Kotimainen HIV:n levittäjä Rovaniemeltä - hovi tuomitsi, KKO vapautti

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Laajalla skaalalla on jätkä haarukoinut...
Jos ei olisi näin kuolemanvakava juttu kyseessä, niin hymyilyttäisi. :shock:

Kivan näköinen poika.
Jollei tuota 2005 vuoden tuomiota olisi ollut, olisin ajatellut että hyväkuntoisena ,ja ilmeisesti itse lääkkeensä syövänä, hän ei ole päästänyt tajumisen asteelle sairauttaan.
On elänyt, kuin olisi tavallinen nuori, terve ja vapaa...

Vaan ei ollut. Toivon, että tämä tapaus avaisi monen seksiseikkailijan silmät. :?
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

niin no moni ei edes pidä itseään minään seksiseikkailijana vaikka joka kuukausi olis useampi uus sänkytuttavuus....
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Bombay
Adrian Monk
Viestit: 2830
Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 9:25 am

Viesti Kirjoittaja Bombay »

Kalessin kirjoitti:mistähän lienee saanut tartunnan ja mikä on nuoren miehen motiivi sille, että jättää sairautensa hoitamatta, luulisi kuitenkin sen verran huolettavan, että tietää kuolevansa nuorena, jos ei hoida asiallisesti. mutta ehkä se ei kuitenkaan ole tämän miehen suurin ongelma. en tiedä mikä on mutta kuitenkin. äärimmäisen surullista, miehen perheen kannalta ja etenkin lasten.
Käsittääkseni sai tartunnan ulkomailta, joku luotettavista iltapäivälehdistämme taisi siitä uutisoida ja veikkaisin että motiivina oli vaan äärimmäinen välinpitämättömyys ihan kaikkeen, mikä on nykyään ikävä kyllä hyvin yleistä.
Viimeksi muokannut Bombay, To Loka 11, 2007 10:02 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Samarina
Martin Beck
Viestit: 800
Liittynyt: Ti Touko 22, 2007 6:19 pm
Paikkakunta: Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Samarina »

Mulla on sellainen käsitys, että oli saanut taudin tuliaisena ulkomaanmatkalta. Mutta tämä tieto on huhu, jonka todenperäisyydestä en ole saanut varmuutta.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

16-vuotiaalle, tavallaan elämänsä alkupuolta elävälle, HIV on ollut sellainen järkytys, että pää ei ole kestänyt. Veikkaa tämä.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
kahvitar
Jane Marple
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 12:14 pm

Viesti Kirjoittaja kahvitar »

Huhuja liikkuu, että olisi saanut hivin tatuointineulasta Espanjassa tai huoralta Virossa. Mutta nämä ovat vain HUHUJA. Mitään virallista tietoa en asiasta ole huomannut.

Hiv voi pysyä monta vuotta oireettomana, tämä yksi Akin uhreistahan sai vasta nyt 2007 tietää, että hänellä on hiv, jonka on saanut Hakkaraiselta jo vuonna 2003. Virus voi siis olla kauankin oireettomana.
Yökiitäjä
Frank Drebin
Viestit: 393
Liittynyt: To Maalis 29, 2007 7:22 am
Paikkakunta: Kallio

Viesti Kirjoittaja Yökiitäjä »

Tampereen Tyttö kirjoitti: Jollei tuota 2005 vuoden tuomiota olisi ollut, olisin ajatellut että hyväkuntoisena ,ja ilmeisesti itse lääkkeensä syövänä, hän ei ole päästänyt tajumisen asteelle sairauttaan.
Minä ymmärsin jostain uutisesta että kaveri ei ole ainakaan säännöllisen hoidon piirissä, eli siis itse laiminlyönyt lääkitykset ja muut?

HIVin saamisen ja varsinaisen AIDS-vaiheen välillä on täysin oireeton jakso joka kestää vuosia, voi olla jopa kymmenenkin vuotta parhaimmillaan. Yleensä vielä niin että kunto romahtaa yhtäkkisesti elimistön puolustusjärjestelmän heikentyessä.

Siinä mielessä ehkä jopa ymmärrän tuon kaverin piittaamattoman elämäntavan, jos hän todellakin luulee että muutaman vuoden päästä elämä on ohi ja sitä vaan kuolee pois. Eli vaikka jäisikin tekosistaan kiinni ja saisi tuomion, niin vankila ja kuolema tulee samaan aikaan :roll:
Mother_North
Roger Murtaugh
Viestit: 898
Liittynyt: La Huhti 28, 2007 1:13 pm

Viesti Kirjoittaja Mother_North »

Törkeää.. Jannu on sairastanut virusta jo 16v asti. Kyllä silloin on pitänyt jo päässä naksahtaa jotaa pirun paljon, että on tahallisesti ja piittaamatta tartuttanut sitä muihin ihmisiin. Miten ja missä ilmeni, että Akillakin on HIV ? Oliko oireita vai miten hänellä todettiinolevan HIV ?

Tämä "mies" on ollut eräällä kuljetus firmalla töissä, joka tekee yhteistyötä työpaikkani kanssa.

ja sitten

"Haatajan mukana kaikki Hakkaraisen uhrit ovat olleet järkyttyneitä, ja asia on tullut heille kuin salamana kirkkaalta taivaalta. Vielä he eivät ole vaatineet vahingonkorvauksia."

No daah kai se nyt on päivän selvää, että uhrit ovat olleet järkyttyneitä ja asia on tullut kuin salama kirkkaalta taivaalta. Että nää lausunnot/kommentit on joskus sitten niin naurettavia
villivadelma
Jane Marple
Viestit: 1067
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 8:14 am

Viesti Kirjoittaja villivadelma »

Minun mielestä tämän ihmisen välinpitämättömyydestä kertoo myös se, että hänellä on jo nyt 24-vuotiaana kolme lasta, jotka kaikki ovat eri naisille...
säälittää lasten puolesta... :oops:
Hertta
Susikoski
Viestit: 30
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 6:01 pm

Viesti Kirjoittaja Hertta »

Voi ei :x Toivottavasti lapsilla ei ole hiv:ä!
En tie sanoiko jo joku, mutta ajatelkaapas niitä joille ne naiset on jo ehtineet hiv:n tartuttaa ennen ku tieneet siitä? Että jos ovat niin anteliaita olleet että maanneet yhen kanssa, niin luultavasti monen muunkin :roll:
mankeli
Hetty Wainthropp
Viestit: 494
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 9:10 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja mankeli »

Kalessin kirjoitti
mikä on nuoren miehen motiivi sille, että jättää sairautensa hoitamatta
Luin kerran jostain, että niin kauan kuin hiv on elimistössä "vain" viruksena, ennen siis mitään sairauden oireita, niin kauan ei tarvitse lääkitystäkään. Lääkitys siis aloitetaan vasta oireiden ilmaannuttua.

Tämän päivän lehdissä oli jotain siitä, että naisia olisi ilmoittautunut enemmän kuin Hakkarainen itse muistaa.

Olisko vähän tälläistä hysteriaakin mukana tässä naisten ilmoittautumisessa. Jos joku naisista lähtenyt baarista vuosia sitten jonkun mukaan, ollut sitten vähän enemmänkin ottanut, ja nyt kuvaa katsellessaan muistaa sitten "varmasti" sen olleen Hakkarainen.
En mitenkään tätä miestä puolustele, mutta jos nainen muistaa väärin, niin mitäs sitten? kumpaa uskotaan? jos ei ole saanut tartuntaa vaikka.
Naisten syyllisyys näistä yhden yön jutuista voi aiheuttaa kyllä vääriäkin hälytyksiä.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

hakkarainen on mun mielestä aika normaalin näköinen keskiverto suomipoika eli monta kopiota saattaa kadulla kävellä vastaan. mikäköhän siiinäkin on naisia viehättänyt? niin no varmaan jonkun tyyppisiin naisiin tuollainenkin pökkelö vetoaa..

niin varmaan on jo ristiin rastiin suomen maata kulkenut tämän yhden miehen "hiv-vaara" kun onn oinkin paljon naisia ollut ja niillä miehiä ja niillä taas naisia ja vuosiakin tässä on jo vierähtänyt...
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Daphne
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 14
Liittynyt: Ti Loka 09, 2007 12:51 am

Viesti Kirjoittaja Daphne »

cicero kirjoitti:hakkarainen on mun mielestä aika normaalin näköinen keskiverto suomipoika eli monta kopiota saattaa kadulla kävellä vastaan. mikäköhän siiinäkin on naisia viehättänyt? niin no varmaan jonkun tyyppisiin naisiin tuollainenkin pökkelö vetoaa..
Eihän tuo kovin kummoiselta ulkoisesti näytä, ihan tavalliselta suomalaismieheltä pelkästään. Mutta se voikin olla niin, että hän on antanut itsestään hyvän vaikutelman; on ollut hyväkäytöksinen, kohtelias, viehättävä ja hyvä seuramies. Moniko nainen sellaista voi vastustaa, jos kerran on ollut seuraa itselleen hakemassa?
"...Kovin päättyivät tarinat murheellisesti.
Sydän pakahtumatta sen vaivoin kesti,
että hyvyys ja oikeus päällä maan
oli tyhjiä sanoja aina vaan..."
kahvitar
Jane Marple
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 12:14 pm

Viesti Kirjoittaja kahvitar »

Hertta kirjoitti:Voi ei :x Toivottavasti lapsilla ei ole hiv:ä!
En tie sanoiko jo joku, mutta ajatelkaapas niitä joille ne naiset on jo ehtineet hiv:n tartuttaa ennen ku tieneet siitä? Että jos ovat niin anteliaita olleet että maanneet yhen kanssa, niin luultavasti monen muunkin :roll:
Kellään lapsista ei ole hiviä. Hakkaraisen vaimolla eli nuorimman lapsen äidillä on hiv. Nyt vaimo hakee avioeroa.

Hakkaraisen ulkonäköä on monilla palstoilla haukuttu. Mielestäni on ihan tavallisen näköinen, ei missään tapauksessa ruma.
Kalessin
Adrian Monk
Viestit: 2941
Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 3:26 pm
Paikkakunta: Maameri, läntiset rajavedet

Viesti Kirjoittaja Kalessin »

niin ja tosta viruksesta, että sen genotyyppihän periaatteessa voidaan selvittää, eli jos naisia alkaa hivin kanssa ilmaantua julmetusti niin virus voidaan tyypittää ja selvittää onko se hakkaraiselta saatu virus. näin ainakin muistelisin. Hiviä on nimittäin useampia mutaatioita ja jos sairastat tyypin 1. hiviä ei se tarkoita, ettetkö voisi saada tyypin 2.ja 3. hiviä.
"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-
Vastaa Viestiin