Sari Lehtosen murha Korpilahdella syyskuussa 2011

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Cassandra
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1389
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 3:40 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Cassandra »

Kikka6 kirjoitti:Itseäni vaivaa se, että tekijä on ilmeisesti kaikessa rauhassa ajellut uhrin autolla tossa kylillä päivätolkulla ennen kiinni jäämistään. Kukkuu.
Mistä sä näin päättelet? Eikö epäilty pidätetty lähes samantien Sarin löytymisen jälkeen? Ja varmasti auto on poltettu jo tekoyönä. Se vain löytyi myöhemmin.

Mä mietin aiemmin, että auton löytöpaikalta epäillyn kotiin on pitkä matka. Mutta pakostihan epäilty on jotenkin päässyt ilmeisesti Korpilahden taajamassa asuneen uhrin kodin lähettyville. Ja sinne ei ole pitkä matka auton löytöpaikalta. Ruumis alas sillalta, auto metsään ja tuleen, ja kävely omalle autolle ja kotiin oman siipan viereen. Mutta eikö yölliset (eikö renkaat oltu viillelty tekoa edeltävänä yönä?) poistumiset kotoa ihmetyttäisi pienen vauvan kanssa kotona olevaa puolisoa? Vai tekikö epäilty yötöitä?

Jos murhasta on tosiaan vangittuna oikea mies, niin ihmetyttää, mikä tekoon ajoi. Selvästikään hän ei ole pystynyt sitoutumaan yhteen naiseen, sen kertoo jo lasten äitien määrä.
Mikä teki Sarista niin erityislaatuisen, että tämä piti murhata? Luulisi, että kotona ollut avovaimo ja vauva olisi ykkössijalla, eikä sitä onnea haluaisi riskeerata. Vai oliko Sari se ainoa, jonka mies olisi halunnut, ja muut oli vain korvikkeita? Sari päätti suhteen, ja se oli miehelle liian kova pala?
Kikka6
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: To Elo 04, 2011 10:18 am

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Kikka6 »

Päättelen ihan siitä, että lehdissä on asiasta kerrottu (siis että auto ollut havaintojen perusteella liikkeellä teon jälkeen) ja siitä, että kyseinen auto tuli 99% varmasti puolisoa päivää kahta ennen J:n talteen ottamista vastaan. Juu on ilmoitettu poliisille ja niin on ilmoitelleet ko. auton liikkeistä muutkin.
Cassandra
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1389
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 3:40 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Cassandra »

Aikamoinen pokka äijällä sit. Multa on moiset uutisoinnit menneet täysin ohi... Eikö avopuolisokaan sitten ihmetellyt miksi ukko ajelee exänsä autolla?
Kikka6
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: To Elo 04, 2011 10:18 am

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Kikka6 »

Sanopa älä muuta. "Emmää nääs tiänny yhtään mitään." Voihan sitä päätä piilotella puskassa niin paljon kuin tahtoo, mutta ei tuo kaveri ihan oma itsensä ole kylän miestenkään kommenttien perusteella tavattaessa ollut, miten sitten olis kotona ollessaan. Nyt niitä lähipiirin tietoja asiasta tarvittais, vaan eipä niitä taida herua muusta kuin uhrin kaiken kattavasta kamaluudesta ja tekijäehdokkaan menneiden suhteiden lukumääristä. ;)

Lisäys: mainintaa auton liikkumisesta lähialueilla teon jälkeen on ollut parissa silmiin osuneessa jutussa lyhyesti ennen puhelinnumeroa, johon auton liikkeistä on voinut ilmoittaa. Niin ja sori! Itse oon huomannut nuo siis nimenomaan nettiuutisoinnissa, lehtiversioita en ole juurikaan bongaillut.
onnetar
Harjunpää
Viestit: 338
Liittynyt: Su Maalis 07, 2010 3:32 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja onnetar »

No,niin.Kikka6:kin voi jo lopettaa tuon piikittelyn.Riittää jo,mielipiteesi on tullut selväksi.

Minun mielipiteeni on vain toisenlainen."Tääonniintätä":llä on lupa esittää kantansa/mielipiteenä uhrista, siinä missä Danny-boy ylistyslauluaan.Danny-boyhan oliki "vain" Sarin kaverin kaveri eli ei varsinaisesti ehkä tunne Sarin siviiliminää.Ehkäpä Sarin toisen puolen tuntevan on hieman vaikea niellä,jos on tyysti erilainen kokemus ihmisestä.

Niin tai näin,itse luen mieleläni mahdollisimman moninaisia kommentteja/kantoja,vaikka ne sitten ärsyttäisivätkin minua.Siitähän tässä on kyse,jonku saa herneen nenuun,kun sanotaan vainajasta pahaa,eikö niin?Entä jos se on totta?Eikö sitä saa sanoa?

Kyllä "tääonniintätä" on nimenomaan antanut sisäpiirin tietoa,vaikkei se tieto kaikkia mielyttänytkään.Joten antaa tämänkin nimimerkin kirjoittaa,niinkuin Danny-boynkin.Molemmat kirjoittaa vain omaa totuuttaan,sitä jonka ovat itse kokeneet.

Jarista saa eittämättä kuvan häntäheikkinä.Mikä ,nimenomaan, Sarissa nosti murhanhalun? Tyypillä on kuitenkin,näemmä, naisi ollut, joten mikä Sarissa nimenomaan oli se,että hänet piti surmata?
helmikuu
Armas Tammelin
Viestit: 88
Liittynyt: To Loka 29, 2009 11:28 am

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja helmikuu »

Jarista saa eittämättä kuvan häntäheikkinä.Mikä ,nimenomaan, Sarissa nosti murhanhalun? Tyypillä on kuitenkin,näemmä, naisi ollut, joten mikä Sarissa nimenomaan oli se,että hänet piti surmata?
Lähestymiskielloilla on suurimerkitys sekä niiden todisteluilla Jarilla on tietojen mukaan voimassa niitä.
Kikka6
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: To Elo 04, 2011 10:18 am

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Kikka6 »

onnetar kirjoitti:No,niin.Kikka6:kin voi jo lopettaa tuon piikittelyn.Riittää jo,mielipiteesi on tullut selväksi.
Ai sori, sinäkö olitkin se joka määrittelee mitä muut saavat kirjoittaa? ;)
onnetar kirjoitti:Niin tai näin,itse luen mieleläni mahdollisimman moninaisia kommentteja/kantoja,vaikka ne sitten ärsyttäisivätkin minua.Siitähän tässä on kyse,jonku saa herneen nenuun,kun sanotaan vainajasta pahaa,eikö niin?Entä jos se on totta?Eikö sitä saa sanoa?
Spekujen ja pohdinnan ystävänä en voi kuin yhtyä ensimmäiseen lauseeseen, mitä taas tulee herneisiin... jos pääasiallinen anti keskusteluun on mielipaha ilmeisesti läheisen ihmisen elämän sotkemisesta ja siten suorastaan tyytyväisyys siitä, että joku on laitettu hengiltä, niin juuei, en pysty sitä sulattamaan. Herneillä ei ole sen kanssa mitään tekemistä, meillä ne syödään.

Sossupornolla en tee itse mitään, ei sinällään juurikaan kiinnosta monenko naisen kanssa jollakulla on lapsia tai oliko vainajalla vuonna nakki kissatappelu kylän raitilla (tarkennettakoon jälkimmäiseen: ei, ei ole sellaisesta ollut missään puhetta :lol: ). Ymmärrän kyllä, että jollekin muulle ne voivat olla hyvinkin mielenkiintoista tietoa.

Yksi juttu muuten pisti silmään jossain kommentissa...
Kun tietää ketkä kaikki olisivat voineet olla uhrin asemassa tällä kertaa, niin täytyy sanoa, että huonomminkin olisi voinut käydä, kun miten kävi...
Kyllä olisi ollut pahempaa jos kuollut olisikin pienten lasten äiti. Oli kyse sitte tästä tai mistä tahansa muusta tapauksesta.
Mitähän kaikkea siellä pinnan alla sitten onkaan muhinut? :twisted:
Cassandra
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1389
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 3:40 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Cassandra »

helmikuu kirjoitti:Lähestymiskielloilla on suurimerkitys sekä niiden todisteluilla Jarilla on tietojen mukaan voimassa niitä.
Eikö Sari nimenomaan ollut todistamassa, ettei mies ole väkivaltainen, ja lähestymiskielto jäi saamatta?
Hauki
Olivia Benson
Viestit: 749
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 9:13 am

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Hauki »

^Tämmöinen käsitys mullakin asiasta on.

Nyt mulle valkeni, miksi poliisit ovat osanneet heti ruumiin löytymisen jälkeen ottaa kiinni tämän nimenomaisen tyypin. Selvähän se, jos hän on uhrin autolla ajellut kylillä avoimesti melkein viikon verran :shock: Aika kummaa touhua, jopa niin kummaa, että syyllisyys alkaa jo epäilyttämään :roll:
Aarremix
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ma Syys 19, 2011 6:08 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Aarremix »

Voihan J:lla olla muukin motiivi murhalle kuin mustasukkaisuus...
onnetar
Harjunpää
Viestit: 338
Liittynyt: Su Maalis 07, 2010 3:32 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja onnetar »

Aarremix kirjoitti:Voihan J:lla olla muukin motiivi murhalle kuin mustasukkaisuus...
Ajatuksia?

Minua mietityttää tämä kaksijakoisuus Lehtosen personassa, joka piirtyy eri kirjoittajien teksteissä. Toiset rakasti, toiset vihasi. Oliko Lehtonen kaksijakoinen persoona? Tekikö tai sanoiko hän jotain, eron jälkeen/suhteessa, jota Jari ei kestänyt?
Ei, en sano, että kukaan voi tehdä tai sanoa jotain, mikä oikeuttaisi veritekoon, vaan viittaan siihen, että miehessä saattoi olla jokin luonteenpiirre/vinouma, jokin joka sai miehen provosoitumaan.

Lueskelin juuri ppk 2009, jossa kerrottiin Valkeakoskella 2007, sattuneesta taposta, jossa mies ajautui sivusuhteen aiheuttaman aviokriisiin ja omantunnonvavojen vuoksi,masennukseen,sairaslomalle, lääkkeiden/alkoholin väärinkäyttöön ja sitä myöten tappamaan naisen, jonka kanssa oli ollut avioliiton ulkopuolisessa suhteessa.

Sairastuttivatko sivusuhteet ja huono omatunto vihdoin Jarinkin, vai onko hän aina ollut epävakaa?
Itryy
Scooby-Doo
Viestit: 28
Liittynyt: Ma Elo 29, 2011 11:52 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Itryy »

Aarremix kirjoitti:Voihan J:lla olla muukin motiivi murhalle kuin mustasukkaisuus...
J käynyt pökkäisemässä x ää joka uhannut kertoa sen nykyiselle veikkaisin tätä. Mennyt sitten uhkailu yli kun ei ole totellut.
Kaalisoppa
Poliisikoira Rex
Viestit: 277
Liittynyt: Pe Tammi 14, 2011 6:51 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Kaalisoppa »

IMO olisiko kuitenkin käynnyt niin, että uhri on purkanut kihlauksensa tämän murhaajan kanssa ja uhrista on tullut jonkinlainen pakkomielle murhaajalle. Jos sitä kiusaamista ja vainoamista oli kerran jatkunut jo pidempään, niin voisi olla ihan mahdollinen tapahtumien kulku.
tääonniintätä
Susikoski
Viestit: 30
Liittynyt: Ti Syys 20, 2011 8:52 am

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja tääonniintätä »

Täytyy nyt kyllä ihmetellä, että ihan ihme ihmisiä ne poliisit ovat kuulustelleet Jariin liittyen. Ei lainkaan niitä joilla olisi ollut jotain sanottavaa asiaan :roll: Siis miksi kuulustella vain niitä joilla on vaan toisenkäden tietoa tapahtumista, eikä asianosasia?? (Asianosaisilla en tarkoita nyt tähän murhaan asianosasia, vaan tähän koko tilanteeseen).
Cassandra
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1389
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 3:40 pm

Re: Sari Lehtosen surma Korpilahdella -2011

Viesti Kirjoittaja Cassandra »

Ehkäpä poliisi kuulustelee niitä, joiden uskoo tietävän itse teosta ja sitä edeltävistä tapahtumista jotain, eikä niitä, jotka haluaa vain kertoa miten hirveä ämmä Sari oli, ja ansaitsikin tulla tapetuksi.

Yllä oleva ei ollut todellakaan mun mielipiteeni Sarista, vaan kuva, jonka eräs kirjoittaja haluaa hänestä antaa.
Vastaa Viestiin