Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Siperia
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 8:14 pm

Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja Siperia »

Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä kouvolalaisella hevostilalla

28.2.2012 17:50
Kymenlaakson käräjäoikeudessa luettiin tiistaina syyte, jonka perusteella 42-vuotiasta miestä pidettiin kouvolalaisella hevostilalla pakkotyössä lähes 4 vuoden ajan.

Syyttäjä vaatii teosta 35-vuotiaalle kouvolalaiselle miehelle rangaistusta törkeästä kiskonnasta tai vaihtoehtoisesti kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä.

Miestä syytetään myös uhrin pahoinpitelystä sekä rekisterimerkintärikoksesta.

Hän kiistää syytteet.

Työttömyyseläkkeellä psyykkisen terveydentilansa takia oleva mies joutui työskentelemään syytetyn tilalla päivittäin vähintään 4 tuntia vuoden 2007 syyskuusta viime vuoden kesäkuun puoliväliin.

Kesällä työpäivät venyivät jopa 12 tuntiin. Hänelle ei maksettu palkkaa tai muuta korvausta lukuunottamatta satunnaisesti tarjottua ruokaa tai tupakkaa.

Tänään oikeudenkäynti jatkuu. Mies ja hänen vaimonsa ovat syytteessä törkeästä kiristyksestä, pakottamisesta ja alkoholirikoksesta. Miehen syytelistaa kasvattaa lisäksi ampuma-aserikos.

Syyttäjä vaatii miehen tuomitsemista kaikista rikoksista yhteiseen vähintään 2 vuoden 6 kuukauden vankeusrangaistukseen ja hänen vaimolleen 1 vuoden 6 kuukauden ehdollista vankeutta.

http://www.kouvolansanomat.fi/Online/20 ... 13019421/4

-----

Millä lie kiristänyt, 4 vuotta on kuitenkin suht pitkä aika... :|
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Eiköhän se kiristys ole pikemmin sitä että "me hakataan/tapetaan sinut jos lähdet" kuin mitään vanhan ajan dekkarien "nuoruuden rakkauskirje"-tyylistä kiristystä.
Severin A
Jack Bauer
Viestit: 988
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:09 pm

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja Severin A »

Eikö näillä hevostalleilla nuoria alaikäisiä tyttöjä pidetä (enää) maksuttomana työvoimana? Menneinä vuosikymmeninä se on ollut todellakin sääntö eikä poikkeus.
Älä oleta
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Onhan Suomessa eräs ryhmä, joka pitää enemmistön kuuliaisena ihan vaan röyhkeällä käytöksellä ja joskus moralla uhkaamalla. Jotenkin tuli vaan mieleen... :roll:
eyes
Harjunpää
Viestit: 301
Liittynyt: Ma Helmi 02, 2009 11:15 pm

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja eyes »

Tiina kirjoitti:Onhan Suomessa eräs ryhmä, joka pitää enemmistön kuuliaisena ihan vaan röyhkeällä käytöksellä ja joskus moralla uhkaamalla. Jotenkin tuli vaan mieleen... :roll:
Ai puhutko nyt HEVOSMIEHISTÄ? :lol:
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Helsingin Sanomat kirjoitti:http://www.hs.fi/kotimaa/Pakkoty%C3%B6n ... 5557483292

Pakkotyön teettäminen toi vankeutta hevostilalliselle
9.3.2012 14:32

STT

LAPPEENRANTA. Kymenlaakson käräjäoikeus tuomitsi kouvolalaisen hevostilallisen 1 vuodeksi 9 kuukaudeksi vankeuteen työntekijäänsä kohdistuneesta törkeästä kiskonnasta.

Tuomittu pakotti psyykkisesti sairaan miehen työskentelemään tilalla palkatta useiden vuosien ajan. Vankeusrangaistuksen lisäksi tilallinen joutuu maksamaan työntekijälle lähes 50 000 euron korvaukset taloudellisesta vahingosta.

Ehdoton tuomio sisälsi myös rangaistukset muun muassa törkeästä kiristyksestä ja pahoinpitelystä. Tuomitun puoliso sai ehdollisen vankeusrangaistuksen törkeästä kiristyksestä ja alkoholirikoksesta.

Oikeuden mukaan henkisesti sairas mies joutui tekemään tilalla töitä 4–12 tuntia päivittäin. Palkan korvikkeeksi hänelle tarjottiin silloin tällöin ruokaa. Lomapäiviä oli vain kaksi vuodessa. Työntekijä pelkäsi isäntää eikä uskaltanut kieltäytyä työnteosta.

Hevostilallinen kiisti kaikki häneen kohdistuneet syytteet.
ukkometto
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 118
Liittynyt: Su Touko 22, 2011 1:19 pm

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja ukkometto »

http://forum.hevostalli.net/read.php?f= ... 7&t=666697

Hevosmiestentietotoimisto kertoo että kyseessä manne, paikkakunta Voikkaa ja etunimi Mika?
jason666
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: Su Heinä 08, 2007 12:52 pm

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja jason666 »

Olin ihan varma että tää voittaja olis ollu Rautakorvesta, mut oliki voikkaan poikii.
Been there, done that, got the scars.
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Miestä pidettiin 4 vuotta pakkotyössä hevostilalla

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Psyykkisesti sairaan ihmisen pakkotyö rinnastuu mielestäni rikoksista vakavimpien kanssa. Nyt tekijä sai sentään linnaa mutta eiköhän jo kesällä kävele vapaana miehenä. Kiitos on Suomen hienon oikeuslaitoksen.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Vastaa Viestiin