Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
RoboCop

Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja RoboCop »

Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta
Kirjoittaja hipsulainen päivämäärä Pe Maalis 18, 2016 1:07 pm
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012031 ... 7_uu.shtml

Muistisairas Raimo katosi hiihtolenkillä

Sunnuntai 18.3.2012 klo 10.48

Viranomaiset kaipaavat apua etsinnöissä.

67-vuotias, urheilullinen Raimo Anttola katosi lauantaina hiihtolenkillä.

Anttola lähti liikkeelle Heinolan Myllyojan Kausantieltä kohti Ruotsalaisen jäätä. Kello ei ollut vielä 12:ta.

Kun miestä ei kuulunut takaisin, hänestä tehtiin katoamisilmoitus. Viranomaiset aloittivat etsinnät välittömästi lauantaina iltapäivällä.

Katoamispaikan lähistöllä asuvia pyydetään tarkastamaan rakennuksensa. Mahdolliset havainnot pyydetään ilmoittamaan yleiseen hätänumeroon 112.

Anttola on noin 168 senttimetriä pitkä. Hän on pukeutunut Rukka-merkkiseen hiihtoasuun, jossa on sininen takki ja mustat housut. Päässään hänellä oli sinen pipo.

Anttola kärsii muistisairaudesta.

Etsintöjä jatkettiin sunnuntai aamuyölle klo 4 saakka ja jatkettiin jälleen aamulla.

Etsintöihin osallistuivat poliisin lisäksi VAPEPA ja Puolustusvoimien helikopteri. Sunnuntaina etsintäavuksi saapuu myös ilma-alus.

IL
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra


Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta
Kirjoittaja onnetar päivämäärä Pe Maalis 18, 2016 3:41 pm
Onko Heinolassa minkälainen jäätilanne tällä hetkellä?
Sysmässä ei ole kuulemma ollut enää pilkkijöitä jäällä.On ainakin vettä jään päällä.
Maastohiihdossa voi muistisairas toki eksyäkin,mutta että jäällä,siellä on kuitenkin melko aukeeta.Minkälainen matka on lähtöpisteestä Ruotaslaiselle?

Ilmat on olleet onneksi aika lauhat,jos kaveri on eksyksissä.Mutta mihin on eksynyt tai tuupertunut,suksineen,jos kukaan ei ole tehnyt miehestää mitään havaintoja.Siksi mietin,onko Ruotsalaisella sulaa.

Teknisten ongelmien vuoksi aiempi ketju poistettu ja tehty uusi ketju T. Mode
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3289
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Edelleen kateissa.
Muistisairas mies yhä kateissa Heinolassa
13:43 - 19. maaliskuuta 2012

Heinolassa viikonloppuna kadonnutta muistisairasta miestä ei vieläkään ole löydetty. 67-vuotias Raimo Anttola jäi kateisiin hänen lähdettyään lauantaina Myllyojalta hiihtolenkille Ruotsalaisen jäälle.

Poliisi sai tiedon katoamisesta lauantaina iltapäivällä ja aloitti etsinnät heti. Ne jatkuivat 12 tuntia eli sunnuntain vastaiseen yöhön aamuneljään asti erityisesti Ruotsalaisen jäällä.

Raimo Anttola on 67-vuotias ja 168 senttiä pitkä. Hänen vartalonsa on atleettinen. Hänen yllään on Rukka-hiihtoasu, jossa on sininen takki ja mustat housut. Päässä on sininen pipo. Havainnot Anttolasta voi ilmoitaa poliisille hätänumeron 112 kautta.
http://www.ess.fi/?article=364758
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3289
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Poliisi tarkistaa vihjeitä Heinolassa kadonneesta
Nuoli 11:24 - 20. maaliskuuta 2012 - (Päivitetty klo 12:18)
Poliisi on saanut useita vihjeitä liittyen muistisairaan Raimo Anttolan katoamiseen.

- Kiitos paikallislehden ja lehden lukijoiden olemme saaneet useita vinkkejä, joita nyt tarkistellaan, vanhempi konstaapeli Outi Pennanen kertoo.

Hiihtolenkille Ruotsalaisen jäälle lähtenyttä Anttolaa etsitään nyt neljättä päivää.

Havaintoja Anttolasta voi edelleen ilmoittaa poliisille hätänumeroon 112.
Itä-Häme
http://www.ess.fi/?article=364871

Toivottavasti löydetään mahd. pian!

muoks. Uutinen tältä päivältä:
Sukeltajat etsivät kadonnutta heinolalaismiestä
Nuoli 10:13 - 21. maaliskuuta 2012

Sukeltajat etsivät lauantaina kadonnutta heinolalaismiestä tiistaina Heinolassa Hevossaaren sillan luona. Etsinnät olivat kuitenkin tuloksettomia.

Heinolalainen 67-vuotias muistisairas Raimo Anttola katosi lauantaina, kun hän lähti puoliltapäivin hiihtämään Ruotsalaisen jäälle, mutta ei tullutkaan takaisin. Häntä ovat etsineet muun muassa poliisit ja Vapaaehtoinen pelastuspalvelu. Apuna on ollut myös Puolustusvoimien helikopteri sekä ilma-alus.

Poliisi on saanut yleisöhavaintoja Anttolan mahdollisesta liikkumisesta Ruotsalaisella. Poliisi on tarkastanut kaikki vihjeet, mutta kadonnutta ei ole löytynyt niidenkään avulla.

Urheilullisen oloisella Raimo Anttolalla oli yllään Rukka-hiihtoasu, jossa oli sininen takki ja mustat housut. Hänen päässään oli sininen pipo. Poliisi toivoo edelleen hänestä yleisövihjeitä hätänumeroon 112.
http://www.ess.fi/?article=364986
Redtailfox0
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Su Maalis 18, 2012 8:23 pm

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja Redtailfox0 »

Tärkein tuntomerkki kadonneen Raimo Anttilan havaitsemiseksi jäi ilmoittamatta, hänellä on valkoinen parta. Atleettisuutta on turhaan korostettu, tavallinen, hoikka pieni mies ja valkoinen parta. Ranta-asukkaan luotettava havainto oli, että Anttola olisi hiihtänyt takaisin kotiinsa päin 12.20 lauantaina, ja ellei hän kääntynyt takaisin hän ei ole mennyt sulaan. Jos hän olisi mennyt Hevossaaren sillan alle, joka on hyvin kapea salmi, hänen olisi täytynyt kotimatkallaan tehdä 45 asteen mutka suunnassaan vasemmalle.
Häntä ei ole vieläkään löytynyt.
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Kuva
Raimo Anttola lähti hiihtoretkelle viime viikon lauantaina. Poliisi arvelee hiihtomatkan alkaneen tältä alueelta, Kokkolahden rannasta.

Ex-suurlähettiläs katosi mystisesti

Pitkän uran ulkoministeriössä tehnyt Raimo Anttola lähti hiihtolenkille viikko sitten. Sen jälkeen häntä ei olla nähty.

Heinolalainen Raimo Anttola lähti kotioveltaan hiihtolenkille ennen puoltapäivää viime viikon lauantaina.

Jo samana iltapäivänä poliisi aloitti 67-vuotiaan Anttolan etsinnät. Anttolaa haettiin erityisesti läheisen, Kymijoen vesistöön kuuluvan Ruotsalaisen jäältä.

Toistakymmentä tuntia kestäneessä operaatiossa ei löydetty Anttolaa. Myöskään seuraavien päivien etsinnöissä ei saatu tuloksia.

- Vihjeitä on tullut muutamia, ne on tarkastettu. Vapaaehtoinen pelastuspalvelu jatkaa vielä tarkastuksia, mutta mitään akuuttia ja aktiivista ei ole tekeillä, kertoo rikoskomisario Jukka Jaatinen Päijät-Hämeen poliisista.

- Aikaa on mennyt niin paljon ja mahdollisuuksia on vaikka mitä.

Kuva
Ennen eläkevuosia Raimo Anttola teki pitkän työuran ulkoministeriön palveluksessa.

Lähde: Iltalehti
Amelie

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja Amelie »

Onko Heinolassa minkälainen jäätilanne tällä hetkellä?
Sysmässä ei ole kuulemma ollut enää pilkkijöitä jäällä.On ainakin vettä jään päällä.
Maastohiihdossa voi muistisairas toki eksyäkin,mutta että jäällä,siellä on kuitenkin melko aukeeta.Minkälainen matka on lähtöpisteestä Ruotaslaiselle?
Vielä tänään on ainakin ollut pilkkikisoja, mutta kylläkin pienemmillä vesillä. Jotkut jäät ovat kyllä siinä kunnossa ettei sinne ole asiaa - silti ihmiset vielä siellä istuvat.
Kausantieltä on aika suorayhteys Ruottalaisen jäälle, eikä mikään pitkämatka - ja siellä on kyllä sellaisia paikkoja joihin en menis paremmallakaan jäätilanteella.
(yritin liittää googlemap kuvaa - mutten osaa)

Alkuviikosta täällä n.30km päässäkin lähtöpisteestä kierteli puolustusvoimien helikopteri, liekkö juuri Anttolaa etsimässä?
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3289
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Tällainen oli IS:n sivuilla, uutinen 24.3.
Ex-suurlähettiläs kateissa jo viikon
Julkaistu: 24.03.2012 13:18

Viime viikon lauantaina Heinolassa kadonnutta entistä suurlähettilästä ei ole edelleenkään löydetty.

Muistisairaudesta kärsivä 67-vuotias Raimo Anttola katosi lauantaina Heinolassa 17.3. lähdettyään hiihtolenkille Ruotsalaisen jäälle.

Jo samana iltapäivänä ja seuraavina päivinä Anttolaa etsittiin Vapaaehtoisen pelastuspalvelun, Puolustusvoimien helikopterin ja ilma-aluksen avulla.

Päijät-Hämeen poliisin kenttäjohtaja Antti Reijulan mukaan etsinnöissä on sittemmin ollut mukana muun muassa moottorikelkkoja ja koirapartioita.

Viime tiistaina sukeltajat tutkivat järveä Hevossaaren sillan kohdalla olevasta sulasta kohdasta.

Nyt aktiiviset etsinnät on kuitenkin lopetettu tuloksettomina.

- Kyllä tässä on kaikki käytettävissä olevat keinot nyt käytetty. Ainoa mahdollisuus on odottaa, että joku tietäisi jotain, jonka perusteella tietäisimme, mihin suuntaan kohdistaa etsinnät.

Reijulan mukaan yleisöltä saadut vinkit on tarkastettu, mutta ne eivät ole johtaneet mihinkään.

- Kun on kadonnut niin on kadonnut. Meillä on tiedot aika vähissä. En sitten tiedä, onko vesistö vienyt, Reijula sanoo.

Anttola on 168 cm pitkä ja vartaloltaan atleettinen. Yllään hänellä oli kadotessaan Rukka-merkkinen hiihtoasu, jossa sininen takki ja mustat housut. Päässään Anttolalla oli sininen pipo.

Mahdolliset havainnot Anttolasta voi ilmoittaa yleiseen hätänumeroon 112.

Eläkkeellä oleva Anttola teki aikanaan vuosikymmenien uran ulkoministeriössä.

Hän toimi muun muassa 1990- ja 2000 -luvuilla Suomen suurlähettiläänä Filippiineillä ja Arabiemiraattien Abu Dhabissa.

Anna Nuutinen

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/ex-su ... 18146.html

Kurjaa, että etsinnät on päätetty lopettaa. Kai oletetaan, että löytyy myöhemmin keväällä/kesällä? :(
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1160
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Ruotsalaisesta nostettiin kadonneen henkilön ruumis

Ruotsalaisesta nostettiin lauantaina aamupäivällä ruumis. Poliisin mukaan kyseessä on viime talvena kadonneeksi ilmoitettu henkilö. Vainajan henkilöllisyyttä ei ole vielä varmistettu.
Entinen suurlähettiläs Raimo Anttola katosi hiihtolenkillä Ruotsalaisen jäällä viime maaliskuussa. Hän toimi 1990- ja 2000 -luvuilla Suomen suurlähettiläänä Filippiineillä ja Arabiemiraattien Abu Dhabissa. Eläkkeellä oleva 67-vuotias Anttola kärsi muistisairaudesta.

Poliisin mukaan vainajan henkilöllisyys varmistuu viikon sisällä.

http://www.ess.fi/?article=374998
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2637
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Muistisairas Raimo Anttola, 67 vuotta

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012061 ... 1_uu.shtml

Kadonnut suurlähettiläs löytyi kuolleena järvestä

Sunnuntai 17.6.2012 klo 20.16

Poliisi vahvistaa, että Heinolasta löytynyt ruumis on kadonneen suurlähettilään Raimo Anttolan.

Ruotsalaisen vesistöstä Heinolasta löytyi lauantaina miehen ruumis. Päijät-Hämeen poliisista vahvistetaan, että ruumis on Raimo Anttolan.

Muistisairaudesta kärsinyt 67-vuotias Anttola katosi maaliskuun alkupuolella hiihtolenkillä. Läheiset uskoivat, että Anttola olisi vajonnut sulaan. Ruotsalaisessa oli viime talvena paljon sulia kohtia.

Anttolalla on takanaan pitkä ura ulkoministeriössä. Hän on ollut muun muassa Suomen suurlähettiläänä Filippiineillä ja Arabiemiraateissa.

Ruumis löytyi rantavedestä.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Itä-Häme.

IL
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
Vastaa Viestiin