Tähän yhteyteen sopiikin parin kirjoittajan erheelliset kommentit lapsista ja lapsista ja lapsesta.
Vain nyt puheena olevat nuoremmat lapset valehtelevat Auerin mielestä, aikaisemmissa yhteyksissä nuoremmat eivät olleet mukanakaan. Lähinnä vanhin lapsi todisti äitinsä puolesta, ja on edelleen sitä mieltä. Tilanne tältä osin ei ole muuttunut mihinkään, vaikka edellisen kirjoittajan kommentista tälläisen erheellisen käsityksen saakin.Pardon kirjoitti: http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 21#p428021
*
Nyt siis AA väittää, että lapset valehtelevat. Aiemminhan he puhuivat totta. Tämä on minusta AA:lle tyypillistä ennakointia. Hän on jo aiemmin minusta ennakoinut sitä, mitä voi olla tulossa. Ainoa mitä hän minusta ei ole osannut arvioida, on hänen oma julkisuuskuvansa. Hän on aiemmit ollut riittävän säädellysti julkisuudessa, niin että jokainen Auer-fani on saanut muodostaa hänestä oman mielikuvansa. Nyt kun hän antaa pitkiä haastatteluja, niin se asettaa hänen aiemmat puheensa kyseenalaisiksi. Hän on looginen ja laskelmoiva. Hänn osaa antaa lausuntoja paremmin kuin monet poliitikot. Arvelisin, että nyt aika moni ajattelee, että tuo nainen kyllä osaa sanoa vakuuttavasti minkä asian tahansa.
*
Sama juttu edellisen kirjoittajan suhteen, vanhimman lapsen todistelut äitinsä puolesta eivät poistu mihinkään. Vanhin lapsi (ainoa silminnäkijä murhatapauksessa) on myös tässä uudessa käänteessä äitinsä puolta. Tämä on syytä muistaa puhuttaessa lapsista, lapsista tai lapsesta. Neljä nuorinta ei ole yhtä kuin koko joukko. Kannattaa muistaa minkä ikäisiä Auerin lapset olivat, vuonna 2004 nuorin oli noin Nolla-ikäinen. (tuolla v2004 viittaan tähän uuteen käänteeseen ja väitettyyn rikosten alkamisvuoteen)Valhalla kirjoitti: http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 28#p428028
Nyt tässä unohtuu teiltä yksi keskeinen tekijä. Lapset.
Lapset oli hoviin asti keskeinen tekijä ja todiste Annelin silminnäkijähavainnon tueksi. Tämä aspekti poistuu. Keskeinen todiste kääntyy Annelia vastaan ja Annelin puolustus murtuu tärkeältä osin. Vaikka näyttöä ei löytyisikään voi tuo vaikuttaa niin, että Anneli on itse aiheuttanut vangitsemisensa. Korvaus on nolla euroa!