Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 5.9.2011

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
Näytöt
Hetty Wainthropp
Viestit: 462
Liittynyt: Pe Touko 22, 2009 4:11 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja Näytöt »

Tuo naisen kulkema reitti hänen kotoaan työpaikalle on kai poliisin tiedossa, ja jos kysymyksessä on ollut uhria vastaan ennakkoon suunniteltu teko, niin ilmeisesti myös tekijä on tuon reitin tiennyt/arvannut. Onkohan tuo toteutunut tekopaikka ollut sellainen jonka suunnitelmallinen murhaaja olisi luonnollisesti tuolta reitin varrelta valinnut, vaiko ihan vihonviimeinen vaihtoehto jos missään muussa paikassa ei saa tilaisuuttaan?

Kyllähän myös tuo suunniteltu murha voisi olla mahdollinen, mutta kohtuullisen epätoivoinen murhaaja on ollut kyseessä jos noin avoimella ja julkisella paikalla sitä alkaa suorittamaan. Sen verran paljon ihmisiä liikenteessä, että etukäteen on oltava tiedossa se ettei surmaamistilaisuutta välttämättä tule ensimmäisellä tai vielä viidennelläkään kerralla, vaan on varauduttava odottamaan. Toisaalta jos monenakin päivänä kyttää samoilla paikoilla, niin väkisinkin tulee huomatuksi ja epäillyksi myös silloin. Vai oliko tämä kiinalaisnainen oikeasti sellainen ettei paljoakaan julkisilla paikoilla yksin liikkunut?

Nämä täysin julkisella paikalla Suomessa tapahtuneet henkirikokset ovat kyllä yleensä olleet joko ennalta suunnittelemattomia, tai sitten sellaisia joissa todennäköisen tekijän henkilöllisyys on ollut käytännössä samantien joidenkin uhria tunteneiden tiedossa. Tai ainakin poliisin tiedossa pienen tutkinnan jälkeen. Nyt tosin uhrina on ollut hieman toisenlaisesta kulttuurista lähtöisin oleva henkilö, joka myös kai hallitsee jonkin verran viestintätekniikkaa. Jos tällä kiinalaisnaisella on ollut vaikka joku avioliiton ulkopuolinen suhde Suomessa, niin hän on voinut pyrkiä ja onnistuakin täydellisesti salaamaan sen kaikilta. Myös asioita jälkikäteen tutkivilta poliiseilta.
Merope
Hetty Wainthropp
Viestit: 491
Liittynyt: Pe Touko 25, 2007 12:04 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja Merope »

Mielenkiintoinen tapaus, kun juuri mitään ei tunnu olevan selvillä. Itse veikkaisin myös suunniteltua murhaa, jonka motiivi liittyisi naisen taustoihin. Ajatusleikkinä voisi olettaa, että tuon koulutustason naisella on myös kohtalaisen koulutustason (ja varallisuuden) omaavia sukulaisia, joille olisi ehkä ollut mahdollista ns. järjestää nainen pois kuvioista, syystä tai toisesta. Mieskin on hyvin voinut olla mukana jutussa. Jäljet olisi sikäli helppo peittää, kun tuskin Tampereen poliisilla on suuremmin resursseja lähtä Kiinaan juttua tutkimaan ja naisen läheisiä kuulustelemaan. Sama pätee tietty siihenkin suuntaan, että Kiinassa tehdyn murhan sijaan ulkomailla tapahtunut murha on varmasti vaikeampi yhdistää lähipiiriin, tai selvittää. Jos suku pitää yhtä, eikä poliisilla ole sen kummempaa näyttöä, juttu jää ratkaisematta. Suunnitelmallisuuden puolesta voisi puhua sekin, että nainen on tapettu juuri tällä poikkeuksellisella lounastauolla, jolloin naisella ei ole ollut seuraa matkalla lounaalle ja takaisin, ja vielä sopivan puistikon läpi. Kotona tehty murha aiheuttaisi paljon enemmän epäilyjä lähipiiriä kohtaan, kun taas matkalla tehdyssä on se mahdollisuus, että tekijä on voinut olla kuka tahansa ohikulkija.

Tuo nyt oli spekulointia, mutta suunniteltua murhaa epäilen tässä tapauksessa kuitenkin. Mielestäni satunnainen tappo on epätodennäköinen juuri siksi, että yleensä vastaantulijoita sattumalta mukiloivat, yleensä vakavasti häiriintyneet ihmiset jäävät myös kiinni, kuten Tuomion Pasuunakin aiemmin sanoi. Varmahan en voi olla, etenkin kun tapauksesta on lopulta aika vähän tietoa silmiini osunut. Tuuriahan tässä tapauksessa tekijällä on joka tapauksessa ollut, kun ketään ei ole sattumalta osunut paikalle tai ollut lähistöllä kuulemassa tai näkemässä mitään tekoaikaan.
So I took the shotgun off the wall and I fired two warning shots...
into his head.
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Jonkun verran on spekuloitu puolison osuutta, ei tekijänä mutta ehkä "tilaajana" koska sopivasti juuri tuona päivänä eivät lounastaneet ja kulkeneet yhdessä kun miehellä oli jokin tapaaminen. Mielestäni ihan tutkimisen arvoinen asia ja varmaan näin on tehtykin, puolison osuus on aina syytä selvittää. Mietin nyt vaan että kun perhe oli joku aika sitten palannut suomeen niin miksi mies ei olisi "hoitanut" asiaa siellä kiinassa? Mistä ja kenen kautta hän olisi suomesta löytänyt henkilön joka vaimon tappaisi niin ettei jälkiä heidän yhteydestään jää poliisin löydettäväksi? Vai lennättikö jonkun kiinalaisen vaimonsa tappamaan? Riskaabelia touhua koska kun ulkomaalainen tapetaan tuolla lailla niin kyllä siinä havainnot toisesta ulkomaalaisesta jää varmaan mieleen helposti. Ja ihan sama tilanne jos ajattelee että naisen suku tai joku muu kiinalainen taho menneisyydestä olisi jostain syystä halunnut tämän tappaa - miksi odottaa että perhe palaa suomeen.

Lisäksi, oli tekijä kuka vaan niin hän on osannut nopeasti ja huomaamatta poistua paikalta. Ei ehkä onnistu juuri koneesta hypänneeltä kiinalaiselta palkkamurhaajalta.
MollyMalone
Neuvoja-Jack
Viestit: 593
Liittynyt: To Tammi 20, 2011 7:43 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja MollyMalone »

Itse epäilin että vakuutuksen toivossa nainen surmattiin täällä, siitä on tuolla edellä enemmän. Toiseksi surman tapahtuessa täällä ja tekijän joutuessa kiinni hän joutuisi suomalaisen oikeiden eteen ja suomalaiseen vankilaan. Muutaman vuoden päästä olisi sitten hyvillä mielin noussut koneeseen ja lentänyt omaan kotimaahan. Vakuutusrahat joka tapauksessa olisi saatu sillä miehen rinnalla toisena edunsaajana heillä on yhteinen lapsi jolla on Kiinan kansalaisuus. Siihen vakuutusyhtiö ei pysty vaikuttamaan mitä tytön saamille vakuutusrahoille tapahtuu Kiinassa johon lapsi tietenkin olisi lähtenyt asumaan sukulaisten luokse niin kauaksi aikaa kun isä on vankilassa. Nyt kuitenkin sinne pääsivät lähtemään kumpainenkin.
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

MollyMalone kirjoitti:Itse epäilin että vakuutuksen toivossa nainen surmattiin täällä, siitä on tuolla edellä enemmän. Toiseksi surman tapahtuessa täällä ja tekijän joutuessa kiinni hän joutuisi suomalaisen oikeiden eteen ja suomalaiseen vankilaan. Muutaman vuoden päästä olisi sitten hyvillä mielin noussut koneeseen ja lentänyt omaan kotimaahan. Vakuutusrahat joka tapauksessa olisi saatu sillä miehen rinnalla toisena edunsaajana heillä on yhteinen lapsi jolla on Kiinan kansalaisuus. Siihen vakuutusyhtiö ei pysty vaikuttamaan mitä tytön saamille vakuutusrahoille tapahtuu Kiinassa johon lapsi tietenkin olisi lähtenyt asumaan sukulaisten luokse niin kauaksi aikaa kun isä on vankilassa. Nyt kuitenkin sinne pääsivät lähtemään kumpainenkin.
Joko siihen saatiin varmuus että korvaako työnantajan tapaturmavakuutus tai ryhmähenkivakuutuspooli myös henkirikoksen sattuessa? Minä en tiedä, enkä pikaisella etsimisellä löytänyt vastausta.

Muutoinkin, jos mies olisi teon takana ja olisi noin pitkälle laskelmoinut (toteutus suomessa=alhaisempi tuomio, kävi miten kävi, vakuutusrahat ainakin lapselle ja lapsi kiinaan viranomaisilta piiloon) niin eikö olisi sitten tajunnut hoitaa homman myös jotenkin hissukseen, niin että se edes voisi näyttää olevan onnettomuus? Vai menikö siellä toteutuksessa sitten joku niin kovasti pieleen kun nainen ehtikin huutaa apua ja kamppaili vastaan että suunnitelta epäonnistui. Mahdollista sekin toki.
MollyMalone
Neuvoja-Jack
Viestit: 593
Liittynyt: To Tammi 20, 2011 7:43 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja MollyMalone »

Eiköhän olisi ollut parempi surmata juuri näin sillä hissukseen tehdyssä murhassa olisivat tutkimuksetkin osoittaneet heti puolisooon. Kyllä siis kaikki ovat vakuutetut työajalle työtapaturmavakuutuksella ja tarkistin että se kattaa työajan ja työmatkat joten tässä tapauksessa se kattaa. Kannattaa tutustua näihin asioihin jos itse toimii työntekijänä, Aika huonosti näyttää tiedossa olevan.
Kapteeni Karhu
Lauri Hanhivaara
Viestit: 136
Liittynyt: Ma Kesä 29, 2009 9:45 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja Kapteeni Karhu »

nuusku-nella kirjoitti: Joko siihen saatiin varmuus että korvaako työnantajan tapaturmavakuutus tai ryhmähenkivakuutuspooli myös henkirikoksen sattuessa? Minä en tiedä, enkä pikaisella etsimisellä löytänyt vastausta.
Yleensä henkivakuutus korvaa kaikentyyppiset kuolemat. Mutta työnantajan henkivakuutukset eivät ole kovin suuria, jos niitä edes on. Nykyisellä työnantajallani henkivakuutus työntekijälle 20 000 eur; en nyt saa päähäni oliko Nokialla vastaavaa vakuutusta työntekijöille lainkaan.

Sen kyllä muistan, että Nokian leivissä maailmalla matkaaminen oli niukasti vakuutettua, koska matkavakuutukseen kuuluva kuolemanvaravakuutus olisi riittänyt lähinnä ruumiin lennättämiseen ja hautaamiseen. Summa oli siis alle kymppitonnin.

Joka tapauksessa nämä työnantajan vakuutukset ovat sitä suuruusluokkaa, että kahden työssäkäyvän hengen perhe säästää sellaisen parissa vuodessa eikä kukaan ota sen vuoksi elinkautisen riskiä.
Kapteeni Karhu
Lauri Hanhivaara
Viestit: 136
Liittynyt: Ma Kesä 29, 2009 9:45 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja Kapteeni Karhu »

Näytöt kirjoitti:Onkohan tuo toteutunut tekopaikka ollut sellainen jonka suunnitelmallinen murhaaja olisi luonnollisesti tuolta reitin varrelta valinnut, vaiko ihan vihonviimeinen vaihtoehto jos missään muussa paikassa ei saa tilaisuuttaan?
Vaikea uskoa, että suunnitelmallisesti toimiva henkilö valkkaisi juuri tuon kohdan.

On totta, että kyseessä on yksi reitin harvoista katve-alueista, joihin on rajoitettu näkyvyys. Mutta marginaalit ovat pieniä: 50m eteenpäin ja nainen olisi ollut työpaikkansa pihassa, 50m taaksepäin ja oltaisiin avoimessa puistossa. Joka tapauksessa tekijän on hyvin vaikea varmistua etukäteen, että joku ei tupsahda paikalle; nytkin naisen avunhuudot johtivat lähes välittömästi paikalle ihmisiä molemmista suunnista.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja skoone »

Kapteeni Karhu kirjoitti:
Näytöt kirjoitti:Onkohan tuo toteutunut tekopaikka ollut sellainen jonka suunnitelmallinen murhaaja olisi luonnollisesti tuolta reitin varrelta valinnut, vaiko ihan vihonviimeinen vaihtoehto jos missään muussa paikassa ei saa tilaisuuttaan?
Vaikea uskoa, että suunnitelmallisesti toimiva henkilö valkkaisi juuri tuon kohdan.

On totta, että kyseessä on yksi reitin harvoista katve-alueista, joihin on rajoitettu näkyvyys. Mutta marginaalit ovat pieniä: 50m eteenpäin ja nainen olisi ollut työpaikkansa pihassa, 50m taaksepäin ja oltaisiin avoimessa puistossa. Joka tapauksessa tekijän on hyvin vaikea varmistua etukäteen, että joku ei tupsahda paikalle; nytkin naisen avunhuudot johtivat lähes välittömästi paikalle ihmisiä molemmista suunnista.
Mielestäni tuo kirjoittamasi puoltaa juuri suunnitelmallista tekoa. Jos olisi ollut joku sairas tyyppi, joka spontaanisti teon teki, niin olisi ollut sattumaa, että juuri tuohon paikkaan osui juuri silloin kun nainen oli yksin liikkeellä.

Alan uskoa enemmän ja enemmän siihen, että tekijä oli joko tilattu tai kateellinen maanmies.

Ehkä tuo erikoinen tekotapa viittaakin siihen, että teräase oli erikoinen ja sen aiheuttama haava oudossa paikassa. Vaikkapa siis kaula viilletty auki tai pisto johonkin "ei-suomalaiseen tappopaikkaan"?
Muista lähdekritiikki!
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

MollyMalone kirjoitti:Eiköhän olisi ollut parempi surmata juuri näin sillä hissukseen tehdyssä murhassa olisivat tutkimuksetkin osoittaneet heti puolisooon. Kyllä siis kaikki ovat vakuutetut työajalle työtapaturmavakuutuksella ja tarkistin että se kattaa työajan ja työmatkat joten tässä tapauksessa se kattaa. Kannattaa tutustua näihin asioihin jos itse toimii työntekijänä, Aika huonosti näyttää tiedossa olevan.
Niin, tiedän kyllä että kaikki ovat vakuutettuja työajalle ja että se kattaa myös työmatkat, matkan ruokailuun jne. Mutta onko henkirikos työtapaturma? Tähän en suoraa vastausta löytänyt enkä nyt ole sitä oman työnantajan vakuutuksenmyöntäjältäkään tullut kysyneeksi kun ei ole ollut siihen syytä. Lähinnähän ko. vakuutukset on tarkoitettu työssä sattuvien onnettomuuksien tai työstä aiheutuvien sairauksien hoitoa varten. Ja sitten on erikseen henkivakuutuspoolit jotka korvaavat puolison/vanhemman kuollessa mutta siitäkään en tiedä kattaako henkirikoksen. Voisi ehkä olettaa että kattaa, olisihan se hurjaa jos puoliso kuolee henkirikoksen seurauksena ja jää siitä syystä ilman korvauksia.

Edelleen kyllä väitän että pitkälle mietittynä joku onnettomuus/onnettomuuden lavastaminen olisi ollut "turvallisempi" vaihtoehto kuin murha keskellä päivää vilkkaalla kaupunkialueella. Toki haasteen siihen luo se, että onnettomuus olisi pitänyt ajoittaa työajalle/matkalle.

Oletan että miehen sijainti surman aikana on vahvistettu ja pois suljettu että mies itse olisi vaimonsa kimppuun käynyt. Jolloin taas tullaan siihen ongelmaan että mistä ja miten mies surman tilasi niin ettei siitä jäänyt poliisille löydettäviä jälkiä kuten puheluita tai tilisiirtoja. (En tiedä onko tutkittu mutta olisi voitu tutkia ja mielestäni olisi uskottavaa että tutkittaisiin) Kyseli vastaantulevilta hampuuseilta että "tappako sinä minun vaimo?"? Kuten totesin aiemmassa viestissäni, surmaaaja on poistunut paikalta tehokkaasti ja huomaamattomasti, tuskin oli siis suoraan lentokentältä tulossa.
MollyMalone
Neuvoja-Jack
Viestit: 593
Liittynyt: To Tammi 20, 2011 7:43 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja MollyMalone »

Kovasti nyt puhutaan siitä että paikka oli avoin ja nähtävillä mutta olen kyllä eri mieltä. Alueella oli samaan aikaan muitakin ihmisiä mutta kukaan ei onnistunut pääsemään silminnäkijäksi. Paikka oli siis mitä parhain surmaan tuohon aikaan päivästä. Oletan että surmaaja on ollut surmatulle tuttu joko perheenjäsen tai työkaveri, mihinkään palkkasurmaan en usko. On vähän sellainen olo että motiivi on voinut kirkastua poliisillekin ja siksi tutkintaa on laajennettu Kiinaan. Naiselle on voitu ottaa myös muita vakuutuksia (vaikka Kiinasta) jotka ovat Suomen viranomaisille tulleet tietoon vasta jälkeenpäin. Tässä on nähtävissä vakuutuspetoksen aineksia monilta osin.
Sohvapoliisi
Harjunpää
Viestit: 315
Liittynyt: Ke Maalis 10, 2010 3:10 pm
Paikkakunta: PK-seutu

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja Sohvapoliisi »

skoone kirjoitti:Mielestäni tuo kirjoittamasi puoltaa juuri suunnitelmallista tekoa. Jos olisi ollut joku sairas tyyppi, joka spontaanisti teon teki, niin olisi ollut sattumaa, että juuri tuohon paikkaan osui juuri silloin kun nainen oli yksin liikkeellä.
Sattumaa tämän kyseisen naisen kannalta, mutta ei välttämättä tekijän kannalta. Voihan se mielenvikainen tyyppi olla ollut piileskelemässä tuossa kohdassa ja odottaa ihan ketä tahansa sopivaa uhria, tässä tapauksessa yksinliikkuvaa naista. Onhan siitä voinut kulkea vaikkapa raavaita miehiä ensin, joiden kimppuun tekijä ei ole uskaltanut hyökätä, pienikokoinen yksinliikkuva nainen on sitten sattunut paikalle sopivaksi uhriksi?
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Tämmöinen sarjamurhaajatyyppinen hullu olisi tietenkin yksi mahdollisuus. Mihinkään psykoottiseen täyshulluun en tosiaan usko, koska sellainen olisi jo jäänyt kiinni. Pitää toivoa, että kyseessä ei ollut sarjamurhaajan ensimmäinen uhri. sitä vastaan puhuu tietysti se, että surmassa ei oikein ole rituaalisia piirteitä, mutta on se silti mahdollista.

Uskon kuitenkin pikemmin, että kyseessä on jonkinlainen juoni. Vakuutus motiivina ei jotenkin tunnu uskottavalta. Tappaako joku oikeasti perheenjäsenensä vakuutusrahojen takia? Kilpailevaa motiivia en kyllä halua lähteä arvailemaan, koska se voi olla melkein mikä hyvänsä.
MollyMalone
Neuvoja-Jack
Viestit: 593
Liittynyt: To Tammi 20, 2011 7:43 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja MollyMalone »

Tuomion Pasuuna kirjoitti:Tämmöinen sarjamurhaajatyyppinen hullu olisi tietenkin yksi mahdollisuus. Mihinkään psykoottiseen täyshulluun en tosiaan usko, koska sellainen olisi jo jäänyt kiinni. Pitää toivoa, että kyseessä ei ollut sarjamurhaajan ensimmäinen uhri. sitä vastaan puhuu tietysti se, että surmassa ei oikein ole rituaalisia piirteitä, mutta on se silti mahdollista.

Uskon kuitenkin pikemmin, että kyseessä on jonkinlainen juoni. Vakuutus motiivina ei jotenkin tunnu uskottavalta. Tappaako joku oikeasti perheenjäsenensä vakuutusrahojen takia? Kilpailevaa motiivia en kyllä halua lähteä arvailemaan, koska se voi olla melkein mikä hyvänsä.
Tämä oli varmaan vitsi :roll: Suomalaiset eivät juuri perusta tuon tyyppisestä rikastumisesta mutta kyllä tätä puolisoiden surmaamista vakuutusrahojen toivossa muualla tapahtuu sitäkin enemmän. Tietysti sarjamurhaaja on kivempi ajatus noin niinkuin jännärimielessä :wink:
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Kiinalaisnainen surmattiin Tampereella - 2011

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Mites nyt menikään se tieto (poliisilta), että nainen sai erikoisia puheluita joltakin nuorelta mieheltä muutama vuosi sitten?
En näin hakuammunnalla löydä kyseistä tekstiä täältä.

Asia on poliisin mielestä vain hassua sattumaa, mutta..
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Vastaa Viestiin