Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö (ketju 1)

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Kotipoliisi
Martin Beck
Viestit: 847
Liittynyt: Ti Heinä 10, 2007 8:07 pm
Paikkakunta: Stadin Kernel

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Kotipoliisi »

ulkosuomalainen kirjoitti:
Poliisi teki Auerin kotiin kotietsinnän elokuun lopussa. Poliisi takavarikoi syyttäjän toimeksiannosta kaikki Auerin hallussa olleet tallennusvälineet: tietokoneet, kamerat, muistikortit, puhelimet, radion ja päiväkirjat.

Auerin epäillään tallentaneen hyväksikäyttötilanteita.
Tummennus minun. Olisivatko menneet nain pitkalle (vangitsemiseen) jos mitaan ei olisi loytynyt?

Linkki olikin jo ylla mutta tassa uusiksi. http://www.apu.fi/artikkeli/poliisi-epa ... skauksesta
No, menivät myös edellisellä kerralla. Mutta jos todella löytyy tallenteita hyväksikäyttötilanteista - olen valmis pyörtämään kaiken mitä olen sanonut. Ja myös Lahden murha saa uuden ulottuvuuden rikoskumppanin merkeissä. Auer ei sitä ole kuitenkaan tiedossa olevien todisteiden mukaan tehnyt.

Näin vakavissa syytöksissä pitää olla kunnollista todistusaineistoa. Lasten kertomukset eivät todellakaan sitä ole.

Kyllä on hirveää jos tämä pitää paikkansa. Ja jos ei, niin veronmaksajana en kyllä hyväksy niitä korvauksia, jotka Auerille tulee tästä ennennäkemättömästä ajojahdista.
They copied all that they could follow but they could not copy my mind,
and I left ´em sweating and stealing and a year and half behind.

- Rudyard Kipling
MikaelaBlomqvist
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 107
Liittynyt: Ma Syys 05, 2011 11:25 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja MikaelaBlomqvist »

-Ajattelin eilen illalla nukkumaan mennessäni että tämä keissi on täysin absurdi kun mietin Auerin viimeaikaista esiintymistä julkisuudessa... silti tämänpäiväiset uutiset olivat niin kauhistuttavat ja silti totaalisen yllättävät että _toivon_ lasten kannalta että ne _eivät_ olisi totta :(

Täyttä spekulaatiota, mutta olisiko Auer voinut miehensä murhan jälkeen olla niin uuden miehen vietävissä ja heikko että olisi tavallaan 'hyväksynyt' (tai sulkenut silmänsä) uuden miesystävän hyväksikäytön vain että saisi miesystävän pidettyä suhteessa. Toinen ajatus joka tuli, oli että jos hyväksikäyttö (tai ehkä vain pahoinpitelyt?) on alkaneet jo v. 2004, Lahden on täytynyt jollakin tapaa olla joko osallinen asiassa tai ainakin tietoinen. Ja siinä mielessä murha ja tämä uusi asias kytkeytyvät yhteen.

Aika näyttää. Omat fibat (ja mielestäni olen aika hyvä ihmistuntija) Auerista ovat olleet aika epäilevät. Hänen julkisessa käyttäytymisessään on sellaista kylmyyttä ja tunteettomuutta että äitinä ja itse herkkänä ihmisenä se tuntuu todella oudolta.
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Olavi Susikoski kirjoitti:Mitä varten lasten seksuaalinen hyväksikäyttö ja pahoinpitelyt ja muu asiaton kohtelu ei tullut ilmi silloin kun Aueriiin kohdistettiin tilakuuntelua , telekuuntelua ja urkintaa peitepoliisin toimesta ?

Ihmettelen..
Koska Anneli epäili/pelkäsi että ovat seurannassa? Tai koska toimintaa hoidetaan tietokoneen välityksellä, ei paljoa auta kuuntelu sellaisessa..
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2024
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

Harpo kirjoitti:
Viikko sitten rekisteröityneet voisivat vähän miettiä, onko siinä omassa postissa asiaa, ennen postausta. Ettei mene ihan feisbookiksi tämäkin.
Rekisteröitymisajankohta ei aina kerro siitä, kauanko on seurannut tätä sivustoa aktiivisesti :)

Semmosta halusin vaan todeta, että Auerin lapsille on varmasti tehty lääkärintarkastukset näiden uusien syytösten perustella ja ne ovat varmaankin tukeneet syytteiden nostamista. Pahoinpitelyn jäljet voivat hävitä, mutta raiskauksen ei.
Vakavissa hyväksikäyttötapauksissa edetään usein oikeuteen asti ilman mitään varsinaista lääketieteellistä näyttöä. Eli tästä asiasta ei valitettavasti voi vielä vetää johtopäätöksiä suuntaan tai toiseen.
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2024
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

MikaelaBlomqvist kirjoitti:Omat fibat (ja mielestäni olen aika hyvä ihmistuntija) Auerista ovat olleet aika epäilevät. Hänen julkisessa käyttäytymisessään on sellaista kylmyyttä ja tunteettomuutta että äitinä ja itse herkkänä ihmisenä se tuntuu todella oudolta.
Totta. Anneli Auer on ruma ja miesmäisen tunteettoman oloinen. Keskiajalla hänet olisi varmasti poltettu noitana. :?
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Tara kirjoitti: Saadaankohan nähdä Auer vielä viiden vuoden päästä jossain uutispätkässä selittämässä, että tämä on ihan järjetöntä, että minä olen vankilaan tuomittu, vielä minut vapautetaan koska en ole tehnyt mitään pahaa kenellekään, a la Nykopp. Ihan ovat kuin sukulaissieluja nuo kaksi. Siellä on nyt yksi mukava ihminen vankilassa lisää, ennen pitkää. Muitten mukavien seurassa.
Kyllä saadaan, ainakin todennäköisesti Alibissa. Lahtonenhan oli tässä "Ulvila-Alibissaan" niin Annelin lumoissa, että hyvä kun pysyi poliisimaijan penkillä. Hän ei varmaankaan usko tässä pullantuoksuvassa äidissä olevan mitään vikaa. Mitä nyt poliisit ahdistelevat kaunotarta.
(Ohimennen: mua ällötti toi Lahtosen juttu. Miten joku voi olla noin naiivi?)
CHG
Nikke Knatterton
Viestit: 150
Liittynyt: Ma Touko 14, 2007 4:04 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja CHG »

Narkissos kirjoitti:Onko taksiyrittäjällä nyrkkeilytaustaa. Kun hakee googlessa hakusanalla "j.... k.... puputti" tulee seuraava sivu:

http://newspaper.dk/oldstuff/gc113.html

Vai onko kyse jostain ihan muusta/toisesta tyypistä? Onko tuossa sivussa ollenkaan kyse nyrkkeilystä?
No ei ole, ainakaan oikeasta nyrkkeilystä koska Lars von Trier, Enrico Adebisi ja Hessu Hopo eivät liene kovin korkealla rankingeissa. Näyttää jonkinlaisen pelin tuloksilta, joku on vaan pistänyt pelihahmolleen nimeksi 'Jens Kukka'...
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja joey »

Osaisiko joku nopeasti vastata, kuinka pitkään / miten pitkiä aikoja AA:n koti oli tilakuuntelussa?
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Alkaneet jo vuonna 2004. Jotenkin tuosta syyttäjän kommenteista sai sen kuvan, että on ollut viranomaisilla vihiä jo alusta asti, mutta ei tietenkään todisteita. Hyvin on kyllä pidetty mölyt mahassa vaikka asiassa on ollut jos ties mitä käänteitä.

Missähän vaiheessa jos koskaan syyttäjä niputtaa tähän Jukan murhan joka mielestäni aivan varmuudella liittyy juttuun. Ilmeisesti kytkyjen odotetaan löytyvän nyt tämän rikosvyyhdin tutkinnassa. Toisaalta jos noista kaikista syytteistä jää kiinni, niin kyllä siitäkin yhteensä melkoinen vuosimäärä istuttavaa kertyy.

Hieman myös on sellainen tutina, että uhrina Jukka, tekijät Taksimies, Anneli ja jälleen uhreina lapset ei riitä tähän koplaan vaan ringissä on vielä jäseniä enemmänkin.
Viimeksi muokannut Valhalla, Pe Syys 16, 2011 8:07 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2024
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

MollyMalone kirjoitti:Vähän uutisia taaksepäin tsekatessa niin aikajanallisesti voisi huomata sellaisia seikkoja että lasten kertomusten jälkeen Annelin kotoa on takavarikoitu mm. tietokone joka on tsekattu; jonka jälkeen taksiyrittäjä on vangittu ilman julkisuutta. Mitä Anneli tekee tällä hetkellä? Taksikuski on vangittu about viikko sitten. Asianomistajia sanotaan olevan useita. Ei tämä nyt ihan tuulesta temmattu juttu kuitenkaan ole.
Yksi mahdollisuus on, että mies on perhetuttava, joka on ollut lapsenvahtina. Pedot tiettävästi pyrkivät käyttämään muiden tietokoneita yhteyksiensä ottamiseen, jotta syytteet menisivät vikaosoitteeseen. Auer on täydellinen syytösten kohde tälle miehelle, jos hän on esim. kärähtänyt lapsipornosta.
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Ankkalinna
Harjunpää
Viestit: 317
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 3:59 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Ankkalinna »

Poliisi teki Auerin kotiin kotietsinnän elokuun lopussa. Poliisi takavarikoi syyttäjän toimeksiannosta kaikki Auerin hallussa olleet tallennusvälineet: tietokoneet, kamerat, muistikortit, puhelimet, radion ja päiväkirjat.

Auerin epäillään tallentaneen hyväksikäyttötilanteita.
Öh, mitenkähän tämä voisi edes periaatteessa olla mahdollista? Auerin tietokoneet, kännykät ja päiväkirjat tutkittiin jo silloin, kun hänet pidätettiin ensimmäisen kerran. Vapauduttuaan hän ei ole saanut lapsia takaisin luokseen. Koska ja missä tätä väitettyä hyväksikäyttöä olisi voinut tapahtua? Ja uskooko joku tosissaan, että Auer, jolla on kokemusta poliisien toimista (joista kaikki eivät kestä päivänvaloa), tallentaisi hyväksikäytön?

Minä pahaa pelkään, että poliisi on taas lähtenyt liian kevyin - mahdollisesti jopa valheellisin - näytöin kalastelemaan Auerille tuomiota. Syytteet ovat niin kovat, että vaikka hänet vapautettaisiin, ihmisten mieliin jää epäilys. Että on siinä kumminkin jotain takana, kun kerran niin pahoista asioista syytettiin. Muutenkin kylmän oloinen nainen ja tunteeton, varmana se on raiskaaja ja murhaaja... Näitähän on nähty, täälläkin, tänään, monta.
Tarkoitus ei ole ketään loukata. Kaikki viestissä mainitsemani on ihan faktaa, joka kyllä käy ilmi myös aiemmista viesteistä.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja joey »

Ankkalinna kirjoitti: Öh, mitenkähän tämä voisi edes periaatteessa olla mahdollista? Auerin tietokoneet, kännykät ja päiväkirjat tutkittiin jo silloin, kun hänet pidätettiin ensimmäisen kerran. Vapauduttuaan hän ei ole saanut lapsia takaisin luokseen. Koska ja missä tätä väitettyä hyväksikäyttöä olisi voinut tapahtua? Ja uskooko joku tosissaan, että Auer, jolla on kokemusta poliisien toimista (joista kaikki eivät kestä päivänvaloa), tallentaisi hyväksikäytön?
AA vangittiin miehensä surmasta epäiltynä syksyllä 2009. Hyväksikäyttöjen ja muiden tämänkertaiseen vangitsemiseen liittyvien tapahtumien on sanottu tapahtuneen välillä 2004-2009. Kyllä siinä varmaan on kerennyt...

edit: Ja tuosta tallentamisesta - AA ei selvästikään ole kuvitellut jäävänsä koskaan kiinni, kun on ollut pokkaa antaa haastatteluitakin. Jos on tuntenut tarvetta tallentaa hyväksikäytöt, niin eipä sitä poliisin pelko estä.
Viimeksi muokannut joey, Pe Syys 16, 2011 8:12 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Heinäsirkka
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Su Elo 14, 2011 8:03 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Heinäsirkka »

Veli ehkä pelasti henkensä tuomalla epäilyksensä ja havaintonsa poliisin tietoon. Varmaan AA:lla ja kumppaneillaan oli suunnitelma veljen vaimentamiseen, koska arvasihan hän että lapset alkavat vähitellen puhua päästyään AA:n vaikutuspiiristä pois. Tai ainakin oireilla jotenkin.
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Ankkalinna kirjoitti: Öh, mitenkähän tämä voisi edes periaatteessa olla mahdollista? Auerin tietokoneet, kännykät ja päiväkirjat tutkittiin jo silloin, kun hänet pidätettiin ensimmäisen kerran. Vapauduttuaan hän ei ole saanut lapsia takaisin luokseen. Koska ja missä tätä väitettyä hyväksikäyttöä olisi voinut tapahtua? Ja uskooko joku tosissaan, että Auer, jolla on kokemusta poliisien toimista (joista kaikki eivät kestä päivänvaloa), tallentaisi hyväksikäytön?

Minä pahaa pelkään, että poliisi on taas lähtenyt liian kevyin - mahdollisesti jopa valheellisin - näytöin kalastelemaan Auerille tuomiota. Syytteet ovat niin kovat, että vaikka hänet vapautettaisiin, ihmisten mieliin jää epäilys. Että on siinä kumminkin jotain takana, kun kerran niin pahoista asioista syytettiin. Muutenkin kylmän oloinen nainen ja tunteeton, varmana se on raiskaaja ja murhaaja... Näitähän on nähty, täälläkin, tänään, monta.
En mitenkään kyllä niele, että oikeusviranomaiset voisivat tälläiseen lähteä kevyin perustein. Ilman näyttöä ja vain kokeilemaan. Jos näin olisi niin saisivat Annelin lisäksi maksaa jo kaikille kansalaisillekin korvauksia ja palauttaa väärinkäytetyt verorahat.
Avatar
Toripolliisi
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1462
Liittynyt: To Touko 20, 2010 8:28 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Toripolliisi »

Ankkalinna kirjoitti:
Poliisi teki Auerin kotiin kotietsinnän elokuun lopussa. Poliisi takavarikoi syyttäjän toimeksiannosta kaikki Auerin hallussa olleet tallennusvälineet: tietokoneet, kamerat, muistikortit, puhelimet, radion ja päiväkirjat.

Auerin epäillään tallentaneen hyväksikäyttötilanteita.
Öh, mitenkähän tämä voisi edes periaatteessa olla mahdollista? Auerin tietokoneet, kännykät ja päiväkirjat tutkittiin jo silloin, kun hänet pidätettiin ensimmäisen kerran.
Johan tuossa ylempänä on moneen kertaan todettu, että toiminta alkoi jo 2004. Onko tarpeen vaihtaa fontti vaikkapa siniseen, että ymmärrät?
..saapa nähä..
Lukittu