
Edelleen hieman viilaisin takan fasadin kulmaa sekä laattajakoa. Tuon kulman päätteleminen tuosta yhdestä kuvasta on toki pienestä kiinni, mutta parhaani mukaan tässä. Samaten laattojen/saumojen tarkka koko ei ole tiedossa = kuten ei siten myöskään takkah/oloh -oviaukon leveys. Mutta jos turren kuvaan sijoittaisin oh valokuvan kautta päätellyn takan kulman sekä laattajaon niin näin korjaisin.
Eri asia sitten, että itse syyllisyyskysymykselle näillä asioilla ei ole mitään vaikutusta mutta jos nyt harrastaa halutaan.
Edelleen fasadin leveys on arvailujen varassa. Kuten se, paljonko takan rakenteita on syvyysmittana saunan vastaisessa seinässä sen osana.
Valokuva kopioitu täältä - alkuperä etp:stä. Samoin täältä kopioitu nimim turumure - viivapiirros josta osarajaus on oh värilinjojen pohjana ( laattajako ja fasadin kulma ).





