Merja Vaara, 17 v. katosi Rovaniemellä 27.7.1980

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

skoone kirjoitti:Ja tässä voisi myös ottaa huomioon sen kuinka paljon ihmisiä noilla selkosilla asui vuonna 1980 eli kuinka paljon tavaraa sinne oli rekoilla kuljetettavana varhaisena kesäaamuna. Ja mitähän niissä monissa rekoissa sitten oli Roilta etelään lähteissä? Tukit kulki jokea pitkin ja sähkö lankoja pitkin...
Ihan kuin vuorokaudenaika vaikuttaisi rekkojen kulkemiseen. Kyllä niitä rekkoja ajaa ihan kahden ja kolmen aikaan aamuyölläkin. Juu ja mitäköhän ne rekat sitten nykyään kuljettaa pohjoiseen ja pohjoisesta etelään. Ettei vain esimerkiksi vientitavaraa rajojen yli Ruotsiin ja Norjaan tms tms.

Ei se, että vuodesta 80 on monta vuotta aikaa nykyvuoteen, tarkoita sitä, ettei 80-luku olisi ollut modernia aikaa tai, että firmat ei olisi kuljettaneet rekoilla tavaroitaan, polttonaineita ym. kuten nykyäänkin. 80-luku ei ollut mitään 50-lukua, ja turha siitä on sellaista yrittää tehdä.

Moni seikka viittaa omistajan syyllisyyteen. Tuolloin oli yleistä liftata, mutta yhtäkään toista liftaajatyttöön kohdistuvaa seksuaalirikosta ei tuolloin tiettävästi tapahtunut. Surman jälkeen ei tapahtunut sellaisia rikoksia. Tuollaiset seksuaalirikolliset yleensä uusii rikoksensa. Tuntemattomat liftarisurmaajat ei vaivaudu piilottelemaan ruumiita noin hyvin. Poliisi tutki koko nelostien varret Rovaniemeltä Jaalaan asti koirien kanssa. Lisäksi Merja katosi oltuaan vain kaksi viikkoa töissä tuolla omistajalla. Minkä lisäksi hänellä ilmeisesti on maine pimeänä miehenä tuolla seudulla. Kaikki tämä yhdistettynä "silminnäkijän" täydelliseen epäuskottavuuteen viittaa omistajan syyllisyyteen.
skoone kirjoitti:Ja siru:
osaathan suurentaa sen mustavalkoisen lentokuvan vuodelta 1980? Suurennoksesta voit toki laskea kaikenväriset autot, vaaleat ja tummat.
Juu, siinä kun näkyy kaikki ihmiset, pyöräilijät ja kaikki muukin niin tarkkaan. Kuten tuollaisissa hyvin korkealta otetuissa lentokuvissa muutenkin. Kaikki voi suurentamalla kokeilla, näkyykö. Tuon kuvan mukaanhan Rovaniemi oli aavekaupunki, jossa ei ollut muuta kuin taloja ja tyhjiä teitä.
morbidelli kirjoitti:Tilastoja muuten kun katsoo niin on paljon todennäköisempää että Merjaa ei ole surmattu kuin että hänet olisi surmannut tuttu tai tuntematon.
Lähinnä niiden kohdalla, jotka ovat kadonneet alkoholin vaikutuksen alaisina. Selvinpäin olleen töissä olleen tai sieltä juuri lähteneen tytön tapauksessa näin ei ole.
Bee_in_the_light
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 8:00 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Bee_in_the_light »

Siru83 kirjoitti: Rovaniemi ei kuulu Inarin ja Utsjoen väliseen alueeseen, joten ei liity asiaan mitenkään.
Kuten ei liity sekään, että Rovaniemen läpi kulkeva tie on osa Nelostietä joka on sentään VALTAtie ja hirvittävän raskaasti liikennöity. Ei yhtään mitenkään.

Siru83 kirjoitti:
Bee_in_the_light kirjoitti:Kemin ja Rovaniemen välillä liikennemäärä on vuonna 2010 ollut noin 3000 autoa vuorokaudessa. Kun otetaan huomioon liikenteen määrien kasvu 30 vuoden aikana, vuorokauden aika ja viikonpäivä, sekä liikenteen suuntautuminen etenkin Rovaniemen keskustaa kohti tuohon aikaan vuorokaudesta, ei vähäiset havainnot MV:stä tien laidassa ole mitenkään ylitsepääsemättömän outoa.
Liikennettä on tiellä mennyt molempiin suuntiin, ei vain Rovaniemen keskustaa kohti. 3000 autoa vuorokaudessa tekee 125 autoa tunnissa. Se on yli 62 kertaa enemmän kuin 2 tunnissa, minkä verran autoja on mennyt, jos Merjasta "havainnon" tehnyt "silminnäkijää" olisi ainoa hänen ohitseen 30 minuutissa ajanut auto. Tarkennetussa kuvassa linkissäsi Rovaniemen kohdalla tie näyttää muuten 5000 autoa päivässä, ei 3000. Eli tosiasiallisesti luku olisi yli 100x enemmän kuin 2 tunnissa. Liikenne ei todellakaan ole kasvanut niin paljoa vuodesta 80, kun autojen määräkin on vain kaksinkertaistunut. Ja niin kuin sanottu, pysykää faktoissa, ei tarvitse valehdella, että oma näkökulma näyttäisi uskottavammalta. Varsinkaan kun laittaa linkin, joka näyttää valheen.
No tähän ensimmäiseen väitteeseen en mistään löydä tilastoa ainakaa tähän hätään, mutta jokainen maakuntakeskuksen lähellä asuva voi itse todeta vaikka joka aamu, kuinka suuri osa liikenteestä kulkee kohti keskustaa ja kuinka suuri osa poispäin keskustasta. Jos sanon, että vähintään 90% kulkee kohti keskustaa, en ole kaukana oikeasta.

Tai ehkä Rovaniemi on joku poikkeus tähän, ehkä siellä ihmiset lähtee päiväksi Kemi-Tornion seudulle töihin, mistäs minä tiedän kun en ole siellä asunut.

Ja jos keskimäärin kulkee 3000 autoa vuorokaudessa, ei se tarkoita että niitä menee vuorokauden läpi tasaisena virtana. Ilmeisesti et tutustunut aiemmin linkittämääni tilastoon, joka on maanlaajuisesta valtion tekemästä tutkimuksesta. Ja jossa todettiin, että henkilöliikenteestä alle 1% sijoittuu välille 5.00-6.00.

Tai sitten haluat ottaa huomioon vain faktat, jotka tukevat suosikkiteoriaasi?

Kun sanoin, että Rovaniemen ja Kemin välillä kulkee noin 3000 autoa vuorokaudessa, tarkoitin juuri sitä mitä sanoin. Keskimääräinen ajoneuvomäärä vuorokautta kohden on antamani lähteen mukaan pienimmillään 2900 Rovaniemen ja Kemin välillä, joten turha yrittää vääntää sitä miksikään muuksi.

Jo aiemmassa postauksessani totesin, Rovaniemen eteläisellä sisääntuloväylällä ajoneuvojen määrä vuonna 2010 on ollut noin 8200 autoa vuorokaudessa.

Kuten sanottua, kannattaisi pysyä faktoissa, eikä rueta valehtelemaan. Varsinkin, kun ei kykene laittamaan yhtään tilastollista lähdettä, joka tukisi omia väitteitä.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

No tähän ensimmäiseen väitteeseen en mistään löydä tilastoa ainakaa tähän hätään, mutta jokainen maakuntakeskuksen lähellä asuva voi itse todeta vaikka joka aamu, kuinka suuri osa liikenteestä kulkee kohti keskustaa ja kuinka suuri osa poispäin keskustasta. Jos sanon, että vähintään 90% kulkee kohti keskustaa, en ole kaukana oikeasta.
Mitä ihmeen väliä, kun kumpaankin suuntaan kulkevat autot ovat Merjan voineet nähdä?
Ja jos keskimäärin kulkee 3000 autoa vuorokaudessa, ei se tarkoita että niitä menee vuorokauden läpi tasaisena virtana.
Tuon sinun linkkisi mukaan Rovaniemen kohdalla nelostiellä kulkee 5000 autoa vuorokaudessa, ei 3000. Katso oikean yläkulman tarkennettua kuvaa.
Ilmeisesti et tutustunut aiemmin linkittämääni tilastoon, joka on maanlaajuisesta valtion tekemästä tutkimuksesta. Ja jossa todettiin, että henkilöliikenteestä alle 1% sijoittuu välille 5.00-6.00.
Yksi tunti on vain 4% vuorokaudesta, joten on aika loogista, että tuolle lyhyelle aikavälille sijoittuisi vain pieni määrä liikenteestä. Olipa hassu vertaus taas. Ja tuo ei edes koske raskasta liikennettä, mikä raskaan liikenteen suhteen erittäin vilkkaalla valtatiellä on merkityksellinen.
Keskimääräinen ajoneuvomäärä vuorokautta kohden on antamani lähteen mukaan pienimmillään 2900 Rovaniemen ja Kemin välillä, joten turha yrittää vääntää sitä miksikään muuksi.
Se, mitä se on PIENIMMILLÄÄN, ei ole sitä, mitä se on keskimäärin. Keskimääräinen ajoneuvomäärä on antamasi linkin mukaan 5000/vuorokausi.

En aio jatkaa tätä paskanjauhamista. Monta viestiä olette kirjoittaneet esittämättä mitään faktaa siitä, että olisi mitään muuta kuin erittäin epätodennäköistä, että valtatien varressa 30 minuutin aikana kulkisi vain yksi auto. Ja että on vielä epätodennäköisempää, että kaikin puolin normaali töistä palannut tyttö olisi liftatessaan kyykkinyt selkä tiehen päin, kuten "siminnäkijä" väittää, tai että tiellä, jossa on kulkenut vain yksi auto puolen tunnin aikana, liftaaja ei liftaisi siihen ainoaan autoon, koska se ajaa keskikaistaa. Kaikkien näiden epätodennäköisyyksien summa on se, että on epätodennäköistä, että Merja on siinä tien varressa edes ollut ja toisin sanoen on epätodennäköistä, että hän on vartiointiliikkeestä elossa poistunut.
Crishelle
Neuvoja-Jack
Viestit: 571
Liittynyt: Su Tammi 10, 2010 6:29 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Crishelle »

Mitä hittoa sä Siru nyt haluat että esimerkiksi minä sanon tuohon jatkuvaan provosointiisi ja muiden mielipiteiden torppaamiseen?! Leimaat kaikkien muiden mielipiteet yksinkertaiseksi paskanjauhannaksi jota sinun ei tarvitse kuunnella heti kun joku esittää mielipiteitä tai faktoja jotka ovat sinun mielipiteittesi vastaisia. Miksi tällaista katsellaan täällä?? Ei keskustelu ole sitä että sinä olet omasta mielestäsi oikeassa ja kaikki muut väärässä - koska näissä epäselvissä tapauksissa ei ole faktoja, jokainen esittää oman näkemyksensä asioista ja jokainen niistä voi ihan yhtä hyvin olla niin oikea kuin vääräkin. Et ehkä sano sitä suoraan, mutta kyllä sen aika pitkälle tuolta tekstistäsi huomaa, sen tietyn asenteen ja muiden halveksunnan jota harjoitat joka ikisessä keskustelussa. Olet tehnyt hyviäkin aloituksia, en sitä kiellä, mutta en vaan pysty käsittämään tätä sun hommaa mitä sä jatkuvasti harjoitat. No, ei ole minun päänsärkyni jos et esimerkiksi minun mielipiteistäni piittaa, mulle on varsin yhdentekevää mitä musta yleensäkään ja ajatellaan, mutta oletko koskaan ajatellut että menisit edes vähän itseesi ja miettisit tuota sun asennetta ja kirjoitteluasi.

Sitten tähän liikenneasiaan: ihan joka ikisessä Suomen kolkassa tiedetään jo se tosiasia, että liikenne ON aamuyöstä varsin vähäistä. Totta kai ruuhkahuiput osuvat niille tunneille, kun valtaosa ihmisistä pääsee töistä tai menee töihin. Kuorma-autojakin voi teillä liikkua mutta on voinut ihan hyvin sattua niinkin että niitä autoja ei vain ole tuolla kyseisellä tiellä liikkunut. Tai mistä tietää sitäkään, nousiko Merja nimenomaan kuorma-auton kyytiin ja sitten kävikin huonosti?? Ammatti ei aina määritä ihmisen mielentilaa tai pimeitä puolia.

Tämä on toki vain minun mielipiteeni.
"You say stick to the highway. I say we should take my shortcut.
Why don't we just flip a coin?"
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Crishelle kirjoitti:Sitten tähän liikenneasiaan: ihan joka ikisessä Suomen kolkassa tiedetään jo se tosiasia, että liikenne ON aamuyöstä varsin vähäistä.
Jokainen valtateitä öisin nähnyt tietää, että niillä kulkee raskasta liikennettä niin päivisin, öisin kuin aamuöisinkin. Sitäpaitsi 5.30-6 on jo pikemminkin aamua kuin aamuyötä. .
Crishelle kirjoitti:Totta kai ruuhkahuiput osuvat niille tunneille, kun valtaosa ihmisistä pääsee töistä tai menee töihin.
Kello kuusi arkiaamuna on työmatka-aikaa.
Crishelle kirjoitti:Kuorma-autojakin voi teillä liikkua mutta on voinut ihan hyvin sattua niinkin että niitä autoja ei vain ole tuolla kyseisellä tiellä liikkunut.
Juu on hyvin voinut sattua niin, että tiellä, jossa on erittäin paljon raskasta liikennettä, ei ole raskasta liikennettä lainkaan liikkunuut. On myös voinut sattua niin, että Merja on siepattu vaikka helikopteriin tai lentokoneeseen, kaikki kun on mahdollista.
Crishelle kirjoitti:Mitä hittoa sä Siru nyt haluat että esimerkiksi minä sanon tuohon jatkuvaan provosointiisi ja muiden mielipiteiden torppaamiseen?!
Kuten jo aiemmin olen sanonut, tämän ketjun pääsisältö tai huomion kohde et ole sinä. Muut eivät kirjoita tänne ajatellen, että mitä sinä saatat ajatella tekstistä tai mitä sinä sanoisit. Itse asiassa sinä et tule ihmisille mieleenkään, kun he kirjoittavat, et ainakaan minulle.
Crishelle
Neuvoja-Jack
Viestit: 571
Liittynyt: Su Tammi 10, 2010 6:29 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Crishelle »

En koskaan väittänytkään olevani tämän keskustelun pääsisältö!! Mitä hel...?!?! :D
Kysyin vain, että mitä ESIMERKIKSI mun pitäisi sanoa tohon kun ilmiselvästi kaipasit mielipiteitä.

Mutta me ollaan tästä katoamisesta niin eri mieltä, että epäilen pystytäänkö jatkamaan tätä ennen kuin ollaan molemmat toistemme kurkuissa kiinni... toivottavasti ei. Mutta minä olen sitä mieltä että työnantaja ei liity katoamiseen ja sinä olet sitä mieltä, että olet. Ei tietenkään se mahdollinen sieppaaja ilmoita mitään tytöstä jos on jotain pahaa tälle tehnyt.
"You say stick to the highway. I say we should take my shortcut.
Why don't we just flip a coin?"
Sijaltainen
Harjunpää
Viestit: 338
Liittynyt: Pe Maalis 14, 2008 1:08 am

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Sijaltainen »

Kello kuusi arkiaamuna on työmatka-aikaa.
Katoamispäivä 27.7.1980 oli sunnuntai
Jos Sijaltainen nousisi, taivaaseen ota luoksesi.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Muistin, että kyseessä on maanantai. Jokatapauksessa sunnuntai-aamuisinkin kulkee työmatkalaisia, esim. tehdastyöntekijöitä, ja tehtaathan eivät tuolloin olleet aivan yhtä koneistuneita kuin nykyisin, eli tehtaissa työskenteli enemmän ihmisiä. Onhan tämä silminnäkijäksi ilmoittautuneen naisen kyydissä ollut mieskin työmatkalainen, samoin Merja. Lisäksi lauantain yötöistä palaavia on kulkenut tuohon aikaaan, ja nelostien rekkaliikenteeseen vuorokausi tuskin on vaikuttanut juuri mitenkään.

Oli liikenne tuolloin vilkasta tai ei, niin "silminnäkijän" vihje ei ole uskottava, koska jos liikennettä on vähän, silloin liftari yrittää liftata kaikkiin autoihin riippumatta siitä, kulkevatko ne keskikaistaa vai ei, kun vaihtoehtona on kävellä 40 km kotiin. Jos tuolla ei kerran muita silminnäkijöitä ole ollut, ja 30 min aikana Merjan on ohittanut vain yksi auto, tuskin hän olisi alkanut valikoimaan, että "tuon kyytiin en liftaa, koska se ajaa keskikaistaa" ja ollut valmis odottamaan seuraavaa autoa toiset 30 minuuttia, varsinkaan kun autoilijoista useimmat eivät ottaneet liftareita kyytiin. Tuskin hän hyvin hiljaisella tiellä olisi myöskään kyykkinyt selkä tiehen päin, jolloin autoilijat eivät välttämättä edes pidä häntä liftarina, vaan luulevat ehkä odottavan sovittua kyytiä. Naisen "havainnoissa" ei vain ole mitään järkeä.
morbidelli
Agentti Scully
Viestit: 684
Liittynyt: To Loka 01, 2009 1:34 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja morbidelli »

Sijaltainen kirjoitti:
Kello kuusi arkiaamuna on työmatka-aikaa.
Katoamispäivä 27.7.1980 oli sunnuntai
Jos Siru83 sanoo että se oli arkiaamu, kyllä se kai kaikkien on viisaampaa myöntää että arkiaamupa hyvinkin. Siru ajattelee asiaa vähän laajemmasta näkökulmasta että kyllä niitä arkiaamuja oli 80-luvullakin, ei se ole mikään tuore keksintö. Ja tilastojen valossa suurin osa aamuista on arkiaamuja.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Yritin Karoliina Kestin tapauksessa puhua ihmisille järkeä siitä, että tapaus on selvä onnettomuus. Samoin tässä on kaikki merkit siitä, että tekijä on omistaja, mutta kuten Kestin tapaus osoitti, monilla ei vain ole järkeä päässä, ja lähdetään miettimään sitä epätodennäköisintä vaihtoehtoa.

Epäillä sopii omistaja Olavi Niemelän kertomusta näiltäkin osin:
Työmatkansa Merja suoritti lähestulkoon aina liftaamalla. Siitäkin huolimatta että vartiointiliikkeen miehet tarjoutuivat heittämään autolla Merjan kotiin.

"Satuin vielä katsomaan aamulla ikkunasta ja näin hänen kävelevän maantietä kohti. Se olikin viimeinen kerta, kun näin Merjan."
Miksi Merja ei ottaisi vastaan Niemelän työpaikan miesten tarjouksia autokyydistä, vaan valitsisi epävarmemman ja vaarallisemman tavan kulkea kotiin? Olavi Niemelä yrittää kiillottaa omaa kuvaansa väittämällä, että heiltä firmasta olisi tarjottu tytölle kyytiä. Ja että juuri silloin sattui katsomaan ikkunasta, että voi poliisille ja medialle kertoa, että tyttö on poistunut Niemelän vartiointiliikkeestä, vaikka hänestä on nelostiellä, jossa on erittäin vilkasta raskasta liikennettä, vain yksi hyvin epämääräinen "silminnäkijähavainto", jonka mukaan hän olisi kyykkinyt selin tiehen päin ja sitten vielä 15 min sen jälkeen "kyyhöttänyt" tiellä mutta nyt kasvot toiseen suuntaan.

Voin muuten uskoa, että Olavi Niemelä on ollut pimeä tyyppi, kuten se suomi24:ssä ollut keskustelija sanoi, kun hänen sukulaisensakin (kuulostaa siltä, että kyseessä olisi poika tms. lähisukulainen) puhuvat siellä uhkaavaan sävyyn niille, jotka vihjailevat hänen olevan syyllinen. Ei omena ole varmaan kauas puusta pudonnut.
Spekultantti
Theo Kojak
Viestit: 1165
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 4:32 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Spekultantti »

Voin muuten uskoa, että Olavi Niemelä on ollut pimeä tyyppi, kuten se suomi24:ssä ollut keskustelija sanoi, kun hänen sukulaisensakin (kuulostaa siltä, että kyseessä olisi poika tms. lähisukulainen) puhuvat siellä uhkaavaan sävyyn niille, jotka vihjailevat hänen olevan syyllinen. Ei omena ole varmaan kauas puusta pudonnut.

Ei se näin välttämättä ole, vaan ihminen tuohtuu sukulaistensa puolesta ihan perättömistä väitteistäkin. Poliisi on hiillostanut työnantajaa, mutta syytettä ei ole nostettu.

Tästä vaan tiedetään niin vähän, että on ymmärrettävää takertua työnantajan persoonaan ja nelostien liikennetiheyteen, kun muutakaan ei ole.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja skoone »

morbidelli kirjoitti:
Sijaltainen kirjoitti:
Kello kuusi arkiaamuna on työmatka-aikaa.
Katoamispäivä 27.7.1980 oli sunnuntai
Jos Siru83 sanoo että se oli arkiaamu, kyllä se kai kaikkien on viisaampaa myöntää että arkiaamupa hyvinkin. Siru ajattelee asiaa vähän laajemmasta näkökulmasta että kyllä niitä arkiaamuja oli 80-luvullakin, ei se ole mikään tuore keksintö. Ja tilastojen valossa suurin osa aamuista on arkiaamuja.
Olen täysin samaa mieltä morbidellin kaa. - Ja rekat ajoivat puukkotehtaalta leukulastissa edes taa Valtakadun kautta valtatie neloselle. - Sorry kun olen vähän hidas ymmärtämään asioita, onneksi täällä on mukana viisaampia keskustelijoita.
Muista lähdekritiikki!
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Spekultantti kirjoitti:Ei se näin välttämättä ole, vaan ihminen tuohtuu sukulaistensa puolesta ihan perättömistä väitteistäkin. Poliisi on hiillostanut työnantajaa, mutta syytettä ei ole nostettu.
Niin jonkun "miten kehtaat väittää tuollaista"-reaktion voi ymmärtää, mutta ei "kerro kuka olet, niin voidaan jutella"-tyyppistä viestiä, mihin sisältyy rivien välissä kovistelun tai väkivallan uhka. Tuntuu, että vähän kiivasluontoista sakkia ovat nuo omistajan sukulaiset/ystävät.

Ja on niitä muitakin, kuin minä ja omistajan tuntevat, jotka näyttävät pitävän häntä potentiaalisena epäiltynä. Samaiseen viestiketjuun on kirjoitettu:
Kertokaa totuus niin omaisetkin saavat rauhan! Miksi esim. työnantaja tai hänen ystäväpiirinsä suhtautuvat niin vihamielisesti kyselyihin? Nyt ei kaikki ole ihan kohdallaan... Ei ole hyvä kuolla teko tunnollaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/30835 ... t-24677053
Konstaapeli Alm kertoo, että 4-tien varret Rovaniemeltä Jaalaan on tutkittu koirien kanssa. Mitään ei olla löydetty.
- Katoamistapauksen jälkeen on lisäksi ollut marja-aika, joten liikkujia maastossa on ollut enemmältikin. Kyllä tytön olisi kaiken järjen mukaan pitänyt löytyä, jos hän yleensä kotimatkallaan on rikoksen uhriksi joutunut.


Niin aluetta on tosiaan tutkittu hyvin ja käyty läpi koirien kanssa. Lisäksi tutkittiin lietealtaat tms. sen jälkeen, kun saatiin vihje, että Merja voisi olla siellä.

Kuka tuntematon liftarisurmaaja näkee näin suurta vaivaa ruumiin piilottamiseen? Esim. Sari Liinaharjan surmannut mies ei nähnyt juuri minkäänlaista vaivaa ruumiin piilottamiseen, ja silti ei jäänyt kiinni. Olisi outoa, että uhrille tuntematon seksuaalirikollinen näkisi kovasti vaivaa ruumiin piilottamisessa, ja sekin on outoa ja Suomen oloissa kaiketi ainutlaatuista, että uhri olisi siepattu aamulla töistä lähdön yhteydessä. Yleensä liftarisurmaajat ovat siepanneet uhrinsa päivällä tai illalla.

Uhrin tuntenut henkilö, joka on kuljettanut ruumista autossaan, jolloin ruumiista löytyvät kuidut ym. voivat paljastaa tekijän, saattaisi nähdäkin kovasti vaivaa ruumiin piilottaakseen. Vartiointialan ammattilainen tekee yhteistyötä poliisien kanssa ja tietää poliisien toiminnasta paljon. Hän tietää esim. millaiseksi rikospaikka tulee vartiointitehtävien yhteydessä jättää, jotta poliisitutkinta ei vaarannu. Ja varmaankin tietää keskivertokansalaista paremmin myöskin, miten rikospaikkaa kannattaa käsitellä, jotta todisteita ei jää.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Ja "silminnäkijästä" vielä, että jos hän olisi vaikka kertonut, että näin tytön liftaamassa (seisten ja/tai peukalo pystyssä, kuten liftaajat yleensä ovat) siinä aamulla, mutta en ottanut häntä kyytiin, koska minulla oli kiire, niin sitten pitäisin tuntemattoman sieppaajan mahdollisuutta varteenotettavana. Mutta kun tulee jotain ihme kertomuksia selkä tiehen päin kyykkivästä tytöstä, joka ei liftannut naisen kyytiin, koska tämä ajoi keskikaistaa ja joka vielä 15 min myöhemminki "kyyhötti" samassa paikassa.

Mistä muuten nainen on tehnyt sellaisen päätelmän, että tyttö ei hänen kyytiinsä liftannut, koska hän ajoi keskikaistaa? Kertoiko tyttö hänelle, että sen takia ei liftaa hänen kyytiinsä? Mistä hän ylipäänsä päätteli, että tyttö liftaa, jos tyttö kerran oli kyykyssä selkä tiehen päin? Todennäköisempää, jos tien sivussa istuu tyttö selkä tiehen päin eikä edes katso autoja päin, olisi että hän odottaisi kyytiä joltain tutulta eikä liftaisi. Eiköhän tämä nainen ole lukenut lehdestä, että tytöllä oli tapana liftata tuossa kohtaa ja nähnyt Merjan kuvan ja lukenut hänen vaatetuksestaan, ja sepustus on ollut valmis.
morbidelli
Agentti Scully
Viestit: 684
Liittynyt: To Loka 01, 2009 1:34 pm

Re: Merja Vaaran katoaminen 1980 Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja morbidelli »

skoone kirjoitti:
morbidelli kirjoitti: Jos Siru83 sanoo että se oli arkiaamu, kyllä se kai kaikkien on viisaampaa myöntää että arkiaamupa hyvinkin. Siru ajattelee asiaa vähän laajemmasta näkökulmasta että kyllä niitä arkiaamuja oli 80-luvullakin, ei se ole mikään tuore keksintö. Ja tilastojen valossa suurin osa aamuista on arkiaamuja.
Olen täysin samaa mieltä morbidellin kaa. - Ja rekat ajoivat puukkotehtaalta leukulastissa edes taa Valtakadun kautta valtatie neloselle. - Sorry kun olen vähän hidas ymmärtämään asioita, onneksi täällä on mukana viisaampia keskustelijoita.
Joo ja ne aamuvuoroon sairaalalle menneetkään ei ajelleet suorinta tietä vaan halus ajaa nimenomaan tuosta ohi sitä ruuhkaista valtatietä Koskikadulle kun eihän sitä voi etukäteen tietää joko se uusi silta olis avattu, mutta kyllä ne sitten siinä rannassa muisti että ai niin sitähän aletaan rakentaa vasta 10 vuoden päästä.
Vastaa Viestiin