Mitä, jos Annelin kaikki seksuaalirikosväitteet osoittautuvat todeksi? Eikö tällainen mitenkään vaikuttaisi Annelin kertomuksen uskottavuuteen suhteessa mihin hyvänsä kysymykseen? Tuomiossa oli kuitenkin otettu kantaa Annelin kertomaan, joten kyllä nämä asiat saattavat aivan väistämättömästi liittyä toisiinsa.
Itse en usko tällä hetkellä mihinkään seksuaalirikoksiin. Sen sijaan näkemykseni on, että Anneli on täysin yksikäsitteisesti syyllinen murhaan. Ulkopuolisen olemassaolo on käytännössä mahdotonta jo yksinomaan sillä perusteella, että edellisenä päivänä oli satanut ja on mahdotonta tulla tuon hoitamattoman nurmikon läpi talvella talvikengissä siten, että valokuvissa ei näkyisi huomattava määrä kenkien mukana tullutta ryönää. Voi tietysti väittää, että murhaaja käytti kalosseja, mutta sellainen väite on kohtuullisten epäilyjen ulkopuolella ja itse asiassa mieletön väite.
Oma arvioni tällä hetkellä on, että Anneli tulee vapautumaan kaikista syytteistä. Näin tapahtuu, koska meillä on lähes täydellisen ammattitaidoton viranomaiskoneisto näitä asioita hoitamassa.