"Katoaminen tai piileskely on harvoin rikos, etsintäryhmään kuuluvalta löytäjältä karkaaminen saattaa sitäkin olla."
Olisi mielenkiintoista tietää onko tällä mahdollisella etsijöiden tahallisella välttelyllä ollut suurikin vaikutus siihen paljonko häntä on viitsitty etsiä. Siis, että tokihan tämmöinen on ärsyttävää ja ehkä tuomittavaakin, ja saahan ihminen metsässä viihtyä, mutta minusta pitäisi sitten olla jotain näyttöä, tai edes oletus, että on täysissä voimissaan, varsinkin henkisissä.. Nyt hän kuitenkin ryntäsi uudelle metsäreissulleen käytännössä suoraan sairaalasta. Ei voida ainakaan holhousyhteiskunnasta puhua. Aika omillamme tässä ollaan. Jos ei ole muuta "rikosta" tehnyt kuin jättänyt perheensä ja työnsä, ja ehkä lainansakin, niin saa sitten vaikka metsään märäntyä jos huvittaa.
Enkä halua syyllistää esim. omaisia, eiväthän he voi mitään jos mies on päättänyt ettei löydy. Mutta varmaan olisi esim. poliisilla ollut keinoja löytää ja hakea väkisin sieltä metsästä, jos olisi heti toimittu.
No, tämä on spekulointia, minulla ei ole tietoa, vaikka olisi viikoittain järjestetty jotain suuretsintöjä, mutta epäilen..