Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
Hydrogenium
Lauri Hanhivaara
Viestit: 143
Liittynyt: To Loka 22, 2009 10:15 pm

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Hydrogenium »

Ailar kirjoitti:
Hydrogenium kirjoitti:Nyt Kyllikki polkee kotiaan kohti mutta yks kaks. Kyllikki saa kohtauksen ja kaatuu pyörällään lyöden kasvonsa siihen pystyssä olevaan kiveen joka näkyy vanhassa valokuvassa.
Kyllikki tepastelee tien kahtapuolen ja raahautuu pyörineen sekavassa tilassa metsään.
Kysymyksessä onkin siis tapaturmainen kaatuminen . Mitään murhaa ei koskaan edes ole tapahtunutkaan.........
Nyt minä en tainnut ymmärtää! :shock: Kuka sen Kyllikin ja pyörän olisi haudannut sinne suohon ja ennenkaikkea miksi ihmeessä? Ei kai Kyllikki itse ryhtynyt hautaamaan pyöräänsä ja sen jälkeen vielä haudannut itsensäkin?
Mutta jokatapauksessa odotan jännityksellä jatkoa... :mrgreen:
Jatkuu.........
Nyt aletaankin olla perimmäisten kysymysten äärellä.
Pohdittuani yön yli tätä tapausta niin jatko-osa ei ole helppo.
Kyllikki makaa metsässä maanantai-aamuna ja kuolema on niittänyt satonsa.

Kuka olisikaan se henkilö joka löytää Kyllikin metsästä?
Jäljellä ei ole montakaan vaihtoehtoa.
Oikeastaan jäljellä on vain yksi vaihtoehto.

Ojankaivaja saapuu työmaalleen maanantaiaamuna.
Ojankaivajan on melkolailla pakko mennä työmaalleen juuri siltä kohdalta missä Kyllikki katosi.
Ojankaivaja yksin aamuvarhaisella löytää? Kyllikin metsästä. Tekee Kyllikille mitä tekeekään?

Vaikka olen pähkäillyt tätä tapausta eilisen illan ja yölläkin , sekä tänä aamunakin niin lopputulos on se että Kyllikin hautasi Ojankaivaja.
Ulkopuolinen ei mistään ole voinut tietää että lapio ja viikateterätyökalut ovat 50-metrin päässä kauenpana suolla Kyllikin suohaudasta.
Hautaaja ja pyörän kätkijä on 100-prosenttisella varmuudella paikkakuntalainen .
Ojankaivaja asui tietojeni mukaan meijeritien varrella ja hän on osannut piilottaa polkupyörän lellusuon mutakuoppaan.
Polkupyörä on ajettu maantietä pitkin maanantai-iltana Lellusuolle.
On huomioitava ettei tämä ole mikään syytös ketään kohtaan, mutta näin se vaan mielestäni menee.

Kyllikin kenkä jossa oli miehen sukka ja mustaa villalankaa kierrettynä kengän ympärille on hämäystä jolla tekijä=( sukanpuolikkaan laittaja sekä mustan villalangan kiertäjä) yritti vierittää syyn Mustapartaisen miehen kontolle.

Miehen sukka on mustapartaiselta mieheltä varastettu sukka joka oli laitettu Kyllikin kenkään siksi että koira voisi jäljittää mustapartaisen miehen tekijäksi.

(Tämä sukkaepisodi voisi olla vaikkapa Varpelaiden tekosia?) Hänhän juuri olisi halunnut mustapartaisen miehen syylliseksi.
Mustapartaiselle miehelle oli kuitenkin suoritettu kastraatio aikaisemmin joten hänen seksuaaliset halunsa olivat nolla%. Mustapartainen mies ei ainakaan ole sen vuoksi raiskannut ketään kastraation jälkeen. (Oletus)

On otettava huomioon sekin seikka että ojankaivajan koira oli hulluna haukkunut ojatyömaalla. Kyllä moni koiranomistaja olisi ottanut silloin koiran ja lähtenyt koiran avulla etsimään haukunnan kohdetta.

Loppukaneetti: Päädyn tutkimuksissani Skogmanin lopputulokseen siitä että Kyllikin hautaaja ja pyörän piilottaja oli Ojuri.

Koska ojankaivaja ei mielestäni murhannut Kyllikkiä niin siksi hän ei voinut tunnustaa Kyllikin murhaa poliiseille vaikka hiillostus kuulusteluissa oli kova.

1. Murhaa ei tapahtunut.
2. Tapahtui onnettomuus
3. Raiskaus?
4. Ruumiin hautaus
5. Tavaroiden varastaminen
6. Polkupyörän kätkeminen

Katson Kyllikin mysteeriön osaltani loppuun käsitellyksi ja ratkaistuksi.
Jos joku on toista mieltä niin eikun tekstiä kehiin vaan. piste.


Mitään apureita koko tapahtumaan ei ole tarvittu.
Kyllikiltä oli viety myöskin tavaroita ja vaatteita.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Jaahas, no nyt herääkin vain kysymys, miksi joku lähtisi hautaamaan ihmistä, jota ei ole edes tappanut? Ja lavastaisi teon seksuaalimurhaksi? Tekijä vei Kyllikin alusvaatteet ja toimittaja Enska Kallio sai puolivahingossa selville poliisin salaaman tiedon, jonka mukaan Kyllikki oli todellakin raiskattu. Kyllikki kuolinsyy oli tukehtuminen, ei mikään päänsisäinen verenvuoto. Ja kuka lähtee raahaamaan polkupyöräänsä metsään, varsinkin kun tuohon maailmanaikaan valmistetut polkupyörät olivat sen verran painavia, ettei hento 17-vuotias tyttö niitä varmasti kovin mielellään pitkin metsiä raahaillut. Kyllikin polkupyörästähän ei ollut rikkoutunut mitään, ei edes valaisimen lasia. Rungossa nähtävissä oli ainoastaan joitain naarmuja, jotka on voineet tulla siihen missä vaiheessa tahansa. Spekulointi on kivaa, mutta ehkä tässä tehdään yksinkertaisesta asiasta turhan monimutkaista.
Paikalla
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

Mielestäni ei ole uskottavaa, että Kyllikki Saaren ruumis olisi maannut maanantaiaamuun asti metsässä, josta kuka tahansa olisi voinut hänet löytää. Ruumis on joko ensin piiloitettu jonnekin väliaikaisesti ja vasta myöhemmin suohautaan, josta hänen myöhemmin löydettiin. Toisaalta Axel Skogmanin mukaan Kyllikin ruumis haudattiin jo murhayönä suohautaansa.
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
Hydrogenium
Lauri Hanhivaara
Viestit: 143
Liittynyt: To Loka 22, 2009 10:15 pm

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Hydrogenium »

strangelove kirjoitti:Jaahas, no nyt herääkin vain kysymys, miksi joku lähtisi hautaamaan ihmistä, jota ei ole edes tappanut? Ja lavastaisi teon seksuaalimurhaksi? Tekijä vei Kyllikin alusvaatteet ja toimittaja Enska Kallio sai puolivahingossa selville poliisin salaaman tiedon, jonka mukaan Kyllikki oli todellakin raiskattu. Kyllikki kuolinsyy oli tukehtuminen, ei mikään päänsisäinen verenvuoto. Ja kuka lähtee raahaamaan polkupyöräänsä metsään, varsinkin kun tuohon maailmanaikaan valmistetut polkupyörät olivat sen verran painavia, ettei hento 17-vuotias tyttö niitä varmasti kovin mielellään pitkin metsiä raahaillut. Kyllikin polkupyörästähän ei ollut rikkoutunut mitään, ei edes valaisimen lasia. Rungossa nähtävissä oli ainoastaan joitain naarmuja, jotka on voineet tulla siihen missä vaiheessa tahansa. Spekulointi on kivaa, mutta ehkä tässä tehdään yksinkertaisesta asiasta turhan monimutkaista.
Voin todistaa että eräs nainen kaaduttuaan polkupyörällä meni senverran tokkuraan että ei löytänyt enää kotiinsa, vaan raahasi polkupyöränsä metsään jopa puolen kilometrin päähän.
Sieltä nainen löytyi sitten elossa myöhemmin.
Nainen kun oli saanut tärskyn päähänsä ja ei edes sekopäissäänkään jättänyt polkupyöräänsä, vaan oli pyörineen umpimetsässä josta oli herännyt iltapäivällä.
Sitäpaitsi 17-vuotias maalla elänyt ja työtä paiskinut niin nainen , tyttö kuin poikakin oli elämänsä kovimmassa kunnossa ainakin 1950-1960-luvuilla.

Kyllikkikin on voinut raahata polkupyöränsä sekopäissään jopa ojankaivajan ojalle asti.
Ei niitä kalliita polkupyöriä niinvain jätetty minne sattui kenenkään varastettavaksi aikoinaan.

Olihan se Kyllikki raiskattu ja siksipä juuri raiskaaja hautasikin kyllikin 50 metrin päähän ojatyömaasta.
Pyörästäkin piti päästä eroon sen tähden.

Ehkäpä Kyllikki päätyi jopa ojankaivajan ojanreunaan asti pyörineen.
Kyllikkiä on voitu kuristaa jopa kuoleman jälkeenkin.

Kyllikin kuolinsyy ei todellakaan ollut tukehtuminen vaan kuolema johtui ruumiinavauspöytäkirjojen mukaan päähän= kasvoihin kohdistuneesta iskusta ...............Voi olla iskeytymäkin iskeytymästä mielestäni.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Hydrogenium kirjoitti:Kyllikin kuolinsyy ei todellakaan ollut tukehtuminen vaan kuolema johtui ruumiinavauspöytäkirjojen mukaan päähän= kasvoihin kohdistuneesta iskusta ...............Voi olla iskeytymäkin iskeytymästä mielestäni.
Kyllä se oli tukehtuminen. Ruumiinavauspöytäkirjat ovat salaisia. Poliisi on tutkinnallisista syistä salannut määrättyjä asioita, kuten kuolinsyyn ja todisteet seksuaalirikoksesta. Tieto tukehtumisesta lipsahti julkisuuteen vahingossa, kun ruumiinavauksessa paikalla ollut lääninlääkärin avustaja lipsautti sen epähuomiossa toimittaja Enska Kalliolle.
Hydrogenium
Lauri Hanhivaara
Viestit: 143
Liittynyt: To Loka 22, 2009 10:15 pm

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Hydrogenium »

strangelove kirjoitti:
Hydrogenium kirjoitti:Kyllikin kuolinsyy ei todellakaan ollut tukehtuminen vaan kuolema johtui ruumiinavauspöytäkirjojen mukaan päähän= kasvoihin kohdistuneesta iskusta ...............Voi olla iskeytymäkin iskeytymästä mielestäni.
Kyllä se oli tukehtuminen. Ruumiinavauspöytäkirjat ovat salaisia. Poliisi on tutkinnallisista syistä salannut määrättyjä asioita, kuten kuolinsyyn ja todisteet seksuaalirikoksesta. Tieto tukehtumisesta lipsahti julkisuuteen vahingossa, kun ruumiinavauksessa paikalla ollut lääninlääkärin avustaja lipsautti sen epähuomiossa toimittaja Enska Kalliolle.
Minulla on koneelleni kopioituna tällainen tieto eräästä kirjoituksesta.
Ruumiinavaus antoi hyvin vähän vastauksia ja asiakirjat julistettiin salaisiksi. Avauksen suoritti sen hetken pätevin oikeuslääketieteen professori Unto Uotila. Selvisi, että Kyllikki oli saanut surmansa päähän osuneesta tylpän esineen iskusta, joka oli suunnattu kasvoihin. Vainajan nenä- ja poskiluut olivat murskaantuneet. Tärkein tieto oli se, ettei Kyllikki ollut raskaana. Valitettavasti ei saatu selville mahdollista raiskausta ennen tai jälkeen kuoleman.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Hydrogenium kirjoitti:Minulla on koneelleni kopioituna tällainen tieto eräästä kirjoituksesta. Ruumiinavaus antoi hyvin vähän vastauksia ja asiakirjat julistettiin salaisiksi. Avauksen suoritti sen hetken pätevin oikeuslääketieteen professori Unto Uotila. Selvisi, että Kyllikki oli saanut surmansa päähän osuneesta tylpän esineen iskusta, joka oli suunnattu kasvoihin. Vainajan nenä- ja poskiluut olivat murskaantuneet. Tärkein tieto oli se, ettei Kyllikki ollut raskaana. Valitettavasti ei saatu selville mahdollista raiskausta ennen tai jälkeen kuoleman.
No sitten siinä kirjoituksessa on muitakin virheitä. Ruumiinavausta ei suinkaan suorittanut Unto Uotila, vaan lääninlääkäri Onni Hokkanen. Hänen avustajanaan toimi Armas Pajuluoma. Uotila toki analysoi ruumiinavauksen tuloksia, mutta ei ollut läsnä ruumiinavauksessa. Pajuluoma sanoi toimittaja Kalliolle, että Kyllikki raiskattiin ja hän kuoli tukehtumalla. Kallio painotti haastattelussaan, että tämä oli aivan varma tieto. Tukehtuminen saattoi olla seurausta runsaasta verenvuodosta. Raiskauksesta ei kerrottu julkisuuteen tietyistä syistä.

Poliisin mukaan Kyllikkiä iskettiin tylpällä pitkänomaisella astalolla. Kivi voitiin tekovälineenä poissulkea.
Puliukko
Martin Beck
Viestit: 759
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2012 9:21 pm

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Puliukko »

Hydrogenium on oikeilla jäljillä, mutta minä uskon, että ojankaivaja VL tappoi ja raiskasi Kyllikin. Sitten piti ruumista jossain "säilössä" ja sitten myöhemmin hautasi. Meinasi tunnustaa pariinkin otteeseen, mutta sitten sekosi ja kuoli myöhemmin mielisairaalassa. Ojankaivaja oli seonnut sodassa (oliko se jakomielitauti). Oli myös syyllistynyt seksuaalirikoksiin 40-luvulla.

En tietenkään voi todistaa sitä, mutta uskon, että Kyllikin isä tiesi oikean tekijän, joka olisi MAHDOLLISESTI ollut hänenkin mielestään ojankaivaja.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Mainittu epäilty ei kuollut mielisairaalassa, vaan Isojoen terveyskeskuksessa vuonna 1967. Hän oli toki Mustasaaressa hoidossa tasaisin väliajoin.
Paikalla
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

Ojankaivaja ja hänen sukulaismiehensä ovat edelleen minunkin pääepäiltyjäni. Sukulaismies auttoi jälkien peittämisessä ja levitteli täysin vääriä huhuja Kyllikin katoamisesta. Hän oli mm. selittänyt etsijöille, että Merikarvialla on nähty vauhkoontunut nuori nainen, joka lähestyttäessä lähti pakoon. Murhaajan apulaisena toiminut mies julisti myös käsittääkseni Kyllikin suohaudalla, että murhaaja ei saa löytyä Isojoelta. Ojankaivaja oli pidätettynä kaksi viikkoa, mutta ei suostunut tunnustamaan. Mieshän on oli poliisin puhuttelussa vielä 60-luvulla, mutta miehestä ei saatu koskaan irti mitään. Ojankaivajalla oli alibi, muttei kovin luotettava. Eino Saari ilmaisi lukemani perusteella epäsuorasti epäilyksensä tätä kaksikkoa kohtaan, mutta ei koskaan kertonut avoimesti epäilyistään.
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
Hydrogenium
Lauri Hanhivaara
Viestit: 143
Liittynyt: To Loka 22, 2009 10:15 pm

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Hydrogenium »

Puliukko kirjoitti:Hydrogenium on oikeilla jäljillä, mutta minä uskon, että ojankaivaja VL tappoi ja raiskasi Kyllikin. Sitten piti ruumista jossain "säilössä" ja sitten myöhemmin hautasi. Meinasi tunnustaa pariinkin otteeseen, mutta sitten sekosi ja kuoli myöhemmin mielisairaalassa. Ojankaivaja oli seonnut sodassa (oliko se jakomielitauti). Oli myös syyllistynyt seksuaalirikoksiin 40-luvulla.

En tietenkään voi todistaa sitä, mutta uskon, että Kyllikin isä tiesi oikean tekijän, joka olisi MAHDOLLISESTI ollut hänenkin mielestään ojankaivaja.
Minä olen miettinyt sitäkin asiaa että jos joku mies ahdisteli Kyllikkiä jo aikaisemmin niin miksei Kyllikki kertonut ahdistelijasta kenellekkään. Se tuo mieleen taas sen että ahdistelija olisi ollut omaa perhettä? Kyllikki ei kertonut ahdistelijan nimeä edes siskoilleen, eikä kenellekkään. Ei edes Maijulle joka oli paras kaveri ja ystävä.
Siitä ajatuksenkulku ei voi mennä muuhun suuntan kuin siihen että ahdistelija olisikin ollut samaa perhettä.
Näin on pakko ajatella minun vaikka se monista tuntuukin älyttömältä.

Jos ahdistelija olisi ollut ojankaivaja tai se puumies jota Eino Saari epäili murhaajaksi. Eino Saarihan epäili sitä "puumiestä " joka ei ollut sama mies kuin ojankaivaja.
Tämä puumies teki itsemurhan myöhemmin hyppäämällä kerrostalon viidennestä kerroksesta alas.
( en tiedä olenko epäilijä? kun kuvittelen mielessäni että joku heitti tämän puumiehen alas kerrostalon viidennestä kerroksesta.
En kerro kuitenkaan henkilön nimeä jota epäilen teon suorittajaksi.
Ihmeellisen paljon tämän Kyllikki Saaren tapauksen yhteydessä on tullut julki näitä hulluja, kylähulluja, sekä itsemurhan tehneitäkin on ollut.

No laitan tähän tämän Eino Saaren Kasettijutun kuitenkin muistin virkistämisen vuoksi.

Hymy 8/2004
Tapaus Kyllikki Saari
Hymy sai haltuunsa kaksi harvinaista äänikasettia, joissa Kyllikki Saaren edesmennyt isä Eino Saari kertoo avoimesti tunnoistaan, jotka hänen tyttärensä traaginen kohtalo nostatti. Jo edesmenneellä isällä tuntui olevan epäilys tyttärensä murhaajasta. Näitä nauhoja ei olla koskaan ennen julkaistu.
Teksti: Mika Katajala
Kyllikki Saari on haudattu Isojoen kirkkomaalle. Saman paaden alla lepää Kyllikin isä Eino Saari, joka kuoli kymmenisen vuotta sitten.
Vuoden 1990 kesällä Eino Saari kertoi tyttärensä murhasta ja sen nostattamista tuntemuksista tuttavilleen.
Hän antoi näiden nauhoittaa keskustelun. Kyllikki Saaren murhasta oli tuolloin kulunut 37 vuotta. Nauhoja ei ole koskaan aikaisemmin julkistettu.
Näin Eino Saari kertoo:
Ahdistus
"Oli se vaikeaa aikaa ennen kuin Kyllikki löytyi. Kaiken maailman asioita pyöri päässä. Epätietoisuushan on aina pahinta. Vanhat ihmiset sanovat, että taakka putoaa harteilta, kun joku asia selvitetään. Juuri näin kävi, kun minulle tuotiin tieto, että Kyllikki on löytynyt suohaudasta. Oli aivan kuin kolmenkymmenen kilon jauhosäkki olisi pudonnut harteilta! Olihan tieto kauhea, aivan hirvittävä kuulla, mutta ainakin silloin hävisi kalvava epätietoisuus. Minulla on lapsia neljä likkaa ja kaksi poikaa, Kyllikki oli toiseksi nuorin tyttäreni.
Senaikaiset lehdet vähän liikaakin herkuttelivat asialla, Kyllikki oli nuori tyttö, ja murhasta tuli kauhea sensaatio. Minustakin tuli kuin julkisuuden henkilö ja totta vieköön sellaista julkisuutta en ikinä olisi halunnut.
Moni tuli juttelemaan ja ihan kuin pyyteli anteeksi surmaajan puolesta. Sanoin, että elämää on pakko elää eteenpäin. Nyt aika on jo tehnyt paljon, mutta joka päivä tapaus tietenkin mieleen palaa. Loppuelämäni ajan.
Kerran kun jouduin hetkeksi Seinäjoen sairaalaan, niin yksi hoitaja nimeni kuultuaan kysyi, olenko Kyllikin isä. Vastasin myöntävästi ja kohta olikin paikalla useampi hoitaja, ja yksi julisti, ette tiedäkään, kuka tämä mies on. Hän on Kyllikki Saaren isä!"
Epäilykset
Eino Saari mietti jälkeenpäin, että Kyllikkiä saatettiin ahdistella jo ennen murhaa.
"Kevättalvella Kyllikki oli töissä pappilassa. Hän kulki suksilla työmatkat. Kerran Kyllikki soitti eräästä talosta ja pyysi, että tulisin hakemaan hänet hevosella kotiin, oli kuulemma hiihtänyt harhaan. Ihmettelin, miksi hän oli poikennut tutulta tienvarsiladulta metsään ja muka eksynyt. Ei siinä niin varmaan käynyt, vaan joku ahdisteli Kyllikkiä niin, ettei hän uskaltanut hiihtää kotiin tuttua latua."
Isä pohdiskeli erään puu-alalla työskennelleen, ajat sitten edesmenneen miehen osuutta tyttärensä surmaan.
"Olen jälkeenpäin harmitellut, etten paremmin ottanut selvää tyttäreni ahdistelusta. Puumiehet mittasivat pinotavaraa saman ladun varrella, ja kun kerran tulin Villamon kylästä kotiin Möykkyyn, niin tämä mies meni minut huomattuaan kiireesti halkopinon taakse piiloon. Kyllä sen touhut jotenkin Kyllikkiin liittyivät.
Ei Kyllikki mitenkään arka ja ujo ollut. Ihan normaali nuori tyttö, iloinen ja etevä monissa asioissa. Kerran hän sanoi, ettei aina oikein uskaltanut liikkua yksin. En silloin osannut siihen lausahdukseen kiinnittää tarpeeksi huomiota, ikävä kyllä.
Ilmajokinen konstaapeli lähetti minulle kirjeen ja kysyi, huomasinko jonkun henkilön olleen erityisen aktiivinen silloin, kun Kyllikki löytyi. Muistan, kuinka tämä mainitsemani mies hääri haudalla, kun Kyllikki oli löytynyt ja odotimme Vaasasta etsiviä paikalle. Mies rupesi vauhdilla kuorimaan aitatarpeita suohaudan ympärille, kun me muut seisoimme tumput suorina järkytyksestä. Hän asui lähellä löytöpaikkaa. Konstaapeli mainitsi kirjeessään, että jos joku on erityisen aktiivinen sellaisessa tilanteessa, hänellä saattaa olla jotakin tekemistä jutun kanssa.
Tämä mies teki puuhommiaan yhdessä välissä aivan suohaudan ympäristössä, sekin minua on mietityttänyt.
Kerran tämä mies tuli baarista ulos ja sanoi minulle, että henkilöltä joka tämän teon on tehnyt, pitäisi katkaista kirveellä yksi ruumiinjäsen per päivä. Samalla hän mutisi, että puheet siitä, että hän olisi syyllinen pitää loppua ja heti! Kuulin pari vuotta myöhemmin, että mies oli hypännyt alas kerrostalon viidennestä kerroksesta ja tappanut itsensä.
En tiedä sitten sanoa...en väitä, että tämä mies olisi syyllinen, mutta olen jokseenkin varma, että jollakin tavalla hän tapaukseen liittyy...jotakin hän ainakin tiesi. Oliko hänelle kenties maksettu, että hautasi Kyllikin? Joka tapauksessa miehen toiminta suohaudan karmean löydön jälkeen oli yliaktiivista. Kaikki puhuu sen puolesta, että jotakin tietoa hänellä oli, ehkä. No, tämä on tälläista vanhan miehen arvailua, minähän olen täyttänyt jo 90 vuotta. Miestä kuulusteltiin moneen otteeseen ja kaipa ne poliisit sitten selvittivät, ettei hänellä ole osuutta murhatyöhön."
Kuulustelut
Eino Saari yllättyi, kun poliisi kuulusteli häntäkin.
"Kyllä minä ihmettelin, kun nimismies tuli minua kuulustelemaan. Hän sulki meidät kolmen lukon taakse kamariin! Olin ihan pyörryksissä ihmetyksestä. Se oli jotenkin outo mies se nimismies. Pian sen jälkeen löytyi Kyllikin pyörä ja toinen kenkä pienen kuusen juurelta. Toinen kenkä löytyi läheltä metsänistutusaukealta ja sen alla oli ruskettunut lehti. Minulle ne näytettiin. Toinen kenkä löytyi vasta heinäkuun puolivälillä, joku ne oli tuonut sinne jälkeenpäin, siitä olen varma!"
Eino Saari muisteli, kuinka matkusti Helsinkiin selvittämään, miten hänen tyttärensä murhatutkimukset etenevät.
"Sanoin ylipäälikkö Kiukaalle, että tulin tänne yläpäähän katsomaan, kuinka tapausta selvitetään, kun alapäässä Isojoella ei tunnu tapahtuvan mitään. Juteltiin kolmisen tuntia. Unohti ruokatuntisakin. Hän sanoi, ettei tällaista ole koskaan aikaisemmin tapahtunut. Mitähän tuo tällaisesta kanerva-maatiaisesta ajatteli, kun oven ulkopuolella odotti vuoroaan silkkipukuihin sonnustautuneita herroja..."
Haudalla
Kyllikki Saari ei ollut unohtunut ihmisiltä 37 vuodessa - niin kuin ei ole vieläkään:
"Olen minä siellä haudalla aina joskus käynyt, en tosin viime aikoina kovin usein. Eskohan sinne kaiverrutti Kyllikin nimen laattaan. Paljon siellä kuuluu väkeä käyvän. Ja ne hautajaiset! Oli koko pieni Isojoki tukossa, kun paikalle saapui yli 20 000 ihmistä. Ennennäkemättömät hautajaiset. Sitten jonkun vuoden päästä tulivat vielä ne muut murhat, Bodominjärvi ja Tulilahti. Niissäkin uhrit olivat nuoria tyttöjä.
Vuosikymmenten aikana olen usein kuullut sanottavan, että tekijä tiedetään. En halua siihen kantaa ottaa, ketään ei ole ainakaan oikeudessa tuomittu. Murhaaja ei jäänyt kiinni. Niin se vain on.
Jotenkin Kyllikin murhavuodesta tuli virstanpylväs, ajanmääre. Kuulin usein, kun joku sanoi, että se oli sitä aikaa, kun Kyllikki Saari murhattiin tai se oli juuri niihin aikoihin, kun Kyllikki Saari löydettiin suohaudasta. Sellaista se on, elämä!
pelastusrengas
Lauri Hanhivaara
Viestit: 127
Liittynyt: Ti Huhti 20, 2010 1:19 pm

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja pelastusrengas »

Mistä luulette olevan peräisin sen Kyllikin kengänpohjaan tarttuneen jalopuun lehden? Ei siinä metsikössä jalopuita kasva. Entä mikä oli se nuottivihkon pala, joka löytyi maastosta ja jonka tutkijat ohittivat "ei liity asiaan"-kommentilla? Entä pääsylippu, mihin se oli? Mistä oli kotoisin se musta villalanka, joka oli kierretty kengän ympäri?
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja strangelove »

pelastusrengas kirjoitti:Mistä luulette olevan peräisin sen Kyllikin kengänpohjaan tarttuneen jalopuun lehden? Ei siinä metsikössä jalopuita kasva. Entä mikä oli se nuottivihkon pala, joka löytyi maastosta ja jonka tutkijat ohittivat "ei liity asiaan"-kommentilla? Entä pääsylippu, mihin se oli? Mistä oli kotoisin se musta villalanka, joka oli kierretty kengän ympäri?
Entä mikä oli se paperikäärö, jossa oli suttuista kirjoitusta? Entä ne sanomalehden riekaleet? Tai se pilsneripullo, joka löytyi hyvin läheltä suohautaa?

Tätä voisi jatkaa loputtomiin. Metsästä löytyi valtava määrä kaikennäköistä roskaa ja jos niitä jokaista yrittää yhdistää tähän tapaukseen, niin mielikuvitus saa olla rajaton. Aluetta haravoi kevään, kesän ja syksyn aikana satoja eri miehiä. On sanomattakin selvää, että heidän jäljiltään paikalle on jäänyt vaikka mitä roskaa. Voisiko mitenkään olla niin, että etsintöjen tuoksinnassa joku on löytänyt taskustaan käytetyn pääsylipun ja päättänyt pudottaa sen maastoon? En sano, etteikö näitä olisi syytä pohtia, mutta ilman mitään todisteita näiden kymmenien vai jopa satojen roskien liittäminen Kyllikki Saaren murhaajaan on pelkkä makuasia, jolla jokainen voi maustaa omaa hienoa teoriaansa. Poliisi on sitä mieltä, ettei näillä ollut mitään osaa koko näytelmässä, joten kaipa heillä on perusteltu syy uskoa näin.

Olet ainoa, joka puhuu puun lehdestä Kyllikin kengästä. Tällaisesta ei ole ollut mitään mainintaa missään, joten kyseessä lienee pelkkä tarkoitushakuisesti luotu agraarilegenda. Kunnes toisin todistetaan.

Kengän villalangasta on useita erilaisia teorioita. Jonkun mielestä sillä yritettiin lavastaa pappi syylliseksi. Joku taas sanoo, että kengän sitominen viittaa pioneerikoulutuksen saaneeseen mieheen. Erään väittämän mukaan yksi epäilty käytti mustaa villalankaa vammautuneen ranteensa tukena, etc.
pelastusrengas
Lauri Hanhivaara
Viestit: 127
Liittynyt: Ti Huhti 20, 2010 1:19 pm

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja pelastusrengas »

Kengän pohjasta oli joskus kuva jossakin. Tammenlehti oli pohjassa kiinni ja siitä nimenomaan mainittiin. En voi muistaa enää lähdettä - olenhan tutkinut asiaa jo 35 vuoden ajan.
Norrelo
Armas Tammelin
Viestit: 74
Liittynyt: Ma Marras 24, 2008 7:10 pm
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Re: Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Norrelo »

strangelove kirjoitti:Raiskauksesta ei kerrottu julkisuuteen tietyistä syistä.
Mitähän nämä syyt mahdollisesti olivat?
Transtyttörakkaus on kaunista.
Vastaa Viestiin