Kaksi lasta ja nainen surmattiin Vantaalla 21.12.2011

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
murjaani
Martin Beck
Viestit: 800
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 5:09 pm

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja murjaani »

neitix kirjoitti:Ei riitä edes sanat kuvailemaan tunteita =( Olis nyt edes saatu jotenki ne lapset pois sieltä asunnosta, jos on kerran poliisitkin soitettu =( Vaikka pitää tietysti työntekijöiden miettiä ne riskit aina joka tilanteessa. Ihan hirveetä lukea harva se viikko tämmösiä uutisia. Ja tää tuntuu jotenkin niin paljon julmemmalta tää tekotapa tässä, kun siinä Tyrnävän vai minkä lie tapauksessa lapset kuitenkin tais nukkua, kun isä sytytti tulipalon.
Jostakin syystä minullekin lisätietojen myötä tämä tuntuu vielä surullisemmalta kuin ensialkuun. Kai minulla vaikuttaa se, että ei auta turvakotiin meno eikä lastensuojelutoimet, kun pitää vaalia sitä biologista yhteyttä. Ehkä tuossakin on sitten varsinkin äidin ja lasten tapaamista haluttu.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Nelosen uutisista:

Poliisi epäilee isää Hakunilan perhesurman tekijäksi. Itä-Uudenmaan poliisi sai tänään iltapäivällä virka-apupyynnön Vantaan sosiaalitoimelta.

Sosiaalityöntekijät olivat käyttämässä perheen 5- ja 8-vuotiaita lapsia vanhempiensa luona. Kun sosiaalityöntekijät olivat poistumassa asunnosta lasten kanssa, ovi sulkeutui lasten nenän edestä. Kun vanhemmat eivät suostuneet antamaan lapsia takaisin sosiaalityöntekijöille, he kutsuivat poliisin apuun.

Poliisia odotti paikanpäällä melkoinen verilöyly. Perheen pienet lapset ja äiti olivat raa’asti surmattu teräaseella. Perheen isä oli haavoittunut vakavasti.

-Kyse on perheen sisäisestä tragediasta, rikoskomisario Kimmo Hyvärinen korostaa.

Teosta ei epäillä ketään perheen ulkopuolista henkilöä. Tekijäksi epäilty isä on sairaalahoidossa.

http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/u ... j%C3%A4ksi

Kursivointi omaani.
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

murjaani kirjoitti: Toivon todella, että tämä tapaus ei vaikeuta valvottuja tapaamisia muissa perheissä. Samalla ymmärrän, että pelko tapaamistilanteisiin kasvaa huoltajilla, joiden (ex)kumppanilla on väkivaltataustaa.
Minä taas toivon, että näiltä väkivaltaisilta sekopäiltä evätään kaikki mahdollisuudet tavata lapsiaan. Ei ole mitään syytä paapoa näitä rikollisia. Eivät ole ihmisarvoa ansainneet.
Jaksan loputtomiin ihmetellä näitä naisia jotka aina palaavat hullujensa luo uudelleen hakattaviksi tai tapettaviksi. Edes lasten turvallisuus ei mene edelle. Eikä moni näistä palaa edes silkasta pelosta.
Totuus
Justme
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Elo 06, 2008 11:42 pm
Paikkakunta: Vantaa

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Justme »

Mä en osaa kun kauhistella. Kamalaa! Ja toisin kuin joku edellä kirjoittanut, toivon todella että tämä tulisi vaikuttamaan valvottuihin tapaamisiin jotenkin. Ehkä niitä ei olisi syytä järjestää kotona tjtn. Liian pitkään tuetaan sitä biologista vanhemmuutta. Tässäkin tapauksessa ollaan oltu turvatalossa ja jopa huostassa ja näin pääsi silti käymään :(

Sääliksi käy perheen läheisiä, sekä kriisikeskuksen/sossun työntekijöitä! Voimia heille!

Miksi nää hullut kilahtelee joulun alla? ymmärrän että on paineta jne. Mut hitto mä toivon että vahingoittaisivat itseään, eikä muita!

Ja todella toivon että ko mies selviää hengissä ja tulee vastaamaan oikeuden eteen teoistaan.

(anteeks hitusen lynkkaava kommentti, mutta nyt menee niin läheltä)
"Hold the hand of your best friend, look into their eyes
Then watch them drift away
Some might say, we've done the wrong things,
For way too long, for way too long"
Mudwayne - World so cold
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Jos äiti ja lapset ovat muuttaneet aiemmin turvakotiin, on perheessä ollut väkivaltaa. Ja silti lapset viedään tapaamaan väkivaltaista isää (äitiä?, molempia?) sinne kotiin. Ei siis mihinkään puolueettomaan paikkaan.

Ei käy kateeksi sossujen työ (vaikka välillä pikkuisen käy mielessä, että sitä narsistista/ väkivaltaista isää paapotaan viimeiseen tappiin saakka.. toivottavasti olen väärässä..).

Vaikeahan näitä on kai estääkään, mutta ehkä kuitenkin jotakin olisi tehtävissä. Monta kertaa saa sitten jälkikäteen kuulla, että merkkejä on ollut ilmassa, mutta että niihin ei ole reagoitu.

Osanottoni.
All is pretty.
- Andy Warhol
neitix
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: La Elo 11, 2007 11:53 pm
Paikkakunta: =)

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja neitix »

Auts! Kyllä kirpas lukea, että on lapset ollu lähössä sieltä ja sitten joutuneet jäämään sinne teurastettavaksi =( Varmaan on ihan kamala olo näillä työntekijöilläkin tietysti. Ei kai ne siinä tilanteessa mitään oo voineet tehdä, jos molemmat vanhemmat on ollu sitä mieltä, että lapset ei työntekijöiden mukaan lähde. =((
MarkusV
Alibin satunnaislukija
Viestit: 53
Liittynyt: La Heinä 23, 2011 9:56 pm

Perhetapaaminen muuttui murhenäytelmäksi

Viesti Kirjoittaja MarkusV »

Perhetapaaminen muuttui murhenäytelmäksi
Kaksi lasta ja nainen löytyivät kuolleena asunnosta - isää epäillään


Perheenisän epäillään puukottaneen kaksi lastaan ja puolisonsa näiden tullessa perhetapaamiselle sosiaalityöntekijöiden kanssa.

5- ja 8-vuotiaiden tyttöjen sekä heidän äitinsä ruumiit löytyivät tänään iltapäivällä Vantaan Hiirakkokujalla sijaitsevasta asunnosta, jonne poliisi sai hälytyksen kello 15.3.
Asunnosta löytyi myös hengenvaarallisesti loukkaantunut tyttöjen isä.

-Tällä hetkellä näyttää siltä, että tämä mies olisi surmannut nämä kolme muuta, sanoo rikosylikomisario Timo Nyyssönen Itä-Uudenmaan poliisista.

Poliisin alustavassa puhuttelussa ilmeni, että hetkeä ennen surmatöitä asunnossa oli ollut kaksi Vantaan kaupungin sosiaali- ja kriisipäivystyksen työntekijää. Tapahtumahetkellä he olivat rappukäytävässä odottamassa asuntoon hälytettyä poliisipartiota.

Esitutkinnassa on selvinnyt, että surmatut äiti ja lapset olivat syyskuussa menneet turvakotiin.

Lokakuussa äiti oli palannut Hiirakkokujan asuntoon miehensä luokse, ja lapsille on tässä vaiheessa tehty huostaanotto. Sosiaaliviranomaiset olivat tänään vieneet lapset asuntoon perhetapaamiselle, jonka yhteydessä tapahtumat etenivät surmatöiksi.

Kaikki osalliset ovat suomalaisia. Tapauksesta järkyttyneillä on mahdollisuus olla yhteydessä Vantaan kaupungin sosiaali- ja kriisipäivystykseen p. 09 839 24005.

Hiirakkokujan asukkaille järjestetään tämän illan aikana tarvittaessa kriisiapua.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011122 ... 7_uu.shtml

Surullista...
Kuolema kuittaa univelat.
MarkusV
Alibin satunnaislukija
Viestit: 53
Liittynyt: La Heinä 23, 2011 9:56 pm

Re: Perhetapaaminen muuttui murhenäytelmäksi

Viesti Kirjoittaja MarkusV »

Naapuri surmatuista: "Ihania lapsia"

Vantaalaisen kerrostalon pihaan oli kokoontunut järkyttyneitä naapureita suremaan kuolleiden lasten ja näiden äidin kohtaloa.


- Tunsin koko perheen hyvin. Lapset kävivät välillä minun luona kylässä. He olivat ihania lapsia, samassa portaikossa asuva nainen kertoo Iltalehdelle.

Tytöistä vanhempi oli luonteeltaan reipas ja iloinen.

- Hän harrasti partiota ja urheilua. Käsittääkseni hän pärjäsi hyvin myös koulussa.

Perheenisän epäillään puukottaneen 5- ja 8-vuotiaat tyttärensä sekä tyttöjen äidin, jotka olivat tulleet perhetapaamiselle sosiaalityöntekijöiden kanssa.

Esitutkinnassa on selvinnyt, että surmatut äiti ja lapset olivat syyskuussa menneet turvakotiin.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011122 ... 0_uu.shtml
Kuolema kuittaa univelat.
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Ovatkohan vanhemmat sohineet toisiaan teräaseilla vai satuttiko tämä isä itse itseään?
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
murjaani
Martin Beck
Viestit: 800
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 5:09 pm

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja murjaani »

Kyllikki S kirjoitti:
murjaani kirjoitti: Toivon todella, että tämä tapaus ei vaikeuta valvottuja tapaamisia muissa perheissä. Samalla ymmärrän, että pelko tapaamistilanteisiin kasvaa huoltajilla, joiden (ex)kumppanilla on väkivaltataustaa.
Minä taas toivon, että näiltä väkivaltaisilta sekopäiltä evätään kaikki mahdollisuudet tavata lapsiaan. Ei ole mitään syytä paapoa näitä rikollisia. Eivät ole ihmisarvoa ansainneet.
Jaksan loputtomiin ihmetellä näitä naisia jotka aina palaavat hullujensa luo uudelleen hakattaviksi tai tapettaviksi. Edes lasten turvallisuus ei mene edelle. Eikä moni näistä palaa edes silkasta pelosta.
Juu minä toivon myös että väkivaltainen tausta otetaan vakavasti ja harkitaan mikä on oikeasti lapsen etu.

Tarkoitin tuolla pelolla tapauksia, joissa äiti alkaa pelätä ns. turhaan. Eli jos jos on vaikka päihdeongelmaa isällä mutta ei ole ollut väkivaltaa. Toivon ettei tuo tapaus haittaa näitä tapaamisia.

Ja en sitten tiedä vaikuttaako tuo järjestelyihin muuten - onhan tuo vakavan luokan työsuojelukysymys sossuille ja varmaan myös jatkossa tullaan olemaan tarkempana tuossa miten tiloihin asettaudutaan. Siis ettei ole niin että viranomaiset on käytävässä ja penskat vasta tulossa...

Esimerkiksi sovittelussa, jota olen itse sovittelijana tehnyt, on tarkka ohjeistus omasta sijoittumisesta ja asiakkaiden sijoittamisesta tilaan. Mutta ei siinä tietysti paljon "pöytäkartta" paina jos on 20 cm Fiskarsia vastassa.
neitix
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: La Elo 11, 2007 11:53 pm
Paikkakunta: =)

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja neitix »

Mietin tossa, et oisko isä ensin käyny lasten kimppuun ja äiti sitten koittanu puolustautua teräaseen kanssa myös.
murjaani
Martin Beck
Viestit: 800
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 5:09 pm

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja murjaani »

Justme kirjoitti: Ja toisin kuin joku edellä kirjoittanut, toivon todella että tämä tulisi vaikuttamaan valvottuihin tapaamisiin jotenkin. Ehkä niitä ei olisi syytä järjestää kotona tjtn. Liian pitkään tuetaan sitä biologista vanhemmuutta. Tässäkin tapauksessa ollaan oltu turvatalossa ja jopa huostassa ja näin pääsi silti käymään :(
Muotoilin ilmeisen huonosti sen kommenttini - oletan sinun viittaavan minuun.

Minusta myös pitäisi aina lapsen edun mennä edelle ja se biologisen vanhemmuuden myyttinen pyhyys saisi hälvetä.

Se, mitä minä tarkoitin kommentillani liittyy valvottuihin tapaamisiin. Siis toivon että ei mene asiakkailla luotto valvottuihin tapaamisiin yhtenä työvälineenä.

Tuossa tapauksessa varmaan oli erityispiirteenä se, että siellä oli äiti ja isä. Äidin ei katsottu varmaan edustavan uhkaa lapsille, isän ehkä katsottiin.

Ja minä myöskään ymmärrä että mikä niissä väkivaltaisissa miehissä vetää luokseen. Mutta sitä en edes yritä ymmärtää - olen jotenkin vaan eri maailmaa. En pääse siihen kokemukseen ja maailmaan ja voin sanoa rehellisesti että helvetin hyvä niin kauan kuin saan ulkopuolisena jeesustella ilmiötä.
johnny rebel

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja johnny rebel »

Poliisi epäilee, että vanhemmat ovat suunnitelleet teon ainakin jossain määrin yhteisymmärryksessä.

– Tapahtumat ovat edenneet hyvin nopeasti, Hyvärinen sanoo.

Usealla perheen jäsenellä on poliisin mukaan ollut jonkinasteinen kehitysvamma.

– Hyvin moniongelmainen perhe on kyseessä.

Poliisi arvelee, että epäiltyä ei voida kuulla vielä moneen päivään. Juttua tutkitaan kolmena murhana.
MTV3
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... aytelmaksi
Hobitti
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Pe Marras 25, 2011 7:01 pm

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Hobitti »

Kyllikki S kirjoitti:Jaksan loputtomiin ihmetellä näitä naisia jotka aina palaavat hullujensa luo uudelleen hakattaviksi tai tapettaviksi. Edes lasten turvallisuus ei mene edelle. Eikä moni näistä palaa edes silkasta pelosta.
Monesti ennen fyysisen väkivallan alkamista on taustalla kauan ollut henkistä väkivaltaa, alistamista, itsetunnon lyttäämistä jne. Fyysinen väkivalta alkaa vasta siinä vaiheessa kun uhri on saatu uskomaan, ettei tämä ole mitään ilman miestä (ja toki naisissakin on niitä väkivaltaisia), eikä uhri enää "kykene" lähtemään. Katoin joskus jonkun dokkari tai luin jonkin artikkelin, jossa kerrottiin, että väkivaltaiset ihmiset ovat hyvin systemaattisia väkivallassaan. Se alkaa pienin piikityksin huomaamatta ja askel askeleelta pahenee.

Mutta oli tässä tapauksessa mitä tahansa taustalla, niin aivan kauheeta!!! :cry: En pysty mitenkään kuvittelemaan omaisten ja läheisten tuskaa. Myös sosiaaliviranomaisilla on varmasti aivan kauheet oltavat! Tää olis ihan kauhee tapaus mihin aikaan vuodesta tahansa, mut etenkin näin joulun alla tuntuu vielä pahemmalta. Siinä on läheisten joulut pilalla loppuiän, tuskin voivat koskaan enää joulua viettää ilman että tämä kauhee tapaus ei kummittelis mielessä.
murjaani
Martin Beck
Viestit: 800
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 5:09 pm

Re: Poliisioperaatio Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja murjaani »

johnny rebel kirjoitti:
Poliisi epäilee, että vanhemmat ovat suunnitelleet teon ainakin jossain määrin yhteisymmärryksessä.
MTV3
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... aytelmaksi
Jaaha. Nyt meni kukkahattu mulla vinoon ja jauhot syvälle kurkkuun. Tuota en osannut kuvitella. Tuo perhe on ilmeisesti yli kaiken mitä olen joutunut koskaan itse kohtaamaan. Mutta oisko vanhemmat kirjoittaneet sitten erilaiset loput - pitikö kaikkien kuolla vai oliko naisen kuolema vain miehen versiossa suunniteltu?
Vastaa Viestiin