Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Tara »

turumurre kirjoitti:Ei kai täällä nyt sitä aleta epäilemään että veitsi ei olisi ollut verinen, vanhoista kuvista jossa veri on kuivunut ei voi juurikaan päätellä. Sellaisiakin ajtuksia on esitetty että veitsi olisi pesty.
Miettikää nyt vähäsen, labratulokset veitsestä löytyneistä verijäämistä ja kuitujäämistä kertovat sen ettei veistä ole pesty.

jokuvaan kirjoitti:....
Mikä intressi A.A:lla oli tarkistaa ´tapahtumien jälkeen´, onko mustavartinen veitsi keittiössä paikallaan? Eikö hän ollut varma, kävikö astalolla varustautunut ´huppumies´ ovi-ikkunan rikkomisen jälkeen, ennen (A.A:n kertoman mukaan) välitöntä J.S.L:n kimppuun käymistään, huomaamatta Auer-Lahden keittiössä etsimässä mustavartisen veitsen, jolla ryhtyä ´mäiskimään´? :mrgreen: Mu-ha-ha-ha-haa!!!

jokuvaan kirjoitti:..
On mahdollista. Uskon kuitenkin, että tällöin kirjatuksi olisi tullut: ´että poliisi oli pyytänyt häntä katsomaan veitsitukkia ja hän oli käynyt...´
..



Näinhän siinä faktapohjaisesti kävi että, tuoreeltaan silloin surmayönä, Auerilta kysyttiin puuttuvista veitsistä ja hän meni katsomaan tästä syystä (tosin tätä ihmetteli kertoen että 'eihän se huppis keittiössä ole ollut' (tjmv). Voisi olettaa että kysymyksen on esittänyt se 'tarkkaavainen' poliisi joka huomasi että veitsitukista puuttui yksi veitsi (syytekirjelmässäkin vielä epäiltiin tuosta veitsitukista puuttuvan se kakskytviissenttinen veitsi :D )

Kuva
Kuva: Iltasanomat/(poliisi); kuva rajattu

Onko tuossa sittenkin joku veitsi tuossa lehtipinon päällä? :shock: Vaiko peräti kaksi veistä, terät eivät oikein näy . Toisen kahva on musta ja toisessa on tuota samaa oranssinpunaista kuin Annelin tukkiveitsissä. Kahvan väri sekä koko täsmää turumurren kuvan veitsien kanssa. Vai mitä esineitä nuo olisivat? Jokin vain musta kotelo, ei tuo kirjaltakaan näytä..

En sitä väitä, että siinä olisi Annelin surmaveitsi tai muu väkivaltaan käytetty väline. Sattui vain nuo värit jäämään mieleen tuossa senkkikuvassa, kun minulla on yksi tuollainen veitsi jossa on tuo punertavanoranssi raita vai mikä se on, koriste..

Kuva

koko kuva click
Kuva
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Kuten sanoin, niin liikun spekujen sijasta täällä infopuolella, ja laitan tähän vielä ihmeteltäväksi tällaisen Alibissa olleen artikkelin, joka on jossakin aikaisemmassa Ulvila -ketjussa kopioituna. Liittyy näihin verijälkiasioihin. Tämän Alibin numero on ollut 11, ja se on ilmestynyt vuonna 2009, eli kyseessä on sama vuosi kuin Anneli Auer pidätettiin.

Alibi 11/2009

Arto Hietala

Tutkinnassa on edelleen aukkoja


Alibilla on vahva tieto siitä että Porin poliisi kiinnostui jo alusta alkaen vaimon roolista surmatyössä,
kun näytti siltä että vaimokin oli uhri, tutkintalinja suljettiin, vaimohan sai kahakassa vammoja.

Murhatutkinta on perustunut vaimon kertomukseen yön tapahtumista.

Usein keksityt tarinat kerrotaan poliisille liian yksityiskohtaisesti. Hätäntyneenä ei tehdä erityisen tarkkoja havaintoja. Ensimmäisen poliisipartion saapuessa vaimo vaikutti aidosti järkyttyneeltä, hän osasi kuitenkin kertoa tapahtumien kulun.

Joutsenlahti kertoi Alibille heti tuoreeltaan että hyökkäjä sai itsekin vammoja ja hänestä jäi runsaasti verijälkiä talon sisäpuolelle ja terassille.

Pari päivää ennen surmatyötä Lahti kävi Helsingissä, poliisi kiinnostui siellä surmapäivänä kadonneen sosiaalityöntekijän yhteydestä Jukka S Lahteen. Miehet olivat opiskelukavereita ja he olivat yhteydessä toisiinsa myös myöhemmin.

Kun vaimo-tutkintalinja oli unohdettu, poliisi etsi ulkopuolista tekijää.

Poliisi aloitti poikeukselliset massatestaukset, yht noin 700 ihmiseltä otettiin DNA näyte, niistä yksikään ei sopinut tekopaikan DNA jälkeen. Tekotapa ja surmaajan käyttäytyminen viittasivat poliisin mielestä siihen että uhri ja tekijä olivat tuttuja.

Murhatutkintaa johtivat kokeneet poliisit.

Murhajutussa on vielä kuitenkin monia aukkoja, poliisi tiedotti että surmaaja käytti keittiöveitsen lisäksi toista asetta, tätä toista tekovälinettä ei ole löydetty. Arvoitus on myös tekopaikalta löytynyt kengänjälki, myös paikallinen baarikahakka on jäänyt epäselväksi. Epätietoisuutta on siitäkin mitä perheen tytär näki.

Ulvilan murhajutussa on tapahtunut niin paljon käänteitä, ettei olisi mikään ihme jos vaimo vapautettaisiin, mahdollisesta oikeudenkäynnistä ei tule helppoa.
Ja tämän uutisen mielenkiintoisin kohtahan on näissä verijäljissä:
Joutsenlahti kertoi Alibille heti tuoreeltaan että hyökkäjä sai itsekin vammoja ja hänestä jäi runsaasti verijälkiä talon sisäpuolelle ja terassille.
Alethes doksa meta logu
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Tara »

Voihan nenä, tuli kahteen kertaan tuo mun edellinen viesti! Toinen jossa on lainaus turumurren tukkiveitsi-postista ja toinen ilman sitä. Vahinko! En ehtinyt poistaa toista.
Jaaha.. sitä ollaan taas huolimattomia. Sinne jäi.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Voi anteeksi, Tara, jos sössin sinun linkitykset, kun ehdin heittää väliin omani, mutta sinnehän taaksepäin nämä kaikki kohta kuitenkin hukkuvat, joten ei varmasti nyt ole kovin iso haitta kuitenkaan. Omaan, edelliseen Alibi-linkitykseen lisään tämän uutisen, että vielä myöhemminkin Joutsenlahti vakuuttaa seisovansa kaiken sen takana mitä on julkisuuteen kertonut, ja tarkoittanee siis myös tuota edellä olevaa Alibin kertomaa asiaa.

Ulvilan murhan alkuperäinen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Juha Joutsenlahti vahvistaa Satakunnan Kansalle seisovansa kaikkien niiden tietojen takana, joista hän kertoi julkisuuteen ollessaan kohutun henkirikoksen tutkinnanjohtajana.

http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satell ... SKAWrapper
Uutinen on tammikuun puolivälistä 2010, eli silloin kun hän ilmoittautui puolustuksen todistajaksi, joten vähintäinkin niissä teknisissä tutkimuksissa, jotka puolustus toimitti hovioikeuteen tämän asian on ollut tultava esille, mutta meillehän tästä ei ole tiedotettu.

Etsin vielä tuohon häkenauhaan liittyvää uutista, mutta vastaan tuli uutinen tästä profiloinnista, joten liitän sen vielä tämän viestin yhteyteen.
Poliisi etsii psykopaattia Ulvilan surmasta

Julkaistu: 11.06.2007 14:54

Ulvilassa joulukuun alussa tehtyä raakaa perheenisän surmaa selvittävä poliisi on päätynyt siihen, että epäilty tekijä on psykopaatti.

Poliisi on tehnyt tapauksen pohjalta profiloinnin. Joulukuun 1. päivänä kotonaan perheensä edessä surmatun Jukka S. Lahden murhan tutkintaa johtavan rikoskomisario Juha Joutsenlahden mukaan poliisi päätyi psykopaatti-arvioon mm. tekotavan perusteella.


- Kartoitamme nyt tapahtumia, joissa uhri olisi jossakin seurueessa sanonut tai tehnyt jotakin sellaista, joka olisi loukannut tekijää niin paljon, että hän lähti hakemaan hyvitystä tai kostoa, Joutsenlahti kertoo Satakunnan Kansan nettiuutisille.

Viimeksi toukokuun puolivälissä poliisi kaipasi tietoja punaisesta Volvosta, joka saattaa liittyä surmaan.

IS

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Polii ... 76974.html
Alethes doksa meta logu
NiceAsiantuntija
Neuvoja-Jack
Viestit: 513
Liittynyt: Ti Huhti 20, 2010 11:13 am

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja NiceAsiantuntija »

turumurre kirjoitti:Ei kai täällä nyt sitä aleta epäilemään että veitsi ei olisi ollut verinen, vanhoista kuvista jossa veri on kuivunut ei voi juurikaan päätellä. Sellaisiakin ajtuksia on esitetty että veitsi olisi pesty.
Miettikää nyt vähäsen, labratulokset veitsestä löytyneistä verijäämistä ja kuitujäämistä kertovat sen ettei veistä ole pesty.
Turre, veitsessä on verijäämiä todella vähän :!: , kuvissakin nuo vaivaiset kohdat näkyvät ja ovat labratuloksissa luetteloituna.
Ruskeita tekokuituja oli n. 3 kpl (sellainen määrä voi tarttua siihen lattialta, kun Anneli on veitsen siihen heittänyt.) Sitä vastoin veitsestä löytyi useita mustia, sinisiä, punaisia (ja valkoisia) puuvillakuituja. Punaiset voivat olla lakanasta ja valkoiset Jukan paidasta, mutta siniset ja mustat ovat todennäköisesti rievusta/paidasta/pyyhkeestä/rätistä, jolla Anneli on veistä hangannut.

Tässä labratulokset DNA-tutkimuksesta (etp521):

Veitsestä löydettiin Jukan verta ja DNA-tunniste:
-veitsen kahvan alapinnalta, tahrakohdista
-veitsen terän molemmilta puolilta, kahvan ja terän liitoskohdasta
-veitsen terän kärkiosasta, terän molemmin puolin, n 2 cm alueelta

Veitsestä havaittiin verta, mutta ei saatu eristettyä DNA:ta:
-veitsen kahvaosan molempien sivupintojen keskikohdista, visuaalisesti tahrattomilta alueilta
-veitsen kahvan päässä olevan reiän sisäpinnoilta
-veitsen kahvan yläpinnalta, visuaalisesti tahrattomilta alueilta
-veitsen kahvan yläpinnalta, tahrakohdista
-veitsen kahvan alapinnalta, visuaalisesti tahrattomalta alueelta
-veitsen terän leikkaavasta osasta


Veitsen lähes totaalinen visuaalinen tahrattomuus viittaa vahvasti siihen, että veistä ei ole pesty -vaan pyyhitty. Kahvan reikäkin on jäänyt kunnolla pyöräyttämättä puhtaaksi. Olisihan Anneli kyllä voinut marinoida veitsen hieman runsaammassa veressä... No, sellaista se on kiireessä! Ulkosuomalainen taisi sittenkin olla oikeassa ”vessapaperiteorioineen” :wink:
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Jos ikkuna rikottiin viimeksi (ja olen samaa mieltä, että ikkunan rikkomisen jälkeen ns. toiminta alkoi), niin miten tulivat verijäljet rikotun ikkunan sirpaleisiin terassille?
Ajanet takaa sitä, että ikkuna oli verinen jo ennen kuin se "rikottiin loppuun" sisältäpäin, tai sitten en tajua, mitä ajat takaa?
Vai onko tämä taas se "huppikseksi pukeutunut Anneli häviää ikkunan läpi verisenä yöhön ja astelee freesinä etuovesta sisään" -versio? Ei siis peseydy matkalla? Miksi huppis ei pystyisi samaan suoritukseen, eli jättämään ko. jälkiä poistuessaan? Rikkoiko Anneli ikkunan verisenä? Ulkoa vai sisältä?
Tuota -- juu tama on taas se versio

1) Miksi oletat, ettei Anneli olisi voinut kiertaa taloa ja tulla etuovesta sisalle? Tamahan oli todella se hovin teoria tapaan, jolla huppu poistui -- talonvierta Tahtisentielle?
2) Miksi Annelin pitaisi peseytya valilla ennen sisalle tuloaan ikkunanrikkomisen jalkeen? Jos han oli puukottanut Jukkaa, peseytynyt, lavastanut sisalla ja mennyt viimeksi rikkomaan ikkunaa ulkoa, ihan freessihan han on.
3) Jos Anneli kay valilla sisalla Jukkaa astaloimassa, paassa on huppu tai pipo. Paalla ulkovaatteet. Mahdollisesti uudelleen vereentyneet paallivaatteet joko sitten riisutaan vaikka kuistilla ( ihan niinkuin sun Diabok tekee) ja jatetaan takkahuoneeseen vaikka ikkunasta sisaan tiputtamalla. Tai dumpataan. Tai osittain molempia. Se muuten murhaa hankaloittava liehuva pitka tukkakin oli katevasti hupun/pipon alla. Kasvoissa tippa verta? No se tulee pyyhkaistya vaikka mihin. Eihan siella mitaan spottivaloja sisalla ollut odottamassa.
4) Jos Anneli poistuu Jukkaa hamaralla humautettuaan ikkunasta, saadaan takkahuoneen lattialle, seinille, ikkunalle ja terassille verijalkia ja verta lasien paalle. Ja lapsi nakee ikkunalla hupun poistumassa.

Muutenkaan en ymmarra miksi ikkuna olisi pitanyt rikkoa joko/tai, ulkoa tai sisalta. Palasten heittely kuuluu niin puolustuksen (mm. turre ) kuin syyttajan teorioihin. Onhan niita voitu kerata sisallakin (verisina) roskapussiin ja vaikka levitella kuistille. Miksi verijalkien olisi muuten kaikkien pitanyt tulla yhta-aikaa? Tai miksi oletamme, etta ne edes olivat kaikki varmasti samoista kengista.Tai ettei ovea voitu avata sen jalkeen kun ikkunaa RYHDYTTIIN rikkomaan?

Seuraavaksi sanot etta a) et usko etta Anneli olisi useampaan otteeseen Jukkaa astaloinut b) koko homma on liian mielikuvituksellinen. Eihan sita kukaan ulkona juoksentelisi alusvaatteisillaan murhaaja karkuun oikeassa elamassa. Ihan niinkuin haavoista ei koskaan tipu verta lattialle asti ja niista ikkunan laseista menisi farkuissa karmille istahtamalla yli.

Ja taa on vihon viimeinen kerta kun tahan vastaan. Laitan suosikkeihin ja vain linkitan.

Huom viela, etten VAITA taman menneen nain. Liian paljon avoimia kysymyksia.
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
jokuvaan

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja jokuvaan »

turumurre kirjoitti:Näinhän siinä faktapohjaisesti kävi että, tuoreeltaan silloin surmayönä, Auerilta kysyttiin puuttuvista veitsistä ja hän meni katsomaan tästä syystä (tosin tätä ihmetteli kertoen että 'eihän se huppis keittiössä ole ollut' (tjmv).
Ja faktapohja (eli AA:n tjmv-lauseen lähde) on siis mikä?
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

ulkosuomalainen kirjoitti: 1) Miksi oletat, ettei Anneli olisi voinut kiertaa taloa ja tulla etuovesta sisalle? Tamahan oli todella se hovin teoria tapaan, jolla huppu poistui -- talonvierta Tahtisentielle?
2) Miksi Annelin pitaisi peseytya valilla ennen sisalle tuloaan ikkunanrikkomisen jalkeen? Jos han oli puukottanut Jukkaa, peseytynyt, lavastanut sisalla ja mennyt viimeksi rikkomaan ikkunaa ulkoa, ihan freessihan han on.
3) Jos Anneli kay valilla sisalla Jukkaa astaloimassa, paassa on huppu tai pipo. Paalla ulkovaatteet. Mahdollisesti uudelleen vereentyneet paallivaatteet joko sitten riisutaan vaikka kuistilla ( ihan niinkuin sun Diabok tekee) ja jatetaan takkahuoneeseen vaikka ikkunasta sisaan tiputtamalla. Tai dumpataan. Tai osittain molempia. Se muuten murhaa hankaloittava liehuva pitka tukkakin oli katevasti hupun/pipon alla. Kasvoissa tippa verta? No se tulee pyyhkaistya vaikka mihin. Eihan siella mitaan spottivaloja sisalla ollut odottamassa.
4) Jos Anneli poistuu Jukkaa hamaralla humautettuaan ikkunasta, saadaan takkahuoneen lattialle, seinille, ikkunalle ja terassille verijalkia ja verta lasien paalle. Ja lapsi nakee ikkunalla hupun poistumassa.


Seuraavaksi sanot etta a) et usko etta Anneli olisi useampaan otteeseen Jukkaa astaloinut b) koko homma on liian mielikuvituksellinen. Eihan sita kukaan ulkona juoksentelisi alusvaatteisillaan murhaaja karkuun oikeassa elamassa. Ihan niinkuin haavoista ei koskaan tipu verta lattialle asti ja niista ikkunan laseista menisi farkuissa karmille istahtamalla yli.
Eikun seuraavaksi vielä kokoan ajatuksia(ni). Siis Anneli oli peseytynyt ennenkuin meni ulos, tarkoituksenaan rikkoa ikkuna ja ns. käynnistää tapahtumat. Hänenhän täytyi tietää, että viimeistään tässä vaiheessa tyttö tulee paikalle (kun ihme kyllä ei ollut tullut aikaisemmin, kun Jukka ei ollut onnella herännyt aikaisemmin). No, hän menee siis ulos ja rikkoo ikkunan. Ja sitten? Jukka herää, ja häntä pitää mennä hakkaamaan?? Siis Jukka alkaa mölytä kun ikkuna rikkuu (tämä sopii lapsen kertomukseen, jossa Jukka huusi yhtä aikaa lasin rikkumisen kanssa), ja Anneli kiertää nopeasti talon ja ryntää hiljentämään Jukan (mutta ei edelleenkään tapa), vereentyy tässä puuhassa ja sitten huomaa tytön joka lähestyy takkahuonetta, ja änkeää rikotusta ikkunasta verisenä, ja tulee samalla tehneeksi loistavat huppumieslavasteet terassille? Sitten hylkää veriset vaatteet jonnekin (ei kai hän niitä enää takkahuoneeseen ehdi laittamaan, kun tyttö jo siellä pällistelee?), ja juoksee alusvaatteilla talon kiertäen etupihalle ja sisään, ja laittaa jonkun vaatteen = t-paidan päälle. Tyttö on mennyt takaisin huoneeseensa ihmettelemään, ja Anneli ryntää puhelimeen?

No semmonen outous tuossa teoriassa minusta on, että jos kerran Anneli meni ulos aikeissaan lavastaa huppumiehen sisään- ja ulostulo ikkunasta, niin miksi hän oli puhdas? Eikö hän alunperin aikonutkaan lavastaa verta terassille? Tässä teoriassahan veri tuli aivan luojan lykkynä "luonnollista tietä", kun Jukka alkoi huutelemaan, ja hänet piti hiljentää. Kuinka Anneli ehti hiljentää Jukan ennenkuin tyttö tuli paikalle, koska Annelinhan olisi tarvinnut kiertää talo, koska ovea ei voinut enää ikkunan rikkomisen jälkeen avata. Tai ilmeisesti hän meni ikkunasta sisäänkin ja sai siitä sen jalanjäljen tuolille? Ehkä hän olisi sen tehnyt joka tapauksessa, jos kerran aikoi lavastaa huppiksen sisääntulon.

Sitten ne tuolin murhaajakuidut on aika kummalliset myös, jos kerran Anneli oli jo peseytynyt, kun meni ulos. Ne olisivat tulleet ikkunan pienen reiän tukkimisessa ulkoapäin, tuolilla seisten. Muutenhan tuoli kaiken järjen mukaan sijaitsi niin sivussa oviaukosta, että vaikea kuvitella sinne kuituja hirveäti lennelleen. Tuolilla ei ollut kylläkään ilmeisesti sopivia jälkiä sillä molemmin jaloin seisomisesta? Ja olisiko reikää tukittu ulkoa päin, vai luontevammin sisältä, jolloin ei olisi tarvinnut edes laittaa ulkovaatteita päälle? Ulkona oli kylmä. Itse ajattelin, että jos kerran reikä on siinä kahvan lähellä, niin kai se pyyhe tukittaisiin siihen reikään, eikä ripustettaisi oven eteen roikkumaan. Miten se siinä roikkuessa kylmää pitäisi? No, tuoli olisi siis illan aikana ollut kaksi kertaa oven edessä: ensin korjausvaiheessa, sitten Annelin sisäänpääsyä varmistamassa lasin rikkomisen jälkeen.

Uskot siis, että Jukkaa oli lyöty kirveellä päähän jo ennen puhelua? Tätä minä en usko kylläkään. Ukko, jota on lyöty hamaralla päähän niin että veri lentää ja puukotettu kymmeniä kertoja ei kyllä ihmeemmin juttele, saatikka minnekään lähde liikkumaan. Ja mikä piru siinä on, ettei Anneli voi varmistaa Jukan kuolemaa? Ai niin, se tyttö tulee.

Ok, nyt sain kuvan tästä teoriasta. Hyvin on yksityiskohdat mietitty. Tytön omituinen käytös tuossa kyllä hämää, ja melko väkinäinen oletus siitä, että tyttö näki hupun poistumisen ennen puhelua ja lähtee sen jälkeen tyynesti huoneeseensa. Tämähän kun voidaan toki häneltä itseltään kysyä, eikä kai kukaan, syyttäjäkään, ole moista ehdottanut. Hänen käytöksensä nauhalla ei myöskään tue tällaista lainkaan. Jos kerran Anneli oli jo humauttanut Jukkaa kirveelläkin, niin miksi tyttö kirkaisee vasta nauhan aikana? Ei oikein vakuuta tältä osin.

Mutta juu, noihin loppukaneetteihin vielä: oikeassa elämässä ei mistään peukalohaavasta tule verijälkiä pitkin laseja ja terasseja, jollei sitä varta vasten roiski. Yleensä haavaa painetaan heti jollain vaatteella tms, eikä sitä kyllä minnekään vuoda. Pitää olla tosi paha haava, että verta tulisi niin paljon, että sitä putoilisi maahan ja uhrin pitäisi vielä liikkua , että sitä putoilisi eri paikkoihin. Nythän verta oli kehyksissä, mutta myös poistumisaukossa. Jukalla ei myöskään ole mitään motiivia rikkoa ikkunaansa, vielä vähemmin viillellä itseään siinä puuhassa. Miksei sen alkureiän tekijä voi olla Anneli, eikö se olisi paljon loogisempaa, kun hänen on tarkoitus muutenkin olla hullu? En nyt muista, mikä sen "esti".
Ja siitä ikkunasta kyllä pääsee, kun on farkut jalassa ja takki päällä, lasien puolesta. Meneehän Annelikin siitä mennentullen.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

KN -- kaikisat sun kysymyksista on puhuttu aiemmin/niihin loytyy vastaukset mun aiemmista posteista.

- Miksei Annelilla voinut olla T-paitaa paalal jo lavastusvaiheessa, ulkovaatteen alla?

- En tieda milla valineella Jukkaa missakin vaiheessa huidottiin -- annan vain mahdollisuuksia. Ehka halkoja kaytettiin tassa.

-Tyton kertoma ei istu millaan lailla Hake-nauhaan. Missaan han ei kuitenkaan vaita viettaneensa takkahuoneen lahistolla aikaa: aina kertoo palanneensa HUONEESEENSA eri kayntikertojen vailla. Ei siis nae koko aikaa takkahuoneelle saati ulos. Ulkona ei ole valoja. Vrt aikaisemmat keskustelut tyton kaynneista ja valoista ihan pari paivaa sitten.

Jos iska on lattialla sangyn vieressa vatsallaan, paa poispain olohuoneesta VARJOSSA tai vaikka sen pussilakanan alla, niinkuin olen ainakin 1456 kertaa ehdottanut, tytto ei NAE iskan verisyytta ennenkuin iska on kaantynyt/kaannetty toisinpain siina puhelun aikana.

- Kuten jo sanoin, verijaljet kuistille on voineet tulla ihan vahingossa -- Anneli ei ole niita edes pimeassa nahnyt. Toisin kuin huppu, han saattoi kiertaa taloa usemmankin kerran ja tulla ja menna etuovesta. Tai vaikka siita kodinhoitohuoneen ovesta, jonka edessa on kasa rojua. Oliko se aina ollut rojulla tukittu? Kaikki tama siis ennen Hake-puhelua, jolloin ei ole sekunneista kiinni.

- Siita veren lentamisesta vastasin jo tassa
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 15#p445045

Usko tai ei.

Itse olen monta kertaa leikannut keittiossa haavan sormeeni ja joutunut lattialta tippoja siivoamaan. Ikina ei ole silti edes tarvittu tikkeja. Ehka minulla on sitten jotain erikoista lentoverta suonissa.
Ja aviomiehella myos kun tama on rakennustoissa verestanyt ymparistoaan myos.

- Farkuissa kiipeaa yli mutta ei istahda karmille niinkuin tama yliharppaamisteoria vaatii.

Jne.

P.S. Paksut sukat muuten olisivat monessakin vaiheessa tata juttua katevat. Ulkona juostessa. Takkahuoneessa puhelun aikana astaloidessa. Eivat jata jalkia ja saa akkia jalkaan ja pois. Ynna suojaavat jossain maarin lasinsiruilta ja kunnolla roiskeilta. Sopivat myos sotkemaan takkahuoneen muita jalkia.
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
NiceAsiantuntija
Neuvoja-Jack
Viestit: 513
Liittynyt: Ti Huhti 20, 2010 11:13 am

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja NiceAsiantuntija »

Kuolemannaakka kirjoitti:Siis Jukka alkaa mölytä kun ikkuna rikkuu (tämä sopii lapsen kertomukseen, jossa Jukka huusi yhtä aikaa lasin rikkumisen kanssa)
Miten tämä lapsen kertomus sopii yhteen sen kanssa, että kun huppumies hakkaa vasta lasia rikki, niin Jukka jo ääntelee kurjasti (lasten sanoja lainatakseni ynisee…sanoo nnnn…sanoo ääää…)? Tässä vaiheessahan hänen piti vaimon kanssa ihmetellä, että ilotulituksetko ne siellä ulkona paukkuu.
Kuolemannaakka kirjoitti:Itse ajattelin, että jos kerran reikä on siinä kahvan lähellä, niin kai se pyyhe tukittaisiin siihen reikään, eikä ripustettaisi oven eteen roikkumaan. Miten se siinä roikkuessa kylmää pitäisi?
Mitä sitä hyvää päivä-/torkkupeittoa uhraamaan? Sehän repeytyisi reikään survottaessa ja siihen tarttuisi lasihilettä, joka ei polyesterinukan seasta kuunaan lähtisi pois. Luulisin, että umpimähkäisesti hajoavaan, 3-kertaiseen lämpölasiin on erittäin vaikea lyödä juuri kädenmentävää aukkoa, jos se nyt on tarkoituksena ollut. Lopputuloksena on varmasti ollut huomattavasti kättä suurempi reikä. Ei sellaisessa reiässä mikään ”ei-tärkeä” pyyhe tai vaate edes pysyisi tai ainakaan peittäisi koko reikää. On siis aivan luonnollista, että peite on ripustettu jotakuinkin koko lasin eteen. Jos peitto on kiinnitetty sisäpuolelle, se on vielä mahdollisesti tiivistysmielessä teipattu alareunastaan mustalla teipillä oveen ja roikahtaneeseen verhoon. Jälkimmäisestähän löytyi mustia teippisuikaleita.
Kuolemannaakka kirjoitti:Muutenhan tuoli kaiken järjen mukaan sijaitsi niin sivussa oviaukosta, että vaikea kuvitella sinne kuituja hirveäti lennelleen.
Sinä se jaksat ihmetellä näitä kuituja tuolilla. Tuohon löytyy miljoona selitystä. Käykö tämä: kun Anneli on alkanut lavastustoimiin, hän on irrottanut peitteen ikkunasta ja heittänyt sen ulkona olevan tuolin päälle? Rikottuaan ikkunan, Anneli asettaa samaisen tuolin oven eteen ja kömpii sisälle, peitto muassaan. Tähän hän käärii veristä kenkää sun muuta, ja piilottaa sitten mytyn sisältöineen päivineen.

Mikä muuten olikaan oma selityksesi kaikille löydetyille ruskeille kuiduille? Onko Turren lanseeraamat pörröhanskat sinusta niin hyvä idea, ettei paremmasta väliä? En edelleenkään pysty kuvittelemaan vartalonmyötäiseen, kokomustaan huppuasuun sonnustautuneelle murhamiehelle mitään ruskeaa ja kuituja pöllyttävää asustetta, saatika sellaista jota kumpikaan silminnäkijöistä ei olisi huomannut.

Kovasti te pro:t yritätte hiostaa ja löytää epäloogisuuksia antianneleiden teorioista. Meillä on kuitenkin se etu puolellamme, että mehän puhumme puppua ja voimme keksiä mitä mielikuvituksellisimpia stooreja :wink: . Teidän etunne puolestaan on se, että voitte tukeutua ”tosiasioihin”. Luulisi siksi teorisointinne olevan piece of cake; helppoa ja yksiselitteistä. Olen kuitenkin näkevinäni pientä ihmetystä ja yritystä silläkin suunnalla: miten saada kaikki tapahtumat mahtumaan n. 4 minuuttiin? Stemmaamaan häkenauhan kanssa? Äänettömästi? Kuituja pöllyttäen? Tytön näkemättä huppumiehen rikkovan ikkunaa, kömpivän sisään, puukottaen isäänsä? Katoavan jäljettömästi?

Selittäkääs nyt järkeenkäyvästi vaikkapa se, että miten siinä sängyllä olevassa halossa oli runsaasti oranssinpunaisia eli luultavasti Annelin T-paidasta irronneita kuituja?
Kotipoliisi
Martin Beck
Viestit: 847
Liittynyt: Ti Heinä 10, 2007 8:07 pm
Paikkakunta: Stadin Kernel

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Kotipoliisi »

Tässä muuten hyvä sivu verijäkien kuivumisajoista ja kaikesta muustakin verijälkiin liittyen. Erityisesti "experiments" -osio.

http://bloody2.com/default.aspx


Muoks. Tuli vielä mieleen, että ko. asiantuntijalle voisi varmaan lähettää esim. pesuhuoneen ovessa olevista verijäljistä ja olkkarin lattialla olevasta "jalkineenjäljestä" kuvat. Luultavasti hän on törmännyt monissa murhacaseissa samanlaisiin ja osaisi heti kertoa mistä on oikeasti kysymys.
They copied all that they could follow but they could not copy my mind,
and I left ´em sweating and stealing and a year and half behind.

- Rudyard Kipling
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Kiitos Kotipoliisi. Hyvät sivut - täytyy ajatuksella syventyä tarkemminkin. Mutta sivuilta http://bloody2.com/exp11.aspx luulisi aika selkeästi käyvän ilmi, että Tähtisentien keraamisella lattiallakin verijäljet kuivuivat aika tovin.

Veriset askeljäljetkin leimautuvat muutamaan otteeseen http://bloody2.com/tracks.aspx
Mileva
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Syys 18, 2011 12:47 am

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Mileva »

NiceAsiantuntija kirjoitti: Selittäkääs nyt järkeenkäyvästi vaikkapa se, että miten siinä sängyllä olevassa halossa oli runsaasti oranssinpunaisia eli luultavasti Annelin T-paidasta irronneita kuituja?
Tartunpa tähän, vaikka kysymyksiä ei minulle ole suunnattukaan. Ajatteletko ihan todella, että nämä oranssinpunaiset kuidut olisivat peräisin Auerin t-paidasta, mutta tätä ei olisi kuitenkaan testein varmistettu? Oltaisiin vain luotettu siihen, että jos kuitujen ja paidan väri on sama, on lähde loogisesti pääteltävissä? Mitäs tutkintaa se tällainen sitten on? Auerin t-paitahan on edelleen tallessa, samoin suurella todennäköisyydellä myös kuidut (=en keksi mitään syytä, miksi todisteita olisi hävitetty): miksi tätä asiaa ei siis ole varmistettu? Osaatko vastata tähän?

Mistä muuten repäisit tuon oranssinpunaisen, kun en ole itse tähän aiemmin törmännyt? Muistan puhutun vain punaisista, ruskeankirjavista ja mustista kuiduista, mutta muistini ei toki aina kaikkein tarkin ole ollutkaan.

HO:n tuomiosta:
Veitsestä on todettu edellä mainittuja ruskeankirjavia tekokuituja ja muun muassa puuvillakuituja, jotka olivat olleet samanvärisiä ja samanlaatuisia kuin makuuhuoneessa sängyllä ja lattialla olleiden pussilakanoiden kuidut.
http://www.oikeus.fi/55277.htm

Puuvillakuitujen väristä ei tuomiossa ole puhuttu mitään, mutta voisivatkohan kyseessä olla samanlaiset kuidut? Jos ovat kerran veitseenkin tarttuneet, mikseivät myös halkoon?
NiceAsiantuntija
Neuvoja-Jack
Viestit: 513
Liittynyt: Ti Huhti 20, 2010 11:13 am

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja NiceAsiantuntija »

Mileva, ei ole ensimmäinen kerta kun käyttäydyt täällä ylimielisesti ja kaikkitietävästi asioihin perehtymättä. Jos sinulla ei etp:tä ole, ei voi mitään, mutta asenteesi voisi kernaasti olla hieman nöyrempi niitä kohtaan, joilla on, ja jotka siihen tukeutuen täällä esittävät perusteltuja mielipiteitään.

Tässä samassa ketjussa, pari sivua takaperin, tein sinunkin iloksesi ja hyödyksesi koosteen kaikista ETP:ssä luetelluista kuitulöydöksistä, siitä mitään pois jättämättä tai siihen mitään lisäämättä (http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... 00#p444887).

Halosta ja Jukan alushousuista löydetyt oranssinpunaiset kuidut ”repäisin” nekin ETP:stä. Ne ovat samanlaatuisia ja –värisiä kuin Annelin läpikotaisin tutkitussa oranssinpunaisessa T-paidassa ja erilaisia kuin esimerkiksi lakanoiden kuidut. Kukaan ei voi todistaa, tutkijatkaan, että kuidut olisivat juuri siitä tutkitusta T-paidasta lähtöisin. Samasta tai samanlaisesta kankaasta on valmistettu tuhansia vaatteita. Jopa näitä nimenomaisia Roosta-paitoja saattoi Auereillakin olla useampi kuin yksi. Tutkijat tyytyivät siis toteamaan, että halosta ja Jukan alushousuista tavatut kuidut sopivat väriltään ja laadultaan Annelin T-paidan kuiduiksi.

Käräjä- ja hovioikeuden päätöksissä ei tietenkään olla viitattu jokaiseen löydökseen, joka teknisessä tutkinnassa on tullut ilmi, vaan ainoastaan niihin jotka ovat päätöksen kannalta olleet olennaisia. Myös minun on ajateltava olennaisuutta, ymmärrettävyyttä ja luettavuutta kun tänne postailen, joten en voi/halua jokaisessa viestissä luetella joka ikistä tapauksesta tietämääni yksityiskohtaa.

Voit keskenäsi pitää postauksiani ihan huuhaana. Suosittelen kuitenkin miettimään ensi kerralla ennen kuin tartut kynään. Käy nimittäin helposti niin, että annat itsestäsi todellisuutta typerämmän kuvan tuollaisella ”asiantuntevuudella” höystetyllä sarkasmilla.
Mileva
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Syys 18, 2011 12:47 am

Re: Jäljet; verijäljet - hajujäljet

Viesti Kirjoittaja Mileva »

Herttaisesti revit pelihousut ihan turhaan, Nice. Ylimielisyyttä et minulta ole vielä nähnytkään :D Muistaakseni us tai joku muu etp:n omistavista teki taannoin samantyylisen yhteenvedon kuiduista, ja muistinpa kuitenkin yhden asian oikein: oranssinpunaisia kuituja ei ole listassasikaan mainittu (punakirjavat puuvillakuidut ja oranssinkirjavat puuvillakuidut sen sijaan on mainittu, mutta erikseen). Oioit siis ihan oma-aloitteisesti mutkia näillä oranssinpunaisilla kuiduillasi. Sen olin unohtanut, että kuiduistahan löytyi melkein koko värikirjo, kiitos siis listasta. Sattuneesta syystä tukeudun kuitenkin teorioissani ensisijaisesti virallisiin tahoihin (=tähän asti läpikäydyt oikeusasteet) kuin minfolaisiin: tämäkin ylläesitetty kysymyksesi kun oli "hieman" harhaanjohtava.

Syvät pahoitteluni siitä, etten aio jatkossakaan kumarrella etp:tä tai sen omistajia. Nöyrä ja kiitollinen jakamastanne aineistosta toki olen, nöyristelijä en -jos ymmärrät termien vivahde-eron. Sinäkin tiedät, että etp:tä on täydennetty myöhemmin oikeudenkäyntiä varten, ja tuosta aineistosta ei liene meillä ulkopuolisilla tarkkaa tietoa. Viimeisimmän tuomion sen sijaan tiedämme kaikki, joten jokin yhteys näillä asioilla täytyy kuitenkin olla. Turha siis sinunkaan on mitään itämaan viisasta tietäjää esittää etp:si kanssa, sekään kun ei ole täysin yksiselitteisesti Auerin syyllisyyden puolesta puhunut. Tästä kertoo jo Illmanin eriävä mielipide käräjäoikeuden välituomiossa, ja vielä enemmän Hovioikeuden tekemä yksimielinen vapauttava päätös. Asiahan saattaa vielä muuttua, mutta tällä hetkellä tilanne on mikä on vaikka etp:si väittäisi mitä tahansa.
Vastaa Viestiin