin tähän ja musta se on sopinut kuvioon ennen sitä mastojuttuakin. Siis että puhelimesta hankkiudutaan eroon. Hyvä pointti oli se, että kännykkä on valmiiksi äänettömällä. Vaikkapa äidin soittojen takia, jos niitä on tullut (onko äiti silloin yöjunassa?). Puhelimen lennättäminen viittaisi siihen, että jatkosuunnitelmia on.
Miksi piilottaa puhelin, mutta jättää se päälle? Teoriasi ei selitä luontevasti tekijän toimintaa.
1. En jätä huumeita pois laskuista. Siihen asti, kun niistä ei ole todisteita, pidän ajatusta mahdollisena mutta en ainoana mahdollisuutena. Minusta Karoliinan naamasta ei näe mitään. Voi paljastua mitä tahansa suhteessa päihteisiin tai vaikka lääkkeisiin. Myös se, että hän ne eivät ole kuuluneet hänen elämäänsä.

2. Ehdotat, että tuollainen iskuyritys vie välttämättä aikaa. En minä bemarijätkiä aivan noviiseina pidä. Joku suunnitelma tai yhteisymmärrys heillä voi olla, miten joku tyttö/tyttöjä voisi lähteä heidän mukaansa. Ja että näille tarjoiltaisiin alkoholia ja mahdollisesti jopa niitä tyrmäystippoja (mitä ne sitten ovatkaan). Jos yläilmoissa ei ole oikeasti tarkoitus pitää mitään rattoisia jatkoja, tapahtumat voivat lähteä nopeasti liikkeelle. Jätkien tarkoitus tai tilanteen vaarallisuus voi paljastua Karoliinalle yhdestä heitosta. Tilanteen voi käynnistää tavallaan Karoliina, joka sanoutuu irti esim. siitä, että on luvannut lähteä kyydillä kotiin. Nyt hän sanookin haluavansa lähteä itse skootterilla. Suunnitelma menossa mönkään? Tässä näen sen liukumisen paikan, joka johtaa kaappaukseen.

3. Puhelimen voi heittää mäkeen kuka tahansa noista kolmesta. Se voi soida. Karoliina saattaa yrittää näprätä sitä. Se etsitään Karoliinan taskuista (joita on vissiin vain nahkatakissa). Mat-Lock tuossa sanoi, että äänettömällekin laittaminen näkyisi operaattorin lokitiedoissa. En tiedä onko totta vai ei. Joka tapauksessa, en usko että juuri tämä ryhmä olisi niin kovin valveutunut piilottamaan puhelinta. Toisaalta puhelinta ei ole löytynyt. Jos ryhmä olisi oikein suunnitelmallinen, niin joku sanoisi Karoliinalle: laita se äänettömälle. Jonka jälkeen joku sinkoaisi puhelimen rinteeseen. Kyse ei välttämättä ole sen kummemmasta piilottamisesta. Autoon puhelinta ei haluta jättää. Varmaan 95% (arvaus) ihmisistä arvelee, että päällä olevan kännykän liikkeitä voidaan ehkä seurata. Jälkikäteenkin. Siksi puhelin lentää.
Rampo Edogawa
Poliisikoira Rex
Viestit: 265
Liittynyt: Ke Loka 28, 2009 3:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Rampo Edogawa »

Tietäjä99 kirjoitti:Itseäni ihmetyttää aika paljon se, että ihmisten mielestä K ei olisi jättänyt tavaroitaan skootteriin. Jos oletetaan, että K itse skootteria ajoi ilman mitään takaa-ajoja, niin tilannehan on ollut se, että 15-vuotias on juuri humalassa ajanut vieraan ihmisen piha-aidan hajalle ja skootteri on melkein ulko-oven edessä. Siinä saattaa hyvinkin iskeä paniikki, että joku heräsi ja kohta on poliisit paikalla ja puhalluttamassa. Ei siinä välttämättä ala kaivelemaan takaboksia, vaan pinkaisee karkuun ennen kuin kukaan ehtii nähdä. Sitähän voi sitten seuraavana päivänä selvänä väittää, että skootteri varastettiin tms.
Tämä on oikeastaan sanatarkasti se, mitä joskus kirjoitin tänne. Tämä teoria on mielestäni siinäkin mielessä hyvä, että se on looginen ja yksinkertainen ja jopa todennäköinen. Tähän ei tarvita mitään huimia autotakaa-ajoja eikä ihmetellä sitä, miksei lehdenjakaja havainnut ketään (lehtitietojen mukaan). Tämä selittäisi myös sen, miksei esim. talonmies kuullut avunhuutoja jos oletettu kaappaus olisi tapahtunut kolaripaikalla. Täytyy vielä muistaa, että se Bemarin havainnut ei, ainakaan julkisten tietojen mukaan, pystynyt tunnistamaan sitä skootteria juuri Kestin menopeliksi. Lisäksi emme tiedä, onko poliisilla jotain teknisessä tutkimuksessa ilmennyttä, joka osoittaisi, että skooterilla on ajanut joku muu. Omasta mielestäni tämä tarina on nykyisten tietojen valossa aivan hyvä. Jahka lisää tietoa tulee (jos tulee) niin sitten tarkastellaan asiaa paremmin.
Nimeni on Veijonen, mutta herralla on tapana sanoa minua Batleriksi
GWR
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 7:43 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja GWR »

Pardon kirjoitti:Mat-Lock tuossa sanoi, että äänettömällekin laittaminen näkyisi operaattorin lokitiedoissa. En tiedä onko totta vai ei.
Ei ole totta. Näkyy lokitiedoissa ihan yhtä paljon kuin se, laitatko näppäinlukon päälle. Sekään ei ole operaattorilta tilattava palvelu, vaikka 1990-luvulla eräs papparainen niinkin luuli eikä uskonut, ettei siitä mene maksua :D Offlineksi laittaminen ja sitten takaisin verkkoon kytkeminen tietenkin näkyisi, mutta siitähän tuossa ei ollut kyse.
Jos mietitään ketkä katsoi 31.7.2011 Muumeja, niin 99% katsojista katsoi niitä TV2:lta. Mutta ei tässä Kestin tapauksessa. Tässä joku katsoi muumeja eri kautta. Se on tämän Kestin tapauksen kirous, kaikki on niin outoa. -Lukijana
mulder
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: To Syys 04, 2008 12:15 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja mulder »

Juniorihölkkääjä kirjoitti:Iltalehdellä skuuppi!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011082 ... 3_uu.shtml

"Lukijan kuva: Tässä on kadonneen Karoliinan kaatunut skootteri

Sunnuntai 28.8.2011 klo 09.20
En tiedä mitä kaikkea tosta skootterista on täällä kirjoitettu, kun ihan kaikkea ei jaksa lukea läpi. Pari juttua kuitenkin mitä itsellä pisti silmään tosta kuvasta.

Sain aikaisemmin sellaisen käsityksen, että mopo olis ajettu tohon kaiteen päätyyn, mutta sehän on näköjään toi toinen tolppa tieltä päin. Eli tullut kannon vasemmalta puolelta tai päältä. Kaiteen tolppa on skootterin alla. Olisko se tullut kaiteeseen kylellään/kallellaan ja taittanut tolpan alleen. Ehkä kanto heittänyt eturenkaan alta, ehkä luisunut jo nurmikolla kylellään.

Takarengas on sen näköinen, että sillä on ajettu äskettäin soratiellä tai pölyisellä asfaltilla (Leveä harmaa alue). Toisaalta keskellä on kapea musta raita, joka voisi tulla kumin polttamisesta tai voimakkaasta jarrutuksesta, kuitenkaan rengasta täysin lukittamatta. Rengas lukossa jarruttaessahan siihen jää vain yksi musta läikkä.

Vasen peili on taittunut taakse päin. Olisko osunut törmätessä kaiteen ylärimaan (mopo sukeltaa kylellään kaiteen läpi).

Toi kypärä on sen näköisesti, että kuski on ottanut sen päästä, kun on vielä maannut skootterin kanssa massa.

Kyllähän tossa on täytynyt olla mopolla jonkin verran vauhtia. Jos on vielä jarruttanut, niin alkuvauhti on ollut niin paljon kuin mopo kulkee. Jos ei jarruttanut, vetikö kaasulla suoraan kaiteeseen? Toi kaide ilmeisesti tarkoitettu vanhukselle kävelytueksi, tuskin menee ihan puhaltamalla nurin vaikka heppoiselta kuvassa näyttääkin. Luulis että kuskille on ainakin jotain pieniä vammoja tosta tullut, tai sitte on käyny aika munkki.
jnieminen
Jack Taylor
Viestit: 15
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 7:29 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja jnieminen »

Musta coupe BMW matalaprofiilisilla renkailla ja erikoisvanteilla mennyt katolleen eilen Naantalissa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011082 ... 7_uu.shtml
cracker
Remington Steele
Viestit: 222
Liittynyt: Ke Touko 20, 2009 6:28 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja cracker »

GWR kirjoitti:Ekassa vaihtoehdossa lehdenjakaja ei käy kääntöpaikalla lainkaan, jolloin siellä on voinut olla vielä 3:10 maissa kuka/mitä tahansa.

Tokassa vaihtoehdossa lehdenjakaja käy kääntöpaikalla, mutta on pysähtynyt sitä ennen jakamaan lehdet tuon taloyhtiön taloihin ja ihmettelemään skootteria, jolloin tilanteessa, jossa joku on ollut kääntöpaikalla ja nähnyt lehdenjakajan auton valot, hänellä on runsaasti aikaa häipyä metsään tai ajaa Likolammenkatua alas, kun lehdenjakaja on pihassa.

Kolmannessa vaihtoehdossa, jossa lehdenjakaja menee suoraan kääntöpaikalle, sieltä on varsin vaikea paeta huomaamattomasti ainakaan autolla siinä vaiheessa, kun lehdenjakajan auton valot on nähty mäen alla. Tällöin mahdollisen kääntöpaikassa olleen auton on täytynyt häipyä jo aikaisemmin tai, jos on ollut pysähtyneenä keula alamäen suuntaan, paeta pakittamalla kevyenliikenteenväylälle sytyttämättä valoja (rajaa myös pois ne autot, joissa on valomuisti; BMW:ssä ei kaiketi ole ainakaan Saksasta käytettynä tuoduissa). Myös jalan tai kaksipyöräisellä kulkupelillä olevalle henkilölle olisi tullut tällöin kiire piiloutua ja potentiaalisia piilopaikkoja on vähän, jolloin lehdenjakaja olisi saattanut havaita jotain.
Hyvä kartta, voisiko tähän vielä lykkästä täpän missä kohtaa noiden talojen postilaatikot ovat (oletan että ovat yhdessä ja samassa kohtaa rivissä, ei talojen ovilla) ja mistä skootteri löytyi eli näiden paikkojen etäisyys? Jos skootterilla ja postilaatikoilla on etäisyyttä, on lehdenjakajan entistä helpompi kauempaa katsoa, että siellä on skootteri kumollaan, ei mitään ihmeellistä. Voi hyvin myös ajatella, että skootteri on parkkeerattu hentoa aitaa (kaidetta) vasten, josta sitten on kaatunut vieden aidan mennessään. Eli ei tarvitse olla mikään myrskytuuli, että skootteri kaatuu epätasaisella maalla / nurmikolla ja vie kaiteen omalla painollaan mennessään.

Oma veikkaukseni kännystä on että on nakattu roskikseen, näiden tai läheisten taloyhtiöiden ja siellä akku loppunut ja viety aikanaan kaatopaikalle normaalityhjennyksen yhteydessä. Sekajäte, paperi, pahvi, bio... mikä vaan kävisi. Toki äänettömällä, etteivät naapurit ihmettele kun roskiksessa soi koko sunnuntain ja maanantain.
GWR
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 7:43 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja GWR »

mulder kirjoitti:Kyllähän tossa on täytynyt olla mopolla jonkin verran vauhtia. Jos on vielä jarruttanut, niin alkuvauhti on ollut niin paljon kuin mopo kulkee. Jos ei jarruttanut, vetikö kaasulla suoraan kaiteeseen? -- Luulis että kuskille on ainakin jotain pieniä vammoja tosta tullut, tai sitte on käyny aika munkki.
Ehkä vauhtia oli niin paljon kantoon törmätessä, että skootteri pomppasi komeasti korkealle ilmaan (kahdella kierteellä!) ja putosi laskeutuessaan aidan päälle rikkoen sen? Vastaavasti kuski saattoi lentää törmäyksen seurauksena kaaressa lähipihassa olevalle trampoliinille, mikä selittäisi paljon puhutun "trampoliiniäänen" sekä sen, miksi verijälkiä ei ole missään eikä kuski loukannut itseään vakavasti, vaan pystyi poistumaan paikalta omin avuin. TAI, ruumis olisi pompannut trampoliinilta jonkin lähitalon katolle ja juuttunut savupiippuun, mikä selittäisi, miksei sitä ole vieläkään löydetty :twisted:
Viimeksi muokannut GWR, Su Elo 28, 2011 1:38 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Jos mietitään ketkä katsoi 31.7.2011 Muumeja, niin 99% katsojista katsoi niitä TV2:lta. Mutta ei tässä Kestin tapauksessa. Tässä joku katsoi muumeja eri kautta. Se on tämän Kestin tapauksen kirous, kaikki on niin outoa. -Lukijana
Nordik
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: Ti Elo 09, 2011 8:43 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Nordik »

Teresa Banks kirjoitti:
Citizen Kane kirjoitti:Hei,

En tiedä, onko tämä linkki ollut jo täällä, mutta löysin DEMI-lehdestä tänään tällaisen keskustelun ja ajattelin laittaa sen tänne:
http://demi.fi/keskustelut/906277/halua ... ksist-auml
Päivämäärä on lähellä katoamishetkeä, itse asiassa muutamaa päivää ennen ja kysyjänä on KaroliinaK-niminen henkilö. Jos tämä ei ole trolli, niin sitten voisi kuvitella, että ekakertaa tytöllä ei ole vielä ollut, ehkä potentiaalinen ajatus siitä jonkun tietyn kanssa kuitenkin mielessä? Keskustelussa tyttö viittaa uskovaiseen taustaansa, joten voisiko tämä olla Karoliinan tekstiä?
Satavarmasti trolli.

(Sitä paitsi yksikään teini ei kirjoittaisi omalla tunnistettavalla nimellään tuollaisesta asiasta tuollaiselle foorumille.)
Samaa mieltä. Kyseessä voi olla mustasukkaisen/ten riparityttöjen trolli ja tarkoituksellinen Karoliinan halventaminen.
Mielestäni ei mitenkään pois suljettua, etteikö tuo voisi liittyä jollaintapaa katoamiseen.
Olen jo aiemmin muistuttanut, että tytöt ja naiset eivät ole mitenkään pois suljettuja kun tekijöitä katoamiseen liittyen etsitään.
Pardon
Jane Marple
Viestit: 1045
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2011 3:35 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Pardon »

flamie kirjoitti:
flamie kirjoitti: ...
4. Joku skootteri on nähty jonkun auton edessä bussipysäkillä. Kummin päin skootteri oli auton edessä? Ja kummin päin auto oli pysäkillä? Se kertoisi ajoneuvojen tulosuunnasta ja järjestyksestä. Jos pimeässä on tuttu tai tuntematon auto parkissa bussipysäkillä niin harva takaapäin tuleva ajaisi skootterin parkkiin auton valokiilaan (olettaen että ainakin parkit päällä autossa) vaan jättäisi sen auton perään. Jos taas skootteri tulisi vastakkaisesta suunnasta niin eteen pysäköiminen olisi luontevampaa. Jos taas auto on ollut pysäkillä parkissa keula silminnäkijän tulosuuntaan, on se varmasti kiinnittänyt ohiajajan huomion tarkemmin kuin kulkusuunnan mukaisesti pysäköity auto. Lisäksi jos auto on ollut pysäkillä keula silminnäkijän kulkusuuntaa vasten, on auton tunnistaminen BMW:ksi ollut varmempaa omaperäisen keulailmeen ansiosta. Takaviistostahan ko. BMW malli on helpommin pikaisella vilkaisulla sotkettavissa muihin vastaavantyyppisiin korimalleihin.

....
Kuva

Lisäyksenä aiempaan pohdintaani. Ihan vaan silminnäkijähavaintoon takertuneille lisäpähkinäksi ;)
Ei ole takertumista. Vanha teoria yksinäisestä seuraajasta pelittää yhä, jos Bemari-havainto olisi virheellinen tai jostain kumman syystä ei liittyisi Karoliinaan.

Olen perustellut, miksi tämän havainnon julkistaminen erityisen tärkeä poliisille. Yhdellä kertaa julkisuuteen annettiin hyvin tarkka ja luotettavana pidetty havainto. Luotettavuutta korostettiin: havainnon tekijää oli jututte lisää.

Oikeasti uskon, että jokin muukin tukee havaintoa. Havainto voi toki olla täysin oikea jo sinällään, mutta poliisi on saanut siihen vielä muuta varmistusta.

Minusta havainnon julkistamisen tarkoitus on sekä tuoda vinkkejä riittävän rajatusti (ei kaikista maailman autoista ja oudoista kuskeista) SEKÄ luoda painetta epäillyille havainnon tarkkuudella. Monihan on sen jälkeen todennut, että ei tuollaisen auton omistajia niin monia ole ja moni ulkopuolinen tietää auton olemassaolosta. Sitä on aika paha piilotella - miten sen selittää, jos sillä on yleensä ajellut?

Havainto olisi tarkka, vaikka automerkkikään ei olisi selvä. En usko, että poliisi lähtisi arvailemaan merkkiä. Nyt tähän tarkkuuteen on ilmeisetsi liikaa totuttu, koska havaintoa on pyritty kyseenalaistamaan ilman perusteita. Sen tarkkuuden vuoksi. Epäillään, että kuka pystyy muka näkemään. Minusta on poliisille hyvin aitallista sekä tutkinnan että imagon kannalta, jos tämä havainto ei pidä paikkaansa. Että mitään bemaria ole.

On aikaisemman linjan mukaista, että poliisi ei kerro miten päin auto oli. Karoliinankaan reittiä ei ole paljastettu vaikka sitä on varmasti tutkittu koko ajan. Aluksi kritisoin tätä, kun turhauduin eksymisteoriaan. Mutta nyt on mahdollisten kuulustelujen kannalta hyvä, että Karoliinan reittiä ei ole kerrottu. Ei uimarannallaolon ajankohtaa tai sitä uitiinko. Ei sitä, oliko siellä muita. Ei tuloreittiä Villilään. Ainoastaan lähtöaika Villilänkadulta.
Lukittu