Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Instigator
Frank Drebin
Viestit: 392
Liittynyt: To Syys 22, 2011 9:52 am

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Instigator »

Valhalla kirjoitti:höpöhöpö. Tälläistä oli palautteesi:
Valhalla hyvä, arvostan sitä, että esität suoria lainauksia; tässä tapauksessa aikaisemmin käyty keskustelu tuli hyvin dokumentoitua. Mutta kun viestissäsi ei muuta ollutkaan kuin lainauksia aikaisemmasta keskustelusta, pointti pääsi vähän hukkumaan. Mitä siis yritit sanoa? Mihin "höpöhöpö"? Sinä ja MissHolmes esititte tosiasiana, että lapset olisivat aktiivisessa roolissa näissä syytteissä "kertomalla näitä tarinoita" ja "olemalla syytteessa kantajina". Tämän minä kyseenalaistin. Nimenomaan sinä toit tähän keskusteluun termit "kantaja" ja "asianomistaja" ja vielä sekoitit ne lahjakkaasti.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Sitä Apu-lehden sanatarkkaa asua kaipaileville:

Syytteet ovat raskaita, mutta tarkkaa tietoa niistä ei ole. Varsinais-Suomen käräjäoikeus salasi täsmälliset teonkuvaukset asianosaisina olevien lasten suojelemiseksi. Julkisuuteen ei haluta kertoa, mitä todella on tapahtunut.
Pääosa syytteisiin johtaneista teoista on tapahtunut kahdeksan kuukauden aikana marraskuusta 2007 heinäkuuhun 2008. Kuhunkin syytekohtaan sisältyvien yksittäisten tekojen lukumäärää ei kerrota julkisuuteen. Tekoja voi siis olla yksi tai useita, ja ne ovat voineet tapahtua samalla kertaa tai useaan otteeseen.

Apu nro 8 23.2.2012 s.29

Ja juu, aika hämmentävää tuo, että Apu tietää kertoa, että Auerille ajetut syytteet perustuvat hänen omien lastensa kertomuksiin.
Lisäksi lehden mukaan Auerilla on rankoista syytteistä huolimatta yhä mahdollisuus tavata lapsiaan, tosin vain valvotusti. Tutkintavankeuden aikana tapaamiset eivät ole toteutuneet äidin toivomalla tavalla.

(sama lähde)
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Tara »

Epäilyt oikeuteen:

Salaisten seksuaalirikosten oikeudenkäynti alkaa

Tiistai 28.2.2012 klo 22.30
Anneli Auerin ja hänen ex-miesystävänsä epäillyistä rikoksista kertyi yli 3 000 sivua esitutkintamateriaalia.

kuva
TAAS SALISSA Anneli Auer saapuu taas tänään oikeuteen. Tällä kertaa häntä syytetään seksuaalirikoksista, ei miehensä murhasta. (JOHN PALMEN)


Lukuisista seksuaalirikoksista syytettyjen Anneli Auerin ja hänen ex-miesystävänsä oikeudenkäynti alkaa tänään Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa valmisteluistunnolla.

Varsinainen pääkäsittely alkaa ensi tiistaina.

Auer saapuu tänään itse oikeuteen, mutta hänen epäilty rikoskumppaninsa, 48-vuotias helsinkiläinen taksiyrittäjä, ei tule paikalle. Vastaajia ei ole tänään velvoitettu olemaan paikalla.

Asiakirjat julki


Aueria ja miestä syytetään lukuisista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista, mutta asianomistajien henkilöllisyyden salaamiseksi epäillyistä teoista ei ole kerrottu juuri mitään julkisuuteen.

Oikeus päättää tänään, käsitelläänkö koko juttu salaisena. Se on hyvin todennäköistä.

Vastaajat aikovat kuitenkin vaatia joitakin asiakirjoja julkisiksi.

- Luulen, että käsittely ei voi missään nimessä olla julkinen. Se olisi käytännössä mahdotonta, kun asianomistajien henkilöllisyydet on määrätty pidettäväksi salassa. Mutta tiettyjä asiakirjoja pyydämme julkisiksi, Auerin asianajaja Juha Manner kertoo.

Myös taksiyrittäjällä on samankaltaisia vaatimuksia.

- Esitutkinnassa on yli 3 000 sivua. En ole vakuuttunut siitä, että jokainen paperi olisi salainen, miehen asianajaja Miikka Hakanen sanoo.

Pitkä käsittely

Oikeudenkäyntiin on varattu lähes 40 istuntopäivää. Käsittelyn on määrä päättyä vasta kesäkuussa.

- Tämä on äärimmäisen työläs juttu. En osaa sanoa, mitkä Auerin tunnot ovat, mutta ainakin on hyvä, että oikeudenkäynti nyt alkaa, jotta asia etenee, Manner sanoo.

Siitä vastaajat eivät ole hyvillään, miten vähän aikaa he saivat valmistautua oikeudenkäyntiin.

- Materiaali tuli myöhään. Saimme lopullisen esitutkinnan vasta helmikuun puolessa välissä, Manner kritisoi.

- Meillä ei ole ollut riittävästi aikaa valmistautua tähän käsittelyyn, Hakanen sanoo.

Auer ja hänen ex-miesystävänsä kiistävät kaikki syytteet.

- Totta kai Auerilla on jotain käsityksiä, mistä nämä syytökset ovat tulleet, mutta hän kiistää kaiken mistä häntä syytetään, Manner sanoo.

Viisi outoa yksityiskohtaa


1. Auerin syytteet

Anneli Aueria syytetään yhteensä 14 rikoksesta. Syytenimikkeinä ovat törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, pakottaminen seksuaaliseen tekoon, törkeä raiskaus, törkeä pahoinpitely ja laiton uhkaus. Lisäksi Aueria syytetään eläinsuojelurikoksesta.

Auer kertoi viime syksynä Avussa, että hänen lastensa mukaan kotona kidutettiin ja tapettiin kissoja sekä lemmikkikaupasta ostettuja hiiriä ja undulaatteja. Auerin mukaan lasten kertomukset olivat kuin Harry Potterista.

2. Miehen syytteet

Auerin ex-miesystävää syytetään yhteensä 18 rikoksesta. Syytenimikkeinä ovat törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, pakottaminen seksuaaliseen tekoon, törkeä raiskaus, lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ja raiskaus.

Mies kiisti kaikki epäilyt jyrkästi viime syksynä lehdistölle antamassaan kirjeessä. Kirjeessä mies vakuutti useaan kertaan syyttömyyttään. Hänen mielestään häneen kohdistuvat epäilyt ovat täysin perättömiä.

3. Useita uhreja


Poliisi ei ole missään vaiheessa tarkasti kertonut, kuinka monta uhria se epäilee Auerilla ja taksiyrittäjällä olleen. Iltalehden tietojen mukaan epäiltyjä uhreja on useita.

- Meillä on tietty määrä uhreja tiedossa, mutta tarkkaa määrää en kerro. Kaikki uhrit, jotka liittyvät tähän tutkintaan, ovat lapsia, tutkinnanjohtaja Erik Salonsaari kertoi aiemmin Iltalehdelle.

4. Näyttö


Poliisi ei ole kertonut lainkaan, millaista näyttöä sillä on Auerin ja taksiyrittäjän epäillyistä rikoksista. Todennäköistä on, että näyttö ei koskaan selviä suurelle yleisölle, sillä tapaus käsiteltäneen kokonaan julkisuudelta salassa.

Iltalehden aiemmin haastatteleman Lapin yliopiston rikosoikeuden professori Terttu Utriaisen mukaan lasten seksuaalirikostapauksissa uhrit ovat avainroolissa tutkinnassa.

- Lapset ovat asianomistajia, ja hyväksikäyttöjutuissa heitä pitää kuulla. Aina ei ole muuta näyttöä kuin lasten kertomukset, ja ne voivatkin pelkästään riittää näytöksi. Usein kuitenkin ohessa on ainakin psykologien ja psykiatrien lausuntoja.

5. Kuvatallenne

Satakunnan Kansa uutisoi viime syyskuussa, että Anneli Aueria ja helsinkiläistä taksiyrittäjää vastaan on olemassa kiistaton kuvatallenne. Tutkinnanjohtaja Erik Salonsaari ei vahvistanut kuvan olemassaoloa.

Viime viikolla Auer kiisti MTV3:lle, ettei kuvatallennetta ole.

- Syyttäjän näyttö perustuu asiantuntijalausuntoihin. Mitään konkreettista esimerkiksi kotietsinnöissä ei ole löytynyt. Kiistatonta kuvatallennetta, joka tähän asiaan liittyisi, ei ole, Auer totesi.

TIIA RANTALAINEN
[email protected]
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Kantaja/vastaaja termien lipsahdukset eivät olleet kovin oleelliset viesteissä paitsi sinulle, kun pääsit asiaan takertumaan. Ja mitä tulee lasten tarinoihin niin jo ensimmäinen mediakin on pistänyt mustaa valkoiselle asiasta. Apu 2/2012 artikkelissa lukee, että nämä nyt luetut syytteet perustuvat Anneli Auerin lasten kertomuksiin. Lehti ei nimennyt lähdettään asiassa. Kyselit missiltä lähteitä - onkos sinulla muuta viitteitä, ettei syytteet olisi alkujaan lasten kertomuksista? Siihen varsinaiseen asiaan et esittänyt vastinettasi vaan pakoilit noihin kahden termin merkityksiin.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Tara »

Laitanpa tähän asianosaisten kuvat. IL:n uutisessa jutussa on jokin aika vanha kuva. Tässä tuoreempi MTV3:n videolta sekä ainoa kuva minkä löysin kaksikon toisesta osapuolesta, tammikuun 24. päivältä:

Kuva
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Lukuisista seksuaalirikoksista syytettyjen Anneli Auerin ja hänen ex-miesystävänsä oikeudenkäynti alkaa tänään Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa valmisteluistunnolla.
Varsinainen pääkäsittely alkaa ensi tiistaina.

Auer saapuu tänään itse oikeuteen, mutta hänen epäilty rikoskumppaninsa, 48-vuotias helsinkiläinen taksiyrittäjä, ei tule paikalle. Vastaajia ei ole tänään velvoitettu olemaan paikalla.
Asiakirjat julki

Aueria ja miestä syytetään lukuisista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista, mutta asianomistajien henkilöllisyyden salaamiseksi epäillyistä teoista ei ole kerrottu juuri mitään julkisuuteen.
Oikeus päättää tänään, käsitelläänkö koko juttu salaisena. Se on hyvin todennäköistä.
Vastaajat aikovat kuitenkin vaatia joitakin asiakirjoja julkisiksi.
- Luulen, että käsittely ei voi missään nimessä olla julkinen. Se olisi käytännössä mahdotonta, kun asianomistajien henkilöllisyydet on määrätty pidettäväksi salassa. Mutta tiettyjä asiakirjoja pyydämme julkisiksi, Auerin asianajaja Juha Manner kertoo.

Myös taksiyrittäjällä on samankaltaisia vaatimuksia.
- Esitutkinnassa on yli 3 000 sivua. En ole vakuuttunut siitä, että jokainen paperi olisi salainen, miehen asianajaja Miikka Hakanen sanoo.

Pitkä käsittely

Oikeudenkäyntiin on varattu lähes 40 istuntopäivää. Käsittelyn on määrä päättyä vasta kesäkuussa.
- Tämä on äärimmäisen työläs juttu. En osaa sanoa, mitkä Auerin tunnot ovat, mutta ainakin on hyvä, että oikeudenkäynti nyt alkaa, jotta asia etenee, Manner sanoo.
Siitä vastaajat eivät ole hyvillään, miten vähän aikaa he saivat valmistautua oikeudenkäyntiin.
- Materiaali tuli myöhään. Saimme lopullisen esitutkinnan vasta helmikuun puolessa välissä, Manner kritisoi.
- Meillä ei ole ollut riittävästi aikaa valmistautua tähän käsittelyyn, Hakanen sanoo.
Auer ja hänen ex-miesystävänsä kiistävät kaikki syytteet.
- Totta kai Auerilla on jotain käsityksiä, mistä nämä syytökset ovat tulleet, mutta hän kiistää kaiken mistä häntä syytetään, Manner sanoo.

Viisi outoa yksityiskohtaa

1. Auerin syytteet
Anneli Aueria syytetään yhteensä 14 rikoksesta. Syytenimikkeinä ovat törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, pakottaminen seksuaaliseen tekoon, törkeä raiskaus, törkeä pahoinpitely ja laiton uhkaus. Lisäksi Aueria syytetään eläinsuojelurikoksesta.
Auer kertoi viime syksynä Avussa, että hänen lastensa mukaan kotona kidutettiin ja tapettiin kissoja sekä lemmikkikaupasta ostettuja hiiriä ja undulaatteja. Auerin mukaan lasten kertomukset olivat kuin Harry Potterista.

2. Miehen syytteet
Auerin ex-miesystävää syytetään yhteensä 18 rikoksesta. Syytenimikkeinä ovat törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, pakottaminen seksuaaliseen tekoon, törkeä raiskaus, lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ja raiskaus.
Mies kiisti kaikki epäilyt jyrkästi viime syksynä lehdistölle antamassaan kirjeessä. Kirjeessä mies vakuutti useaan kertaan syyttömyyttään. Hänen mielestään häneen kohdistuvat epäilyt ovat täysin perättömiä.

3. Useita uhreja
Poliisi ei ole missään vaiheessa tarkasti kertonut, kuinka monta uhria se epäilee Auerilla ja taksiyrittäjällä olleen. Iltalehden tietojen mukaan epäiltyjä uhreja on useita.
- Meillä on tietty määrä uhreja tiedossa, mutta tarkkaa määrää en kerro. Kaikki uhrit, jotka liittyvät tähän tutkintaan, ovat lapsia, tutkinnanjohtaja Erik Salonsaari kertoi aiemmin Iltalehdelle.

4. Näyttö
Poliisi ei ole kertonut lainkaan, millaista näyttöä sillä on Auerin ja taksiyrittäjän epäillyistä rikoksista. Todennäköistä on, että näyttö ei koskaan selviä suurelle yleisölle, sillä tapaus käsiteltäneen kokonaan julkisuudelta salassa.
Iltalehden aiemmin haastatteleman Lapin yliopiston rikosoikeuden professori Terttu Utriaisen mukaan lasten seksuaalirikostapauksissa uhrit ovat avainroolissa tutkinnassa.
- Lapset ovat asianomistajia, ja hyväksikäyttöjutuissa heitä pitää kuulla. Aina ei ole muuta näyttöä kuin lasten kertomukset, ja ne voivatkin pelkästään riittää näytöksi. Usein kuitenkin ohessa on ainakin psykologien ja psykiatrien lausuntoja.

5. Kuvatallenne
Satakunnan Kansa uutisoi viime syyskuussa, että Anneli Aueria ja helsinkiläistä taksiyrittäjää vastaan on olemassa kiistaton kuvatallenne. Tutkinnanjohtaja Erik Salonsaari ei vahvistanut kuvan olemassaoloa.
Viime viikolla Auer kiisti MTV3:lle, ettei kuvatallennetta ole.
- Syyttäjän näyttö perustuu asiantuntijalausuntoihin. Mitään konkreettista esimerkiksi kotietsinnöissä ei ole löytynyt. Kiistatonta kuvatallennetta, joka tähän asiaan liittyisi, ei ole, Auer totesi.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012022 ... 2_uu.shtml

Ja Anneli videoituna =
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201 ... 8_v0.shtml
Näin Auer saapui oikeuteen Turussa
Seksuaalirikoksista syytetty Anneli Auer saapui oikeuden valmisteluistuntoon. Varsinais-Suomen käräjäoikeus ottaa tänään kantaa oikeusistunnon julkisuuteen. Keskiviikkoaamuna paikalla oli kymmenkunta median edustajaa, jotka pääsivät hetkeksi oikeussaliin.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja cicero »

Asianajajan mukaan Annelilla on ajatus siitä mistä jutut ovat lähteneet liikkeelle mutta hän silti kiistää syyllisyytensä. Manner on melko varovainen kommenteissaan. Ei samanlaista hehkutusta lainkaan kuin Ulvilan casessa. Hänen lausumastaan saa sen käsityksen että hän kyllä odottaa jonkun näköisen tuomion tulevan...let's see...
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Tara »

Vain kaksi valokuvaa julkaistaan
Keskiviikko 29.2.2012 klo 12.16
Varsinais-Suomen käräjäoikeus päätti salata oikeudenkäynnin ja asiakirjat.

Seksuaalirikoksista syytetyn Anneli Auerin oikeudenkäynti ja siihen liittyvät asiakirjat kuten esitutkintamateriaalit julistettiin salaiseksi. Salassapitoaika on 60 vuotta.

Käräjäoikeus päätti kuitenkin julkaista kaksi valokuvaa, jotka ovat esitutkintamateriaalin liitteenä. Kuvien sisällöstä ei kerrottu oikeudessa tarkemmin.

Lisäksi julkaistaan KKO:lle osoitettu saatekirjelmä ja valituslupaoikeus.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012022 ... 2_uu.shtml

Kuva IS:sta
Kuva


TIIA RANTALAINEN
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Severin A
Jack Bauer
Viestit: 988
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:09 pm

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Severin A »

Käsittely ja asiakirjat odotetusti salattiin, mutta mikä mahtaa olla julkaistavien kuvien fuktio? Miksi ihmeessä ne julkaistaan?
Älä oleta
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

No niin, minfo kömpi taas pystyyn - näimmä. Ihan persiistä tämä saitti ja huoltomiehet harvassa - viimeksi prakasi mainoslinkeistä mistä lie karkauspäivästä nyt.

Minua ihmetyttää uutisoinnissa tuo KKO:n valituslupahakemuksen julkistus. Miksi ja mitä tekemistä sillä on käräjäoikeuden ja näiden syytteiden kanssa. Eikös se pitänyt mennä niin, ettei näillä syytteillä ole mitään tekemistä aiemman oikeudenkäynnin kanssa??? Osaakohan media kertoa tai selvittää mitään tästä yhteydestä vai meneekö vaan taas ilman sen kummempia taustoittamisia aidasta kun kerran matala on.

Ainakin syyttäjän puheiden valossa ja etenkin monen täällä vannoneen.
Käräjäoikeus päätyi julistamaan jutun asiakirjat ja käsittelyn salaiseksi kahta puhelinkuvaa ja yhtä esitutkintapöytäkirjan liitteeksi laitettua KKO:n valituslupahakemusta lukuun ottamatta. Salaamisaika on tästä päivästä lukien 60 vuotta.
Ja kuvat on kännyköistä. Jopas onkin kertovaa. Kuvia, puhelinnumeroita, videoita?
Viimeksi muokannut Valhalla, Ke Helmi 29, 2012 5:58 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja cicero »

No olihan siellä sitten kuviakin olemassa...kaikki eivät siis olleet käyttökelvottomia :shock:
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

cicero kirjoitti:No olihan siellä sitten kuviakin olemassa...kaikki eivät siis olleet käyttökelvottomia :shock:
Niin, siis uutinen viittaisi, että kuvat esittävät kännyköitä. Lienevät jossakin roolissa todisteissa ja puolustus halusi että kuvat kännyköistä olisi julkisia :D erävoitto Mannerille.
jmit
Axel Foley
Viestit: 2019
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja jmit »

"Salassapitoaika on 60 vuotta."

No onneksi ei yhtään pidempi. Minä olen 106-vuotias, kun pääsen asiassa käräjäoikeuden arkistoon. Aion temmeltää ko. arkistossa kuin orava ja kaivaa faktat esiin. Sitten palaan tänne palstalle ja katsotaan kuka oli oikeassa.

Voi olla, että muutaman kommentin kirjoitan myös tässä odotellessa.
Lähtöruutu
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: La Joulu 10, 2011 11:44 am

Re: Varsinais-Suomen käräjäoikeus 2012

Viesti Kirjoittaja Lähtöruutu »

Muistetaan nyt kuitenkin se syy 60v salassapitoon. Siellä on oikeat alaikäiset ihmiset, joita suojataan. Vaikka tietty itsekin olen kovin utelias.

Päällimmäisenä mietin nyt, mitkä/millaiset kaksi kuvaa voisivat olla puolustukselle eduksi, ja miksi oikeus joutui suostumaan julkisuuteen tässä kohdin. Ikkunaan vahingossa lentänyt ja kuoliaaksi lätsähtänyt undulaatti?

Muokattu: Oravina kipitellään sitten arkistoissa, joo. Täytyy uskoa jälleensyntymiseen. Joo, ja muistaa se salassapidon syy.
Viimeksi muokannut Lähtöruutu, Ke Helmi 29, 2012 6:30 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin