Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Gaiss
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: La Elo 06, 2011 9:19 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Gaiss »

Omega kirjoitti:Miten tuo metsä sijaitsee, oikaiseeko se mitenkään kolaripaikalta kodille?
Joo ja ei. Ehdottomasti järkevin reitti olisi kävelytietä pitkin Kalkkuun ja siitä...
kettulainen
Hetty Wainthropp
Viestit: 456
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 3:00 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja kettulainen »

Hovimestari kirjoitti:
kettulainen kirjoitti:6. Miksi tyttö edes ajoi tuolla? Kovan humalan vuoksi? Edelleen painotan, että aikasmoinen kuski, että tuonne asti kuitenkin selvinnyt ilman kolarointeja tai metsään juoksuja ja hukkumisia.
No eipä tuo järin pitkä matka olekaan Villilästä laskettuna. Kuinka pitkä on pätkä narua?

Pitäisi tehdä tilasto, kuinka pitkälle humalaiset kuskit yleensä pääsevät ennen kolarointia, verrattuna veren promillemäärään. Jos Karoliina olisi ollut tarpeeksi humalassa hän olisi luultavasti päässyt vain muutaman metrin lähimpään ojaan (ja, ironista kyllä, luultavasti jäänyt henkiin). Jos olisi ollut vain hyvin pienessä sievässä, olisi luultavasti päässyt kotiin asti suuremmitta ongelmitta. Totuus löytyy jälleen kerran jostain siitä väliltä.

Näinhän se luultavasti on. Monet ovat täällä kuitenkin perustelleet omalla kännisekoilulla, että Karoliinan lähteminen metsään ja päätyminen lampeen kännissä ovat ehkä olleet tytön mielestä jopa hyviä ideoita/ei mitenkään erikoista. Monet ovat kuitenkin kertoneet olleensa täysin tuubassa, kaatuilleensa ja rymyneensä pitkin pusikkoja jne. No, kovassa humalassahan tuonne lampeen päätyminen ei ihmetytä, mutta selvitäppä skootterin löytöpaikalle siinä samassa humalassa ilman aiempia haavereita on jo pieni ihme. JA TÄMÄN PERUSTAN VIDEOIHIN, jotka täältäkin löytyy, joissa on kuvattu mahdollisia reittejä skootterin löytöpaikalle. Ne eivät olleet mitään pelkkää suoraa tietä todellakaan, vaan vahvemmassa humalassa olisi ollut paljon otollisempiakin törmäilypaikkoja.

Ei se ole mahdotonta. Se on vain minua ihmetyttävä asia.
Ehkä oli kuvitelma oikaista siitä takaisin Nokiantielle ( tietämättä lammesta ) hakemaan apua skopan kanssa tai sitten lammesta tietoisena pesemään kasvoja/käsiä ennen kuin kehtaa ruveta soittelemaan yöllä ovikelloja avun tarpeeksi. Tämä siistiytymisteoria lienee luonnollisin.
Minulle ei tulisi mieleenkään minkään kolarin/ haaverin jälkeen SIISTIYTYÄ ennen avun hakemista. En koe sitä mitenkään mielekkääksi saati luonnolliseksi. Se, ettei nolona humalassa hae apua, on ymmärrettävää, mutta SIISTIYTYÄ ennen avun hakemista? Ei mene järkeeni. Mutta myönnän, että humalaisen mielessä siistiytyminenkin voisi olla hyvä idea.
Oonko nyt ihan väärässä, kun muistelen lukeneeni, että skootteri oli ihan ajokunnossa? Miksei KK vaan keränny itteensä ja kamppeitaan ja jatkanu matkaa?
Skootteria ei saatu käynnistettyä ainakaan enää aamulla. Ja skootterista oli etusuoja irti. Tai miksi sitä osaa nyt sitten sanotaankaan.
SidoMinut
Nikke Knatterton
Viestit: 193
Liittynyt: La Touko 08, 2010 2:15 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja SidoMinut »

Minuakin ihmetyttää nämä keskusteluissa esiintyvät vakaat mielipiteet, mitä ehdottomasti tehdään jos tapahtuu asia x.

Esimerkiksi puskapissan jälkeen mennään peseen kädet. (Minkä takia?)
Tai että skopalla törttöilyn jälkeen ollaan niin paniikissa, ettei tajuta yhtään mitään?
Tai että jos polvi menee auki ja käsiin tulee naarmuja, niin heti mennään rimputteleen tuntemattomien ihmisten ovia keskellä yötä? Kuitenkaan jalka/käsi/pää ei ole poikki.
Tai että kotiin ei uskalleta mennä, jos Seppälän 8e legginsseissä on ruohotahroja?

Ehkä ainoa syy, miksi menisin peseytymään vastaavassa tilanteessa, on oksennus ympäriinsä tai kädet täynnä koiranjätöstä (seurausta kaatumisesta). Tai no ehkä kaupunkilaistypykkä voi olla vähän tarkempi..
Tämän taivaan alla tuuli puhaltaa.
amelien
Lauri Hanhivaara
Viestit: 132
Liittynyt: Ma Elo 29, 2011 12:30 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja amelien »

Olin jo ajatellut jättää tämän aiheen mutta koska täällä on spekuloitu tuota metsään lähtöä niin kovasti, otan vielä osaa keskusteluun.

Jos ja kun Karoliina ei ole tiennyt lammen sijaitsevan talojen takana, en keksi mitään muuta järkevää selitystä metsään lähtemiselle kuin pakeneminen tai avun etsiminen. Nämä siis jos on vapaaehtoisesti lähtenyt metsään.
Pidän täysin mahdollisena, mutten tiedä kuinka todennäköisenä, että joku olisi esimerkiksi laiturin päästä tytön upottanut lampeen. Tästähän ei mitään jälkiä jäisi jos päästä painaa pinnan alle.

Itse pelkään pimeää. En missään humalatilassa lähtisi vapaaehtoisesti yksin tai kaksinkaan pimeään metsään. Pelkään myös kulkea yksin pimeässä esimerkiksi baarista kotiin ja aina puhun jonkun kanssa puhelimessa jos joudun yksin minussa aikaan ahdistuneisuuden tunteen.

Karoliina on irc-gallerian kyselyssä kertonut pelkäävänsä pimeää, voihan se olla joku vitsi mutta jos pelkäsi, en usko että on lähtenyt vain huvikseen metsään kulkemaan. Pidän todennäköisenä että on paennut jotakin..
Tärkeintä on matka, ei määränpää.
Taho
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 9:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Taho »

Gaiss kirjoitti:
Rezah kirjoitti:Piti kysyä tuon ALn videon nähtyäni, että onko tuo tosiaan kuvattu polulta joka vie suoraan skootterin löytöpäikalta lammelle, mutta Gaiss kertoikin käyneensä paikanpäällä, joten ehkä osaat valaista, onko tuo videon ko. polku SE polku? Näyttää todellakin metsäiseltä, jotenkin kuvittelen, että rivarin takapihalta lähtevä/ohittava polku menisi pihojen läpi lammelle.
Lammelle pääsee eri reittejä, mutt skootterin löytöpaikka on tuossa k.o. videossa lähtöpaikasta n. 5m oikealle....
Toimittaja sanoo, että polku alkaa muutaman kymmenen metrin päästä kolaripaikalta.
Sting
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 97
Liittynyt: La Touko 28, 2011 11:12 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Sting »

SidoMinut kirjoitti:Minuakin ihmetyttää nämä keskusteluissa esiintyvät vakaat mielipiteet, mitä ehdottomasti tehdään jos tapahtuu asia x.
---
Ehkä ainoa syy, miksi menisin peseytymään vastaavassa tilanteessa, on oksennus ympäriinsä tai kädet täynnä koiranjätöstä (seurausta kaatumisesta). Tai no ehkä kaupunkilaistypykkä voi olla vähän tarkempi..
(Lyhentelin hiukan.) Ihmettelystä olen samaa mieltä. Noin joka toisella minfolaisella lienee omakohtaisia kokemuksia siitä, että pienessäkin sievässä tulee kaikenlaisia kuningasideoita. Harvempi hahmottaa, että onnettomuustilanteessa selvin päin olevatkin voivat käyttäytyä tavalla, jota ei voi ennakoida heidän arkipäivän käytöksestään. Minusta tässä harhailussa ei ole oikeastaan mitään ihmettelemistä. Se ei ole järkevää ja loogista toimintaa, mutta monenko onnettomuuten joutuneen, enemmän tai vähemmän maistissa olevan teinin olette nähneet toimivan ehdottoman rationaalisesti heti ensi sekunneista alkaen? Anyone?

Tuohon peseytymisasiaan sen verran, että ei se minusta kovin ihmeelliseltä kuulosta. On enemmän todennäköistä kuin epätodennäköistä, että tuossa kaatumisessa kädet ovat osuneet joko aitaan tai pihakiveykseen ja moni haluaa siinä tilanteessa pestä veriset kätensä, jotta edes näkee tuliko isompaa vahinkoa. Järviveden käyttäminen tähän ei nyt varmasti ole kovin fiksua, mutta viittaan edelliseen - ei siinä tilanteessa välttämättä haeta sitä järkevintä toimintamallia. Tai voihan se lampi osua silmiin vaikka kasteluhanaa talon seinustalta etsiessä.
Omega
Poliisikoira Rex
Viestit: 278
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 11:13 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Omega »

Sting kirjoitti:On enemmän todennäköistä kuin epätodennäköistä, että tuossa kaatumisessa kädet ovat osuneet joko aitaan tai pihakiveykseen ja moni haluaa siinä tilanteessa pestä veriset kätensä, jotta edes näkee tuliko isompaa vahinkoa. Järviveden käyttäminen tähän ei nyt varmasti ole kovin fiksua, mutta viittaan edelliseen - ei siinä tilanteessa välttämättä haeta sitä järkevintä toimintamallia. Tai voihan se lampi osua silmiin vaikka kasteluhanaa talon seinustalta etsiessä.
Mutta miksi lähteä täysin pimeään metsään? Käsittääkseni tuota lampea ei erota talojen luota edes päivällä. Jos KK lähti lammen luo, hänellä täytyi olla joku valonlähde, kenties kännykkä? Tässä tapauksessa kännyn luulisi löytyvän lammen peseytymispaikan viereltä, johon hän on sen laskenut ennen horjahtamistaan veteen. En tiedä miten hyvin on etsitty, mutta kännykkää ei ole ainakaan vielä löydetty lammen läheisyydestä. Ilman kännyä eli mitään valonlähdettä tyttö tuskin olisi lähtenyt haahuilemaan pimeään metsään - eihän hän olisi edes nähnyt pestä itseään.
Antarktis
Remington Steele
Viestit: 230
Liittynyt: Su Marras 18, 2007 7:01 am
Paikkakunta: Nordbotten

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Antarktis »

amelien kirjoitti:Itse pelkään pimeää. En missään humalatilassa lähtisi vapaaehtoisesti yksin tai kaksinkaan pimeään metsään. Pelkään myös kulkea yksin pimeässä esimerkiksi baarista kotiin ja aina puhun jonkun kanssa puhelimessa jos joudun yksin minussa aikaan ahdistuneisuuden tunteen.

Karoliina on irc-gallerian kyselyssä kertonut pelkäävänsä pimeää, voihan se olla joku vitsi mutta jos pelkäsi, en usko että on lähtenyt vain huvikseen metsään kulkemaan. Pidän todennäköisenä että on paennut jotakin..
Aika hanakasti tuohon pimeän pelkoon takerrutaan. Kylläpä sinne Galtsuun aikanaan tuli ittekkin kirjoiteltua vaikka ja mitä, ilman sen kummempaa totuuspohjaa. Johonkin kevyeen kyselyyn, joka on julkinen, ei vastaa yleensä kauhean syväluotaavasti. Tai jos kuulut johonkin yhteisöön ei sekään kerro kaikkea. Yhteisöön tulee liityttyä jos siihen kuuluu vaikka joku kaveri tai ihastus. Lisäksi teinityttöjen "pimeänpelko" ja sen julkituominen näyttää mun silmään sellaselta söpöilyltä "olen niin avuton ja pieni". Saatteko pointin? Mutta toki pimeänpelko on ihan luonnollista ja harvempi pimeässä täysin relasti ottaa. Mutta en laittaisi millekkään netissä kirjoitetulle tai sanotulle liikaa painoarvoa kun tarkastellaan kuinka oikeassa elämässä toimitaan.

Pelkään itte pimeää jonkin verran. Pimeä metsä ei tosiaan oo mikään lempipaikka. Mutta, jahka veressä on promilleja niin kummasti se pelko katoaa. Ja jos vieressä on asutusta (jonkun asunnon ikkunasta näkyy ehkä valotkin? Ja kuulet liikenteen äänen) pelko ei ota ylivaltaa. Käden ulottuvilla kännykkä jolla voi soittaa kaverille jos pelottaa. Jos kyse olisi jostain asumattomasta alueesta ihmettelisin miksi Karoliina lähti metsään. Tuossa tapauksessa tulee turvallisuudentunne koska joku on koko ajan lähellä. Jos häntä olisi ajettu takaa olisi siitä ihan varmasti kuulunut jotain ääntä, kyllä ihminen melko varmasti jotain rääkäisee hädissään takaa-ajettuna. Sitä ei kukaan osaa sanoa miksi Karoliina käveli metsään, eikä tielle päin. Ehkä sen kolarin takia ettei jää verekseltään kiinni? Pieni poloinen, kunpa olisi vaan ymmärtänyt että siihen verrattuna mitä tuossa vaihtoehdossa tapahtui ois ollut ihan mitättömän pieni murhe jäädä hiprakassa halvan aidan hajottamisesta nalkkiin.
colorful
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Elo 09, 2011 11:33 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja colorful »

Nyt kun olen käynyt Likolammen rannalla, luultavasti siinä missä Karoliinakin sinne on joutunut, osaan hyvinkin kuvitella tapahtumat. Elikkä humalassa (luultavastikkin kovemmassa mitä pojat ovat kertoneet) ajanut jostain syystä Likolammenkadulle, aivan sen päähän, huomannut että se tie päättyy joten on ajanut väärään paikkaan, ajatellut kääntävänsä skootterin, kaatunut.. Sitten mahdollisesti tiennyt likolammen olevan aivan vieressä, niin sinne mennyt putsailemaan haavoja/vaatteita/käsiä tms. (kyllä, minunkin kaverit on monta kertaa kyykistellyt vaikka minkä lutakon rannalla humalassa putsaamassa mm. käsiään) ja Likolammen ranta on petollista, etenkin pimeässä voin kuvitella sen "liejun" näyttäneen maalta, mutta se on todellisuudessa todella syvä heti rannasta, siinä voi voimat aika äkkiä loppua kun siinä yrittää räpiköidä. Ja ehkä on tajunnut ettei kyseisestä kohdasta pääse ylös, ja yrittänyt jostain toisesta kohdasta, vasta päätä näkyi ainakin uimarappuset..jos sinne olisi yrittänyt kunnes voimat loppuivat...
Moni on käynyt Karoliinaa muistamassa, sielä oli paljon kauniita kynttilöitä <3
amelien
Lauri Hanhivaara
Viestit: 132
Liittynyt: Ma Elo 29, 2011 12:30 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja amelien »

Antarktis kirjoitti: Jos häntä olisi ajettu takaa olisi siitä ihan varmasti kuulunut jotain ääntä, kyllä ihminen melko varmasti jotain rääkäisee hädissään takaa-ajettuna.
Ja kuka sen olisi kuullut?

Harvaan asuntoon kuuluu vaikka 50 metrin päästä kuuluva huuto ja vielä kun ihmiset nukkuvat.
Tärkeintä on matka, ei määränpää.
Crush
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: La Elo 20, 2011 6:09 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Crush »

Sääli, että poliisi lopettaa rikostutkinnan, kun tässä ei löydä mitään mikä viittaisi rikokseen. Järki kuitenkin sanoo, että tyttö on heitetty veteen. Ei sinne mitenkään päädy itsestään.

Joku heitti hyvän, että ehkä pimeässä lammen soljoinen pinta näytti maalta, eikä tyttö jaksa itseään punnertaa märkänä ylös laiturille, niin lähtikö sitten uimaan toisaalle, ja kylmä vei mennessään.

Se lienee järkevin vaihtoehto hukutuksen lisäksi. Toi lammen laituri näyttää just joltain narkkarien aineidenvetopaikalta, ties keitä olisi ollut paikalla... tässä on paljon mahdollisuuksia.

Toisaalta kyllähän veden pinta kelmeilee vaaleaa valoa pimeässä niin tuskin olisi harha-astunut veteen. Kyllä ihminenkin sen verran varovainen osaa olla, eikä normaali humala mitään niin mystistä tee, ehkä kovemmissa aineissa voisi kuvitella harhoja jne, ei varmasti humalassa tunnu hyvältä idealta hypätä hyiseen lampeen vaatteet päällä keskellä pimeää metsää, haloo...

Tuntuu samanlaiselta, kuin tuo Niko Niemen tarinan päätös. Muistanen vaan kun juuri jossakin päin Suomea jotkut heittivät kaverin spontaanisti ryysyistä veteen alas sillalta.

Onko siinä laiturilla vesi kuinka syvää?

Tietysti, jos on laiturilla, niin luulisi osaavan olettaa että vieressä on vettä eikä maata.
Viimeksi muokannut Crush, Su Syys 11, 2011 10:06 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja skoone »

Crush kirjoitti:Sääli, että poliisi lopettaa rikostutkinnan, kun tässä ei löydä mitään mikä viittaisi rikokseen. Järki kuitenkin sanoo, että tyttö on heitetty veteen. Ei sinne mitenkään päädy itsestään.
Jos tytön toinen kenkä löydettiin rannan tuntumassa mutaan uponneena, se osoittaa selvästi sen, että tyttö on astunut siinä kohtaan veteen/mutaan ja jalkine on jäänyt jumiin sinne. Tyttö päässyt irti mudasta, uinut ehkä, mutta menehtynyt sitten. Veteen heittämisessä ei toinen kenkä uppoa veteen.
Muista lähdekritiikki!
Crush
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: La Elo 20, 2011 6:09 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Crush »

skoone kirjoitti:
Crush kirjoitti:Sääli, että poliisi lopettaa rikostutkinnan, kun tässä ei löydä mitään mikä viittaisi rikokseen. Järki kuitenkin sanoo, että tyttö on heitetty veteen. Ei sinne mitenkään päädy itsestään.
Jos tytön toinen kenkä löydettiin rannan tuntumassa mutaan uponneena, se osoittaa selvästi sen, että tyttö on astunut siinä kohtaan veteen/mutaan ja jalkine on jäänyt jumiin sinne. Tyttö päässyt irti mudasta, uinut ehkä, mutta menehtynyt sitten. Veteen heittämisessä ei toinen kenkä uppoa veteen.
Niin käsittämättömältä kuin tuntuukin niin tä saattaa olla koko totuus... ihmeellistä. Saisivat ne pojat luetella tarkkaan mitä juotiin sinä iltana. Mutta liian myöhäistä.

Kumma, että lisää viinaa piti vielä saada, vaikka oltiin tuossa kunnossa, ja silti oli tarkoitus lähteä ajamaan himaan. Jos väkeviä juo niin vaikutus voi iskeä päälle vartin myöhässä... en tiedä.
Antarktis
Remington Steele
Viestit: 230
Liittynyt: Su Marras 18, 2007 7:01 am
Paikkakunta: Nordbotten

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Antarktis »

amelien kirjoitti:
Antarktis kirjoitti: Jos häntä olisi ajettu takaa olisi siitä ihan varmasti kuulunut jotain ääntä, kyllä ihminen melko varmasti jotain rääkäisee hädissään takaa-ajettuna.
Ja kuka sen olisi kuullut?

Harvaan asuntoon kuuluu vaikka 50 metrin päästä kuuluva huuto ja vielä kun ihmiset nukkuvat.
Vieressä asuvat ihmiset tietenkin. 50 metriä on avunhuudolle lyhyt matka. Lisäksi niihin aikoihin huudeilla pyöri jo postinjakaja. Ja kyllä sen huudon ainakin koira kuulee, sekin, josta tässä keskustelussa on ollut paljon spekulaatiota ;) Mulla on itsellä metsää takapihalla ja ei lainkaan mahdoton ajatus että kuuluisi äänet 50 metrin päästä, koska kovaääninen puhekin kantautuu paljon kauempaakin. Ihan varmasti huomaisin jos tuolla jotain laitettais hengiltä, ja jos en minä niin koira nostais äläkän ainakin. Lisäksi eiköhän tuolla olisi ollut kamppailun jälkiä nähtävissä heti tuoreeltaan (ja jälkikoirat olisi ne äkänneet) tai ainakin vaatteissa repeämisiä/iholla mustelmia ja nirhaumia jos joku olisi kiinni käynyt; Kuukaudenkin jälkeen viileähkössä vedessä tälläset jäljet varmasti jää näkyviin. Kyllä uskon että Karoliina on sinne veteen itte joutunut. Parempi niin kuin rikoksen uhrina.
X-tine
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Pe Syys 28, 2007 2:30 pm
Paikkakunta: Länsi-S

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja X-tine »

Onko se totta, että skopan avain oli poikki? Jos niin oli, se selittäisi aivan täysin skopan jättämisen törmäyspaikalle ja tavaroiden jäämisen sen säilytyspaikkaan.

Jos kaatuu, niin kyllä siinä on kädet mullassa ja ehkä naamakin. Voi välähtää ajatus, että on pestävä ainakin naama ja kädet. (Jos Karo olisi joutunut seksuaalisen väkivallan uhriksi, peseytymisen halu on ihan vimmattu, vaikka olisi tärkeää juuri sellaisena mennä lääkäriin!)

Tuo lyhyt matka polkua myöten lammille on melko mutkikas. On juurakoita, kiviä ja mättäitä. Oli pimeääkin. Luulen, että polkua kulkiessa Karo on horjahdellut ja kaatunutkin. Kännykkä voisi siis periaatteessa olla jossakin maastossa siellä lähellä. Voisiko olla tippunut johonkin myyränkoloon? Ei tyttö välttämättä ole ihan suoraan kävellyt...

Ranta on todella petollinen. Jos hiukan olisi promilleja liikaa, niin helposti luiskahtaisi veteen. Olisiko astunut mutaan toisella jalalla ja pohja on pettänyt, kenkä juuttunut ja sitä tavoitellessa on sitten syöksynyt kylmään veteen? Näin se on saattanut mennä.
Kun puhuu totta, ei tarvitse muistaa niin paljon.
Lukittu