VoDKa kirjoitti:Luupää kirjoitti:.
^Huomasin kellonajat juu. Ja tiedän että jos oman viestinsä katsoo sen lähetettyään (kuten kai melkein jokainen tekee, paitsi näköjään sinä) niin edellinenkin viesti näkyy loistavasti vaikka se olisi tullut vain sekuntia ennen. Tällöin voi oman turhan postauksensa vielä kätevästi poistaa tai sitä voi muuttaa.
Niin että aivot ja silmä kouraan vaan!
Sen olisi voinut poistaa myös mikäli joku luupää ei olisi iskenyt kommenttia sen alle vaan lähettänyt vaikka yksityisviestillä huomautuksen tästä, jolloin paikan päällä olevana olisin kerennyt sen vielä poistamaan. Sen sijaan tämä kyseinen luupää keksi alkaa itkemään siitä, että sama asia mainitaan kahdessa eri viestissä sen sijaan, että olisi antanut asian olla ja ollut vain välittämättä siitä. Ymmärrän kyllä pakon päästä pätemään väkisellä muiden näkyvillä, varsinkin jos ikää on juuri ja juuri sen verran, että osaa kirjoittaa.
Et nyt ihan tainnut ymmärtää lainaamasi tekstin sisältöä. Lihavoin sitä vähän. Jos vaikka jopa
sinäkin hoksaisit...
Rautalangasta: kuvailemallani tavalla toimien viestinsä voi poistaa tai korjata
heti eikä vasta kymmenien minuuttien päästä.
Tämä kyseinen luupää kun lähetti viestinsä vasta reilun puolen tunnin päästä sinun turhaakin turhemman postauksesi jälkeen.
Niin että järki käteen!
VoDKan sujuvaa sanankäyttöä mukaillen:
Itse tapauksesta sen verran, että on tosiaan aika nopsaan tunnistettu kuvan julkaisemisen jälkeen ja sitä rataa. Kun poliisi muuten julkaisi tuntemattoman vainajan kuvan vain netissä.
Iltiksessä vahvistetaan tunnistuksen tapahtuneen:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011102 ... 0_uu.shtml
Torstai-iltapäivänä Turun Ilpoisten koulun läheisestä metsästä löytyi miehen ruumis.
Vainajan henkilöllisyydestä ei ollut aluksi mitään tietoa. Niinpä poliisi pyysi yleisön apua ja julkaisi sivuillaan kopa kuvan tämän kasvoista.
Henkilöllisyys saatiin selvitettyä lauantain aikana yleisövihjeen perusteella. Poliisi kiittää avusta.