Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Brittinainen surmasi lapsensa Espanjan-lomalla
Tiistai 18.5.2010 klo 23.22 Espanjan poliisi on pidättänyt brittiläisen naisen, joka kertoi surmanneensa 1- ja 5-vuotiaat lapsensa hotellihuoneessa.


Daily Mail- lehden mukaan vuoden ikäisen pojan ja viisivuotiaan tytön ruumiit löydettiin hotellihuoneesta Lloret de Marista. Barcelonan lähellä sijaitseva Lloret de Mar on brittien suosima lomakohde.

Poliisin tiedottajan mukaan poliisi kutsuttiin hotelliin tiistaina iltapäivällä, kun äiti oli kertonut surmista hotellin henkilökunnalle.

Surmista epäillyn naisen nimeä ei ole kerrottu julkisuuteen. Poliisin mukaan hän on iältään 30-40-vuotias. Nainen saapui hotelliin maanataina lastenssa kanssa. Lasten isä ei matkustanut perheen mukana.

Poliisi ei ole myöskään kertonut lasten surmatapaa julkisuuteen. Daily Mailin mukaan paikalle hälytetyt ensihoitajat olivat yrittäneet elvyttää lapsia, mutta yritykset eivät onnistuneet. Espanjalainen uutistoimisto Efe kertoi, ettei lapsissa näkynyt ulkoisen väkivallan merkkejä. Espanjalaislehti El Paisin mukaan nainen oli sanonut tukehduttaneensa lapset.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201005 ... 3_ul.shtml

Led to a police van, the British mother accused of 'suffocating son, 1, and daughter, 5'

http://www.dailymail.co.uk/news/worldne ... -room.html

Eroamassa,rahapula,burnaut "uraäidille" jaa-a ei voi kuin arvailla tässä vaiheessa ja vihaksi pistää kun pitää lapsia tappaa perhana olis vetänyt itseltää nirrin pois :twisted:
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
Anastasia
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 101
Liittynyt: Ke Kesä 10, 2009 5:54 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Anastasia »

Ei tunnu kyllä siltä että kukaan voisi mitenkään tappaa lapsensa eroamisen, rahapulan tai burnoutin takia. Ei edes vaikka olisi hieman mielenterveysongelmia. Kai sitä nyt antaisi lapset pois noissa tilanteissa eikä menisi niitä murhaamaan. Ei ole kuitenkaan kai kyse edes mistään hetkellisestä raivonpuuskasta kun tapettuja lapsia on kaksi. Täytyy olla tosissaan aika sekaisin, veikkaan että on jotenkin vainoharhainen ja kuvitellut lasten olevan jotenkin pahoja tai sitten ajatellut jotenkin pelastaa ne pahalta maailmalta tappamalla. Uskoo vaikka että kuoleman kautta lapset pääsisivät jonnekin erikoiseen ja tarkoitettuun paikkaan. Ehkä "äänet" ovat käskeneet murhata lapset tai jotain.
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

^ Christina Riggs (anteeksi jos kirjoitin sukunimen väärin)
surmasi lapsensa siksi, kun oli pahasti masentunut eikä halunnut, että oman itsemurhansa (jonka aikoi tehdä, ja "tekikin", mutta epäonnistui) jälkeen lapset joutuisivat eri kasvatusperheisiin.

Tuolla ylemmällä tekstillä en ollenkaan puolla tapahtumaa. Mikä ***tun into siinä on tappaa viattomat lapset. Ihmiset on sakeita.
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

Nooruska kirjoitti:^ Christina Riggs (anteeksi jos kirjoitin sukunimen väärin)
surmasi lapsensa siksi, kun oli pahasti masentunut eikä halunnut, että oman itsemurhansa (jonka aikoi tehdä, ja "tekikin", mutta epäonnistui) jälkeen lapset joutuisivat eri kasvatusperheisiin.

Tuolla ylemmällä tekstillä en ollenkaan puolla tapahtumaa. Mikä ***tun into siinä on tappaa viattomat lapset. Ihmiset on sakeita.
Epätoivo ajaa ihmeellisiin tekoihin. Tyyliltään siis tyypillinen laajennettu itsemurha. Surku kaikkia.
Nannitanni
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 2:24 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Nannitanni »

Kai se joistain äideistä tuntuu helpommalta tappaa omat lapsensa kuin antaa ne jonkun toisen käsiin, jos tilanne sellainen on. En kanssa todellakaan puolustele tekoa millään tavalla, sairastahan tämmöinen on aina, mutta tuo on käsittääkseni aika yleinen selitys silloin, kun äiti murhaa lapsensa.
"When I'm being sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
-Barney Stinson-
Saga
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: Ti Marras 18, 2008 1:49 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Saga »

Daily Mailin mukaan naisen mies, Martin Anthony Smith, pidätettiin Espanjassa viime viikolla epäiltynä alaikäisen raiskauksesta ja muusta seksuaalisesta hyväksikäytöstä (uutisesta ei selvinnyt oliko uhreja yksi vai useampi). Väitetyt rikokset tapahtuivat vuosina 1995-2005, ja mies on pakoillut oikeutta viimeiset pari vuotta. Hänet luovutettiin takaisin Iso-Britanniaan, jossa hän on tänään ollut oikeuden edessä.

Lapsista vanhempi, viisivuotias Rebecca Smith on Martin Anthony Smithin tytär. Nuoremman, 11 kuukautta vanhan Daniel Smithin isästä ei lehdellä ollut tässä vaiheessa tietoa, Martin Anthony Smith on joko hänen isänsä tai isäpuolensa.

Onkohan nainen tiennyt miehen menneisyydestä? Vai onko kaikki tullut hänelle yllätyksenä? Jos ei ole tiennyt, niin onhan se massiivinen järkytys, kun mies ja lapsen/lasten isä yht'äkkiä pidätetään lapsiin sekaantumisesta. Jos on vielä pohjalla mielenterveysongelmia, niin kaikki voi hyvinkin alkaa näyttää täysin toivottomalta, ja tulee mieleen että lapsille olisi parempi kun olisivat kuolleet.
Arlene
Christopher Lorenzo
Viestit: 1688
Liittynyt: Ke Joulu 12, 2007 7:30 pm
Paikkakunta: Pentonville

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Arlene »

Minun huomion kiinnittää tekopaikka.
Brittiläinen nainen murhaa Espanjassa kaksi lastaan. Asuivatko he jo Espanjassa vai lomailivatko, mutta näemmä Daily Mail'in mukaan asia on vielä epäselvä.
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/ Täältä voi lukea lisää tuosta isukin raiskaustuomion pakoilemisesta. Tuolta löytää myös isän kuvan.
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Arlene kirjoitti:Minun huomion kiinnittää tekopaikka.
Brittiläinen nainen murhaa Espanjassa kaksi lastaan. Asuivatko he jo Espanjassa vai lomailivatko, mutta näemmä Daily Mail'in mukaan asia on vielä epäselvä.
En sen pahemmin tiedä, mutta ainakin Iltalehti otsikoi, että surma tapahtui "Espanjan lomamatkalla"
Mutta, en pidä Iltalehteä ihan niin luotettavana lähteenä, että en varmaksi sano,
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
apollo
Christopher Lorenzo
Viestit: 1590
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 4:09 am

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja apollo »

Ei tuo lomamatkalta vaikuta:
Espanjassa surmattujen lasten isä pakoili raiskaussyytteitä
Torstai 20.5.2010 klo 09.34

Surmattujen lasten vanhemmat ehtivät pakoilla viranomaisia kaksi vuotta.

Espanjassa kuolleina löydettyjen brittilasten isä astui keskiviikkona oikeuden eteen Carlislessa Isossa-Britanniassa. Häntä syytetään useista seksuaalirikoksista.

Martin Anthony Smith, 45, karkotettiin Espanjasta Iso-Britanniaan samana päivänä, kun hänen kahden lapsensa ruumiit löydettiin hotellihuoneesta Lloret de Marista lähellä Barcelonaa.

Brittilehtien mukaan Smithiä syytetään raiskauksesta, raiskauksen yrityksestä, törkeästä sukupuolisiveellisyyden loukkaamisesta ja seksuaalisesta ahdistelusta. Syytekohtia on yhteensä 13. Kaikkien rikosten epäilty uhri on alle 16-vuotias ja ne tapahtuivat vuosina 1995-2005.

Smith pidätettiin marraskuussa 2007, mutta päästettiin vapaaksi takuita vastaan. Hän pakeni perheensä kanssa Isosta-Britanniasta Espanjaan ennen kuin syytteet ehdittiin nostaa.

Smithin vaimo Lianne Smith, 43, on parhaillaan vangittuna Espanjassa. Häntä epäillään pariskunnan kahden lapsen - 5-vuotiaan tytön ja 11 kuukauden ikäisen pojan - murhasta. Naisen epäillään tukehduttaneen lapset muovipussilla. Daily Mailin mukaan hän on tunnustanut rikokset.

Martin Smithille kerrottiin lasten kuolemasta heti, kun hän tiistaina saapui Brittein saarille. Hän oli ollut pidätettynä Espanjassa toukokuun 8. päivästä lähtien.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201005 ... 9_ul.shtml
Saga
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: Ti Marras 18, 2008 1:49 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Saga »

Tuo Iltalehden otsikkohan ("lomamatka") on eiliseltä aamulta, jolloin ei vielä tiedetty mitään esim. tästä miehen pidätyksestä. Sen jälkeen on selvinnyt paljon.

Pariskunta lapsineen (myös nuorempi lapsi on siis Martin Anthony Smithin) oli asunut Espanjassa joulukuusta 2007, siitä lähtien kun pakenivat Britanniasta. Nainen piti Barcelonassa yksityistä lastentarhaa, jossa oli 3-6 -vuotiaita lapsia. Mielenkiintoinen yksityiskohta on, että Britanniassa asuessaan nainen toimi johtajana kunnallisessa virastossa, joka keskittyi lasten suojeluun.

Muutama päivä sen jälkeen kun hänen miehensä oli pidätetty, nainen otti yhteyttä julkisuuden ammattilaiseen (miten tuon termin "publicist" nyt kääntäisi, siis sellainen joka auttaa ihmisiä myymään tarinoitaan lehdille) ja antoi haastattelun. Naisen mukaan hän oli ehdottoman varma miehensä syyttömyydestä, ja hän olisi jättänyt miehensä jos hänellä olisi ollut pienintäkään epäilystä että syytökset ovat tosia. Hän kertoi myös, että oli erittäin huolissaan siitä, että Espanjan viranomaiset ottaisivat lapset huostaan. Perhe muuten pakeni Britanniasta juuri siksi että viranomaiset olivat aloittaneet huostaanottotoimenpiteet heidän tyttärensä kohdalla, syynä isään kohdistuneet rikosepäilyt.

Viimeinen pisara naiselle näyttää sitten olleen tuo miehen luovuttaminen takaisin Britanniaan.

Lähde: Daily Mail
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Surullista.
Täytyy toivoa, ettei vielä jatkossa käy ilmi, että mies todellakin olisi syytön.

Järkyttävä kohtalo perheellä. Koko perheellä.
Nuotio & Äreät Tiput
Saga
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: Ti Marras 18, 2008 1:49 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Saga »

MissHolmes kirjoitti:Täytyy toivoa, ettei vielä jatkossa käy ilmi, että mies todellakin olisi syytön.
Juuri tätä minäkin mietin, että toivon että mies on syyllinen. Muuten koko juttu on jo liian sietämätön, kun se nytkin oin äärettömän surullinen.

Syytteessä on muuten kyse yhden lapsen/nuoren hyväksikäytöstä, jota siis väitetään kestäneen tuon 10 vuotta, alkaen siitä kun tyttö oli 7-vuotias. Kyseessä oli perheystävien lapsi.
Astrea
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ma Touko 02, 2011 11:42 pm

Re: Brittinaista epäillään lastensa murhasta

Viesti Kirjoittaja Astrea »

Martin Smith on tehnyt itsemurhan vankilassa Englannissa.
Lähde Daily Mail, The Sun
Vastaa Viestiin